Reklama

Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce - które rasy kochają Polacy?

Najpopularniejsze rasy kotów w Polsce - które rasy kochają Polacy?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Rasy klasyczne, naturalne, a może dopiero co powstałe? Każda rasa kotów ma grupę swych wiernych miłośników, jednak niektóre rasy przewyższają popularnością inne. Poznajmy rasy cieszące się największą popularnością w Polsce.

Rasy kotów w Polsce – trendy wśród kociej arystokracji

Na początku warto wspomnieć, że koty rasowe – czyli posiadające rodowód, pochodzące z zarejestrowanej hodowli – to jedynie niewielki procent wśród kotów trzymanych w domach. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, dominują koty nierasowe – „dachowce”. Takiego kota można przygarnąć z ulicy, adoptować ze schroniska czy domu tymczasowego (jeśli myślisz o adopcji, koniecznie zajrzyj do naszych ogłoszeń).

Dachowce to zazwyczaj koty zdrowe, o niższej skłonności do chorób dziedzicznych niż wiele kotów rasowych.

Są i będą najpopularniejszymi kotami w naszych domach. Są jednak osoby, które marzą o konkretnej rasie kota. Pośród kotów rasowych znajdziemy przeróżne zwierzęta, pochodzące z różnych krajów, o rozmaitej długości i typie futra, kolorach, sylwetkach i charakterach. Niektóre spośród tych ras na przestrzeni wieków zyskiwały i traciły na popularności.
 

Najpopularniejsze w polskich domach są dachowce©Shutterstock

Choć o nowoczesnej felinologii możemy mówić dopiero w II połowie XIX wieku, kiedy zaczęto organizować pierwsze profesjonalne wystawy kotów i ustalać wzorce ras, pewne trendy w świecie kotów rasowych możemy zauważyć dużo wcześniej.

Pierwszym kocim „hitem” w Europie była turecka angora, sprowadzona z Anatolii w XVII w. Później nastał czas ogromnej popularności m.in. kotów perskich i syjamskich. Swoje chwile chwały przeżywały też inne rasy, jak np. kot rosyjski niebieski. Są również rasy popularne w konkretnych krajach, np. kot amerykański krótkowłosy w USA.

Rasy rodzime często należą do tych najbardziej popularnych i cenionych. Niestety nie możemy tego odnieść do naszego kraju – żadne polskie rasy kotów nie zostały do tej pory stworzone i zarejestrowane, w przeciwieństwie np. do kilku znanych polskich ras psów.

„Swoje rasy” mają już chociażby sąsiedzi zza wschodniej granicy – z Ukrainy (Ukrainian Levkoy) oraz dalej, z Rosji. Jedna rasa powstała też w Czechach (Bohemian rex). Które koty podbiły w takim razie nasze serca? Jakie są najpopularniejsze rasy kotów w Polsce?

Kot brytyjski krótkowłosy

©Shutterstock

Wystarczy udać się na którąkolwiek wystawę kotów rasowych w Polsce, aby zobaczyć, że w dużej części zostały one „opanowane” przez koty brytyjskie. Angielski arystokrata zdobywa polskie serca uroczym wyglądem „misia” oraz swym charakterem – przyjaznym, ale nienarzucającym się. Kot brytyjski jest cichy i spokojny, choć wesoły; kocha człowieka, ale nie należy do czołowych „przylep”. Ma grube, miękkie futerko. To cechy, które cenią nie tylko Anglicy.
 
Koty brytyjskie hodowane są w licznych odmianach barwnych, choć najpopularniejszą jest niebieska. Cena kociaka waha się w zależności od odmiany, tytułów zdobytych przez rodziców, renomy hodowli i innych czynników. Zwykle wynosi od 1300 do 3000 zł.

Kot syberyjski

©Shutterstock

Wraz z siostrzaną rasą neva masquerade syberyjczyki ujmują wspaniałym charakterem, miękką, jedwabistą sierścią oraz „dzikim”, naturalnym wyglądem. Syberyjczyk, który przybył do nas na początku lat 90. z byłego ZSRR, nie tylko jest kotem krzepkim, zdrowym i bardzo przyjaznym.

Ma także dodatkowy atut – może nie jest kotem całkowicie hypoalergicznym, ale w jego ślinie znajduje się znacznie mniej białka Fel d1 (sekretoglobiny), które jest najczęstszym sprawcą reakcji alergicznej u osób uczulonych na koty. Kociarz-alergik, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny, czyli częstym odkurzaniu, wietrzeniu, rezygnacji z dywanów i zasłon itp. może czuć się dobrze w towarzystwie syberyjskiego przyjaciela.
 
Cena kociaka syberyjskiego lub nevy masquerade wynosi średnio od 1300 do 2500 zł.

Maine coon

©Shutterstock

Ten łagodny olbrzym (jedna z największych ras kotów) to wspaniały kot rodzinny; cierpliwy, przyjacielski i raczej spokojny, ale chętny do zabawy. Potrafi chodzić za opiekunem krok w krok. Wiele z nich lubi być w centrum uwagi – również gdy przychodzą goście. Z pewnością oryginalny wygląd Maine coona wraz z jego charakterem to główne powody jego powodzenia w Polsce.

Niemałe znaczenie ma również dostępność kociąt. Hodowli MCO jest w Polsce sporo, a cena kociaka „na kolanka” (czyli niehodowlanego, po zabiegu kastracji) waha się zwykle w przedziale od 1500 do 3000 zł.

Kot perski

©Shutterstock

Kot perski to przyjacielski i kochany pupil, który chętnie pobawi się z opiekunem (nie należy uważać tej rasy za leniwą), ale przede wszystkim będzie wdzięczny za kolana do ułożenia się i ręce do głaskania. I oczywiście za pomoc w pielęgnacji futerka.
 
Pers to kot przyjazny człowiekowi, chętny do nauki, a jeśli jest prawidłowo zsocjalizowany – nie bywa raczej humorzasty i nie przysparza problemów. Natomiast jego futro, najdłuższe spośród okryw włosowych kociej arystokracji, wymaga szczególnej troski opiekuna. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić mu jej codziennie, czeka na nas krótkowłosa wersja persa – kot egzotyczny.
 
Cena kociaka perskiego lub egzotycznego „na kolanka” wynosi średnio od 1000 do 3000 zł.

Kot syjamski

©Shutterstock

Wraz z kotem tajskim, czyli tzw. syjamem starego typu, należy do klasyki kocich ras. To kot dla osoby, która poświęci mu dużo czasu – musi on aktywnie uczestniczyć w życiu codziennym domowników, domaga się uwagi, a odwdzięcza się dozgonną przyjaźnią.

Niebieskie oczy tego kota potrafią zahipnotyzować. Choć ustępuje popularnością kotu brytyjskiemu czy rasom „dzikim” (Maine coon, kot syberyjski, można tu wliczyć też kota norweskiego leśnego), to od wielu dziesięcioleci ma grupę wiernych miłośników. Warto jednak nadmienić, że nie jest to rasa zalecana początkującym kociarzom.
 
Kocięta syjamskie oraz tajskie kosztują średnio od 1000 do 2500 zł.

Ragdoll

©Shutterstock

Ragdoll to spokojny, duży kot półdługowłosy o syjamskich znaczeniach i magicznych niebieskich oczach. Nieruchomieje, gdy weźmie się go na ręce. Jest cichy i łagodny, ale chętny do zabawy. Jego przysłowiowy spokój, gracja, przyjazne nastawienie do człowieka oraz ogromna uroda to z pewnością główne przyczyny powodzenia rasy. Ciekawość rozbudza też unikalna cecha tych nieruchomiejących niczym „szmaciana lalka” zwierząt. Cena kociaka to średnio od 1800 do nawet 3500 zł.

Kot bengalski

©Shutterstock

Popularność kota bengalskiego ostatnimi czasy rośnie. Ma na to wpływ oczywiście dzika („lamparcia”) uroda tego kota, jak i jego cena – choć kocięta bengalskie wciąż należą do droższych niż chociażby syberyjskie czy perskie, to ich cena znacznie obniżyła się w porównaniu z sytuacją sprzed lat, kiedy rasa była absolutną felinologiczną nowinką w naszym kraju.

Jest to rasa hybrydowa – potomek kota domowego i dzikiego kota bengalskiego. To kot raczej nie dla początkujących; ma temperament odziedziczony po dzikich przodkach. To piękny i zdrowy kot, pierwiastek dzikiego zwierzęcia w ciele domowego mruczka. Kocię miniaturowego lamparta to koszt rzędu 2000–3500 zł.
 
Wśród innych popularnych ras warto wymienić na przykład koty rosyjskie niebieskie – dość starą rasę o srebrzystoniebieskim, unikalnym, bo podwójnym futerku, koty norweskie leśne czy abisyńskie. Popularność zdobywają także różne rasy reksów, czyli kotów o kręconej sierści, jak również koty bezwłose, sfinksy i peterbaldy.

Jeśli zastanawiasz się, jaką rasę kota wybrać, zrób nasz quiz!

Jeśli chcesz zaadoptować psa lub kota, skorzystaj z naszej wyszukiwarki adopcyjnej.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?