Kot balijski
Inne nazwy : Balinese, Balinais
Choć nazwa rasy może sugerować co innego, kot balijski nie pochodzi z wyspy Bali. W miotach kotów syjamskich sporadycznie pojawiają się kocięta o półdługiej sierści. Niegdyś, z punktu widzenia hodowców syjamów, kociaki te nie spełniały standardów rasy, przez co nie były kwalifikowane do dalszej hodowli. Dopiero w 1950 r. długowłosymi kotami zainteresowały się dwie hodowczynie, które postanowiły utrzymać tę szczególną cechę, a tym samym stworzyć nową rasę.
Od kotów bił taki wdzięki, że jedna z hodowczyń postanowiła zmienić nazwę rasy (wcześniej były nazywane po prostu kotami syjamskimi półdługowłosymi). Elegancja tancerek balijskich okazała się być najlepszym skojarzeniem, które przywodzą na myśl pełne gracji ruchy tego kota. Stąd też nadano kotu miano kota balijskiego.
Długość życia |
Kot balijski średnio żyje od 15 do 20 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
Około 30 cm
Kot
Około 30 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 3 i 5 kg
Kot
pomiędzy 3 i 5 kg
|
Kolor umaszczenia
Seal point, czekoladowy point, niebieski point, liliowy point, rudy point, kremowy point, szylkretowy point, pręgowany point, biały. |
Czarne Czekoladowe/ brązowe Kremowy Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
Szata jest pół-długa. |
Długa |
Kolor oczu
Ten domowy kot występuje jedynie w odmianie niebieskookiej. |
Niebieskie
|
Podobnie jak koty syjamskie, balijczyki wcześnie osiągają dojrzałość płciową. Pierwsze ruje mogą występować w wieku sześciu miesięcy.
Więcej informacji na temat rasy Kot balijski
Pochodzenie i historia rasy Kot balijski
Rasa kot balijski powstała w pewnym sensie naturalnie – po prostu w niektórych miotach kotów syjamskich od czasu do czasu pojawiały się półdługowłose kocięta. Ze względu na to, że nie spełniały standardów rasy, odsuwano je poza program hodowlany. Pierwsza hodowla kotów syjamskich o półdługiej szacie została założona w USA przez dwie hodowczynie, które postanowiły wyselekcjonować właśnie te kociaki.
FIFe uznała kota balijskiego za rasę w latach 70., a dopiero w latach 80. wpisano Balijczyka do rejestru. W Polsce istnieje kilka hodowli, w których można kupić kociaka. Rasa nie jest jednak tak popularna jak syjamy.
Kot balijski - charakter
Zachowanie rasy Kot balijski
Dla kogo rasa Kot balijski ?
Kot balijski - cena
Cena kota balijskiego zaczyna się od 1800-2000 zł. Konkretna kwota zależy od pochodzenia, renomy hodowli, wieku kociaka w chwili zakupu, a nawet płci, a także statusu (do hodowli lub na kolanka). Utrzymanie balijczyka to miesięczny wydatek rzędu 120-150 zł. Suma ta pozwoli m.in. na zakup dobrej karmy oraz żwirku.
Kot balijski - linienie
Niewielkie
Ten kot nie gubi dużych ilości sierści w okresie linienia. Pamiętajmy, że koty balijskie prawie nie mają podszerstka.
Kot balijski - pielęgnacja
Szczotkowanie i czesanie kota raz w tygodniu wystarczy, by zadbać o futro balijczyka.
Zdrowie rasy Kot balijski
Kot balijski żyje od 15 do 20 lat.
Delikatny włos okrywowy przylegający do ciała oraz brak podszerstka sprawiają, że kot balijski źle znosi duże zmiany temperatury.
Poprzez codzienne rozładowywanie energii w ruchu oraz zrównoważone posiłki podawane np. w interaktywnych miskach, możemy zapobiec otyłości u kota.
Kota balijskiego mogą dotknąć te same dolegliwości, co każdego innego kota, czyli na przykład schorzenia jamy ustnej. Ale mogą również pojawić się pewne inne choroby:
o Kardiomiopatia przerostowa, czyli zgrubienie mięśnia sercowego. Wraz z postępem choroby może dojść do niewydolności serca, a co za tym idzie – arytmii, a nawet obrzęku płuc. Badanie przesiewowe przeprowadza się za pomocą echokardiografu i powinno się je wykonywać każdego roku. Zastosowanie odpowiedniego leczenia poprawi komfort życia zwierzęcia.
o Stopniowy zanik siatkówki jest chorobą, która może prowadzić do ślepoty. Istnieje badanie przesiewowe.
o Amyloidoza (skrobiawica) nerek to nieuleczalna choroba dziedziczna. Choroba szybko się pogłębia, a objawy kliniczne występują przeważnie między pierwszym a piątym rokiem życia i przypominają ciężką niewydolność nerek. Do dziś nie opracowano badań przesiewowych, ponieważ wciąż nie udało się wyodrębnić genów odpowiedzialnych za to schorzenie. Niemniej jednak za sprawą hodowców udało się mocno ograniczyć częstość jej występowania.
W miocie przychodzi na świat zazwyczaj czwórka kociąt.
Dopuszcza się krzyżowanie z kotami syjamskimi, mandaryńskimi (jawajskimi), orientalnymi krótkowłosymi.
Planujesz zakup kota rasy Kot balijski?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot balijski ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot balijski ...