Trójka (62-573)
Kot syjamski
Pod względem elegancji kot syjamski nie ma sobie równych. Często określa się go mianem „księcia pośród kotów”. Elegancki chód, trójkątny pyszczek i duże spiczaste uszy nadają mu wdzięku. W jego intensywnie niebieskim spojrzeniu można się wręcz zatracić… Podczas gdy wdzięk jest jego zaletą, syjam ma też pewien słaby punkt, który ujawnia się szczególnie wówczas, gdy kot otwiera pyszczek, żeby się odezwać. W każdym razie niektórzy tak uważają. Głos syjama jest ochrypły i niemelodyjny. Jedno jest pewne – nie przypomina miauczenia żadnego innego kota, przez co nie da się nie zwrócić na nie uwagi. O ile nie jesteśmy nim oczarowani – i nie zapewnimy mu odpowiedniej ilości uwagi – jego głos może nas doprowadzić do szału!
Długość życia |
Kot syjamski średnio żyje od 15 do 20 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
Około 30 cm
Kot
Około 30 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 2 i 3 kg
Kot
pomiędzy 3 i 5 kg
|
Kolor umaszczenia
Dopuszczalne są umaszczenia ciemnobrązowe (seal), niebieskie, czekoladowe, liliowe, rude, kremowe, cynamonowe, płowe, szylkretowe, a także odmiana foreign white, czyli biała z nieujawnionymi oznakami. Niektóre stowarzyszenia felinologiczne dopuszczają także maść karmelową i brzoskwiniową. |
Czarne Czekoladowe/ brązowe Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
Krótka |
Krótka |
Kolor oczu
Kot syjamski ma niebieskie oczy (akwamaryna). |
Niebieskie
|
Wszystkie kocięta syjamskie rodzą się całkiem białe. Warto wiedzieć, że ubarwienie typu syjamskiego jest nie tylko wynikiem genotypu kota, ale także… temperatury. W miejscach, w których temperatura skóry kota jest niższa (pyszczek, uszy, łapy, ogon), gen odpowiedzialny za umaszczenie point determinuje gromadzenie się barwnika i ciemnienie tych partii okrywy włosowej. Natomiast powyżej pewnej temperatury skóry (36,67°C) włos się nie wybarwia. Przejściowy wpływ na kolor okrywy włosowej syjama ma także temperatura otoczenia – pod wpływem zimna oznaki point ciemnieją.
Więcej informacji na temat rasy Kot syjamski
Pochodzenie i historia rasy Kot syjamski
Jak sama nazwa wskazuje, kot syjamski pochodzi z Syjamu, czyli obecnej Tajlandii, gdzie rasę tę uznawano za świętą. W dawnych czasach posiadanie kotów syjamskich było zarezerwowane dla buddyjskich mnichów i członków dworskiej elity. Odkryty w Ayutthaya rękopis pochodzący z 1350 roku, przedstawia jasnowłosego kota z maską, uszami oraz nogami i ogonem czarnej barwy. Inne stare manuskrypty wskazują, że koty syjamskie zamieszkiwały świątynie i pałace Azji Południowo-Wschodniej w XIV wieku. Istnieje nawet legenda, która głosi, że strabizm u kotów tej rasy wziął się z tego, że syjamy miały za zadanie czuwać nad świętymi naczyniami i od nieustannego patrzenia na nie dostały zeza!
Pierwsze syjamy pojawiły się w Wielkiej Brytanii w połowie XIX wieku. Konsul generalny Owen Gould, odpowiedzialny za misję polityczną i handlową w Syjamie, podczas swojego pobytu w tym kraju odkrył królewską hodowlę kotów, kryjącą najpiękniejsze okazy zwierząt tej rasy. Konsul, wyraźnie zauroczony, przekupił jednego ze sług w pałacu, aby ten wykradł dla niego dwa syjamy, z którymi urzędnik wrócił do Wielkiej Brytanii. Oczywiście – skoro udało się Anglikom, Francuzi nie mogli być gorsi. Tak więc rok później minister Auguste Pavie udał się w podróż na Daleki Wschód, skąd przywiózł parę dwóch niezwykłych kotów o kończynach ciemniejszych niż reszta ciała. Niestety pomimo starań tych dwóch podróżników, koty zachorowały i mocno podupadły na zdrowiu, rasę uznano więc w tamtym czasie za zbyt delikatną. Mimo tej porażki, około 1920 roku hodowcom udało się odtworzyć rasę. Tym razem sukces kota syjamskiego był ogromny i… niemalże doprowadził do ponownego zniknięcia rasy – tym razem z powodu nadmiernej popularności. Hodowcy rozmnażali koty nieprawidłowo, stosując nawet chów wsobny. Dopiero w 1932 roku podjęto zdecydowane działania mające na celu ustanowienie standardów rasowych i hodowlanych dla tego wspaniałego kota, który dzięki tym wysiłkom stał takim, jakim znamy go dzisiaj.
Kot syjamski - charakter
Zachowanie rasy Kot syjamski
Dla kogo rasa Kot syjamski ?
Kot syjamski - cena
Przeciętnie zakup kota syjamskiego w hodowli to wydatek rzędu od 1200 do 2500 zł. Cena waha się w zależności od konkretnej hodowli, tytułów zdobytych przez rodziców, wieku a nawet płci kota oraz jego statusu (do dalszej hodowli lub „na kolana” z obowiązkiem kastracji). Miesięczny koszt utrzymanie syjama to wydatek rzędu 120-150 zł, co wystarczy, aby zaspokoić wszelkie potrzeby zwierzęcia, takie jak m.in. wysokiej jakości karma, która zapewni mu zdrowie i dobrą formę.
Kot syjamski - linienie
Niewielkie
Nie ma potrzeby częstego sprzątania sierści, ponieważ syjam prawie jej nie gubi.
Kot syjamski - pielęgnacja
Syjama wystarczy czesać raz w tygodniu. Nie jest to skomplikowana pielęgnacja – wystarczy przeczesać kota gęstym grzebieniem i/lub szczotką z włosia oraz przetrzeć sierść irchową szmatką. Tylko w okresie linienia konieczne może się okazać częstsze szczotkowanie.
Zdrowie rasy Kot syjamski
Średnia długość życia kota syjamskiego wynosi od 15 do 20 lat.
Sierść syjama jest krótka i pozbawiona podszerstka, dlatego koty tej rasy nie są dostosowane do przebywania na zimnie.
Syjam prawie cały czas jest w ruchu, więc bardzo szybko spala kalorie. Mimo to należy zwrócić się do specjalisty (np. dietetyka zwierząt, weterynarza specjalizującego się w żywieniu) z prośbą o wyliczenie dziennego zapotrzebowania energetycznego naszego kota. Dzięki temu nie dopuścimy do cierpienia zwierzęcia z powodu nadwagi wywołanej podawaniem zbyt dużych porcji karmy w stosunku do wydatku energetycznego.
Koty syjamskie należą do ras zdrowych, choć istnieje kilka chorób, do których mają nieco większą predyspozycję:
- Stopniowy zanik siatkówki: jest to dziedziczna choroba, która, szybciej lub wolniej, lecz zawsze prowadzi do całkowitej ślepoty. U kotów może wystąpić pod koniec życia, kiedy zwierzę stopniowo przyzwyczai się do niepełnosprawności. Niemniej jednak zdarza się, że dosięga młode osobniki, które w wieku kilku miesięcy w pełni tracą wzrok.
- Amyloidoza (skrobiawica) nerek: to również choroba dziedziczna, która wprawdzie występuje rzadko, ale w każdym przypadku prowadzi do zgonu. Choroba szybko się pogłębia, a objawy kliniczne występują przeważnie między pierwszym a piątym rokiem życia i są podobne do ciężkiej niewydolności nerek. Do dziś nie opracowano badań przesiewowych, ponieważ wciąż nie udało się wyodrębnić genów odpowiedzialnych za to schorzenie.
- Niektórym osobnikom mogą doskwierać dolegliwości typowe dla kotów domowych, takie jak np. schorzenia jamy ustnej.
Rasa miała ponadto genetyczną skłonność do takich wad jak zez, załomki na ogonie oraz nieprawidłowy zgryz. Wady te zostały obecnie w dużej mierze wyeliminowane, jednak zdarzają się jeszcze osobniki nimi obarczone.
Dopuszcza się krzyżowanie z kotem balijskim (odmiana długowłosa), orientalnym krótkowłosym oraz orientalnym długowłosym (jawajskim, mandaryńskim).
Planujesz zakup kota rasy Kot syjamski?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot syjamski ...