Inne nazwy:
Bombay, kot bombajski długowłosy, kot bombajski krótkowłosy
Kot bombajski
Kot bombajski kociak
Jeśli nie jesteśmy przesądni i uwielbiamy panterę Bagheerę z „Księgi dżungli”, kot domowy bombajski jest stworzony dla nas! Rasa powstała właśnie po to, aby wyglądać jak mała, czarna jak smoła pantera! Na próżno szukać na jej futrze białej plamki czy nawet włosa! Czarna szata i żółte oczy dodają jej niezaprzeczalnego uroku!
Najważniejsze informacje o Kot bombajski
Długość życia :
pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter :
Pieszczoch
Rodzaj szaty :
Krótka
Cena :
Około 50 zł
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Kotka
Około 30 cm
Kot
Około 30 cm
Dorosły wzrost osiąga w wieku jednego roku.
Waga
Kotka
pomiędzy 3 i 5 kg
Kot
pomiędzy 3 i 5 kg
Maść
Kot bombajski jest całkiem czarny, bez najmniejszej plamki innego koloru.
Typy umaszczeń
Sierść jest jednolitego koloru.
Rodzaj szaty
Szata jest krótka.
Kolor oczu
Oczy kota bombajskiego muszą być lśniące.
Opis
Pod względem mocnego szkieletu i dobrze rozwiniętej muskulatury, kot bombajski przypomina amerykańskiego kota burmskiego. Ma zaokrągloną głowę ozdobioną pięknymi żółtymi oczami, które wspaniale komponują się z lśniącą niczym satyna, czarną szatą.
Charakter
Czuły
Kot bombajski jest niezwykle miły w dotyku, ale zachowaniem udowodni, że jego futro to nie tylko służbowy uniform; z charakteru również jest miłą i czułą domową mini czarną panterą.
Lubi zabawę
Kot bombajski jest niezwykle zwinny, co świetnie widać podczas codziennych zabaw i biegania.
Spokojny
Zwinięty w kłębek na najwyższej platformie drapaka, poza zasięgiem wzroku, będzie miał najlepszy punkt obserwacyjny i wypoczynkowy.
Inteligentny
Najbystrzejsze osobniki potrafią użyć podstępu, żeby dostać to, czego chcą i cierpliwie czekać na efekt swoich chytrych zabiegów.
Strachliwy/nieufny wobec obcych
Obca osoba wpadająca z hukiem do domu, może go spłoszyć. Każdy by się przestraszył! Ale jego ciekawość i naturalna dociekliwość szybko zwabią go w pobliże nowego przybysza.
Niezależny
Czasami lubi być sam, a niekiedy bywa bardzo towarzyski. Na pewno nie należy na siłę brać go na ręce. Jak będzie miał ochotę, to sam do nas przyjdzie.
Zachowanie
Gadatliwość
Jego delikatnie ochrypły głosik jest raczej cichy, tym bardziej, że bombajczyk, wbrew nazwie, nie wywodzi się z głośniejszych ras syjamskich czy orientalnych.
Potrzebuje ruchu i ćwiczeń
Piłeczki, myszki i inne zabawki porozrzucane po całym domu to dla pantery dobra rozrywka. Ale trzeba ją przede wszystkim wymęczyć za pomocą skoków za zabawką na wędce, ponieważ potrzebuje szybkiego i intensywnego rozładowania energii zgromadzonej w nocy lub podczas drzemek w ciągu dnia.
Skłonność do ucieczek
Wrodzona ciekawość i muskulatura zachęcają do poszerzania horyzontów, szczególnie jak już kot wystawi łapę na dwór.
Łakomczuch
Aby zaspokoić swoje energetyczne potrzeby, ten mocno umięśniony kot musi mieć duży apetyt. Ponieważ tak jak większość kotów lubi jeść często i po trochu, najlepszym rozwiązaniem będzie interaktywna miska, dzięki której zje tyle, ile trzeba, ale powoli.
Współżycie z innymi
Kot bombajski i koty
Koty są uważane za samotników. Nie jest im potrzebne towarzystwo innych kotów, żeby się nie nudzić. Natomiast jeśli bombajczyka nie będziemy naciskać i damy mu tyle czasu, ile potrzebuje, może zaakceptować kociego współlokatora.
Kot bombajski i psy
Ten bystry kot szybko zaakceptuje życie z psem, szczególnie jeśli od małego przyzwyczajano go do psiej obecności. Ale nawet jeśli nie, to nie ma co się martwić, zwierzaki się polubią. Trzeba je tylko obserwować i dać im czas.
Kot bombajski i dzieci
Ten salonowy kot może być dobrym towarzyszem dla niehałaśliwych dzieci, które potrafią szanować zwierzęta.
Kot bombajski i osoby starsze
Ponieważ kot bombajski ma duże potrzeby rozładowania energii oraz bardzo interesuje go, co robi jego opiekun, zwłaszcza młody osobnik może nie być najlepszym wyborem dla spokojnego człowieka.
Cena
Cena zakupu kociaka bombajskiego w hodowli waha się od 2700 do 3900 zł. Koszt często zależy od wielu czynników, takich jak rodowód, hodowla, wiek, a nawet płeć kotka. Miesięczne utrzymanie bombajczyka kosztuje około 100 zł, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić potrzeby zwierzęcia takie jak żwirek i dobrej jakości karma.
Pielęgnacja
Kot bombajski, podobnie jak kot burmski, prawie nie ma podszerstka. Wystarczy go czesać raz w tygodniu.
Linienie
W czasie wiosennego linienia też nie gubi dużo sierści, zatem zwiększenie częstotliwości czesania nie jest konieczne.
Żywienie
Ważne jest, aby jego dieta była dobrej jakości i dostosowana do warunków życia.
Zdrowie
Długość życia
Średnia długość życia wynosi od 12 do 15 lat.
Odporność/wytrzymałość
Kot bombajski nie ma podszerstka, a jego czarna sierść przylega do ciała, brakuje mu więc dobrej izolacji przed zimnem. Znacznie lepiej znosi wysokie temperatury.
Skłonność do tycia
Ze względu na ruchliwość i budowę ciała, bombajczyk ma duży apetyt. Trzeba mu zapewnić różne zajęcia, żeby z nudów nie zaczął podjadać.
Częste choroby
Kotu bombajskiemu mogą doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom, na przykład schorzenia jamy ustnej. Niektóre choroby są dla tej rasy typowe:
Deformacje twarzoczaszki kotów burmskich, inaczej zwane zespołem BHD to nieprawidłowy rozwój kości twarzoczaszki. Kot cierpiący na taką chorobę może nie wykształcić nosa, urodzić się ze zwyrodnieniem oczu lub mieć problemy z mózgowiem. Taki kotem ma małe szanse przeżycia. Istnieją przesiewowe badanie genetyczne.
Kardiomiopatia przerostowa czyli zgrubienie mięśnia sercowego. W miarę rozwoju choroby może dojść do niewydolności serca o objawach takich jak arytmia, obrzęk płuc, zakrzepica tętnicy itp. Badanie przesiewowe przeprowadza się echokardiografem i powinno się je wykonywać raz w roku. W zależności od wyniku badania, można przepisać leczenie, aby poprawić komfort życia kota.
Rozmnażanie
W miocie przeciętnie przychodzą na świat trzy kociaki.
Francuska organizacja felinologiczna LOOF dopuszcza krzyżowanie wyłącznie z osobnikami tej samej rasy lub kotem burskim typu amerykańskiego o umaszczeniu sobolowym.
Ciekawostki
Czarne koty często przebywające na słońcu, mogą mieć lekko brązowawe futro. Niemniej jednak nie dotyczy to kota bombajskiego. Jego futro pozostaje czarne. Kot tej rasy ma również skórę i poduszeczki w kolorze szaty.
Pochodzenie i historia
Ten wspaniały kot narodził się w 1958 roku w USA, za sprawą starań amerykańskiej hodowczyni, która zapragnęła stworzyć mini czarną panterę. Nikki Horner nową rasę otrzymała ze skrzyżowania swojej sobolowej burmskiej kotki z czarnym kocurem rasy amerykańskiej krótkowłosej. Dopiero w 1972 roku, wiele pokoleń później, hodowczyni uznała, że osiągnęła wymarzony efekt. Międzynarodowa organizacja TICA zarejestrowała rasę w 1979 roku. W Europie kot bombajski wciąż pozostaje dość mało znany. W 2015 roku zarejestrowano zaledwie około pięćdziesiąt kociąt tej rasy.