Reklama

opieka nad kotem
© Shutterstock

Pielęgnacja kota – poznaj podstawowe zasady

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Koty mają opinię zwierząt bezproblemowych w obsłudze – w porównaniu chociażby do psów, które wymagają regularnych spacerów, a niektóre rasy także licznych zabiegów pielęgnacyjnych, a nawet wizyt u groomera. Czy to znaczy, że kot poradzi sobie ze swoją pielęgnacją sam? Z pewnością jest w tym mistrzem, ale czasem potrzebuje naszej pomocy!

Pielęgnacja kota - najważniejsze zabiegi

Pielęgnacja futra kota

Kot znakomicie dba o czystość futra, wylizując je – ale jednocześnie połyka podczas toalety włosy, które w przewodzie pokarmowym zbijają się w kule i wywołują dolegliwości, a w skrajnych przypadkach mogą zatkać światło jelita i przyczynić się do śmierci zwierzęcia. Dlatego czesanie należy do najważniejszych zabiegów, zwłaszcza u kotów długowłosych oraz posiadających gęsty podszerstek.

Pielęgnacja kocich pazurów

Przycinanie pazurków kotów przebywających w domu także jest zalecane – tryb życia kota niewychodzącego może uniemożliwić mu wystarczające starcie ich końcówek. Drapać oczywiście musi – dlatego bez względu na to, czy obcinamy pazury, czy nie, drapak jest koniecznym akcesorium. Ale jeśli kot ma zbyt długie pazury, będzie się czuł niekomfortowo, może zaczepiać się o tkaniny czy dywany, mieć problemy ze sprawnym poruszaniem się.

Jak przyzwyczaić kota to zabiegów pielęgnacyjnych?

Najlepiej za młodu. Kocię bardzo szybko chłonie nowe doświadczenia, łatwo się adaptuje, jest bardzo otwarte i ciekawe. Jeśli przyzwyczaisz małego kotka do czesania czy przycinania pazurków, dorosły kot będzie traktował te zabiegi jako coś zupełnie normalnego.
 
Zarówno małego, jak i dorosłego kota najlepiej przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych poprzez krótkie sesje uwieńczone nagrodą. U kotów dorosłych proces może przebiegać znacznie wolniej niż u kociąt, a początki bywają trudne. Zasady postępowania są jednak podobne.

W przypadku obcinania pazurów, najpierw przyzwyczaj kota do tego, że będziesz trzymać jego łapki. Później przejdź do naciskania opuszek i wysuwania pazurów. Po oswojeniu kota z każdym elementem można przystępować do obcinania. Każdą cierpliwie zniesioną sesję nagradzaj smakołykiem, aby kot skojarzył zabieg z czymś przyjemnym. Na podobnej zasadzie postępuj, przyzwyczajając zwierzaka do innych zabiegów.

Pielęgnacja sierści kota domowego

Większość kotów wystarczy czesać raz na 1, 2 tygodnie©Shutterstock

Są koty, których nie trzeba szczególnie namawiać do czesania – traktują bowiem ten zabieg jak pieszczotę. Inne muszą być przyzwyczajone do czesania i traktują je na zasadzie „nie chcę, ale muszę”.

Pielęgnacja kota krótkowłosego

Najmniej kłopotliwe jest czesanie kota krótkowłosego. W większości wystarczy przeczesać sierść raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie zgrzebłem z miękkimi końcówkami i metalowym grzebieniem o gęstych zębach. Można używać też szczotki z włosia, a do zebrania martwych włosów – szczotki gumowej. Na koniec warto przetrzeć sierść irchową szmatką, aby była gładka i błyszcząca.

Koty nieposiadające podszerstka, jak reksy, oraz posiadające go niewiele, np. syjamy, mogą być przeczesywane samą szczotką z włosia, irchą lub wilgotną dłonią. Koty z bujnym podszerstkiem mogą z kolei potrzebować zabiegu furminatorem (zwłaszcza w okresie linienia). Furminator to przyrząd o gęstych zębach, służący do usuwania martwego podszerstka. Nie należy stosować go częściej niż raz w tygodniu.

Pielęgnacja kota długowłosego

Pielęgnacja kotów półdługowłosych i dobór właściwych akcesoriów pielęgnacyjnych zależą od konkretnej rasy. Niektóre koty, np. balijskie, posiadają jedwabiste, półdługie futro, ale niemalże bez podszerstka. Nie trzeba ich szczotkować codziennie, a do zabiegów wystarczy grzebień, szczotka z włosia lub delikatne zgrzebło.

Co innego koty posiadające bujny podszerstek, jak np. koty syberyjskie – jeśli zaniedbasz ich szczotkowanie, sierść zacznie się filcować. Wyczesywanie kołtunów może sprawić kotu ból. Wówczas potrzebujesz już narzędzia zwanego filcakiem – do wycinania sfilcowanych fragmentów futra.
 
Kot półdługowłosy o gęstym podszerstku potrzebuje grzebienia do rozczesywania włosów, zgrzebła, a co jakiś czas także furminatora. Szczególnie zwracaj uwagę na rozczesanie sierści na szyi, piersi, brzuchu, udach – łatwo plącze się i skleja. Czasem pomóc może puder (suchy szampon) dla kotów, który rozdzieli splątane włosy.
 
Najwięcej uwagi (i akcesoriów pielęgnacyjnych) potrzebują koty perskie. Powinny być czesane codziennie i wówczas zabiegi te nie trwają długo i są przyjemne dla zwierzęcia. Tutaj przyda się grzebień dwustronny (z gęstym i rzadkim rozstawem zębów), szczotka z włosia, zgrzebło, od czasu do czasu furminator, a ponadto mała szczoteczka (może być do zębów) do czesania futerka w okolicach oczu.

Przycinanie pazurków u kota

Obcinamy tylko białą, nieunerwioną końcówkę pazura©Shutterstock

To zabieg, za którym nie przepada większość mruczków, ale możemy go przeprowadzić bezproblemowo, jeśli zwierzę będzie w odpowiedni sposób do niego przyzwyczajone (patrz wyżej). Aby cała procedura przebiegła sprawnie oraz bezboleśnie, potrzebujesz odpowiedniej techniki oraz odpowiedniego narzędzia.
 
Nie obcinaj kocich pazurków żadnym z akcesoriów do ludzkiego manicure’u. Chociaż obcinaczki-gilotynki mogą wydawać się odpowiednie, często zamiast ścinać pazur, miażdżą go. W sklepach zoologicznych dostępne są różne nożyczki, obcinaczki, gilotynki do kocich pazurów. Wybierz akcesorium, które będzie łatwe w użyciu, a przede wszystkim ostre. Poczytaj opinie o danym modelu przed zakupem.

Jak obciąć kotu pazury samemu?

Najpierw posadź kota wygodnie na swoich kolanach, wybierając na zabieg miejsce, w którym nic Wam nie będzie przeszkadzało. Jeśli kota wystraszy dodatkowo pies, inny kot czy przechodzący ludzie bądź jakiś hałas, pozostanie mu nieprzyjemne skojarzenie i będzie niespokojny podczas kolejnych zabiegów. Najlepiej na obcinanie pazurów wybrać moment, kiedy kot jest zmęczony i senny, np. po zabawie, przed snem.

  • Naciśnij opuszkę kociej łapki, aż wysunie się pazur. Przyjrzyj się jego budowie – składa się z dwóch stref. Ta bliższa łapie, różowa, to obszar silnie ukrwiony i unerwiony. Nie uszkodź go – sprawiłoby to kotu ból.
  • Obcinaj tylko białą, nieunerwioną końcówkę.
  • Rób to pewnym cięciem, pod kątem prostym.
  • Jeśli dopiero przyzwyczajasz zwierzaka do tego zabiegu, pamiętaj, że może nie udać się za jednym razem obciąć pazurów wszystkich czterech łap.
  • Gdy kot jest zirytowany, odłóż resztę na później.
  • Zawsze nagradzaj go za cierpliwość!

Jak dbać o zęby kota?

©Shutterstock

Każdy, kto ma problemy z zębami, wie, jak schorzenia zębów i jamy ustnej mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Stany zapalne jamy ustnej u kota to poza tym skupisko bakterii chorobotwórczych, które będą wędrowały po organizmie i wtórnie mogą być przyczyną innych schorzeń. Aby zapobiec tym nieprzyjemnym dolegliwościom, warto zadbać o stan jamy ustnej pupila.
 
U kotów do najczęstszych problemów należy odkładający się kamień nazębny. Najpierw tworzy się na zębach żółty nalot – płytka bakteryjna. Później płytka narasta, staje się twardsza i grubsza, a kot zaczyna mieć problemy z jedzeniem. W końcu kamień napiera na dziąsła i może wywołać stan zapalny.

Wówczas zauważysz nie tylko ciemnożółty kamień, ale i zaczerwienione dziąsła oraz nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka. To moment, w którym kamień musi usunąć lekarz weterynarii. Jednak jeśli zadbasz o higienę jamy ustnej wcześniej, interwencja lekarska nie będzie potrzebna.

Zdrowe zęby u kota a dieta

Podstawą higieny jamy ustnej kota jest dieta. Na rynku dostępne są różne karmy i przysmaki, które oznaczone są jako „dental”. Niektóre mają mechanicznie usuwać (ścierać) płytkę nazębną, inne mają odpowiedni skład pozwalający zwalczyć bakterie lęgnące się w jamie ustnej i tworzące płytkę nazębną, a przy okazji odświeżający oddech (są to np. preparaty z wyciągiem z alg czy z chlorofilem).

Podanie takiego przysmaku od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale nie jest to wystarczająca profilaktyka. Znacznie lepiej sprawdzi się podanie kotu mięsnej kości (surowej!), np. z indyka czy kurczaka. Oddzielając mięso od kości, rozdrabniając mięso, jedząc także takie elementy jak chrząstki czy ścięgna, kot znacznie skuteczniej czyści zęby. Oprócz kości świetnie sprawdzają się także dość twarde, poprzerastane kawałki mięsa.
 
Tendencje do odkładania się kamienia to u kotów jednak kwestie bardzo indywidualne. Zdarzą się niestety koty, którym nawet najlepsza dieta nie pomoże w wystarczający sposób w zwalczaniu płytki bakteryjnej, której kolejnym etapem jest zmineralizowany osad. W tym wypadku trzeba będzie przyzwyczaić kota do mycia zębów.

Pasta i szczoteczka do zębów dla kota

Na rynku dostępne są różne produkty stomatologiczne dla kotów w formie żelu lub pasty. Możemy czyścić kocie zęby, nakładając odpowiednią ilość preparatu na wacik, szczoteczkę dla zwierząt lub gumową szczoteczkę w formie nakładki na palec wskazujący.

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, tak i tu przyzwyczajaj kota stopniowo – najpierw do otwierania pyszczka (naciskaj delikatnie boki, tam gdzie szczęka łączy się z żuchwą) i unoszenia do góry warg w celu odsłonięcia zębów, a następnie do przecierania zębów. Nagradzaj kota po każdym zabiegu.

Pielęgnacja oczu i uszu kota

©Shutterstock

Regularnie kontroluj stan kocich uszu – pojawiająca się w większej ilości brązowa wydzielina w małżowinie może świadczyć o świerzbowcu (wówczas konieczna będzie pomoc lekarza weterynarii). Nadmiar woskowiny można czyścić preparatem przeznaczonym do higieny uszu zwierząt. Możesz zakroplić niewielką ilość płynu czy żelu do małżowiny, po czym rozprowadzić go palcem, możesz użyć też wacika.

Nie używaj patyczków do uszu, chyba że do czyszczenia najbardziej zewnętrznej części. Nie czyść zbyt głęboko, aby nie uszkodzić przewodów słuchowych.
 
Analogicznie, do przemywania oczu należy używać preparatów okulistycznych dla zwierząt lub soli fizjologicznej. Zabiegu tego wymagają koty, które mają tendencję do łzawienia – zwłaszcza zwierzęta ras brachycefalicznych, czyli o spłaszczonym pyszczku (persy, koty egzotyczne, koty brytyjskie).
 
Czysty, zadbany kot to kot zdrowy i szczęśliwy – pamiętaj jednak, żeby zabiegi hignieniczne przeprowadzać systematycznie, a także wykonywać je w taki sposób, który będzie przyjemny i niestresujący dla zwierzaka.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?