Reklama

wypadanie sierści u kota
© Shutterstock

Kot linieje – jakie są przyczyny wypadania sierści u kota?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Utrata sierści u kota jest zupełnie normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Nie musi wzbudzać naszego niepokoju, o ile nie jest to nienaturalnie intensywne. Gdy linienie kota wydaje nam się zbyt obfite, powinniśmy zareagować, gdyż może być skutkiem choroby lub problemów natury emocjonalnej. W skrajnych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem weterynarii lub kocim psychologiem.

Każdy włos na ciele kota przechodzi swój własny cykl życiowy: włos rośnie i obumiera po pewnym czasie.

Ten naturalny proces wymiany okrywy włosowej odbywa się praktycznie przez cały rok, ale w pewnych okresach przebiega szczególnie intensywnie. Mówimy tu oczywiście o sezonowej wymianie futra, związaną ze zmianami pór roku.

Wypadanie sierści u kota to naturalny proces

Na jesieni kocie futerko staje się wyraźnie grubsze, co jest efektem silnego rozwoju włosów puchowych. Są one miękkie, gęste i stanowią wewnętrzną warstwę szaty, a ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała czworonoga w zimnych miesiącach roku. Wiosną puch ten wypada, ponieważ w ciepłe, letnie dni będzie całkowicie zbędny. Wiosną zatem utrata włosów czworonoga jest najbardziej intensywna.

Oczywiście przedstawiony powyżej proces sezonowej wymiany sierści kota nie dotyczy w tym samym stopniu wszystkich przedstawicieli gatunku. Odnosi się przede wszystkim do zwierząt żyjących w klimacie umiarkowanym i zimnym, np. do naszych dachowców.

Bardzo interesującym przypadkiem są tureckie vany, które pochodzą z okolic jeziora Van na terenie wschodniej Turcji. Na tym obszarze zimy bywają bardzo surowe, a lata wyjątkowo gorące. Dlatego tureckie vany dwa razy do roku przechodzą zadziwiającą zmianę. W zimie ich futro jest długie i bardzo gęste, w lecie zaś rzadkie i niemal krótkie.

W gorących rejonach świata natomiast gęsta okrywa włosowa do niczego się kotom nie przydaje. Dlatego u zwierząt tam żyjących nie wykształca się gruby podszerstek, a więc i ilość sierści, która wypada, nie jest tak obfite.

Nadmierna utrata sierści kota – inne przyczyny

Linienie u czworonoga może się jednak nienaturalnie nasilać. Jakie są przyczyny inne przyczyny nadmiernego linienia kota? Przede wszystkim warunki panujące w naszych domach zaburzają zwykły proces wymiany futerka.

Kaloryfery oraz przesuszone często powietrze sprawiają, iż zwierzę gubi sierść przez cały rok niemal tak samo intensywnie. Z pewnością utrudnia to życie właścicielom, zmuszając ich do częstszego odkurzania dywanów, same zwierzaki jednak nie cierpią z tego powodu.

Jeśli jednak sierść kota nadmiernie wypada i stan ten się utrzymuje, należy poszukać innych przyczyn tego problemu.

Kot traci sierść - sygnał złego odżywiania

Shutterstock

Przyczyn nadmiernego wypadania sierści można też szukać w diecie mruczka. Niedobór pewnych składników odżywczych wpływa na stan okrywy włosowej naszych milusińskich. Włosy w okresie wzrostu potrzebują wielu składników odżywczych. Bez odpowiednich aminokwasów, witamin oraz minerałów, stan sierści pogarsza się, a włoski stają się słabe, rzadkie i szybciej wypadają.

Zawsze, gdy niepokoi nas stan okrywy włosowej naszego pupila, przyjrzyjmy się uważnie jego diecie. Problem niedożywienia skóry i włosów pojawia się zwykle u zwierząt żywionych złej jakości karmami, albo samodzielnie przygotowywanymi przez właściciela posiłkami.

Na szczęście łatwo temu zaradzić poprzez zmianę jadłospisu lub wprowadzenie odpowiedniej suplementacji . By wzmocnić włosy naszego zwierzaka warto profilaktycznie podawać kotu suplementy. M.in. biotynę, olej z łososia, witaminy z grupy b, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Przed ich zastosowaniem warto udać się do lekarza weterynarii, aby ustalić z nim program żywienia naszego mruczka.

Nadmierne wypadanie sierści u kota, a zdrowie kota

W przypadku złego stanu okrywy włosowej zawsze dobrze jest wybrać się z pupilem na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Nie można bowiem wykluczyć kłopotów ze zdrowiem, zwłaszcza gdy wypadaniu włosów towarzyszą inne niepokojące symptomy, jak apatia i senność, zaburzenia łaknienia, czy problemy z oddawaniem moczu.

Zbyt intensywne wypadanie włosów u kota występuje między innymi przy zakażeniu grzybicą skóry. To bardzo pospolita i niestety stosunkowo trudna do wyleczenia choroba kotów. Charakterystycznym dla niej jest łysienie nierównomierne, któremu towarzyszy świąd i zmiany skórne.

Podobne objawy mogą wystąpić przy zarażeniu świerzbem lub nużycą. I w przypadku tych chorób leczenie bywa trudne i długotrwałe. Zdecydowanie nie należy podejmować go na własną rękę, tylko zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Przepisze on odpowiednie leki do stosowania miejscowego i ogólnego.

Nadmierna utrata sierści u kota może być również objawem obecności innych pasożytów skóry: wszołów, które odżywiają się komórkami skóry i włosami, oraz wysysających krew pcheł. Te bezskrzydłe owady potrafią bardzo zaszkodzić naszym pupilom, na szczęście łatwo z nimi walczyć przy pomocy preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych i u lekarzy weterynarii. Pamiętajmy tylko, że w przypadku pcheł musimy zwalczać zarówno osobniki przebywające na ciele zwierzęcia, jak i w jego otoczeniu.

Spośród innych chorób kotów, którym towarzyszy nienaturalnie intensywne wypadanie sierści, powinniśmy wymienić jeszcze:

Warto jednak wiedzieć, iż mniej lub bardziej widoczne pogorszenie jakości okrywy włosowej jest również objawem wielu innych chorób, niż wyżej wymienione.

Kot linieje ze stresu

Okrywa włosowa u naszych pupili jest jak czujnik wykrywający wszelkie negatywne zmiany zachodzące w ich organizmach. Sygnalizuje nam przy tym nie tylko choroby, ale też problemy ze zdrowiem psychicznym: kot gubi sierść w sytuacjach stresowych. Dlatego, gdy lekarz wykluczy medyczne podłoże problemów z futrem, trzeba poszukać przyczyn natury emocjonalnej.

Wystraszony i zdenerwowany kot linieje czasami tak intensywnie, że futro wypada mu kępami. Nierzadko możemy przy tym obserwować wyraźną zmianę w wyglądzie szaty. Sierść staje się matowa i traci swą naturalną sprężystość. Stan ten będzie trwał dopóty, dopóki istnieć będzie źródło niepokoju lub zwierzę się do niego nie przyzwyczai. Gdy tylko kot się uspokoi, włosy przestają wypadać, a szata odzyskuje ładny wygląd.

Najtrudniejsze są przypadki związane z długotrwałym stresem. Przede wszystkim nie tak łatwo zidentyfikować jego źródło, a bez tego trudno rozwiązać problem. Czy to opiekun wyjechał na dłużej, a może w domu pojawił się nowy, dwunożny lub czworonożny członek rodziny, sąsiedzi sprawili sobie psa, albo tuż obok rozpoczęła się budowa nowego bloku? Możliwe, iż trzeba będzie zasięgnąć w tej sprawie porady specjalisty od kocich zachowań, który zasugeruje również odpowiednią terapię behawioralną.

Koty mają stosunkowo delikatną psychikę, więc zawsze warto brać pod uwagę kłopoty natury emocjonalnej. Niestety nierzadko właściciel nawet nie domyśla się, iż jego pupil żyje w stresie, jeśli ten nie wykazuje żadnych innych, wyraźnie widocznych objawów. Na co przede wszystkim należy zwracać uwagę?

Powinniśmy być wyczuleni między innymi na takie zachowania, jak:

Jak więc z powyższego wynika, nadmiernie intensywne linienie u kota może mieć bardzo różnorodne podłoże. Musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, które mogą dotyczyć właśnie naszego pupila. Na szczęście w większości przypadków problem można rozwiązać.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?