Reklama

Wypadanie sierści u kota, czyli linienie – jakie są przyczyny?

Szczotka kota © Shutterstock

Wypadanie sierści u kota jest zupełnie normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Nie musi wzbudzać naszego niepokoju, o ile nie jest nienaturalnie intensywne. Gdy linienie kota wydaje nam się zbyt obfite, powinniśmy zareagować, gdyż może być skutkiem choroby lub problemów natury emocjonalnej. W skrajnych przypadkach nie obędzie się bez pomocy specjalisty, w postaci lekarza weterynarii lub kociego psychologa.

Redakcja

aktualizacja dnia

Linienie kota to zupełnie naturalny proces

Każdy włos na ciele kota przechodzi swój własny cykl życiowy: wyrasta, by po jakimś czasie obumrzeć i wypaść. Ten naturalny proces wymiany okrywy włosowej odbywa się praktycznie przez cały rok, ale w pewnych okresach przebiega szczególnie intensywnie. Mówimy tu oczywiście o sezonowej wymianie futra, związaną ze zmianami pór roku.

Na jesieni kocie futro staje się wyraźnie grubsze, co jest efektem silnego rozwoju włosów puchowych. Są one miękkie, gęste i stanowią wewnętrzną warstwę szaty, a ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała w zimnych miesiącach roku. Wiosną puch ten wypada, ponieważ w ciepłe, letnie dni będzie całkowicie zbędny. Wiosną zatem kot linieje najbardziej intensywnie.

Oczywiście przedstawiony powyżej proces sezonowej wymiany włosów u kotów nie dotyczy w tym samym stopniu wszystkich przedstawicieli gatunku. Odnosi się przede wszystkim do zwierząt żyjących w klimacie umiarkowanym i zimnym, np. do naszych dachowców. Bardzo interesującym przypadkiem są tureckie vany, które pochodzą z okolic jeziora Van na terenie wschodniej Turcji. Na tym obszarze zimy bywają bardzo surowe, a lata wyjątkowo gorące. Dlatego tureckie vany dwa razy do roku przechodzą zadziwiającą zmianę. W zimie ich futro jest długie i bardzo gęste, w lecie zaś rzadkie i niemal krótkie.

W gorących rejonach świata natomiast gęsta okrywa włosowa do niczego się kotom nie przydaje. Dlatego u zwierząt tam żyjących nie wykształca się gruby podszerstek, a więc i wypadanie sierści nie jest tak obfite.

Linienie u kota może się jednak nienaturalnie nasilać. Jakie są tego powody? Przede wszystkim warunki panujące w naszych domach zaburzają zwykły proces wymiany futra. Kaloryfery oraz przesuszone często powietrze sprawiają, iż kot gubi sierść niemal tak samo intensywnie przez cały rok. Z pewnością utrudnia to życie właścicielom, zmuszając ich do częstszego odkurzania dywanów, same zwierzaki jednak nie cierpią z tego powodu.

Wypadająca sierść u kota sygnałem złego odżywiania

Shutterstock

Niestety zbyt intensywne gubienie sierści przez kota przez cały rok może mieć również swoje źródło w diecie zwierzęcia. Konkretnie wiązać się z niedoborem pewnych składników odżywczych, która mają wpływ na stan okrywy włosowej u naszych pupili. Włosy w okresie wzrostu potrzebują wielu składników odżywczych. Bez odpowiednich aminokwasów, witamin oraz minerałów stają się słabe, rzadkie i szybciej wypadają.

Zawsze, gdy niepokoi nas stan okrywy włosowej naszego pupila, przyjrzyjmy się uważnie jego diecie. Problem niedożywienia skóry i włosów pojawia się zwykle u zwierząt żywionych złej jakości gotowymi karmami dla kotów albo samodzielnie przygotowywanymi przez właściciela posiłkami. Na szczęście łatwo temu zaradzić poprzez zmianę diety lub wprowadzenie odpowiedniej suplementacji . By wzmocnić włosy naszego kota możemy też zastosować preparat, który odżywia je od zewnątrz.

Nadmierne wypadanie sierści u kota symptomem choroby

W przypadku złego stanu okrywy włosowej zawsze dobrze jest wybrać się z pupilem do gabinetu weterynaryjnego. Nie można bowiem wykluczyć kłopotów ze zdrowiem, zwłaszcza gdy wypadaniu włosów towarzyszą inne niepokojące symptomy, jak apatia i senność, zaburzenia łaknienia, czy problemy z oddawaniem moczu.

Zbyt intensywne linienie kota występuje między innymi przy zakażeniu grzybicą skóry. To bardzo pospolita i niestety stosunkowo trudna do wyleczenia choroba kotów. Charakterystycznym dla niej jest łysienie nierównomierne, któremu towarzyszy świąd i zmiany skórne.

Podobne objawy mogą wystąpić przy zarażeniu świerzbem lub nużycą. I w przypadku tych chorób leczenie bywa trudne i długotrwałe. Zdecydowanie nie należy podejmować go na własną rękę, tylko zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Przepisze on odpowiednie leki do stosowania miejscowego i ogólnego.

Wypadająca sierść u kota może być również objawem obecności innych pasożytów skóry: wszołów, które odżywiają się komórkami skóry i włosami, oraz wysysających krew pcheł. Te bezskrzydłe owady potrafią bardzo zaszkodzić naszym pupilom, na szczęście łatwo z nimi walczyć przy pomocy preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych i u lekarzy weterynarii. Pamiętajmy tylko, że w przypadku pcheł musimy zwalczać zarówno osobniki przebywające na ciele zwierzęcia, jak i w jego otoczeniu.

Spośród innych chorób kotów, którym towarzyszy nienaturalnie intensywne wypadanie sierści, powinniśmy wymienić jeszcze alergię pokarmową, atopowe zapalenie skóry, przewlekłą niewydolność nerek, cukrzycę i zaburzenia hormonalne. Warto jednak wiedzieć, iż mniej lub bardziej widoczne pogorszenie jakości okrywy włosowej jest również objawem wielu innych chorób, niż wyżej wymienione.

Kot linieje ze stresu

Okrywa włosowa u naszych pupili jest jak czujnik wykrywający wszelkie negatywne zmiany zachodzące w ich organizmach. Sygnalizuje nam przy tym nie tylko choroby, ale też problemy ze zdrowiem psychicznym: kot gubi sierść w sytuacjach stresowych. Dlatego, gdy lekarz wykluczy medyczne podłoże problemów z futrem, trzeba poszukać przyczyn natury emocjonalnej.

Wystraszony i zdenerwowany kot linieje czasami tak intensywnie, że futro wypada mu kępami Nierzadko możemy przy tym obserwować wyraźną zmianę w wyglądzie szaty. Sierść staje się matowa i traci swą naturalną sprężystość. Stan ten będzie trwał dopóty, dopóki istnieć będzie źródło niepokoju lub zwierzę się do niego nie przyzwyczai. Gdy tylko kot się uspokoi, włosy przestają wypadać, a szata odzyskuje ładny wygląd.

Najtrudniejsze są przypadki związane z długotrwałym stresem. Przede wszystkim nie tak łatwo zidentyfikować jego źródło, a bez tego trudno rozwiązać problem. Czy to opiekun wyjechał na dłużej, a może w domu pojawił się nowy, dwunożny lub czworonożny członek rodziny, sąsiedzi sprawili sobie psa, albo tuż obok rozpoczęła się budowa nowego bloku? Możliwe, iż trzeba będzie zasięgnąć w tej sprawie porady specjalisty od kocich zachowań, który zasugeruje również odpowiednią terapię behawioralną.

Koty mają stosunkowo delikatną psychikę, więc zawsze warto brać pod uwagę kłopoty natury emocjonalnej. Niestety nierzadko właściciel nawet nie domyśla się, iż jego pupil żyje w stresie, jeśli ten nie wykazuje żadnych innych, wyraźnie widocznych objawow. Na co przede wszystkim należy zwracać uwagę?

Powinniśmy być wyczuleni między innymi na takie zachowania, jak częste chowanie się, gwałtowne ruchy oraz oczywiście załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą i częste miauczenie po nocach.

Jak więc z powyższego wynika, nadmiernie intensywne linienie u kota może mieć bardzo różnorodne podłoże. Musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, które mogą dotyczyć właśnie naszego pupila. Na szczęście w większości przypadków problem można rozwiązać.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz