Reklama

utrzymanie kota
© Shutterstock/xamnesiacx84

Ile kosztuje utrzymanie kota? Sprawdź ile wynoszą miesięczne wydatki na kota

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Planujesz adopcje bądź zakup kota rasowego i zastanawiasz się, ile kosztuje utrzymanie kota? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od karm i akcesoriów, które będziemy naszemu pupilowi kupować. A to dlatego, że ceny tych produktów są bardzo, ale to bardzo zróżnicowane. Poniższy tekst ma zatem charakter poglądowy.

Pod Twój dach trafił wymarzony zwierzak i zastanawiasz się, ile pieniędzy potrzebujesz na jego miesięczne wydatki?

Na koszt utrzymania kota składa się jego wyżywienie, żwirek i opieka weterynarza. Publikujemy przybliżone kwoty.

Ile kosztuje utrzymanie kota miesięcznie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czym będziesz karmił swojego mruczka i jaki jest jego styl życia. W przypadku kotów wychodzących odchodzą nam miesięczne wydatki związane z zakupem żwirku. Największy zauważalny wydatek czeka nas na początku pobytu zwierzaka w naszym domu.

Powinniśmy zaopatrzyć się wtedy w podstawowe akcesoria dla kotów, bez których trudno nam będzie żyć pod jednym dachem z czworonożnym, futrzastym przyjacielem. Jeśli adoptujemy kota z ulicy musimy doliczyć koszta odrobaczania i szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz przeciwko pchłom i kleszczom.

Całkowity koszt utrzymania zależy również od tego, czy mamy jednego kota, a może więcej.

Miesięczny koszt karmy dla kota

Karma dla kota to jeden z dwóch najważniejszych artykułów, na które będziemy wydawać pieniądze. Większość kosztów związanych z utrzymaniem kota wiąże się właśnie z zakupem pokarmu.

Oczywiście, jeśli żywimy pupila gotowymi karmami dla kotów, nie musimy nabywać ich co miesiąc. Możemy zakupić większą ilość kociego pokarmu raz na jakiś czas i przechowywać go w domu. Tak właśnie postępuje wielu kocich opiekunów. Szczególnie ci, którzy zamawiają jedzenie dla swoich pupili w sklepach internetowych - bardziej opłaca się zamówić jednorazowo dużą ilość kociej karmy ze względu na koszty przesyłki, a także atrakcyjne cenowo pakiety/zestawy.

Ilość pożywienia, jakiej potrzebuje kot zależy od jego wieku, wielkości, aktywności oraz kondycji fizycznej. W przypadku zdrowych dorosłych kotów decydującym czynnikiem jest masa ciała i to na jej podstawie obliczymy, ile karmy potrzebujemy miesięcznie.

Zarówno wśród suchych, jak i mokrych pokarmów znajdziemy produkty z najniższej, jak i wysokiej półki cenowej. Warto jednocześnie pamiętać, że wybór niskiej jakości karmy może odbić się w przyszłości na zdrowiu kota. To złe rozwiązanie zarówno dla kota, jak i w dalszej perspektywie naszego portfela, ponieważ być może czeka nas więcej wydatków na usługi weterynaryjne...

Dodajmy też, że karma wysokomięsna szybciej zaspokaja koci głód (kot potrzebuje mniejszych ilości, aby się najeść), niż karma oparta w dużej mierze na zbożu, czyli pustych kaloriach.

Miesięczny koszt suchej karmy dla kota

Przeciętny, zdrowy, dorosły futrzak (waga około 3-4 kilogramów) zjada miesięcznie do 2 kilogramów suchej karmy - jeśli nic więcej nie dostaje do jedzenia.

Za kilogram suchej karmy zapłacimy średnio od 12 do 70 złotych, zależnie od marki, którą zdecydujemy się podawać swojemu pupilowi, składu i jakości karmy oraz wielkości worka (najbardziej ekonomiczne są kilkukilogramowe worki). Oznacza to, że miesięcznie na wyżywienie jednego zwierzaka w tym przypadku wydamy od 30 do 140 złotych.

Warto zainwestować w lepszą karmę, aby zadbać o kondycję i zdrowie kota ©Shutterstock

Miesięczny koszt mokrej karmy dla kota

Karmienie pupila samymi kocimi konserwami jest droższe, ale bardziej wskazane zwłaszcza ze względu na bardzo niską wilgotność suchego pokarmu w porównaniu z karmą mokrą. Pamiętaj o podstawowej zasadzie - im większa gramatura pojedynczego produktu (puszki, saszetki, tacki), tym większa opłacalność. Pomocne w porównywaniu rzeczywistych kosztów zakupu karmy są podawane przez część sklepów internetowych ceny za kilogram danej karmy poza cenami jednostkowymi.

Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała kot zjada ok. 50 g mokrej karmy. Ilości te mogą się wahać w górę lub w dół, ale dla przeciętnego kota będzie to ok. 300 g karmy dziennie. Z uwzględnieniem tych wahań, będzie to średnio 9-10 kg miesięcznie na kota.

W zależności od gramatury i liczby puszek zamawianych jednocześnie (np. w pakietach), sklepy internetowe podają ceny od ok. 13 do 40 zł za kilogram. Daje nam to sumę od 130 do 400 zł miesięcznie (biorąc pod uwagę karmy ze średniej półki cenowej).

Więcej zapłacimy, kupując 80- lub 100-gramowe saszetki, których kosz może wynieść nawet ponad 50 zł za kilogram. Najbardziej ekonomiczne opcje to puszki 400 i 800 g.

Droższe będą też karmy z najwyższej półki oraz specjalistyczne, np. dla zwierząt z alergią pokarmową. Karmy monobiałkowe nieoparte na "najpopularniejszych" mięsach (głównie na kurczaku) będą zazwyczaj droższe niż te drobiowe i mieszane.

Wychodzi na to, że wyżywienie kota gotowymi karmami może nas kosztować miesięcznie od około 30 (gdy podajemy wyłącznie najtańsze suche pokarmy, co absolutnie nie jest zalecane) do 400 złotych (przy serwowaniu jedynie najdroższych mokrych karm w saszetkach może to być nawet wyższy koszt)!.

Wielu opiekunów kotów decyduje się też na karmienie mieszane. O karmieniu mieszanym kota przeczytasz tutaj.

Miesięczny koszt żwirku dla kota

Do wyboru mamy wiele rodzajów żwirków, które różnią się nie tylko ceną, ale i właściwościami. Najmniejsza objętość opakowania to zwykle 3,8-5 litrów. W przypadku żwirków średniej i dobrej jakości, taka ilość ściółki wystarcza na okres od 3 tygodni do jednego miesiąca dla jednego kota. K

oszt żwirku dla kota wynosi średnio między 20 a 35 zł za mały worek, w zależności od rodzaju żwirku.

Najtańszy bentonitowy żwirek dla kota to koszt rzędu 35-37 zł za opakowanie zawierające 10 litrów żwirku (2,50-3,50 zł/litr). Nieco niższy koszt (2-3 zł/litr) generuje zakup żwirku drewnianego lub kukurydzianego.

Żwirek silikonowy należy obecnie do najdroższych - worek 5-litrowy kosztuje 33-40 zł (6-7 zł za litr).

Miesięczne wydatki na kota to także zakup żwirku©Shutterstock

Wydatki okresowe na kota

Do kosztów utrzymania mruczącego czworonoga musimy również doliczyć okresowe wydatki na opiekę zdrowotną i różne drobiazgi, ewentualnie nawet koszty związane z podróżą lub opieką podczas wakacji.

Lekarz weterynarii

Podejmując się opieki nad mruczącym pupilem należy wziąć pod uwagę to, że może on zachorować. A nawet jeśli okaże się wyjątkowo zdrowym zwierzęciem, czekają nas takie podstawowe zabiegi, jak kastracja czy szczepienia.

Za kastrację pupila, zależnie od lecznicy, będziemy musieli zapłacić średnio 100-500 złotych. Czipowanie to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

Okresowe szczepienia kosztują średnio około 50-150 złotych, zależnie do rodzaju szczepionek. Pamiętajmy też o takich podstawowych zabiegach, jak usuwanie kamienia nazębnego – cena od 100 do 250 złotych – czy zwalczanie pasożytów - do kilkudziesięciu złotych.

Kosmetyki dla kota

Przedstawiciele niektórych ras potrzebują intensywnej pielęgnacji okrywy włosowej, która wymaga zakupu specjalistycznych kosmetyków, szamponów i odżywek do włosów, za które trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zabawki dla kota

Zabawki są ważne zwłaszcza dla małych zwierzaków, ale z pewnością warto je kupować starszym osobnikom, gdyż dostarczają im rozrywki, zachęcając do ruchu. Niektórzy opiekunowie mogliby obdarować nimi pupila nawet codziennie, ale nie ma takiej potrzeby, wystarczy robić to raz na jakiś czas.

Hotel dla zwierząt

Każdy przyszły właściciel kota musi się również pamiętać o tym, że kiedyś będzie chciał wyjechać na wakacje. I co wtedy zrobić z pupilem? Jednym z rozwiązań tego problemu jest oddanie pupila do hotelu dla kotów.

Doba pobytu w takim przybytku kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych. W przypadku opiekuna/opiekunki, który/która przychodzić będzie do naszego domu to również kilkadziesiąt złotych... ale już za godzinę.

Wydatki jednorazowe na akcesoria i wyprawkę dla kota

Prócz powyższych obowiązkowych miesięcznych kosztów utrzymania kota, czekają nas jeszcze wydatki na kilka niezbędnych akcesoriów dla naszego pupila. Na szczęście są to koszty jednorazowe – przynajmniej teoretycznie, zwykle bowiem raz na jakiś czas je wymieniamy, gdy się zużyją.

Kuweta dla kota

Niezbędnym akcesorium dla kota niewychodzącego jest kuweta, choć przydać się może również w przypadku futrzaka, który może swobodnie spacerować po dworze. Istnieje wiele marek i modeli tych produktów, które oczywiście różnią się od siebie ceną.

Za zwykłą odkrytą, średnich rozmiarów kuwetę możemy wydać nawet nie więcej niż 20-30 złotych. Oczywiście można znaleźć modele znacznie droższe; dla kotów dużych ras zakupić trzeba będzie też większą kuwetę niż standardowa.

Bardziej praktyczne są jednak kuwety kryte, które średnio kosztują 50-100 złotych. Oczywiście na rynku znajdziemy też o wiele droższe modele – za te najbardziej ekskluzywne zapłacimy kilkaset złotych.

Legowisko dla kota

Koty potrafią spać w każdym miejscu, nawet najbardziej dziwnym. Mimo tego, zaleca się zapewnić im ich własne legowisko. Jest to kolejne kocie akcesorium, którego ceny są ogromnie zróżnicowane: od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Miski dla kota

Na początek najlepiej zaopatrzyć się w trzy miski: na wodę, na suchą karmę i na mokrą karmę (chyba, że planujemy żywić pupila tylko jednym rodzajem jedzenia).

Najtańsze miski kosztują kilka złotych, najdroższe kilkadziesiąt i więcej, zależnie od modelu i marki. Miskę na wodę można też zastąpić fontanną/poidełkiem w cenie od 80 do 250 zł.

Drapak dla kota

Jeśli nie chcemy mieć zniszczonych mebli, drapak należy do niezbędnych elementów wyprawki dla naszego kota. Najprostsze modele to po prostu tekturowe płyty, które możemy kupić za 10-20 złotych. Proste słupki do drapania można znaleźć w cenie od 50 złotych.

Te największe zaś, wysokie do samego sufitu, z półkami i budkami do leżenia, kosztują już kilkaset złotych, a nawet więcej niż tysiąc złotych. Niestety drapaki z czasem zużywają się, więc trzeba je wymieniać.

Transporter dla kota

Transporter dla kota także z pewnością nam się przyda. Chociażby po to, by zawieźć pupila na kontrolną wizytę do lekarza weterynarii. Średnie ceny tych produktów wahają się średnio od 50 do 200 złotych, choć oczywiście znajdą się droższe.

Szelki, smycz i obroża dla kota

Akcesoria te nie są niezbędne. Mogą się jednak przydać, np. podczas wizyt w gabinecie weterynaryjny. Szelki i smycze dla kotów często sprzedawane są w kompletach, które kosztują kilkadziesiąt złotych.

Szczotki i grzebienie dla kota

Utrzymanie okrywy włosowej kota wymaga użycia szczotki lub grzebienia. Dobieramy je do rodzaju szaty pupila, a kosztują średnio od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Cążki do pazurów

Od czasu do czasu warto przyciąć pupilowi pazury. Używamy do tego specjalnych cążków. Cena to kilkanaście - kilkadziesiąt złotych.

Przeczytaj również: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Evela
    Evela
    Dlaczego nic nie wspominacie o kocim behawiorze? Zostawienie kota w hotelu to olbrzymi stres, generujący problemy zdrowotne! Jedynie opieka dochodząca - petsitter i zostawienie kota na jego terenie, jest dla niego odpowiednie. Więc porównywanie kosztów hotel/petsitter kompletnie nietrafione. Opiekun jest u kota tylko przez godzinę? A w hotelu myślicie że opiekun siedzi przy kocie 8h, jak ma 30 podopiecznych? Kotu wystarczy zapewnienie rutyny w jego miejscu zamieszkania, a nie stres i choroby związane ze zmianą miejsca, hałasem, nowymi zapachami, o wylęgarni chorób nie wspomnę... Warto dowiedzieć się czegoś wiecej o kotach i napisać rzetelny artykuł.
  • patka00
    patka00
    karma kosztuje najwięcej, jeśli chce się zdrowo karmić i dbać o kociaka. mój je dobrą zbilansowaną karmę Empire i świeże podroby więc to trochę kosztuje, ale nie żałuję na to, przynajmniej jest zdrowy i zadowolony z życia (choć to z kotem nigdy nie wiadomo)
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

2 komentarzy na temat 2

Chcesz udostępnić ten artykuł?