Korat
Inne nazwy: Si-Sawat

Korat, w Tajlandii nazywany „Si-Sawat” (kolor pomyślności), fascynuje pełnymi blasku zielonymi oczami oraz niebieską, lekko posrebrzaną szatą, która według tajskich wierzeń ludowych, przynosi szczęście i symbolizuje bogactwo.
Podstawowe informacje o kocie korat
Długość życia :
Rodzaj szaty :
Bezwłosy Krótka Długa
Pochodzenie i historia
Korat jest bardzo starą, naturalną rasą pochodzącą z obszarów północno-wschodniej Tajlandii. Rasa przez wieki nie przenikała poza obszar płaskowyżu Khorat, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Si-Sawat po raz pierwszy pojawia się na kartach zbioru wierszy zatytułowanego „Tamra Meow”, powstałego w latach 1350-1767. Korat figuruje tam jako kot o miękkim futrze zanurzonym w chmurach i o srebrnych końcówkach włosów oraz oczach jasnych jak rosa na liściu lotosu. Dopiero w 1959 roku korata sprowadzono do USA dzięki inicjatywie Jean Johnson, która po powrocie z Bangkoku postanowiła podjąć się hodowli. W USA korata zarejestrowano w 1965 roku, a tytuł championa przyszedł rok później.
Wygląd
Wysokość w kłębie Korat
Kotka : pomiędzy 25 i 30 cm
Kot : pomiędzy 25 i 30 cm
Pełną dojrzałość korat osiąga w wieku trzech lat.
Waga
Kotka : pomiędzy 2 i 4 kg
Kot : pomiędzy 3 i 5 kg
Maść
Jedyną dopuszczalną maścią jest niebieski ze srebrzystymi refleksami.
Rodzaj szaty
krótki
Kolor oczu
Oczy korata osiągają ostateczną, intensywnie zieloną barwę, dość późno. Dlatego wzorzec dopuszcza również kolor bursztynowy, ale tylko u osobników przed ukończeniem drugiego roku życia.
Opis
Korat jest kotem wielkości od małej do średniej, o niewielkim ciele i budowie typu semi-cobby. Jest bardzo umięśniony, ma szeroką klatkę piersiową i zaokrąglone biodra. Jego średniej długości kończyny są proporcjonalne w stosunku do reszty ciała. Ogon korata jest średniej długości, szeroki u podstawy i zwęża się ku zaokrąglonemu końcowi. Głowa w kształcie serca ma mocne szczęki i silny podbródek. Jego okrągłe oczy są nieproporcjonalnie duże i stosunkowo szeroko rozstawione, a zaokrąglone uszy są duże i szerokie.
Ciekawostki
Charakterystyczny srebrny połysk niebieskiej szaty korata jest spowodowany brakiem melaniny w końcówkach włosów.
Korat - charakter
Zachowanie
Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia
Współżycie z innymi
Korat - cena
Cena zakupu kociaka rasy korat w hodowli waha się od 2000 do 3000 zł i często zależy od rodowodu, hodowli, wieku, a nawet płci malca. Utrzymanie mruczka tej rasy kosztuje około 100 zł miesięcznie, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić jego potrzeby takie jak dobrej jakości karma, dzięki której zachowa dobre zdrowie.
Pielęgnacja
Wystarczy raz w tygodniu nabłyszczać kotu sierść za pomocą rękawicy do czesania.
Linienie
Ponieważ korat nie ma podszerstka, gubi sierść w minimalnym stopniu.
Żywienie
Dobrej jakości karmę powinno się dostosować do wieku, przemiany materii oraz fizycznej aktywności kota.
Zdrowie
Długość życia
Statystyczny korat żyje dłużej niż przeciętny kot, a jego średnia długość życia wynosi od 15 do 20 lat. Niemniej jednak, koty tej rasy nierzadko osiągają 25 rok życia.
Odporność/wytrzymałość
Ze względu na brak podszerstka, korat nie najlepiej znosi niskie temperatury i wilgoć.
Skłonność do tycia
Jeśli kot ma na co dzień za mało ruchu i nie potrafi kontrolować apetytu, może mieć skłonność do przybierania na wadze. Stanowczo zaleca się korzystanie z interaktywnych misek.
Częste choroby
Niektóre osobniki mogą cierpieć na schorzenia typowe dla wszystkich kotów, takie jak choroby jamy ustnej. Ponieważ korat nie jest zabezpieczony przeciwko niskim temperaturom i wilgoci, zaleca się szczepienie go przeciwko infekcjom dróg oddechowych, według wskazówek lekarza weterynarii.
Korat ma predyspozycje do pewnej dziedzicznej choroby, którą można wykryć przy pomocy odpowiedniego genetycznego przesiewowego badania:
Gangliosydoza (dwa typy: GM1 i GM2) jest ciężką chorobą spowodowaną niedoborem enzymu beta-galaktozydazy, który prowadzi do odkładania patogennych substancji w mózgu chorego. Pierwsze objawy pojawiają się pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia i przyjmują postać drgawek, a następnie utraty motoryki.
Rozmnażanie
Zezwala się wyłącznie na kojarzenie z osobnikami tej samej rasy.
Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?