Reklama

Kot z myszą
© Shutterstock

Dlaczego kot przynosi myszy do domu?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Masz kota, który wychodzi na zewnątrz, a gdy wieczorem otwierasz drzwi, by wpuścić go do środka, dostajesz od niego w prezencie martwego gryzonia. Brzmi znajomo? Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie, dlaczego kot przynosi myszy do domu, skoro jego miska jest pełna jedzenia?

 

Choć koty zostały udomowione prawie 10 000 lat temu, zachowują żywe instynkty łowieckie swoich dzikich przodków. Mają także układ pokarmowy, które pozwala im trawić surowe mięso

Są urodzonymi myśliwymi, co pokazują ostatnie badania wpływu na populacje ptaków i gryzoni dzikich i oswojonych kotów. Okazuje się, że zabijają miliardy małych zwierzątek każdego roku. 

Ale to nie czyni ich złymi. Są po prostu mięsożercami bardzo dobrze przystosowanymi do łowów.

Zanim stwierdzisz, że Twój kot jest seryjnym mordercą, który zabija z zimną krwią, musisz zrozumieć, co powoduje u niego takie zachowanie.

Twój kot jest raczej nieśmiały czy może wręcz przeciwnie - figlarny? Zrób test osobowości dla Twojego kota!

Dlaczego kot przynosi myszy do domu?

kot i mysz

©Shutterstock

Jednak, choć kot poluje na mysz, często nie je swojej zdobyczy, a czasem nawet wcale jej nie zabija. Za to właściciel nieraz może znaleźć upiorne prezenty od kota w postaci zakrwawionych gryzoni. Z czego to wynika? 

Każdy kot posiada zakodowany wzorzec łańcucha łowieckiego, który każe im polować. Łańcuch łowiecki składa się z następujących sekwencji:

  • wypatrzenie zdobyczy i zakradanie się do niej,
  • pogoń,
  • pochwycenie ofiary,
  • zabawa ofiarą,
  • zabicie i rozszarpanie ofiary,
  • zjedzenie ofiary,
  • toaleta,
  • sen.

Myszy dla kota to naturalne ofiary. W środowisku naturalnym matki uczą swoje młode, jak zdobywać jedzenie, przynosząc im martwą lub zranioną zdobycz. W dzisiejszych czasach wiele domowych kotek nie ma młodych, którym musiałyby przekazywać swoją wiedzę o polowaniu. 

Dlatego odrywają rolę matki i nauczycielki przed Tobą, pozostawiając martwego gryzonia przed drzwiami Twojego domu. W końcu to Ty jesteś dla swojego kota jedyną rodziną. Prawdopodobnie wie on również, że nie jesteś w stanie samodzielnie złapać myszy.

Jak oduczyć kota przynoszenia myszy do domu?

kot sie bawi

©Shutterstock

To, że kot przynosi prezenty swojemu opiekunowi, jest jego naturalnym zachowaniem. Jednak mimo wszystko nie jest to gest zbyt mile widziany przez człowieka. A zatem jak oduczyć kota przynoszenia myszy do domu? 

Nie karaj!

Przede wszystkim, nie należy karać kota za jego łowieckie nawyki, gdyż wynikają one z wysoko rozwiniętego instynktu przetrwania. Wbrew obiegowej opinii, problemu łapania myszy przez kota nie rozwiąże też przekarmianie go. Nadal będzie polować i zabijać. Jeśli nie chcesz zachęcać kota do dalszych polowań, zignoruj przyniesioną przez niego zdobycz.

Nie wypuszczaj kota 

Jeśli chcesz położyć definitywny kres polowaniom, jedyne skuteczne rozwiązanie to trzymanie kota na stałe w domu. Ma to wiele korzyści (m.in. niewychodzący kot jest mniej narażony na wiele chorób) i wcale nie musi spowodować zbyt wiele stresu u was obojga.

Poświęcaj czas na zabawę

Łańcuch łowiecki jest nieodłącznym elementem natury kota. Realizacja łańcucha łowieckiego podnosi dobre samopoczucie i redukuje stres. Jedynym sposobem realizacji łańcucha łowieckiego w domowych warunkach jest zabawa.  

Zapewnij zwierzęciu stymulujące otoczenie, dodaj też więcej zajęć do jego harmonogramu dnia. Niech Twój kot ma możliwość wyładowania swoich myśliwskich w trakcie zabaw symulujących polowanie (więcej o takich zabawach przeczytasz tutaj). Jeśli Twój pupil jest przyzwyczajony do przebywania na zewnątrz, zabieraj go na spacery na smyczy.

Na forach internetowych można również znaleźć porady zalecające, aby założyć kotu obrożę z dzwoneczkiem, który odstraszy potencjalne ofiary. Zdecydowanie odradzamy ten pomysł! 

Dźwięk brzęczącego dzwonka na dłuższą metę jest szkodliwy dla wrażliwych kocich uszu, a nawet może skończyć się nerwicą.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?