Turecki van
Inne nazwy: Turkish Van, Turc de Van, Turc du lac de Van, Van Kedisi

Kot turecki van jest wyjątkowy pod wieloma względami. Jego śnieżnobiała szata, z kolorowymi plamami jedynie na głowie i ogonie, zmienia długość wraz z porami roku. Gęste i nieprzemakalne futro chroni go przed złą pogodą i ciężkimi warunkami klimatycznymi górskich rejonów Turcji, skąd pochodzi. Pomimo wrodzonej elegancji, turecki van jest bardziej poszukiwaczem przygód, niż salonowym lwem.
Podstawowe informacje o kocie tureckim van
Długość życia :
Charakter :
Pieszczoch Lubiący zabawę InteligentnyRodzaj szaty :
Bezwłosy Krótka DługaPochodzenie i historia
Kot turecki van jest naturalną rasą pochodzącą z wyżynnego regionu jeziora Van w południowo-wschodniej Turcji. Znaleziska archeologiczne hetyckich klejnotów pochodzących z lat 1600-1200 przed naszą erą, noszących wizerunki kotów o pręgowanych ogonach, świadczą o pradawnych korzeniach rasy.
Choć van w Turcji znany jest od dawien dawna, do Europy trafił dopiero w 1955 roku za sprawą dziennikarki Laury Lushington i fotografki Sonii Halliday, które przywiozły do Wielkiej Brytanii dwa kociaki podarowane im w czasie podróży do Turcji. Kobiety doprowadziły do uznania rasy przez brytyjskie towarzystwo Governing Council of the Cat Fancy w 1969 roku. Następnie, w roku 1985, dzięki staraniom i promocji rasy przez Barbarę i Jacka Reaków, rasę kota tureckiego van zarejestrowano w amerykańskim stowarzyszeniu felinologicznym TICA. Obecnie rasa jest pod wspólną ochroną Tureckiego Instytutu Rolniczego oraz zoo w Ankarze.
Wygląd
Wysokość w kłębie Turecki van
Kotka : pomiędzy 25 i 30 cm
Kot : pomiędzy 25 i 30 cm
Pełną dojrzałość osiąga dopiero około trzeciego roku życia.
Waga
Kotka : pomiędzy 5 i 6 kg
Kot : pomiędzy 5 i 9 kg
Maść
Istnieją dwa rodzaje umaszczenia tureckiego vana. Pierwszy to van kedisi, całkiem biały i dość rzadko spotykany, drugi to po prostu turecki van, z białą sierścią o kilku kolorowych plamach na ciele. Dopuszcza się wszelkie maści za wyjątkiem czekoladowej, liliowej, cynamonowej i płowej. Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest biały z rudymi znaczeniami.
Rodzaj szaty
Długość szaty zmienia się w zależności od pory roku, za wyjątkiem twarzy, gdzie włos jest zawsze krótki. W zimie futro jest gęste i półdługie, z dłuższym włosem w okolicach szyi, tworzącym gęsty kołnierz, oraz pióropusz na ogonie. Latem sierść staje się niemalże krótka, za wyjątkiem brzucha i ogona, gdzie zawsze pozostaje półdługa.
Kolor oczu
Kolor złoty lub bursztynowy występuje u vanów kedisi.
Opis
Turecki van jest kotem średnim do dużego. Ma wydłużoną sylwetkę, mocne ciało z szeroką klatką piersiową, średnio ciężki kościec i rozwiniętą muskulaturę. Kończyny średniej długości są umięśnione i zakończone zaokrąglonymi stopami z obfitym owłosieniem między palcami. Ogon jest średniej długości w stosunku do ciała i mocno owłosiony. Duża głowa ma kształt tępego trójkąta z wyraźnie zaznaczoną i zaokrągloną kufą. Uszy średnie lub duże są szerokie u podstawy i zaokrąglone na końcach. Van ma duże i wyraziste oczy w kształcie pestki brzoskwini, lekko skośnie osadzone.
Ciekawostki
Futro tureckiego vana jest nieprzemakalne, więc nie są mu straszne deszcz ani trudny klimat. Wprost przeciwnie, bardzo lubi wodę i słynie z tego, że jest wybornym pływakiem.
Turecki van - charakter
Zachowanie
Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia
Współżycie z innymi
Turecki van - cena
Cena kotka rasy turecki van w hodowli waha się od 2000 do nawet 4000 zł i zależy od pochodzenia, hodowli, wieku, a nawet płci malca. Miesięczny koszt utrzymania to około 120 zł, co wystarczy do zaspokojenia potrzeb kota takich jak dobrej jakości karma, dzięki której będzie zdrowy.
Pielęgnacja
W porze linienia może być konieczne codzienne szczotkowanie, aby usunąć martwy włos i nie dopuścić, by kot połykał za dużo sierści podczas mycia futerka.
Linienie
Wiosną turecki van bardzo intensywnie linieje. Gubi większość półdługiej sierści, a latem w jej miejscu na całym ciele pojawia się krótsze futerko.
Żywienie
Konieczna jest dobrej jakości karma, która zaspokoi potrzeby aktywnego kota.
Zdrowie
Długość życia
Średnia długość życia tureckiego vana wynosi od 14 do 19 lat.
Odporność/wytrzymałość
Zimą gęste i półdługie, a latem krótsze futro zapewnia mu bardzo dobrą ochronę w skrajnych temperaturach, zarówno mroźnych jak i upalnych.
Skłonność do tycia
Ponieważ z reguły koty tureckie van są bardzo aktywne, nie grozi im nadwaga, lecz w przypadku osobników o mniej żywym temperamencie, ich apetyt wymaga kontroli.
Częste choroby
Kot turecki van jest raczej odporny i zdrowy, nie odnotowano więc chorób typowych dla tej rasy. Jednakże mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom kotom domowym, takie jak schorzenia jamy ustnej i przyzębia.
Rozmnażanie
Dopuszcza się wyłącznie krzyżowanie w ramach tej samej rasy, z zastrzeżeniem, aby nie łączyć w pary dwóch osobników odmiany van kedisi (całkiem biały), aby uniknąć ewentualnej głuchoty u potomstwa.