Reklama

Poznaj 6 ras łagodnych i spokojnych kotów domowych

spokojne koty © Shutterstock

Łagodny kot, amator pieszczot i kolan. Cierpliwy i przyjaźnie usposobiony do każdego. Nie pokazuje pazurków, chyba że akurat je sobie czyści. Jeśli tak prezentuje się portret kota, o którym marzysz, rozważ kilka ras, które słyną ze spokoju i łagodności.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia

Poszukujesz spokojnego i łagodnego kota - przylepy?  Przedstawicile tych ras powinni sprawdzić się w tej roli. Pamiętaj jednak, że co kot – to charakter. Poniższe wskazówki to uogólnione profile osobowościowe poszczególnych ras, jednak od tych reguł zdarzają się wyjątki. Jeśli zależy Ci na spokojnym, łagodnym domatorze, podpytaj hodowcy o charaktery kociąt. 

Zawsze staraj się rozróżnić kota spokojnego od nadmiernie nieśmiałego czy strachliwego – taki kociak będzie wymagał szczególnej cierpliwości i rozważnego podejścia w wychowaniu. Możesz też zdecydować się na kota dorosłego, z ukształtowanym już charakterem.

Spokojne rasy kotów 

Ragdoll

©Shuttertsock

Nazwa tej rasy (z ang. „szmaciana lalka”) doskonale odzwierciedla jej usposobienie. Nie przeszkadza ragdollom branie na ręce – rozluźniają się wówczas niczym zabawka. Oczywiście nie oznacza to, że jak zabawkę można je traktować – są to koty delikatne, wymagające czułości.

Cierpliwie mogą znosić jednakże nie tylko zabiegi pielęgnacyjne (czesanie itp.), ale nawet dziecięce zabawy polegające na ubieraniu kota w ubranka dla lalek. Ragdolle niezwykle rzadko pokazują pazurki – warto mieć więc nasze pociechy na oku podczas zabawy z kotem. Ragdoll jest cierpliwy, ale nie można pozwolić, aby dzieci tej cierpliwości nadużywały. 

Ragdolle lubią zabawę, ale są średnio aktywne i preferują pozostawać „blisko ziemi” – raczej nie przepadają za wspinaczkami, skokami na wysokościach. Są zgodne, towarzyskie, nie wokalizują głośno. Ich głos jest miękki, delikatny.

Ragdoll kocha towarzystwo – powita Cię w drzwiach i podąży za Tobą do każdego pomieszczenia. Nie jest jednocześnie natarczywy. To idealny kot zarówno dla osób samotnych, dla rodzin, ale także dla osób starszych, potrzebujących spokojnego towarzysza, którego będą kochać – z wzajemnością.

Niektóre ragdolle uwielbiają być noszone na rękach, inne są typowymi kotami „kolankowymi”, jeszcze inne dostojnie położą się obok Ciebie na sofie i poproszą o pieszczoty. Wiele zależy od charakteru konkretnego kota.

Kot święty birmański

©Shutterstock

Kot birmański nazywany jest „świętym” za sprawą pięknej, tajskiej legendy o swoim pochodzeniu od kota świątynnego – ulubieńca kapłana. Te dystyngowane koty o jedwabistej sierści, charakterystycznych znaczeniach „point”, białych rękawiczkach oraz szafirowych oczach są bardzo delikatne i wrażliwe. Kot birmański to kot spokojny, średnio aktywny, rozmowny, lecz nie głośny. Nie narzuca się, ale umie zawsze poinformować, że nie okazujesz mu wystarczająco dużo uwagi. Potrafi kochać dozgonną miłością i być bardzo przywiązany.

To wspaniały i bardzo oddany przyjaciel, ale potrzebuje uwagi i równie silnego uczucia ze strony swojego opiekuna. Jeśli poświęcisz mu czas, będzie lojalnym towarzyszem, ale zaniedbany, pozostawiony sam sobie czy zraniony (np. skarcony), będzie bardzo przeżywał swój zawód. Nie nadaje się do domu, w którym większość czasu musiałby spędzać samotnie. Potrzebuje towarzystwa swojego człowieka lub przynajmniej drugiego kota. Jeśli jesteś zapracowany, być może warto pomyśleć o zakupie nie jednego kociaka, lecz od razu dwóch kotów

Kot birmański to wspaniały kot rodzinny, odpowiedni także dla dzieci, ale raczej tych spokojniejszych, nauczonych odpowiedzialnego i delikatnego traktowania zwierzęcia. Koty birmańskie są bardzo inteligentne i chętnie się uczą – oczywiście pod warunkiem Twojego właściwego podejścia i stosowania systemu nagród.

Kurylski bobtail

©Shutterstock

Kurylski bobtail to naturalna rasa pochodząca z Wysp Kurylskich. Trudno określić początki tej rasy, natomiast bardzo łatwo ją rozpoznać po skróconym, zawiniętym ogonie. Kurylski bobtail może mieć sierść krótką lub półdługą. Półdługa „miotełka” na tym krótkim, nieco spiralnie zakręconym ogonku wygląda wyjątkowo ciekawie.

Jest to kot duży – kocury ważą 5-9 kg, a kotki – 3-7kg. W przeciwieństwie do niejednej rasy powstałej na skutek mutacji w warunkach ograniczonej liczebnie populacji (jak właśnie wyspy), kurylski bobtail nie jest obciążony żadnymi wadami genetycznymi.

Kurylski bobtail to kot rodzinny. Żyje życiem swojego „ludzkiego stadka”, jest bardzo towarzyski i uczuciowy, ale nie natarczywy. To zwierzę umiarkowanie aktywne, choć wiele spośród bobtaili nich lubi skakać czy wspinać się i potrzebuje wysokiego drapaka.

Wystarczy jednak dzienna porcja zabawy, aby uchronić wyposażenie mieszkania przed ciekawskim kocim noskiem. Bobtaile to koty raczej ciche, a także bardzo łagodne, niewykazujące agresji. Są odpowiednie do domu z dziećmi, potrafią dogadać się także z psem.

Kot perski

©Shutterstock

Jedna z najpopularniejszych ras kotów to elegancki, spokojny „kanapowiec”. Ceni przede wszystkim harmonię i dobrą atmosferę. Nie lubi hałasu i sam również nie ma tendencji do głośnego wokalizowania. Pers to kot przyjacielski, delikatny i łagodny.

Nie oznacza to bynajmniej, że będzie wyłącznie wylegiwał się na sofie! Lubi zabawę, zwłaszcza pogoń za piłeczkami, puchatymi myszami, piórkami i wędkami. Większość kotów perskich nie przepada natomiast za skokami i wspinaczką.

Te długowłose piękności o jedwabistej sierści są towarzyskie, nie lubią samotności, chętnie będą przebywały w Twoim towarzystwie – na kolanach lub po prostu w tym samym pomieszczeniu. Jeśli zależy ci na nieco bardziej energicznym persie, wybierz odmianę barwną czarną, rudą, złocistą, srebrzystą, szynszylową, szylkretową czy himalajską. 

Maine coon

©Shuttertsock

Największa spośród naturalnych ras kotów domowych, o gęstej sierści, „szopiej” kicie oraz rysich pędzelkach – to olbrzym o gołębim sercu oraz „psim” charakterze. Maine coony są bardzo cierpliwe, przyjacielskie, towarzyskie, lojalne. Kot ten z reguły uwielbia zabawę, jest wesoły i ciekawski, ale nie natarczywy.

Nie wykazuje agresji, rzadko wysuwa pazurki schowane w pokaźnych rozmiarów łapach. To idealny kot rodzinny, kochający uwagę, pieszczoty. Większość maine coonów zdecydowanie lubi być w „centrum wydarzeń”. Koty te cierpliwie znoszą tulenie przez dzieci i inne przejawy dziecięcej czułości – oczywiście zawsze uważaj, czy dziecko nie przesadza i nie przekracza granic, które nawet najbardziej cierpliwy kot posiada.

Kot brytyjski krótkowłosy

©Shutterstock

Jak przystało na angielskiego arystokratę, kot brytyjski krótkowłosy to zwierzę o charakterze bardzo zrównoważonym, czasem wręcz dostojnym, odrobinę zdystansowanym, choć bardzo przyjacielskim. Nie jest flegmatykiem, ale na pewno nie należy także do kotów bardzo aktywnych. Ceni sobie spokój i stabilizację, jednocześnie będąc ciekawym świata, otwartym i sympatycznym zwierzęciem.

Brytyjczyk będzie towarzyszył domownikom w ich codziennych czynnościach, ale nie będzie się narzucał. Od człowieka oczekuje tego samego – nie przepada za bardzo wylewnym okazywaniem uczuć. Kot ten nie wokalizuje głośno i sam też nie lubi hałasu. Jest świetnym kompanem osób starszych, a także rodzin z dziećmi – pod warunkiem, że najmłodsi będą nauczeni, że kot potrzebuje chwil spokoju i odrobiny dystansu.

Jeśli chcesz zaadoptować psa lub kota, skorzystaj z naszej wyszukiwarki adopcyjnej.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz