Reklama

Jaka szczotka dla kota będzie najlepsza?

szczotka dla kota
© Shutterstock

Każdego dnia kot poświęca mnóstwo czasu na pielęgnację swojego futerka. Wylizywanie się, mycie pyszczka łapką i przeczesywanie sierści ząbkami zajmuje nawet 1/3 kociego czasu. Kocia skrupulatność w toalecie nie oznacza jednak, że opiekun nie powinien w ogóle dbać o stan sierści swojego pupila. Jak powinna wyglądać pielęgnacja sierści kota?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Nie każdy kot wymaga czesania. Większość jednak warto przeczesać od czasu do czasu – przede wszystkim w porze linienia, aby pozbyć się nadmiaru martwego podszerstka i zapobiec tworzeniu się kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Zakłaczony kot może wymiotować, nie ma apetytu, a zator w jelitach stanowi zagrożenie dla jego życia. Szczególnie uważnej pielęgnacji wymagają koty długowłose i półdługowłose, u których nieczesana sierść może ulegać sfilcowaniu i skołtunieniu. Aby jednak dobrze wyczesać kota, należy posiadać odpowiednie narzędzia. Przyjrzyjmy się bliżej różnym modelom szczotek dla kotów.

Czym kierować się przy zakupie szczotki dla kota?

Shutterstock

Różne akcesoria do pielęgnacji kociej sierści mają różne przeznaczenie. Wybierając szczotkę dla kota, kieruj się przede wszystkim takimi parametrami jak:

  • typ sierści kota – innego rodzaju szczotki i grzebienie będą potrzebne do czesania kota długowłosego, a inne do pielęgnacji sierści kota krótkowłosego. Zwróć też uwagę, czy podszerstek u kota jest gęsty – im gęstszy, tym bardziej musisz dbać o usuwanie obumarłych włosów;
  • rozstaw i długość ząbków – kryterium powiązane z typem sierści; do pielęgnacji kotów długowłosych i półdługowłosych potrzebujesz szczotek o dłuższych ząbkach. Z kolei szczotki i grzebienie o różnym rozstawie ząbków nadają się do różnych celów – te gęste wyczesują podszerstek, grzebienie o rzadkim rozstawie z kolei rozplątują futro;
  • materiał i jakość wykonania – przede wszystkim szczotka powinna być solidnie wykonana, musi także być wygodna w użytkowaniu i dobrze leżeć w dłoni; pamiętaj, że tanie modele będą zwykle najmniej trwałe, a także mniej skuteczne; unikaj materiałów, które elektryzują sierść;
  • wykończenie ząbków – kryterium istotne podczas wyboru szczotek i grzebieni metalowych. Ząbki grzebieni powinny być delikatnie zaokrąglone, aby nie drapały delikatnej skóry kota, natomiast szczotki powinny mieć ząbki albo zaokrąglone, albo wręcz zakończone kuleczkami.

Rodzaje szczotek i grzebieni dla kota – które będą najlepsze?

Shutterstock

Czym czesać kota? W sklepach z akcesoriami dla zwierząt znajdziesz różnego rodzaju szczotki i grzebienie. Wybór nie jest łatwy. Jeśli jednak zastosujesz się do powyższych wskazówek, łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednią szczotkę (lub zestaw pielęgnacyjny) dla Twojego pupila. Do wyboru masz przede wszystkim następujące szczotki i grzebienie: 

•    Zgrzebło (szczotka druciana, pudlówka)

Najpopularniejsza chyba szczotka dla kota; posiada miękkie, druciane ząbki umieszczone na poduszeczce. Nie wyrywa sierści. Pozwala dokładnie wyczesać całe futro – sięga do podszerstka, ale czesze również włos okrywowy. Nie wyczesuje takiej ilości podszerstka jak np. furminator, dzięki czemu bezpiecznie można nim wyczesać ogon, w tym ozdobną kitę takich ras jak maine coon czy norweski kot leśny. Im szersza poduszka szczotki, tym większe partie futra uczeszesz na raz – tak więc im większy kot, tym większa szczotka. Pamiętaj też, że koty długowłose, zwłaszcza rasy posiadające bogaty podszerstek, potrzebują szczotki o dłuższych ząbkach niż koty krótkowłose.


•    Szczotka z włosia

Bardzo delikatna, miękka szczotka. Nie nadaje się do rozczesywania włosa, ale będzie idealna na koniec zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza u kotów długowłosych. Wygładza sierść i nadaje jej połysk. Można także przy jej pomocy unieść nieco włosy, sprawiając, że futro stanie się optycznie bardziej gęste i puszyste. Taki efekt z pewnością będą chcieli osiągnąć opiekunowie persów, maine coonów i innych „puszystych” (pod względem futra!) ras.


•    Szczotka gumowa

Doskonała do delikatnego przeczesania kota, usuwa martwe włosy okrywowe i zapewnia delikatną pielęgnację, którą wiele kotów uznaje za pieszczotę. Dla niektórych kotów krótkowłosych – tych z ubogim podszerstkiem lub w ogóle go pozbawionych, jak np. reksy – taka szczotka to całkowicie wystarczający przyrząd pielęgnacyjny. W przypadku innych ras krótkowłosych będzie doskonała na zakończenie czesania, zebranie wierzchnich, martwych włosów okrywowych i wygładzenia futerka.


•    Szczotka plastikowa

Te szczotki raczej omijaj, gdyż powodują elektryzowanie się włosów.


•    Rękawica do czesania

To przyrząd do głaskania i czesania kota w jednym. Wyposażona jest po jednej stronie w wypustki służące do czesania – najczęściej są one gumowe, rzadziej metalowe (wówczas zwróć uwagę, czy mają zaokrąglone końcówki). W zależności od rodzaju, rękawica może zastąpić zgrzebło z krótkimi ząbkami lub szczotkę gumową, a jednocześnie będzie świetnym przyrządem do masażu. Niekiedy odwrotna strona rękawicy wyposażona jest w powierzchnię z miękkiego materiału, który zbierze wierzchnie, martwe włosy i wygładzi futro – używaj jej na sam koniec. Rękawica jest doskonała do delikatnego czesania reksów, posiadających wyłącznie włosy okrywowe.


•    Grzebień z szerokim rozstawem ząbków

Sprawdza się doskonale przy czesaniu kotów długowłosych i półdługowłosych. Służy przede wszystkim do rozczesywania włosa i pozbywania się zaczątków kołtunów. Pamiętaj, aby wybierać grzebienie metalowe, które nie elektryzują sierści.


•    Gęsty grzebień

Ten typ grzebienia przyda się do czesania kotów długo- i krótkowłosych posiadających gęsty podszerstek – dzięki gęsto ustawionym ząbkom, przyrząd jest w stanie wyczesać martwe włosy. Zwróć uwagę na grzebienie przeciwpchelne, które pozwalają jednocześnie na kontrolę sierści czworonoga pod kątem ewentualnych pasażerów na gapę.


•    Furminator

Furminator to wyposażony w rączkę grzebień z mocnymi, bardzo gęstymi, stalowymi ząbkami. Służy do wyczesywania podszerstka – usuwa go znacznie skuteczniej niż standardowe szczotki, dzięki czemu jest szczególnie przydatny w okresie linienia, ale nie tylko. Zapobiega pozostawianiu przez kota dużej ilości włosów w mieszkaniu, a przede wszystkim – połykaniu kul włosowych. Należy pamiętać, że furminator nie nadaje się dla zwierząt z rzadkim podszerstkiem lub podszerstka nieposiadających. Nie powinien też być używany podczas codziennej pielęgnacji – raz na tydzień całkowicie wystarczy. Furminatory dostępne są w wersjach dla małych i dużych kotów oraz do długiej i krótkiej sierści.


•    Filcak

Ten typ grzebienia służy do usuwania kołtunów i rozczesywania sfilcowanej sierści. Zamiast ząbków posiada on rząd zagiętych ostrzy, dzięki którym możesz sprawnie wyciąć kołtun bez obawy, że skaleczysz kota lub sprawisz mu ból, ciągnąc go za włosy.

Jak prawidłowo wyczesać kota?

Shutterstock

Czesanie kota powinno się odbywać przede wszystkim w miłej, spokojnej atmosferze, aby zwierzak nie kojarzył zabiegów pielęgnacyjnych z czymś nieprzyjemnym. Warto przyzwyczajać go do szczotki już od małego, a po zakończonym czesaniu – nagrodzić smakołykiem. Są koty, które uwielbiają czesanie i wręcz się go domagają, są także zwierzęta, które nie przepadają za tymi zabiegami – warto zawsze nagrodzić ich cierpliwość.

Czesz kota płynnymi, delikatnymi pociągnięciami szczotki czy grzebienia. Nie przyciskaj szczotki, aby nie podrapać delikatnej skóry zwierzęcia. Czesz zarówno z włosem, jak i pod włos, aby pozbyć się możliwie jak największej ilości martwych włosów. Jeśli masz kota krótkowłosego, zacznij od czesania zgrzebłem, a zabiegi zakończ szczotką gumową. Jeśli używasz furminatora, to od niego zacznij czesanie. Wystarczą delikatne pociągnięcia od głowy w dół grzbietu. Czesanie rozpoczynaj od głaskania (tutaj bardzo przydatna może się okazać rękawica do wyczesywania), a następnie czesz od głowy i szyi kota, przez kark i grzbiet, aż do ogona. Brzuszek czesz na końcu, bardzo delikatnie.

W przypadku kotów długowłosych zacznij od rozczesania splątanej sierści przy pomocy grzebienia. Czesanie szczotką dla kota rozpocznij od kryzy, czyli długiego futra na szyi i piersi, oraz brzucha, po czym kieruj się ku tylnym łapom, a zakończ na grzbiecie i ogonie. Pamiętaj, aby nie przesadzić z wyczesywaniem sierści z ogona – ma on być ozdobą kota długowłosego!

Kota krótkowłosego wystarczy wyczesać raz na tydzień lub dwa tygodnie – możesz robić to częściej w okresie linienia. W przypadku kotów długowłosych wiele zależy od indywidualnych predyspozycji do tworzenia się kołtunów. Niektóre koty wymagają czesania parę razy w tygodniu, inne muszą być szczotkowane codziennie, gdyż w przeciwnym razie sierść zaczyna się filcować.