Reklama

Kamień nazębny u kota - jak zapobiegać? Jak leczyć?

kamień nazębny u kota © Shutterstock

Koty, choć tak różne od nas, również cierpią z powodu chorób zębów, a najczęściej występującym problemem jest oczywiście kamień nazębny. Problem wydaje się dość błahy, ale miewa poważne skutki i to nie tylko w postaci brzydkiego zapachu z pyszczka naszego pupila.

Rozwijający się kamień nazębny u kota może mieć poważne konsekwencje w postaci stanów zapalnych dziąseł, chorób wątroby i innych narządów wewnetrznych, nie mówiąc już o „zwykłej” utracie uzębienia. Czym jest kamień nazębny u kotów? Skąd się bierze? Jak go usunąć i jak zapobiegać jego powstawaniu?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia

Kamień nazębny u kota

Czym jest kamień nazębny u kota? To nic innego, jak zmineralizowana warstwa związków chemicznych pochodzących ze śliny i resztek pokarmu.

Tempo osadzania się osadu na zębach u naszych pupili jest cechą osobniczą i zależy od takich czynników, jak rodzaj pożywienia, skład wody pitnej, składu śliny. Oczywiście duży wpływ na to mają zabiegi pielęgnacyjne, dokonywane przez opiekunów, takie jak regularne czyszczenie kocich zębów.

Wbrew pozorom kamień nazębny u kota to bardzo poważny problem, którego nie powinniśmy bagatelizować.

Zacznijmy od tego, że gruba warstwa osadu może upośledzać podstawową funkcję kocich zębów, czyli rozdrabnianie pokarmu. Nierzadko też, uciskając na dziąsła, staje się przyczyną sporego dyskomfortu u zwierzęcia, a w skrajnych przypadkach nawet bólu, co przekładać się może na zachowanie naszego pupila. Kamień nazębny u kotów jest również głównym powodem chorób przyzębia.

Rozwijające się na płytce kolenie bakterii mogą też przenikać do tkanki dziąseł, po czym wraz z krwią rozprzestrzeniać się po całym organizmie i zakażać organy wewnętrzne. Skutkować to może chorobami serca, wątroby, płuc i nerek.

Z powyższych powodów systematyczna kontrola stanu uzębiania, usuwanie powstałej płytki nazębnej i zapobieganie jej osadzaniu powinniśmy uznać stały element opieki nad mruczącym pupilem.

Jak usuwać kamień nazębny u kota?

Największy problem z usuwaniem kamienia nazębnego u kotów jest fakt, iż często niemożliwym jest przeprowadzenie tego zabiegu bez narkozy. Choć zatem sama procedura usuwania kamienia jest dość prosta, konieczność zastosowania znieczulenia czyni zabieg potencjalnie problematycznym.

Przy usuwaniu kamienia u kotów zwykle nie stosuje się co prawda głębokiej narkozy, tylko lekkie znieczulenie ogólne, lecz i tak istnieje pewne ryzyko powikłań. Nie mniej jednak, jak to słusznie zauważa doktor Dorota Sumińska w swojej książce "Szczęśliwy kot":  „przy obecnych możliwościach medycyny weterynaryjnej prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zagrożenia jest mniej więcej takie, jak szansa szóstki w totolotku”.

Mimo wszystko lekarz weterynarii będzie chciał zbadań ogólny stan zdrowia pacjenta przed narkozą. W przypadku zwierząt starszych oraz chorób może zlecić dodatkowe badania serca czy krwi. Badania takie są istotne między innymi u kotów z chorobami przyzębia, ponieważ istnieje ryzyko bakteryjnego zakażenia całego organizmu.

By zabezpieczyć naszego pupila przed ewentualnymi wtórnymi zakarzeniami weterynarz może podać mu antybiotyk i środki przeciwzapalne, a czasami leki przeciwbólowe

Usuwanie kamienia nazębnego u kota odbywa się skanerem ultradźwiękowych. Już dwie godziny po zabiegu futrzak może być całkowicie przytomny, choć jeszcze lekko senny.

Kamień nazębny u kota – zapobieganie

Zabieg usuwania kamienia nazębnego u kota przeprowadza się tak często, jak to jest konieczne. Z reguły raz na 2-3 lat trzeba tego dokonać. Dużo wieksze znaczenie przykłada się dziś do profilaktyki kamienia nazębnego. Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego u kota?

Duże znaczenie ma dieta. Dokładniej mówiąc chodzi o to, jaką postać ma pożywienie, które zwierzak codzienne otrzymuje. Higienie zębów sprzyjają pokarmy, które kot musi gryźć, ponieważ ściera sobie wtedy osad z zębów. Na przykład duże kawałki mięsa. Tak popularne mokre kocie konserwy, choć mają wele zalet, w tym przypadku nie służą utrzymaniu zębów w czystości, ponieważ są bardzo miękkie i rozdrobnione – można je łykać bez gryzienia.

Z pewnością mniej na zębach osadzają się suche karmy. W sklepach zoologicznych dostępne są też specjalne gotowe pokarmy, które pomagają utrzymać kocie zęby w czystości. Zawierają one dodatek związków, które zapobiegają odkładaniu się mineralnego osadu, a dzięki odpowiedniej wielkości i kształtowi granulek przy gryzieniu czyszczą zęby.

Możemy też od czasu do czasu serwować pupilowi specjalne smakołyki do czyszczenia zębów – pamiętajmy tylko, iż nie należy z nimi przesadzać. Podobnie działają również niektóre zabawki – bywają nasączane kocimiętką, by zachęcić koty do gryzienia.

Coraz bardziej popularną formą profilaktyki chorób jamy ustnej u kotów jest... mycie zębów. W sklepach znajdziemy specjalne szczoteczki oraz proszki, pasty do zębów i żele stomatologiczne dla domowych pupili – nie wolno stosować preparatów do mycia zębów dla ludzi, gdyż mogą być szkodliwe dla zwierząt. Zaleca się używać ich przynajmniej raz, dwa razy na tydzień.

Problem tylko w tym, że w praktyce trudno to przeprowadzić. Cóż, ogólnie mówiąc koty nie przepadają za takimi zabiegami. Do mycia zębów najlepiej przyzwyczajać pupila od małego. Procedurę mycia zębów u kotów ułatwia fakt, że kocie pasty nie wymagają płukania.

Zamiast mycia pastą możemy też przecierać zęby futrzaka wodą utlenioną przy pomocy kawałka wacika owiniętego na palcu.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz