Kraków (30-240)
Turecki van
Inne nazwy : Turkish Van, Turc de Van, Turc du lac de Van, Van Kedisi
Kot turecki van jest wyjątkowy pod wieloma względami. Jego śnieżnobiała szata, z kolorowymi plamami jedynie na głowie i ogonie, zmienia długość wraz z porami roku. Gęste i nieprzemakalne futro chroni go przed złą pogodą i ciężkimi warunkami klimatycznymi górskich rejonów Turcji, skąd pochodzi. Pomimo wrodzonej elegancji, turecki van jest bardziej poszukiwaczem przygód, niż salonowym lwem.
Długość życia |
Turecki van średnio żyje od 14 do 19 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 25 i 30 cm
Kot
pomiędzy 25 i 30 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 5 i 6 kg
Kot
pomiędzy 5 i 9 kg
|
Kolor umaszczenia
Istnieją dwa rodzaje umaszczenia tureckiego vana. Pierwszy to van kedisi, całkiem biały i dość rzadko spotykany, drugi to po prostu turecki van, z białą sierścią o kilku kolorowych plamach na ciele. Dopuszcza się wszelkie maści za wyjątkiem czekoladowej, liliowej, cynamonowej i płowej. Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest biały z rudymi znaczeniami. |
Czarne Białe Rude Kremowy |
Rodzaj szaty
Długość szaty zmienia się w zależności od pory roku, za wyjątkiem twarzy, gdzie włos jest zawsze krótki. W zimie futro jest gęste i półdługie, z dłuższym włosem w okolicach szyi, tworzącym gęsty kołnierz, oraz pióropusz na ogonie. Latem sierść staje się niemalże krótka, za wyjątkiem brzucha i ogona, gdzie zawsze pozostaje półdługa. |
Długa |
Kolor oczu
Kolor złoty lub bursztynowy występuje u vanów kedisi. |
Niebieskie
Żółty/złoty
Różnooki
|
Futro tureckiego vana jest nieprzemakalne, więc nie są mu straszne deszcz ani trudny klimat. Wprost przeciwnie, bardzo lubi wodę i słynie z tego, że jest wybornym pływakiem.
Więcej informacji na temat rasy Turecki van
Pochodzenie i historia rasy Turecki van
Kot turecki van jest naturalną rasą pochodzącą z wyżynnego regionu jeziora Van w południowo-wschodniej Turcji. Znaleziska archeologiczne hetyckich klejnotów pochodzących z lat 1600-1200 przed naszą erą, noszących wizerunki kotów o pręgowanych ogonach, świadczą o pradawnych korzeniach rasy.
Choć van w Turcji znany jest od dawien dawna, do Europy trafił dopiero w 1955 roku za sprawą dziennikarki Laury Lushington i fotografki Sonii Halliday, które przywiozły do Wielkiej Brytanii dwa kociaki podarowane im w czasie podróży do Turcji. Kobiety doprowadziły do uznania rasy przez brytyjskie towarzystwo Governing Council of the Cat Fancy w 1969 roku. Następnie, w roku 1985, dzięki staraniom i promocji rasy przez Barbarę i Jacka Reaków, rasę kota tureckiego van zarejestrowano w amerykańskim stowarzyszeniu felinologicznym TICA. Obecnie rasa jest pod wspólną ochroną Tureckiego Instytutu Rolniczego oraz zoo w Ankarze.
Turecki van - charakter
Zachowanie rasy Turecki van
Dla kogo rasa Turecki van ?
Turecki van - cena
Cena kotka rasy turecki van w hodowli waha się od 2000 do nawet 4000 zł i zależy od pochodzenia, hodowli, wieku, a nawet płci malca. Miesięczny koszt utrzymania to około 120 zł, co wystarczy do zaspokojenia potrzeb kota takich jak dobrej jakości karma, dzięki której będzie zdrowy.
Turecki van - linienie
Obfite
Wiosną turecki van bardzo intensywnie linieje. Gubi większość półdługiej sierści, a latem w jej miejscu na całym ciele pojawia się krótsze futerko.
Turecki van - pielęgnacja
W porze linienia może być konieczne codzienne szczotkowanie, aby usunąć martwy włos i nie dopuścić, by kot połykał za dużo sierści podczas mycia futerka.
Zdrowie rasy Turecki van
Średnia długość życia tureckiego vana wynosi od 14 do 19 lat.
Zimą gęste i półdługie, a latem krótsze futro zapewnia mu bardzo dobrą ochronę w skrajnych temperaturach, zarówno mroźnych jak i upalnych.
Ponieważ z reguły koty tureckie van są bardzo aktywne, nie grozi im nadwaga, lecz w przypadku osobników o mniej żywym temperamencie, ich apetyt wymaga kontroli.
Kot turecki van jest raczej odporny i zdrowy, nie odnotowano więc chorób typowych dla tej rasy. Jednakże mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom kotom domowym, takie jak schorzenia jamy ustnej i przyzębia.
Dopuszcza się wyłącznie krzyżowanie w ramach tej samej rasy, z zastrzeżeniem, aby nie łączyć w pary dwóch osobników odmiany van kedisi (całkiem biały), aby uniknąć ewentualnej głuchoty u potomstwa.
Planujesz zakup kota rasy Turecki van?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Turecki van ...