Kot burmski (burmański)

Inne nazwy : kot burmański, Burmese

Zdjęcie: dorosły kot rasa Kot burmski (burmański)
Zweryfikowane przez eksperta
Komentarz Udostępnij

Długość życia

Kot burmski (burmański) średnio żyje od 13 do 15 lat

Charakter

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 26 i 28 cm
Kot pomiędzy 28 i 30 cm

Waga dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg
Kolor umaszczenia
Czekoladowe/ brązowe Rude Kremowy Niebieskie/szare
Rodzaj szaty
Krótka Długa
Kolor oczu

Cena zakupu

Kot burmski (burmański) kosztuje pomiędzy 1500zł a 3000zł

Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Kot burmski (burmański)

Pochodzenie i historia rasy Kot burmski (burmański)

Pewien tajski zbiór wierszy zatytułowany zbiorczo „Księga poezji o kotach”, którego korzenie sięgają być może nawet do XIV wieku, opisuje kota przypominającego burmę.

W Tajlandii istnieje jednak osobna rasa naturalna, zwana Suphalak, przypominająca kota burmskiego – i to prawdopodobnie Suphalak wspominany jest w wiekowym zbiorze. Być może był on jednak przodkiem kotów burmskich? Tego nie wiemy. Natomiast pewność na temat pochodzenia rasy możemy mieć jedynie w przypadku tonkijskiej kotki Wong-Mau, którą emerytowany lekarz wojskowy amerykańskiej marynarki wojennej, Joseph G. Thompson, przywiózł w 1930 r. z Birmy, a następnie skrzyżował z syjamem o umaszczeniu seal point. Jeden z kotków, które przyszły na świat, został następnie skojarzony z Wong-Mau, aby zachować przepiękną, brązową maść i żółte oczy. W ten sposób narodziły się pierwsze burmskie kocięta oraz powstał pierwszy program hodowlany tej rasy. Sześć lat później, rasa kot burmański została uznana przez organizację felinologiczną CFA.

W Europie pierwsze burmy pojawiły się w Wielkiej Brytanii w 1947 roku, a następnie w 1956 roku we Francji. Pierwsze europejskie osobniki krzyżowano z syjamami o orientalnych cechach, przez co kolejne pokolenia wykształciły bardziej klinowatą głowę niż burmy amerykańskie. Również dzięki temu programowi hodowlanemu, w Europie na przestrzeni lat uznano inne maści kotów burmskich (rudy, kremowy, szylkret).

Kot burmański - cena

Cena burmy waha się od 1500 do 3000 zł, w zależności od konkretnej hodowli, linii, domiany barwnej, wieku, przeznaczenia (do dalszej hodowli czy „na kolanka”). Oprócz tego trzeba przewidzieć wydatek rzędu 120 zł miesięcznie na utrzymanie kota, czyli m.in. dobrej jakości karmę i żwirek.

Planujesz zakup kota rasy Kot burmski (burmański)?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot burmski (burmański) ...

Zwierzęta do adopcji
Hodowle

Czy rasa Kot burmski (burmański) jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten plik: