Kot balijski

Inne nazwy: Balinese, Balinais

#46

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Kot balijski
Kot balijski

Choć nazwa rasy może sugerować co innego, kot balijski nie pochodzi z wyspy Bali. W miotach kotów syjamskich sporadycznie pojawiają się kocięta o półdługiej sierści. Niegdyś, z punktu widzenia hodowców syjamów, kociaki te nie spełniały standardów rasy, przez co nie były kwalifikowane do dalszej hodowli. Dopiero w 1950 r. długowłosymi kotami zainteresowały się dwie hodowczynie, które postanowiły utrzymać tę szczególną cechę, a tym samym stworzyć nową rasę. Od kotów bił taki wdzięki, że jedna z hodowczyń postanowiła zmienić nazwę rasy (wcześniej były nazywane po prostu kotami syjamskimi półdługowłosymi). Elegancja tancerek balijskich okazała się być najlepszym skojarzeniem, które przywodzą na myśl pełne gracji ruchy tego kota. Stąd też nadano kotu miano kota balijskiego.

Najważniejsze informacje o kocie balijskim

Długość życia :

10

25

15

20

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

Rasa kot balijski powstała w pewnym sensie naturalnie – po prostu w niektórych miotach kotów syjamskich od czasu do czasu pojawiały się półdługowłose kocięta. Ze względu na to, że nie spełniały standardów rasy, odsuwano je poza program hodowlany. Pierwsza hodowla kotów syjamskich o półdługiej szacie została założona w USA przez dwie hodowczynie, które postanowiły wyselekcjonować właśnie te kociaki.

FIFe uznała kota balijskiego za rasę w latach 70., a dopiero w latach 80. wpisano Balijczyka do rejestru. W Polsce istnieje kilka hodowli, w których można kupić kociaka. Rasa nie jest jednak tak popularna jak syjamy.

Wygląd

Wysokość w kłębie Kot balijski

Kotka : Około 30 cm

Kot : Około 30 cm

Ten półdługowłosy kot syjamski osiąga fizyczną dojrzałość w wieku około dwunastu miesięcy.

Waga

Kotka : pomiędzy 3 i 5 kg

Kot : pomiędzy 3 i 5 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie

Opis

Kot balijski ma wydłużone, atletyczne ciało o ładnie zaznaczonej muskulaturze i delikatnym kośćcu, co nadaje mu naturalnej, dostojnej elegancji. Ma proporcjonalną, trójkątną głowę i niebieskie oczy o migdałowym kształcie.

Ciekawostki

Podobnie jak koty syjamskie, balijczyki wcześnie osiągają dojrzałość płciową. Pierwsze ruje mogą występować w wieku sześciu miesięcy.

Kot balijski - charakter

  • 100%

    Czuły

    Kot balijski słynie z okazywania sympatii i przywiązania swoim opiekunom.

  • 100%

    Lubi zabawę

    Dzięki smukłemu ciału, balijczyk z łatwością porusza się na wysokościach i jest aktywnym amatorem zabaw.

  • 33%

    Spokojny

    Balijczyk to sportowiec, który dopiero po zakończeniu codziennej, intensywnej porcji zabaw, wyścigów i skoków potrzebuje chwili wyciszenia.

  • 100%

    Inteligentny

    Nauczenie kota podawania łapy wygląda na dobrą zabawę? Balijczyk to idealny kandydat! Z inteligencją tego kota, wysiłki opiekuna przyniosą dobre wyniki.

  • 66%

    Strachliwy/nieufny wobec obcych

    Kot balijski jest raczej ciekawski, a wręcz wścibski. Zainteresuje się każdym intruzem i pójdzie sprawdzić kto to jest... jeśli go to kusi. Po prostu nie trzeba go do niczego zmuszać.

  • 66%

    Niezależny

    Balijczyk lubi spędzać czas z opiekunem, ale gdy potrzebuje odpoczynku i spokoju, oddala się. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego naturalną elegancję podziwiać z daleka!

    Zachowanie

    • 100%

      Gadatliwość

      Czy to przypadkiem nie geny kota syjamskiego odpowiadają za gadatliwość balijczyka? Ależ tak! Te dwie rasy różnią się tylko długością sierści!

    • 100%

      Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

      Temu domowemu kotu opiekun potrzebny jest do pieszczot, ale przede wszystkim do zabawy. Dobrze jest pobiegać za piłką lub myszką, lecz są lepsze sposoby na wyładowanie energii. Poprzez wspólne gry z opiekunem przy pomocy piórka na sznurku lub innej zabawki działającej na zasadzie wędki, kot będzie mógł ćwiczyć bieganie i skakanie, tak jak robiłby to na wolności, polując na zdobycz.

    • 66%

      Skłonność do ucieczek

      Jego szczupłe i zwinne ciało, w połączeniu z wszędobylstwem, mogą wywabić go na krajoznawcze wycieczki. Trzeba zachować czujność!

    • 66%

      Łakomczuch

      Ze względu na dużą ilość energii, którą zużywa w trakcie zabawy, kot balijski lubi podjadać. Dużo ruchu = duży apetyt! Dlatego tak ważne jest pilnowanie ilości kalorii, które spożywa. Dzięki temu nie straci swej gracji i będzie zdrowy.

      Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

      Współżycie z innymi

      • 66%

        Kot balijski i koty

        Balijczyk nie od razu będzie skakał z radości na widok drugiego kota pod swoim dachem, ale bez obaw – jeśli zwierzęta zapoznają się w odpowiedni sposób, a w domu będą miały wystarczająco dużo miejsc, gdzie można się schować lub wskoczyć, na pewno będą się tolerować. A może nawet narodzi się przyjaźń?

      • 100%

        Kot balijski i psy

        Kot balijski chętnie zainteresuje się nowym, niezwykłym zwierzakiem, którego przyprowadziliśmy do domu, o ile może go poznawać z daleka i stopniowo. Jeśli uszanujemy potrzeby obu zwierząt, może się między nimi nawiązać piękna przyjaźń!

      • 100%

        Kot balijski i dzieci

        Werwa i ciekawość zaprowadzą go do dzieci, aby sprawdzić, co robią i czym się bawią. Pod okiem dorosłego, kot balijski i dzieci nauczone szacunku do zwierzęcia, mogą bezpiecznie bawić się razem!

      • 33%

        Kot balijski i osoby starsze

        Energia kota balijskiego będzie prawdopodobnie męcząca dla spokojnej osoby starszej. Balijczyk, a w każdym razie młody osobnik, nie będzie więc dla niej dobrym wyborem.

        %}

        Kot balijski - cena

        Cena kota balijskiego zaczyna się od 1800-2000 zł. Konkretna kwota zależy od pochodzenia, renomy hodowli, wieku kociaka w chwili zakupu, a nawet płci, a także statusu (do hodowli lub na kolanka). Utrzymanie balijczyka to miesięczny wydatek rzędu 120-150 zł. Suma ta pozwoli m.in. na zakup dobrej karmy oraz żwirku.

        Kot balijski - pielęgnacja

        Szczotkowanie i czesanie raz w tygodniu wystarczy, by zadbać o futro balijczyka.

        Linienie

        Ten kot nie gubi dużych ilości sierści w okresie linienia. Pamiętajmy, że koty balijskie prawie nie mają podszerstka.

        Żywienie

        Aby kot był zdrowy i nie miał nadwagi, należy stosować dietę opartą o wysokiej jakości karmy – koniecznie bezzbożowe!

        Zdrowie

        Długość życia

        Kot balijski żyje od 15 do 20 lat.

        Odporność/wytrzymałość

        Delikatny włos okrywowy przylegający do ciała oraz brak podszerstka sprawiają, że kot balijski źle znosi duże zmiany temperatury.

        Skłonność do tycia

        Poprzez codzienne rozładowywanie energii w ruchu oraz zrównoważone posiłki podawane np. w interaktywnych miskach, możemy zapobiec otyłości u kota.

        Częste choroby

        Kota balijskiego mogą dotknąć te same dolegliwości, co każdego innego kota, czyli na przykład schorzenia jamy ustnej. Ale mogą również pojawić się pewne inne choroby:
        o    Kardiomiopatia przerostowa, czyli zgrubienie mięśnia sercowego. Wraz z postępem choroby może dojść do niewydolności serca, a co za tym idzie – arytmii, a nawet obrzęku płuc. Badanie przesiewowe przeprowadza się za pomocą echokardiografu i powinno się je wykonywać każdego roku. Zastosowanie odpowiedniego leczenia poprawi komfort życia zwierzęcia.
        o    Stopniowy zanik siatkówki jest chorobą, która może prowadzić do ślepoty. Istnieje badanie przesiewowe.
        o    Amyloidoza (skrobiawica) nerek to nieuleczalna choroba dziedziczna. Choroba szybko się pogłębia, a objawy kliniczne występują przeważnie między pierwszym a piątym rokiem życia i przypominają ciężką niewydolność nerek. Do dziś nie opracowano badań przesiewowych, ponieważ wciąż nie udało się wyodrębnić genów odpowiedzialnych za to schorzenie. Niemniej jednak za sprawą hodowców udało się mocno ograniczyć częstość jej występowania.

        Rozmnażanie

        W miocie przychodzi na świat zazwyczaj czwórka kociąt.
        Dopuszcza się krzyżowanie z kotami syjamskimi, mandaryńskimi (jawajskimi), orientalnymi krótkowłosymi.

        Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
        Dodaj komentarz