Brzezinka Średzka (55-330)
Święty kot birmański
Inna nazwa: The Sacred Cat of Burma
Pochodzenie tej rasy jest dość niejasne, ale możliwe, że święty kot birmański wywodzi się z Francji. Jego półdługa, jedwabista szata ma tę wielką zaletę, że się nie plącze. Birmańczyk większość swojego czasu poświęca na pieszczoty z opiekunem, za którym chodzi jak cień. Jest bardzo towarzyski i ma dobry kontakt z ludźmi i zwierzętami w każdym wieku.
Długość życia |
Święty kot birmański średnio żyje od 12 do 15 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
Około 30 cm
Kot
Około 30 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 2 i 4 kg
Kot
pomiędzy 4 i 6 kg
|
Kolor umaszczenia
Kolor maści: czarny / sealpoint, (niebieski) niebieski point, czekoladowy, liliowy / liliowy point, kremowy point, czekoladowy point, rudy point. Powyżej wymienione dopuszczalne umaszczenia bazują na motywie kolorpoint, co oznacza, że szata jest zabarwiona jedynie w poszczególnych miejscach ciała - na uszach, ogonie, masce oraz łapach, które są zakończone białymi skarpetkami. |
Czarne Czekoladowe/ brązowe Rude Kremowy Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
Szata jest półdługa. Sierść jest odrobinę dłuższa wokół szyi, na grzbiecie oraz portkach. Rasa o niewielkiej ilości podszerstka. |
Długa |
Kolor oczu
Niebieski / akwamaryna Niebieski powinien być maksymalnie nasycony. |
Niebieskie
|
Sierść świętego kota birmańskiego ma wyjątkową fakturę, dzięki której włosy się nie plączą. To idealny kot dla osób, które pragną puszystego i jedwabistego futra bez konieczności codziennego czesania!
Więcej informacji na temat rasy Święty kot birmański
Pochodzenie i historia rasy Święty kot birmański
Pochodzenie świętego kota birmańskiego jest niejasne i towarzyszy mu wiele hipotez. Według jednej z nich, pewien amerykański miliarder, przywiózł z Birmy do Francji parę kotów, które wykradł ze świątyni Lao Tsun. Samiec zmarł w podróży, ale kotka o imieniu Sita powiła kocięta, między innymi kociczkę o imieniu Poupée de Maldapour, która dziś uznawana jest za przodka wszystkich zachodnich kotów birmańskich. Kotkę zaprezentowano na wystawie w Paryżu w 1926 roku. Mimo wielu badań, nie udało się potwierdzić tej wersji pochodzenia rasy.
Najbardziej prawdopodobna historia mówi, że rasa powstała ze skrzyżowania kota syjamskiego, po którym birmańczyk odziedziczył większość charakterystycznych cech, z kotem rasy perskiej. Miało to mieć miejsce w latach dwudziestych we Francji, gdzie obecnie rasa birmańska zajmuje drugie miejsce pod względem popularności. Jest też w pierwszej dziesiątce najmodniejszych ras na świecie.
Kot birmański - charakter
Zachowanie rasy Święty kot birmański
Dla kogo rasa Święty kot birmański ?
Kot birmański - cena
Cena kociaka świętej rasy birmańskiej w hodowli waha się od 1800 do 2500 zł. Koszt często zależy od rodowodu, hodowli, wieku, a nawet płci zwierzątka. Utrzymanie to wydatek rzędu 100 zł miesięcznie, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić kocie potrzeby, takie jak dobrej jakości karma, dzięki której zachowa dobre zdrowie.
Święty kot birmański - linienie
Średnie
Podczas pory linienia, kot birmański może gubić dużo sierści, ale regularne szczotkowanie pozwoli uniknąć problemu kłaczków.
Święty kot birmański - pielęgnacja
Poza szczotkowaniem raz w tygodniu, sierść kota birmańskiego nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Przy okazji szczotkowania, zaleca się sprawdzać czystość uszu i oczu zwierzęcia.
Zdrowie rasy Święty kot birmański
Święty kot birmański żyje średnio od 12 do 15 lat.
Średniej długości futro chroni go zarówno przed chłodem, jak i upałem.
Koty tej rasy nie mają szczególnych skłonności do tycia, ale potrzebują codziennej dawki ruchu, aby zachować prawidłową wagę. Problemu nadwagi można uniknąć stosując dietę dostosowaną do wieku i aktywności kota.
Podobnie jak wiele innych ras kotów, święty kot birmański ma predyspozycje do pewnych chorób dziedzicznych, które można wykryć za pomocą badań krwi lub wymazu z jamy ustnej:
● Wielotorbielowatość nerek: stopniowe i powolne powstawanie torbieli na nerkach, które utrudniają sprawne funkcjonowanie organu.
● Kardiomiopatia przerostowa: choroba serca polegająca na zgrubieniu mięśnia sercowego.
● Mukopolisacharydoza typu 6: genetyczna choroba powodująca nieprawidłowości w budowie szkieletu.
Kotom birmańskim zagrażają również te same choroby, które występują u innych kotów domowych, jak na przykład schorzenia jamy ustnej.
Kocięta przychodzą na świat całkowicie białe, a znaczenia point na futrze pojawiają się dopiero po kilku dniach. Powoli nabierają koloru, aż osiągną maksymalne nasycenie około drugiego lub trzeciego roku życia.
Koty birmańskie można rozmnażać wyłącznie w ramach rasy.
Planujesz zakup kota rasy Święty kot birmański?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Święty kot birmański ...