Reklama

trymer dla kota
© Shutterstock

Furminator, czyli trymer dla kota: co to jest i jak działa?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Furminator to rodzaj trymera dla zwierząt, czyli narzędzia służącego do usuwania martwego podszerstka. Zrobiło jakiś czas temu karierę w salonach groomerskich dla psów, a wkrótce potem zdobyło popularność także wśród opiekunów kotów… zwłaszcza tych, które mają tendencję do obfitego linienia.

Czy wszystkie koty potrzebują trymera?

Nie wszystkie koty wymagają regularnego szczotkowania, a tym bardziej trymowania, jednak część naszych pupili musi od czasu do czasu wejść w bliższy kontakt ze szczotką lub grzebieniem.

Regularnej pielęgnacji sierści wymagają przede wszystkim rasy długowłose, ale także i koty o krótkiej sierści, ale gęstym podszerstku.

Regularne szczotkowanie ma na celu pozbycie się nadmiaru martwych włosów. W tych zabiegach bardzo pomocny może się okazać furminator. Musisz jednak nauczyć się prawidłowo go używać, a przede wszystkim dowiedzieć się, czy Twój kot na pewno go potrzebuje. Nie wszystkie rasy bowiem posiadają podszerstek - pełną listę ras znajdziesz na końcu artykułu.

Co to jest furminator?

©Shutterstock

Czym się różni trymer dla kota od furminatora?

Trymer to narzędzie służąco do usuwania martwej sierści oraz skracania włosów. Furminator to rodzaj trymera - nie skraca sierści, ale usuwa martwy włos i nadmiar podszerstka.

Oznacza to, że furminator dla kota pomaga w znacznym stopniu zredukować linienie zwierzęcia. Zapobiega tym samym zarówno pozostawianiu przez zwierzę „kłaczków” na meblach czy naszym ubraniu, jak i połykaniu przez nie futra podczas toalety, co skutkuje tworzeniem się kul włosowych w przewodzie pokarmowym.

Furminator ma formę wyposażonego w wygodną rączkę grzebienia z bardzo gęstymi, mocnymi, stalowymi ząbkami. Usuwa martwy włos znacznie skuteczniej niż standardowe szczotki i grzebienie. Nie należy mylić furminatora z trymerami posiadającymi ostrze – te przeznaczone są do rozplątywania i ewentualnego skracania sierści. Zadaniem furminatora jest wyłącznie usunięcie martwych włosów, a nie trymowanie kota.

Trymery dostępne są w różnych rozmiarach. Dobór rodzaju przyrządu zależy od długości sierści oraz wielkości kota. Oryginalne furminatory przeznaczone dla kotów występują w czterech wersjach: 

  • dla kotów długowłosych, rozmiar S – do sierści długiej (włosy dłuższe niż 5 cm), dla kotów ważących do 4,5 kg, czyli małych oraz średnich,
  • dla kotów długowłosych, rozmiar L – do sierści długiej (włosy dłuższe niż 5 cm), dla kotów dużych, ważących powyżej 4,5 kg,
  • dla kotów krótkowłosych, rozmiar S – do sierści krótkiej (włosy długości do 5 cm), dla kotów ważących do 4,5 kg, czyli małych oraz średnich,
  • dla kotów krótkowłosych, rozmiar L – do sierści krótkiej (włosy długości do 5 cm), dla kotów dużych, ważących powyżej 4,5 kg.

Jak działa trymer dla kota?

Trymer został zaprojektowany tak, aby usuwał podszerstek i martwe włosy bez naruszania włosów okrywowych. Stalowe ząbki docierają pod warstwę okrywową do podszerstka. Nie podrażniają przy tym skóry, nie wyczesują też łoju, który w naturalny sposób natłuszcza sierść, lecz rozprowadzają go równomiernie po powierzchni okrywy włosowej. Wyczesaną sierść można usunąć z narzędzia przy pomocy przycisku, w który wyposażone są oryginalne furminatory.

Furminator zapobiega plątaniu się sierści, ale nie jest przeznaczony do rozczesywania istniejących już kołtunów (do tego celu używaj filcaków). 

Warto nauczyć się kilku zasad prawidłowego czesania furminatorem – zbyt intensywne używanie narzędzia może bowiem pozbawić kota podszerstka, który jest mu przecież potrzebny – nie tylko, aby jego okrywa włosowa prezentowała się okazale, ale także chociażby dla właściwej termoregulacji (zwłaszcza ochrony przed zimnem). Oto one:

  • nie używaj furminatora codziennie – do codziennej pielęgnacji przeznaczone są zgrzebła, szczotki gumowe, szczotki z włosia czy grzebienie, furminator natomiast to narzędzie do użytkowania mniej więcej raz w tygodniu,
  • przed użyciem furminatora upewnij się, że w sierści nie ma kołtunów – najpierw uporaj się ze splątanymi włosami przy pomocy odpowiednich narzędzi, takich jak grzebień do rozczesywania,
  • nie czesz kota furminatorem po kąpieli – przyrząd nadaje się tylko do suchej sierści,
  • czesz kota, stosując długie, płynne pociągnięcia, od głowy w dół tułowia – unikaj wielokrotnych ruchów w jednym miejscu, gdyż czesanie tą metodą może spowodować, że kot utraci zbyt dużo podszerstka,
  • furminator nie wymaga siły – stosuj delikatne pociągnięcia i zachowaj szczególną ostrożność, czesząc okolice brzucha, wewnętrzną stronę nóg, szyję, głowę,
  • zachowaj też ostrożność, wyczesując sierść z ogona – delikatnie przeczesz go, aby nie utracił zbyt dużo futra, zwłaszcza w przypadku ras, których puszysty ogon jest ozdobą, takich jak kot norweski leśny czy maine coon. Furminator w przypadku tych ras powinien być stosowany ze szczególną ostrożnością.

Czy warto go stosować?

Kot norweski leśny©Shutterstock

Trymer dla kota jest skutecznym i bezpiecznym narzędziem do usuwania martwego włosia. To wręcz niezastąpiony przyrząd do pielęgnacji kotów z gęstym podszerstkiem, zwłaszcza w okresie linienia. Regularne stosowanie furminatora (raz na tydzień) skutecznie ograniczy linienie zwierzęcia i uchroni je przed niebezpieczeństwem połykania zbyt dużej ilości sierści podczas toalety oraz związanego z tym zakłaczenia.

Należy jednak pamiętać, że furminator to przyrząd dedykowany szczotkowaniu podszerstka, nie włosów okrywowych – i powinien być w związku z tym stosowany tylko u kotów, które bujny podszerstek posiadają.

U zwierząt posiadających delikatne, jedwabiste włosy bez gęstego podszycia, czy też ras pozbawionych wręcz podszerstka, użycie trymera może spowodować przerzedzenie okrywy włosowej.

Trymer NIE jest więc zalecany dla kotów następujących ras:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?