Singapura - kot singapurski
Inna nazwa: Singapura
Na tego niedużego kota z niewielką główką i ogromnymi okrągłymi oczami, nie da się nie zwrócić uwagi. Mały anielski pyszczek nikogo nie pozostawi obojętnym. Singapura to najmniejsza rasa kota na świecie, ale uwaga, niewielkie rozmiary nie mają żadnego wpływu na jego wielką osobowość! Połyskujące futerko przypomina sierść kota abisyńskiego. To kot o wyglądzie wiecznego kociaka, który uwodzi od pierwszego wejrzenia!
Długość życia |
Singapura - kot singapurski średnio żyje od 10 do 20 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 33 i 41 cm
Kot
pomiędzy 33 i 41 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 1 i 2 kg
Kot
pomiędzy 2 i 3 kg
|
Kolor umaszczenia
Ciepła kość słoniowa |
Kremowy |
Rodzaj szaty
Sierść bardzo krótka, nieco dłuższa wzdłuż ciemnej pręgi grzbietowej biegnącej od głowy po koniec ogona. |
Krótka |
Kolor oczu
Intensywnie zielony, orzechowy, złoty lub miedziany. Nie dopuszcza się koloru niebieskiego i akwamaryny. |
Zielone
Brązowe
|
Cena zakupu |
Singapura - kot singapurski kosztuje pomiędzy 5000zł a 5500zł |
W regionie, z którego pochodzi rasa, Ministerstwo Turystyki podniosło singapurę do rangi narodowej maskotki. Od tego czasu (co było do przewidzenia) jego eksport podlega bardzo ścisłej kontroli.
Warto też zauważyć, że według niektórych źródeł rasa może być wynikiem skrzyżowania dwóch innych znanych ras – kota abisyńskiego z burmskim. Rzeczywiście, badania DNA wykazały, że ten niewielkich rozmiarów kotek pod względem genetycznym bardzo przypomina kota burmskiego. Z drugiej strony, to właśnie z Singapuru trafiły w latach 70. do USA pierwsze niewielkich rozmiarów, oryginalnie umaszczone koty. W latach 80. przywieziono kolejnego, podobnego kota, podobnież pochodzącego z singapurskiego schroniska. Rasę uznano za naturalną, wywodzącą się od singapurskich kotów miejskich.
Więcej informacji na temat rasy Singapura - kot singapurski
Pochodzenie i historia rasy Singapura - kot singapurski
Jak wskazuje jego nazwa, ten uroczy kotek pochodzi z Singapuru (nota bene nazwa miasta pochodzi od dwóch sanskryckich słów oznaczających „miasto lwa”), miasta-państwa w południowo-wschodniej Azji. Istnieje spór dotyczący pochodzenia rasy, ponieważ pomimo że odkryto ją w Singapurze, była rozwijana głównie w USA. W 1970 roku pochodząca z USA para hodowców syjamów i kotów burmskich, państwo Meadow, z jednej z podróży do Singapuru przywieźli śliczne kotki o sierści w kolorze kości słoniowej z delikatnym połyskiem.
W 1971 roku, powróciwszy do Azji południowo-wschodniej w sprawach zawodowych, Hal Meadow wysłał żonie do USA kilka innych kotów, które ta postanowiła rozmnożyć. Trzy lata później małżeństwo przeprowadziło się do Singapuru razem z gromadką kotów. Dwa z nich były wnukami tych, które Hal przywiózł z Azji w 1971 roku. W końcu, w 1975 roku, hodowcy powrócili z pięcioma kotami singapurskimi do USA, gdzie we współpracy z brytyjskimi genetykami stworzyli program hodowlany. W roku 1987 inny hodowca, Gerry Mayes, pojechał do Singapuru w poszukiwaniu kolejnych kotów tej rasy, które następnie sprowadził do USA i zarejestrował w felinologicznej organizacji TICA.
Kot singapurski - charakter
Kot singapurski - temperament
Dla kogo rasa Singapura - kot singapurski ?
Kot singapurski - cena
Kot singapurski to rasa jak na razie niezbyt często występująca w Polsce – ale rodzime hodowle już istnieją. Średnia cena kociaka singapurskiego wynosi 5000-5500 zł. Konkretna cena zależy od linii hodowlanej, tytułów zdobytych przez rodziców, a także przeznaczenia kota (do dalszej hodowli lub „na kolanka”). Koszt utrzymania kota to około 120 zł miesięcznie, które pozwolą zapewnić mu dobrej jakości karmę, dzięki której będzie zdrowy, a także żwirek i inne niezbędne akcesoria.
Singapura - kot singapurski - linienie
Niewielkie
Ten niewielki kotek gubi bardzo mało sierści. To wielka ulga dla osób, które chcą uniknąć konieczności częstego sprzątania z powodu obecności czworonoga w domu!
Kot singapurski - pielęgnacja
Sierść kota singapurskiego wymaga bardzo niewielkiej pielęgnacji. Zaleca się szczotkowanie raz w tygodniu gumową szczoteczką, która ułatwia usuwanie martwych włosów, można przecierać również futerko irchową szmatkąTen niewielki kotek gubi bardzo mało sierści. To wielka ulga dla osób, które chcą uniknąć konieczności częstego sprzątania z powodu obecności czworonoga w domu!
Zdrowie rasy Singapura - kot singapurski
Singapura żyje od 15 do 18 lat.
Ponieważ ma bardzo krótkie futerko, kot singapurski nie ma naturalnej ochrony przed niskimi temperaturami. Dlatego należy dopilnować, żeby w okresie jesienno-zimowym nie wychodził z domu.
Singapura nie jest łakomczuchem. W razie wątpliwości co do częstotliwości karmienia i wielkości porcji można skonsultować się z zoodietetykiem, który obliczy, jaką dzienną porcję karmy powinien dostawać kot, aby była odpowiednia do jego potrzeb i chroniła przed nadwagą.
Do tej pory nie odnotowano żadnej choroby, która u kota singapurskiego występowałaby częściej, niż u innych kotów domowych. Niemniej jednak u tej rasy dość często występuje niedobór kinazy pirogronianowej, więc zaleca się przeprowadzenie badania przesiewowego. Kinaza pirogronianowa jest enzymem, który na poziomie metabolicznym uczestniczy w rozkładzie cukrów w erytrocytach. Gdy kot ma niedobór kinazy, następuje obumieranie erytrocytów, co prowadzi do anemii wraz z jej wszelkimi objawami. Oprócz tego, kotom singapurskim mogą doskwierać te same dolegliwości, co wszystkim innym kotom domowym, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia.
Krzyżowanie z innymi rasami jest niedozwolone.
Planujesz zakup kota rasy Singapura - kot singapurski?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Singapura - kot singapurski ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Singapura - kot singapurski ...