Średnią długość życia europejczyka szacuje się na około dwanaście lat, ale nierzadko zdarza się, że kot dożywa szesnastego, a nawet osiemnastego roku życia. W wyjątkowych przypadkach może żyć nawet dwadzieścia lat.
Nadwaga i otyłość są niestety bardzo częstą przypadłością kotów tej rasy. Czynniki prowadzące do nadwagi mogą być indywidualne, środowiskowe lub stanowić połączenie obu.
Jeśli chodzi o czynniki indywidualne, wydaje się, że na pierwszym miejscu plasują się nawyki żywieniowe kotów. Bez wątpienia jest duża różnica między sylwetkami kota, który „podskubuje” jedzenie i takiego, który je „pochłania”. Kluczowe znaczenie odgrywa tu jednak jakość podawanej karmy. Koty karmione pożywieniem bogatym w węglowodany będą tyły (niech nie zmyli nas nazwa „light” czy „dla kastratów”!), natomiast zwierzęta pozostające na diecie wysokomięsnej będą miały niższe tendencje do przybierania na wadze. Warto wiedzieć, że organizm kota, który nie ma nadwagi, będzie o wiele wolniej się starzał, ponieważ otyłość znacznie zwiększa ryzyko chorób, które skracają życie.
Jeśli chodzi o czynniki środowiskowe, wielkie znaczenie ma tryb życia kota, dlatego zaleca się ruch w każdej postaci! Często „winą” za przybieranie na wadze obarcza się zabieg kastracji. Nie wykazano, aby kot wykastrowany nabywał większych tendencji do tycia. Zdarza się, że koty te są mniej aktywne – i to jest wówczas bezpośrednią przyczyną nadwagi. Takie koty należy aktywizować przy pomocy różnych zabawek oraz urozmaiconego otoczenia, np. kocich torów przeszkód, półek do wskakiwania.
Warto także zadbać o ruch na świeżym powietrzu, jeśli mamy możliwość wypuszczenia kota do zabezpieczonego ogrodu czy wyprowadzania do w szelkach.
Kot europejski krótkowłosy jest odporny i nie ma szczególnych predyspozycji do konkretnych chorób (poza wspomnianą wyżej nadwagą). Niemniej jednak mogą mu zagrażać różne typowo kocie dolegliwości. Europejczyk jest dość delikatny pod względem schorzeń przyzębia (zapalenie dziąseł i kamień nazębny). Zaleca się stosowanie środków zapobiegawczych oraz kontrolę stomatologiczną. Jeśli kot wychodzi na dwór, trzeba go szczepić przeciw chorobom takim jak białaczka kocia, wścieklizna – zgodnie ze wskazówkami weterynarza. Szczepienia przeciw katarowi kociemu i panleukopenii obowiązują wszystkie koty, również niewychodzące.
W przeciwieństwie do większości ras, rozmnażanie kota europejskiego nigdy nie było kontrolowane w celu selekcji pewnych cech budowy ciała, wyglądu lub zachowania. Jest to w pełni naturalna rasa, co najbardziej ją odróżnia od większości innych ras.
Nie dopuszcza się krzyżowania z innymi rasami, ponieważ kot europejski krótkowłosy jest niepowtarzalny właśnie dlatego, że nie przypomina żadnej innej rasy.