Reklama

kot neva masquerade


 

© Shutterstock

Kot syberyjski neva masquerade – co to za rasa?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Ragdoll czy syberyjski? A może… dwa w jednym? Piękny, duży kot o jedwabistej sierści, niebieskich oczach i dodającej uroku „masce” – to właśnie neva masquerade, czyli kot syberyjski colorpoint.

Neva masquerade - skąd się wziął „kot syberyjski w masce”?

©Shutterstock
Kot syberyjski to naturalna rasa półdługowłosa pochodząca z Rosji. Kot neva masquerade to odmiana syberyjczyka o umaszczeniu colorpoint.

Nie da się wskazać żadnego konkretnego miejsca narodzin rasy – półdługowłose koty nie są bowiem niczym nadzwyczajnie dziwnym w różnych częściach tego rozległego kraju. Zdobywający uznanie na wystawach przedstawiciele tej rasy to wyselekcjonowani całkiem niedawno potomkowie wolno żyjących kotów rosyjskich.
 
Niektórzy twierdzą, że to głównie okolice Moskwy oraz St. Petersburga są rodzimymi rejonami syberyjczyków, jednak nie sposób odebrać racji bytu nazwie rasy, jako że wiele kotów, które znalazły się później w renomowanych hodowlach, pochodzi z Krasnojarska na Syberii – ba, uznaje się wręcz, że te właśnie należą do najpiękniejszych.

Na poważnie kotami syberyjskimi zaczęto interesować się dopiero w latach 80. XX w. Pod koniec tej dekady powstał pierwszy wzorzec syberyjczyka, zmodyfikowany w 1990 r. W 1991 r. ogłoszony pierwszy międzynarodowy standard rasy.

Zobacz video:

Syberyjczyka jako pierwsza uznała w 1992 r. organizacja WCF – co ważne, uznane tu zostały wszystkie dopuszczalne i dziś odmiany barwne, łącznie z odmianą colorpoint, którą już hodowcy rosyjscy nazwali neva masquerade.

Nie wiadomo, skąd umaszczenie colorpoint wzięło się u kotów neva masquerade – czy krzyżówki miały miejsce już w Rosji, gdy do kraju sprowadzono koty syjamskie, czy też później, w ramach programów hodowlanych krzyżujących syberyjczyki z rasami o umaczeniu point, np. persami himalajskimi czy kotami birmańskimi.
 
W 1997 r. federacja FIFe uznała kota syberyjskiego, ale bez odmiany point.

Dopiero w 2008 r. organizacja uznała kota neva masquerade na odrębną rasę, określoną mianem rasy siostrzanej kota syberyjskiego, czyli nieróżniącej się od niego niczym poza umaszczeniem.

Nevy można krzyżować z syberyjczykami. Co ciekawe, WCF nie zmieniło od momentu uznania syberyjczyka statusu odmiany point – do tej pory neva nie jest uznawana przez tę organizację za osobną rasę, a jedynie za odmianę barwną kota syberyjskiego.

Nazwa rasy neva masquerade pochodzi od płynjącej przez Petersburg rzeki Newy oraz od balów maskowych urządzanych przez rosyjskich władców. Umaszczenie w kształcie maseczki odróżnia rasę od innych kotów syberyjskich.

Jak wygląda kot neva masquerade?

©Shutterstock

Neva masquerade - budowa ciała

Neva masquerade to kot średni do dużego (kotki są zwykle znacznie mniejsze od kocurów), o bardzo harmonijnej, proporcjonalnej budowie ciała – nie uświadczymy tu żadnych ekstremów, które przykuwałyby szczególną uwagę. Oglądając nevę, tak samo jak w przypadku syberyjczyka, koncentrujemy się na pięknie całego kota.
 
A jest co podziwiać – neva masquerade jest zwinna i dobrze umięśniona, silna i muskularna, ale zgrabna i pełna gracji. Ma masywną głowę bez żadnych ostrych rys, nieco dłuższą niż szerszą. Uszy są średniej wielkości, natomiast oczy – duże, szeroko rozstawione i odrobinę skośne.

Neva masquerade - futro i umaszczenie

Futro nevy jest półdługie, bardzo gęste, z wodoszczelnym podszerstkiem, który w warunkach naturalnych zapewniał kotom syberyjskim ochronę przed wilgocią i chłodem. Szata letnia jest krótsza niż zimowa – z wyjątkiem ogona, który zawsze jest bujnie owłosiony i tworzy charakterystyczną kitę. Duże stopy ozdobione są kępkami futra między palcami.
 
Wzorzec rasy uznaje u nevy większość odmian umaszczenia colorpoint:

  • klasyczny seal point (ciemnobrązowe znaczenia), blue point (znaczenia niebieskie),
  • red point (rude znaczenia),
  • creme point (znaczenia kremowe),
  • wszelkie warianty znaczeń szylkretowych, pręgowanych
  • oraz złociste i srebrzyste

Niedopuszczalne kolory to czekoladowy, liliowy, cynamonowy i płowy. Podstawowy kolor szaty jest jasny, znaczenia występują na pyszczku, uszach, łapach i ogonie. Podobnie jak inne koty ze znaczeniami syjamskimi, nevy mają piękne, niebieskie oczy.

W przeciwieństwie do kotów syjamskich, u których na łapkach nie dopuszcza się domieszek koloru białego, neva masquerade może mieć białe skarpetki, białe ostrogi na tylnych łapkach, a ponadto biały brzuch, białą sierść na piersi bądź tylko biały medalion. Biel może pojawić się także na pyszczku, jak u ragdolla.

Neva masquerade - charakter

Neva masquerade, podobnie jak syberyjczyk, to wspaniały kot rodzinny. Najczęściej są to zwierzęta energiczne i chętne do zabawy, zawsze ciekawe tego, co dzieje się dookoła, a jednocześnie spragnione towarzystwa człowieka.

Zawsze witają opiekuna w drzwiach, sprawdzą również, co też przyniósł ciekawego w torbie na zakupy, jak dzisiaj pachnie jego ubranie oraz czy kolana są tak samo wygodne jak wczoraj. Neva nie jest jednocześnie kotem natarczywym.

Zazwyczaj przedstawiciele tej rasy zgodnie współżyją z innymi kotami, pod warunkiem prawidłowego wprowadzenia ich do domu metodą socjalizacji z izolacją.

Pielęgnacja i zdrowie neva masquerade 

©Shutterstock

Neva nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych poza regularnym czesaniem, aby uniknąć filcowania się sierści i powstawania kołtunów.

Każdy opiekun z czasem będzie wiedział, jaka częstotliwość szczotkowania jest najlepsza – niektórym kotom wystarczy wyczesanie sierści raz na tydzień, inne po takiej przerwie mogą mieć już kołtuny na piersi czy na brzuszku. W okresie linienia przyda się częstsze szczotkowanie, a także użycie furminatora raz w tygodniu.

Syberyjczyki i nevy należą do najzdrowszych ras kotów – kot syberyjski kształtował się przez wieki jako rasa bez wpływu człowieka.

Jest sprawny, jego pula genetyczna jest bogata, nie jest obarczony chorobami dziedzicznymi. Oczywiście nie zwalnia to nas z kontrolnych wizyt u lekarza weterynarii, ani też z poproszenia hodowcy o przedstawienie wyników badań rodziców kociąt (np. pod kątem wielotorbielowatości nerek). Dobrze jest mieć natomiast świadomość, że reprezentanci rasy na ogół cieszą się dobrym zdrowiem.
 
W rodowodach kota syberyjskiego i nevy masquerade do dziś zdarzają się przypadki „dziur” w kocim drzewie genealogicznym po stronie przodków przywiezionych z dawnego ZSRR. Nie jest to żadna przeszkoda ani powód do obaw, a jedynie wskazówka, że nasz kot jest blisko spokrewniony z protoplastami rasy –wolno żyjącymi półdługowłosymi kotami z Rosji.

Czy neva masquerade to rasa dla alergików?

Podobnie jak kot syberyjski, neva masquerade jest rasą, która może być polecana osobom uczulonym na białko wydzielane przez kota wraz ze śliną i łojem. U obu ras siostrzanych poziom tego białka jest znacznie niższy niż u innych kotów. Nie jest to więc rasa, która nie uczuli na pewno, ale z pewnością kociarz-alergik, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu czystości w domu (częste odkurzanie, wietrzenie, brak ciężkich dywanów i zasłon) może czuć się pewniej z nevą lub syberyjczykiem.

Cena neva masquerade

W Polsce istnieje niejedna hodowla kotów neva masquerade. Cena kociaka kształtuje się na poziomie 1600–3000 zł.

Jeśli chcesz zaadoptować psa lub kota, skorzystaj z naszej wyszukiwarki adopcyjnej.

Przeczytaj również:

 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?