Singapura - kot singapurski

Inne nazwy: Singapura

Singapura - kot singapurski
Singapura - kot singapurski

Na tego niedużego kota z niewielką główką i ogromnymi okrągłymi oczami, nie da się nie zwrócić uwagi. Mały anielski pyszczek nikogo nie pozostawi obojętnym. Singapura to najmniejsza rasa kota na świecie, ale uwaga, niewielkie rozmiary nie mają żadnego wpływu na jego wielką osobowość! Połyskujące futerko przypomina sierść kota abisyńskiego. To kot o wyglądzie wiecznego kociaka, który uwodzi od pierwszego wejrzenia! 

dna

Podstawowe informacje o kocie singapurskim

  • Długość życia : pomiędzy 10 i 20 lat
  • Charakter : Lubiący zabawę
  • Rodzaj szaty : Krótka
  • Cena : pomiędzy 5000 zł i 5500 zł

Wygląd

Kot singapurski - wielkość

Kotka pomiędzy 33 i 41 cm
Kot pomiędzy 33 i 41 cm

Pełne rozmiary osiąga w wieku około 2 lat.

Kot singapurski - waga

Kotka pomiędzy 1 i 2 kg
Kot pomiędzy 2 i 3 kg

Maść

Ciepła kość słoniowa

Typy umaszczeń

Ciemnobrązowy ticking. 

Charakterystyczne umaszczenie z nadającym wrażenie srebrzystości tickingiem nosi nazwę agouti.

Rodzaj szaty

Sierść bardzo krótka, nieco dłuższa wzdłuż ciemnej pręgi grzbietowej biegnącej od głowy po koniec ogona. 

Kolor oczu

Intensywnie zielony, orzechowy, złoty lub miedziany. Nie dopuszcza się koloru niebieskiego i akwamaryny.

Opis

Singapura to najmniejsza rasa świata, ale pomimo swych niepozornych rozmiarów kot ten jest zwierzęciem o mocnej budowie ciała i dobrze rozwiniętej muskulaturze. Mimo drobnej postury i z pozoru delikatnej budowy jest silny, co dla osób oceniających go po na pierwszy rzut oka może być zaskakujące… Singapura ma prostokątny tułów z dobrze rozwiniętą klatką piersiową. Jego głowa jest niewielka, z dość płaskim pyszczkiem, mocną brodą. Zagłębienie poduszeczek z wibrysami uwydatnia charakterystyczny pyszczek singapurczyka.

Kot singapurski - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten malutki kotek uwielbia ciepło i czułość opiekuna – jest prawdziwym pieszczochem. Zwinięty w kłębek i wtulony w bok członka rodziny zaznaje zasłużonego odpoczynku!

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Choć pośród kotów rasowych jest najmniejszy, to wcale nie znaczy, że jest mniej ruchliwy! Potrafi zrobić zabawkę z czegokolwiek, co wpadnie mu w łapki!

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Zazwyczaj jest raczej spokojny – co nie znaczy, że cały dzień siedzi bezczynnie! Podobnie jednak jak inne koty, pomiędzy wariackimi zrywami, potrzebuje czasu na odpoczynek! To zupełnie naturalne, że po fazie aktywności fizycznej i umysłowej musi zregenerować siły. 

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Kotka singapurskiego może interesować i intrygować wiele spraw, a jego ciekawość nie raz doprowadzi do sytuacji, gdy będzie musiał się wykazać nie lada kreatywnością, aby wykaraskać się z kocich kłopotów, w które sam się wpakował!

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw grey-paw grey-paw

Jeśli za młodu miał do czynienia z różnymi typami ludzi, jako dorosły kot powinien być raczej towarzyski i ciekawy w stosunku do nieznajomych. Oczywiście na początku może zachowywać niewielką powściągliwość, ale wobec osób, które się nim interesują i są dla niego delikatne, nieufność zniknie w ułamku sekundy.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Kot singapurski bardzo dobrze radzi sobie sam w domu, gdy jego opiekunowie są w pracy. Oczywiście po ich powrocie jest bardzo uradowany i nie opuszcza ich na krok, uczestnicząc we wszystkich rodzinnych aktywnościach! Nie zostawiajmy go samego na zbyt długo.

Kot singapurski - temperament

Gadatliwość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ten mały kotek nie jest szczególnie rozmowny, ale potrafi się głośno odezwać, gdy jest taka potrzeba.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Singapura, tak samo jak każdy inny kot, potrzebuje ruchu. Trzeba pamiętać, aby codziennie zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej – najważniejsze są zabawy z opiekunem, ale bardzo istotny jest również urozmaicony, stymulujący teren, na którym kot może próbować różnych zabaw czy wysiłku intelektualnego.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ponieważ nie jest odporny na niskie temperatury, kotek singapurski raczej nie wybierze się na poszukiwanie przygód poza domem, gdy jest zimno. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że gdy świeci słońce i robi się ciepło, może dać się łatwo uwieść ładnej pogodzie.

Łakomczuch

yellow-paw grey-paw grey-paw

Oczywiście mogą być wyjątki od reguły, ale koty singapurskie raczej nie są żarłoczne.

Współżycie z innymi

Singapura - kot singapurski i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Kot singapurski może zakolegować się z innymi singapurami lub kotami innych ras, pod warunkiem, że zapoznanie zwierząt zostanie przeprowadzone zgodnie z zasadami socjalizacji z izolacją.

Singapura - kot singapurski i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Kot singapurski może zakolegować się z innymi singapurami lub kotami innych ras czy kotami nierasowymi – pod warunkiem, że zapoznanie zwierząt zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób, przy użyciu metody socjalizacji z izolacją, która pozwala na uniknięcie niepotrzebnego stresu.

Singapura - kot singapurski i dzieci

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dzieci, które są nauczone, jak z szacunkiem traktować kota, na pewno zaprzyjaźnią się z tą małą "pumą". Będą spędzać długie godziny na wspólnej zabawie, ku wielkiej obopólnej radości!

Singapura - kot singapurski i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Będzie dobrym towarzyszem osoby starszej, która jest w stanie zaspokoić jego potrzeby w zakresie aktywności fizycznej i umysłowej.

Kot singapurski - cena

Kot singapurski to rasa jak na razie niezbyt często występująca w Polsce – ale rodzime hodowle już istnieją. Średnia cena kociaka singapurskiego wynosi 5000-5500 zł. Konkretna cena zależy od linii hodowlanej, tytułów zdobytych przez rodziców, a także przeznaczenia kota (do dalszej hodowli lub „na kolanka”). Koszt utrzymania kota to około 120 zł miesięcznie, które pozwolą zapewnić mu dobrej jakości karmę, dzięki której będzie zdrowy, a także żwirek i inne niezbędne akcesoria.

Kot singapurski - pielęgnacja

Sierść kota singapurskiego wymaga bardzo niewielkiej pielęgnacji. Zaleca się szczotkowanie raz w tygodniu gumową szczoteczką, która ułatwia usuwanie martwych włosów, można przecierać również futerko irchową szmatkąTen niewielki kotek gubi bardzo mało sierści. To wielka ulga dla osób, które chcą uniknąć konieczności częstego sprzątania z powodu obecności czworonoga w domu!

Linienie

Ten niewielki kotek gubi bardzo mało sierści. To wielka ulga dla osób, które chcą uniknąć konieczności częstego sprzątania z powodu obecności czworonoga w domu!

Żywienie

Ta rasa nie ma szczególnych wymagań odnośnie diety – podobnie jak w przypadku innych kotów, najlepsza będzie dieta oparta na mięsie lub wysokomięsnej karmie mokrej. W razie wątpliwości zoodietetyk pomoże wybrać najodpowiedniejszą karmę.

Zdrowie

Długość życia

Singapura żyje od 15 do 18 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ponieważ ma bardzo krótkie futerko, kot singapurski nie ma naturalnej ochrony przed niskimi temperaturami. Dlatego należy dopilnować, żeby w okresie jesienno-zimowym nie wychodził z domu.

Skłonność do tycia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Singapura nie jest łakomczuchem. W razie wątpliwości co do częstotliwości karmienia i wielkości porcji można skonsultować się z zoodietetykiem, który obliczy, jaką dzienną porcję karmy powinien dostawać kot, aby była odpowiednia do jego potrzeb i chroniła przed nadwagą. 

Kot singapurski - choroby

Do tej pory nie odnotowano żadnej choroby, która u kota singapurskiego występowałaby częściej, niż u innych kotów domowych. Niemniej jednak u tej rasy dość często występuje niedobór kinazy pirogronianowej, więc zaleca się przeprowadzenie badania przesiewowego. Kinaza pirogronianowa jest enzymem, który na poziomie metabolicznym uczestniczy w rozkładzie cukrów w erytrocytach. Gdy kot ma niedobór kinazy, następuje obumieranie erytrocytów, co prowadzi do anemii wraz z jej wszelkimi objawami. Oprócz tego, kotom singapurskim mogą doskwierać te same dolegliwości, co wszystkim innym kotom domowym, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia.

Rozmnażanie

Krzyżowanie z innymi rasami jest niedozwolone.

Ciekawostki

W regionie, z którego pochodzi rasa, Ministerstwo Turystyki podniosło singapurę do rangi narodowej maskotki. Od tego czasu (co było do przewidzenia) jego eksport podlega bardzo ścisłej kontroli. 

Warto też zauważyć, że według niektórych źródeł rasa może być wynikiem skrzyżowania dwóch innych znanych ras – kota abisyńskiego z burmskim. Rzeczywiście, badania DNA wykazały, że ten niewielkich rozmiarów kotek pod względem genetycznym bardzo przypomina kota burmskiego. Z drugiej strony, to właśnie z Singapuru trafiły w latach 70. do USA pierwsze niewielkich rozmiarów, oryginalnie umaszczone koty. W latach 80. przywieziono kolejnego, podobnego kota, podobnież pochodzącego z singapurskiego schroniska. Rasę uznano za naturalną, wywodzącą się od singapurskich kotów miejskich.
 

Pochodzenie i historia

Jak wskazuje jego nazwa, ten uroczy kotek pochodzi z Singapuru (nota bene nazwa miasta pochodzi od dwóch sanskryckich słów oznaczających „miasto lwa”), miasta-państwa w południowo-wschodniej Azji. Istnieje spór dotyczący pochodzenia rasy, ponieważ pomimo że odkryto ją w Singapurze, była rozwijana głównie w USA. W 1970 roku pochodząca z USA para hodowców syjamów i kotów burmskich, państwo Meadow, z jednej z podróży do Singapuru przywieźli śliczne kotki o sierści w kolorze kości słoniowej z delikatnym połyskiem.

W 1971 roku, powróciwszy do Azji południowo-wschodniej w sprawach zawodowych, Hal Meadow wysłał żonie do USA kilka innych kotów, które ta postanowiła rozmnożyć. Trzy lata później małżeństwo przeprowadziło się do Singapuru razem z gromadką kotów. Dwa z nich były wnukami tych, które Hal przywiózł z Azji w 1971 roku. W końcu, w 1975 roku, hodowcy powrócili z pięcioma kotami singapurskimi do USA, gdzie we współpracy z brytyjskimi genetykami stworzyli program hodowlany. W roku 1987 inny hodowca, Gerry Mayes, pojechał do Singapuru w poszukiwaniu kolejnych kotów tej rasy, które następnie sprowadził do USA i zarejestrował w felinologicznej organizacji TICA.

Imiona

Kotka: Minnie, Pestka, Nitka

Kot: Ted, Zenek, Bobo

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów