Turecki van

Inne nazwy : Turkish Van, Turc de Van, Turc du lac de Van, Van Kedisi

Turecki van
Kot turecki van

Kot turecki van jest wyjątkowy pod wieloma względami. Jego śnieżnobiała szata, z kolorowymi plamami jedynie na głowie i ogonie, zmienia długość wraz z porami roku. Gęste i nieprzemakalne futro chroni go przed złą pogodą i ciężkimi warunkami klimatycznymi górskich rejonów Turcji, skąd pochodzi. Pomimo wrodzonej elegancji, turecki van jest bardziej poszukiwaczem przygód, niż salonowym lwem.

Podstawowe informacje o kocie tureckim van

Długość życia :

9

24

14

19

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Kot turecki van jest naturalną rasą pochodzącą z wyżynnego regionu jeziora Van w południowo-wschodniej Turcji. Znaleziska archeologiczne hetyckich klejnotów pochodzących z lat 1600-1200 przed naszą erą, noszących wizerunki kotów o pręgowanych ogonach, świadczą o pradawnych korzeniach rasy.

Choć van w Turcji znany jest od dawien dawna, do Europy trafił dopiero w 1955 roku za sprawą dziennikarki Laury Lushington i fotografki Sonii Halliday, które przywiozły do Wielkiej Brytanii dwa kociaki podarowane im w czasie podróży do Turcji. Kobiety doprowadziły do uznania rasy przez brytyjskie towarzystwo Governing Council of the Cat Fancy w 1969 roku. Następnie, w roku 1985, dzięki staraniom i promocji rasy przez Barbarę i Jacka Reaków, rasę kota tureckiego van zarejestrowano w amerykańskim stowarzyszeniu felinologicznym TICA. Obecnie rasa jest pod wspólną ochroną Tureckiego Instytutu Rolniczego oraz zoo w Ankarze.

Wygląd

Wysokość w kłębie Turecki van

Kotka : pomiędzy 25 i 30 cm

Kot : pomiędzy 25 i 30 cm

Pełną dojrzałość osiąga dopiero około trzeciego roku życia.

Waga

Kotka : pomiędzy 5 i 6 kg

Kot : pomiędzy 5 i 9 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Żółty/złoty
Różnooki

Opis

Turecki van jest kotem średnim do dużego. Ma wydłużoną sylwetkę, mocne ciało z szeroką klatką piersiową, średnio ciężki kościec i rozwiniętą muskulaturę. Kończyny średniej długości są umięśnione i zakończone zaokrąglonymi stopami z obfitym owłosieniem między palcami. Ogon jest średniej długości w stosunku do ciała i mocno owłosiony. Duża głowa ma kształt tępego trójkąta z wyraźnie zaznaczoną i zaokrągloną kufą. Uszy średnie lub duże są szerokie u podstawy i zaokrąglone na końcach. Van ma duże i wyraziste oczy w kształcie pestki brzoskwini, lekko skośnie osadzone.

Ciekawostki

Turecki van - charakter

100%

Czuły

Słynie z czułości i delikatności. Nie trzeba go dwa razy zapraszać na kolana.

100%

Lubi zabawę

Kot figlarny i pełen werwy, który uwielbia zabawy z opiekunem.

66%

Spokojny

Raczej amator zabawy, niż oaza spokoju.

100%

Inteligentny

To niezwykle inteligentny kot, który świetnie się nadaje do nauki sztuczek. Ucząc go aportowania, możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, ponieważ dla kota to zabawa, która zaspakaja jego potrzebę ruchu, zaś nauka przynoszenia zabawki pobudza go umysłowo. Rozrywka i gimnastyka w jednym!

66%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Choć jest towarzyskim kotem, należy szanować jego poziom tolerancji wobec obcych osób i stopniowo go oswajać.

66%

Niezależny

Sam świetnie sobie radzi! Ale jeśli mu się nudzi, może wyrządzać w domu szkody, celowo lub niechcący.

Zachowanie

100%

Gadatliwość

Tureckie vany słyną z gadatliwości, ale ich głos nie jest ani zbyt donośny, ani nieprzyjemny.

100%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

To kot, który bardzo potrzebuje regularnego rozładowania pokładów energii, którą gromadzi podczas odpoczynku.

66%

Skłonność do ucieczek

Ponieważ jest niezwykle energiczny i ciekawski, uwielbia odkrywać. Nie wolno zostawiać otwartych drzwi i okien, bo na pewno skorzysta z okazji, żeby się przez nie wymknąć!

100%

Łakomczuch

Ma apetyt adekwatny do ilości rozpierającej go energii. Może się okazać wielkim łakomczuchem!

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Turecki van ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Turecki van jest dla Ciebie?

Zrób test!

Współżycie z innymi

66%

Turecki van i koty

Zapoznanie tureckiego vana i nowego kotka przeprowadzone zgodnie ze sztuką zwiększy szanse na harmonijne współżycie zwierząt.

66%

Turecki van i psy

To zabawowy, ciekawski i żywiołowy kot, który świetnie dogada się z psami, o ile od małego był przyzwyczajany do kontaktu z tym gatunkiem. Musi mieć też zapewnione wysoko położone miejsca do wskakiwania, gdzie w razie potrzeby może się schronić.

100%

Turecki van i dzieci

Żywiołowy i lubiący igraszki turecki van jest świetnym towarzyszem zabaw. Niemniej jednak bardzo ważne jest, aby dzieci potrafiły szanować jego granice i potrzebę odpoczynku, oraz potrafiły czytać język kociego ciała.

33%

Turecki van i osoby starsze

Ponieważ kot turecki van jest bardzo aktywny i swawolny, nie jest idealnym towarzyszem dla osoby, która szuka spokojnego i zrównoważonego kota.

%}

Turecki van - cena

Cena kotka rasy turecki van w hodowli waha się od 2000 do nawet 4000 zł i zależy od pochodzenia, hodowli, wieku, a nawet płci malca. Miesięczny koszt utrzymania to około 120 zł, co wystarczy do zaspokojenia potrzeb kota takich jak dobrej jakości karma, dzięki której będzie zdrowy.

Pielęgnacja

W porze linienia może być konieczne codzienne szczotkowanie, aby usunąć martwy włos i nie dopuścić, by kot połykał za dużo sierści podczas mycia futerka.

Linienie

Wiosną turecki van bardzo intensywnie linieje. Gubi większość półdługiej sierści, a latem w jej miejscu na całym ciele pojawia się krótsze futerko.

Żywienie

Konieczna jest dobrej jakości karma, która zaspokoi potrzeby aktywnego kota.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia tureckiego vana wynosi od 14 do 19 lat.

Odporność/wytrzymałość

Zimą gęste i półdługie, a latem krótsze futro zapewnia mu bardzo dobrą ochronę w skrajnych temperaturach, zarówno mroźnych jak i upalnych.

Skłonność do tycia

Ponieważ z reguły koty tureckie van są bardzo aktywne, nie grozi im nadwaga, lecz w przypadku osobników o mniej żywym temperamencie, ich apetyt wymaga kontroli.

Częste choroby

Kot turecki van jest raczej odporny i zdrowy, nie odnotowano więc chorób typowych dla tej rasy. Jednakże mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom kotom domowym, takie jak schorzenia jamy ustnej i przyzębia.

Rozmnażanie

Dopuszcza się wyłącznie krzyżowanie w ramach tej samej rasy, z zastrzeżeniem, aby nie łączyć w pary dwóch osobników odmiany van kedisi (całkiem biały), aby uniknąć ewentualnej głuchoty u potomstwa.

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz