Reklama

Ile kosztuje utrzymanie kota? Sprawdź ile wynoszą miesięczne wydatki na kota

utrzymanie kota © zdjęcie

Planujesz adopcje, bądź zakup kota rasowego i zastanawiasz się ile kosztuje utrzymanie kota? Od razu powinniśmy sobie powiedzieć, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od karm i akcesoriów, które będziemy naszemu futrzakowi kupować. A to dlatego, że ceny tych produktów są bardzo, ale to bardzo zróżnicowane. Poniższy tekst ma zatem charakter poglądowy.

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia

Pod Twój dach trafił wymarzony zwierzak i zastanawiasz się, ile pieniędzy potrzebujesz na jego miesięczne wydatki? Na koszt utrzymania kota składa się jego wyżywienie, żwirek i opieka weterynarza. Publikujemy przybliżone kwoty.

Ile kosztuje utrzymanie kota miesięcznie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czym będziesz karmił swojego Mruczka i jaki jest jego styl życia. W przypadku kotów wychodzących odchodzą nam miesięczne wydatki związane z zakupem żwirku. Największy zauważalny wydatek czeka nas na początku pobytu zwierzaka w naszym domu.

Powinniśmy zaopatrzyć się wtedy w podstawowe akcesoria dla kotów, bez których trudno nam będzie żyć pod jednym dachem z czworonożnym, futrzastym przyjacielem. Jeśli adoptujemy kota z ulicy musimy doliczyć koszta odrobaczania i szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz przeciwko pchłom i kleszczom. Całkowity koszt utrzymania zależy również od tego, czy mamy jednego kota, a może więcej.

Miesięczny koszt karmy dla kota

Karma dla kota to jeden z dwóch najważniejszych artykułów, na które będziemy wydawać pieniądze. Większość kosztów związanych z utrzymaniem kota wiąże się właśnie z zakupem pokarmu.

Oczywiście, jeśli żywimy pupila gotowymi karmami dla kotów, nie musimy nabywać ją co miesiąc. Możemy zaopatrywać większą ilość kociego pokarmu raz na jakiś czas i przechowywać go w domu. Tak właśnie postępuje wielu kocich opiekunów. Szczególnie ci, którzy zamawiają jedzenie dla swoich pupili w sklepach internetowych - bardziej opłaca się zamówić jednorazowo duża ilość kociej karmy, ze względu na koszty przesyłki.

Jest to praktyczne rozwiązanie, jeśli jednak chcemy robić zapasy na dłuższy czas, kupujmy karmę w małych opakowaniach. Takich, których zawartość zostanie zjedzona przez naszego zwierzaka w stosunkowo krótkim czasie – w przypadku karm suchych maksymalnie w ciągu miesiąca, a przypadku konserw w okresie dwóch dni. Jest to ważne dlatego, że po otwarciu oryginalnego opakowanie, rozpoczynają się procesy rozkładu zawartych w karmie substancji odżywczych. Oczywiście zwracajmy też uwagę na datę przydatności do spożycia.

Miesięczny koszt suchej karmy dla kota

Ilość pożywienia, jakiej potrzebuje kot zależy od jego wieku, wielkości, aktywności oraz kondycji fizycznej. Przeciętny, zdrowy, dorosły futrzak (waga około 3-4 kilogramów) zjada miesięcznie do 2 kilogramów suchej karmy, jeśli nic więcej nie dostaje do jedzenia.

Za kilogram suchej karmy zapłacimy średnio od 10 do 70 złotych, zależnie od marki, którą zdecydujemy się podawać swojemu pupilowi. Oznacza to, że miesięcznie na wyżywienie jednego zwierzaka wydamy od 20 do nawet 140 złotych.

Miesięczny koszt mokrej karmy dla kota

Dużo drożej wychodzi karmienie pupila samymi kocimi konserwami. Za saszetkę o wadze 85-100g musimy zapłacić średnio od 2 do 4 złotych. Przyjmując, że dorosły, zdrowy kot o wadze 4 kg zjada około 3 saszetek dziennie (dawka zalecana przez producentów dla 3-4 kilogramowych osobników), wyżywienie jednego futrzaka wyłącznie mokrą karmą będzie nas kosztować od 186 do 372 złotych miesięcznie!

Wychodzi na to, że przy żywieniu kota gotowymi karmami, miesięcznie na jedzenie dla naszego pupila możemy wydać od około 20 (gdy podajemy wyłącznie najtańsze suche pokarmy) do blisko 400 złotych (przy serwowany jedynie najdroższych mokrych karm w saszetkach)!

Większość opiekunów kotów decyduje się jednak na karmienie mieszane - takie rozwiązanie ma wiele zalet, zdrowotnych, ale również ekonomicznych. O karmieniu mieszanym przeczytasz tutaj.

Miesięczny koszt żwirku dla kota

©Shutterstock

Do wyboru mamy wiele rodzajów żwirków, które różnią się nie tylko ceną, ale i właściwościami. Najmniejsza objętość opakowania to zwykle 3,8 - 5 litrów. W przypadku żwirków średniej i dobrej jakości, taka ilość ściółki wystarcza na okres od 3 tygodni do jednego miesiąca. Koszt jednego takiego worka wynosi waha się średnio między 10 a 20 złotymi.

Najtańszy bentonitowy żwirek dla kota to wydatek rzędu 8 -10 zł za 5 litrowe opakowanie.

Za 5l żwirku drewnianego zapłacimy ok. 10 - 15zł, a żwirek silikonowy do wydatek ok. 15 - 20 zł za 5 l. 

Wydatki okresowe na kota

Do kosztów utrzymania mruczącego czworonoga musimy również doliczyć okresowe wydatki na opiekę zdrowotną i różne drobiazgi, ewentualnie nawet koszty związane z podróżą lub opieką podczas wakacji.

Lekarz weterynarii

Podejmując się opieki nad mruczącym pupilem należy wziąć pod uwagę to, że może on zachorować. A nawet jeśli okaże się wyjątkowo zdrowym zwierzęciem, czekają nas takie podstawowe zabiegi, jak kastracja czy szczepienia.

Za kastrację pupila, zależnie od lecznicy, będziemy musieli zapłacić średnio 100-500 złotych. Czipowanie to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Okresowe szczepienia kosztują średnio około 20-100 złotych, zależnie do rodzaju szczepionek. Pamiętajmy też o takich podstawowych zabiegach, jak usuwanie kamienia nazębnego – średnia cena 100 złotych – czy zwalczanie pasożytów - do kilkudziesięciu złotych.

Kosmetyki dla kota

Przedstawiciele niektórych ras potrzebują intensywnej pielęgnacji okrywy włosowej, która wymaga zakupu specjalistycznych kosmetyków, szamponów i odżywek do włosów, za które trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zabawki dla kota

Zabawki są ważne zwłaszcza dla małych zwierzaków, ale z pewnością warto je kupować starszym osobnikom, gdyż dostarczają im rozrywki, zachęcając do ruchu. Niektórzy opiekunowie mogliby obdarować nimi pupila nawet codziennie, ale nie ma takiej potrzeby, wystarczy robić to raz na jakiś czas.

Hotel dla zwierząt

Każdy przyszły właściciel kota musi się również pamiętać o tym, że kiedyś będzie chciał wyjechać na wakacje. I co wtedy zrobić z pupilem? Jednym z rozwiązań tego problemu jest oddanie futrzaka do hotelu dla zwierząt. Doba pobytu w takim przybytku kosztuje zwykle kilkadziesiąt złotych. W przypadku opiekuna/opiekunki, który/która przychodzić będzie do naszego domu to również kilkadziesiąt złotych... ale już za godzinę.

Wydatki jednorazowe na akcesoria i wyprawkę dla kota

©Shutterstock

Prócz powyższych obowiązkowych miesięcznych kosztów utrzymania kota, czekają nas jeszcze wydatki na kilka niezbędnych akcesoriów dla naszego pupila. Na szczęście są to koszty jednorazowe – przynajmniej teoretycznie, zwykle bowiem raz na jakiś czas je wymieniamy, gdy się zużyją.

Kuweta dla kota

Niezbędnym akcesorium dla kota niewychodzącego jest kuweta, choć przydać się może również w przypadku futrzaka, który może swobodnie spacerować po dworze. Istnieje wiele marek i modeli tych produktów, które oczywiście różnią się od siebie ceną. Za zwykłą odkrytą, niewielkich rozmiarów kuwetę możemy wydać nawet nie więcej niż 20 - 30 złotych.

Bardziej praktyczne są jednak kuwety zakryte, które średnio kosztują 50-100 złotych. Oczywiście na rynku znajdziemy też o wiele droższe modele – za te najbardziej ekskluzywne zapłacimy kilkaset złotych.

Legowisko dla kota

Koty potrafią spać w każdym miejscu, nawet najbardziej dziwnym. Mimo tego, zaleca się zapewnić im ich własne legowisko. Jest to kolejne kocie akcesorium, którego ceny są ogromnie zróżnicowane: od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Miski dla kota

Na początek najlepiej zaopatrzyć się w trzy miski: na wodę, na suchą karmę i na mokrą karmę (chyba, że planujemy żywić pupila tylko jednym rodzajem jedzenia). Najtańsze miski kosztują kilka złotych, najdroższe kilkadziesiąt i więcej, zależnie od modelu i marki.

Drapak dla kota

Jeśli nie chcemy mieć zniszczonych mebli, drapak należy do niezbędnych elementów wyprawki dla naszego kota. Najprostsze modele to po prostu teksturowe płyty, które możemy kupić za 10-20 złotych. Te największe zaś, wysokie do samego sufitu, z półkami i budkami do leżenia, kosztują już kilkaset złotych, a nawet więcej niż tysiąc złotych. Niestety drapaki z czasem zużywają się, więc trzeba je wymieniać.

Transporter dla kota

Transporter dla kota także z pewnością nam się przyda. Chociażby po to, by zawieźć pupila na kontrolną wizytę do lekarza weterynarii. Średnie ceny tych produktów wahają się średnio od 50 do 200 złotych, choć oczywiście znajdą się droższe.

Szelki, smycz i obroża dla kota

Akcesoria te nie są niezbędne. Mogą się jednak przydać, np podczas wizyt w gabinecie weterynaryjny. Szelki i smycze dla kotów często sprzedawane są w kompletach, które kosztują kilkadziesiąt złotych.

Szczotki i grzebienie dla kota

Utrzymanie okrywy włosowej kota wymaga użycia szczotki lub grzebienia. Dobieramy je do rodzaju szaty pupila, a kosztują średnio od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Cążki do pazurów

Od czasu do czasu warto przyciąć pupilowi pazury. Używamy do tego specjalnych cążków. Cena to kilkanaście - kilkadziesiąt złotych.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz