Reklama

Ekologiczni opiekunowie: gdzie wyrzucać kocie i psie odchody?

Ekologiczni opiekunowie: gdzie wyrzucać kocie i psie odchody?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Segregowaniu śmieci poświęcono liczne artykuły i opracowania. W gąszczu informacji nie zawsze można jednak znaleźć to, co szczególnie interesuje opiekunów psów czy kotów – jak utylizować odpady po zwierzętach, gdzie wyrzucić żwirek z kociej kuwtey czy opakowanie po karmie? Spieszymy z pomocą!

Segregowaniu śmieci poświęcono liczne artykuły i opracowania. W gąszczu informacji nie zawsze można jednak znaleźć to, co szczególnie interesuje opiekunów psów czy kotów – jak utylizować odpady po zwierzętach, gdzie wyrzucić żwirek czy opakowanie po karmie? Spieszymy z pomocą!

Gdzie wyrzucać żwirek z kuwety?

Gdzie wyrzucać zużyty żwirek dla kota? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi – zależy bowiem, jaki żwirek kupujemy, a także jakie mamy możliwości jego utylizacji.

Zobacz video:

Jeśli wszystkie wytwarzane w domu odpady segregujesz i przekazujesz firmie zajmującej się odbiorem śmieci, pamiętaj, aby nie wrzucać żwirku z odchodami do worka brązowego, przeznaczonego na odpady bio. To samo tyczy się odchodów psich, zebranych podczas spaceru do woreczka.

Odchody zwierząt wrzucamy do worków/pojemników na odpady zmieszane.

Same żwirki mogą być jednak utylizowane w inny sposób.

Jaki żwirek można wyrzucać do toalety?

Żwirek, który można wyrzucać do toalety to żwirek drewniany – ale pod pewnymi warunkami. Nie wolno wrzucać dużej ilości żwirku do muszli, ponieważ może on zatkać toaletę bądź rurę prowadzącą do kanalizacji. Może nawet być przyczyną powstania zatoru gdzieś na dalszym odcinku.

Można natomiast spłukiwać w toaletach niewielką ilość odchodów oblepionych biodegradowalnym żwirkiem – ulegnie on rozpadowi biologicznemu na takiej samej zasadzie jak papier toaletowy.

Warto wcześniej dowiedzieć się, czy administracja budynku nie zabrania utylizowania żwirku w ten sposób ze względu na łatwo zapychające się toalety. Do tego typu zakazów należy się bezwzględnie stosować, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Do utylizacji w toalecie nadaje się także żwirek kukurydziany. Oba typy żwirków są ekologiczne i w 100% biodegradowalne. Oznacza to, że mogą być również kompostowane. W ten sposób znacznie ograniczymy ilość wytwarzanych odpadów. Do spłukiwania w toalecie ani kompostowania nie nadają się natomiast żwirki silikonowe (silikatowe) i bentonitowe.

©xamnesiacx84/Shutterstock

Gdzie wyrzucać psie odchody?

Kolejna kwestia to woreczki na psie odchody. Jeśli wykorzystujesz zwykłe torebki foliowe, wrzuć całość do odpadów zmieszanych (lub do odpowiedniego kosza na psie odchody).

Uwaga – tak samo niestety postępujemy z wieloma torbami biodegradowalnymi i oxydegradowalnymi. Do ich utylizacji potrzebne są specjalne instalacje – niestety są one kosztowne, więc w praktyce taka torebka kończy życie w podobny sposób jak zwykła foliówka.

Najlepszym wyborem są woreczki ze skrobi, np. kukurydzianej, które posiadają znaczek „compostable” (zdatne do kompostowania – logo paska z roślinką).

Takie torebki można zakopać w przydomowym kompostowniku – rozłożą się bardzo szybko.

Wokół miski, czyli opakowania po karmie

Kolejne często wyrzucane odpady to opakowania po karmie dla zwierząt. Większość z nich nie powinna nam sprawić problemu:

 • metalowe puszki po karmie (bez zawartości) wrzucamy do worka żółtego – na metal i tworzywa sztuczne;
 • aluminiowe tacki również wrzucamy do żółtego worka;
 • puste saszetki po karmie wrzucamy do odpadów zmieszanych, chyba że na opakowaniu widnieje znaczek informujący, że nadaje się ono do recyklingu (strzałki ułożone w okrąg) – wówczas wyrzucamy saszetkę do żółtego worka;
 • torebki strunowe foliowe wyrzucamy do żółtego worka;
 •  torebki strunowe metalizowane wyrzucamy do odpadów zmieszanych;
 • kartony laminowane wyrzucamy do odpadów zmieszanych;
 • kartony naturalne (niemetalizowane, bez elementów plastikowych itp.) – do niebieskiego worka (na papier);
 • szklane słoiczki wyrzucamy do zielonego worka (na szkło).
©Shutterstock

Znacznie rzadziej pozbywamy się misek i innych akcesoriów „okołojedzeniowych” dla zwierząt – ale czasem zachodzi potrzeba wymiany takich produktów na nowe. Gdzie wówczas je wyrzucić?

 • miski plastikowe – do żółtego worka,
 • miski ceramiczne, porcelanowe – do odpadów zmieszanych,
 • miski szklane i spodeczki – do odpadów zmieszanych (nie jest to szkło opakowaniowe, ma inny skład chemiczny, inną temperaturę topnienia itd.),
 • miski metalowe – do żółtego worka,
 • podkładki pod miski – do odpadów zmieszanych,
 • fontanny i poidła podłączane do gniazdka – do elektrośmieci,
 • automatyczne podajniki karmy – do elektrośmieci.

Dodajmy jeszcze, że resztki jedzenia, zwłaszcza kości i resztki surowego mięsa, wrzucamy do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

Psie i kocie zabawki i inne akcesoria

Przyjrzyjmy się teraz, jak prawidłowo zutylizować inne akcesoria dla zwierząt:

 • psie i kocie zabawki gumowe, kauczukowe (piłeczki, gryzaki) – do żółtego worka,
 • zabawki plastikowe – do żółtego worka,
 • zabawki drewniane – do odpadów zmieszanych,
 • elementy metalowe zabawek (np. dzwoneczki) – do żółtego worka,
 • sznurki, rzemyki – do odpadów zmieszanych,
 • zabawki sizalowe, drapaki sizalowe – do odpadów zmieszanych,
 • kocyki, legowiska z materiałów naturalnych lub syntetycznych – do odpadów zmieszanych,
 • metalowe łańcuszki, kagańce – do żółtego worka,
 • stare smycze, szelki z tkanin naturalnych lub syntetycznych – do odpadów zmieszanych,
 • ziołowe wypełniacze zabawek (np. kocimiętka) – do brązowego worka (odpadów bio),
 • patyczki matatabi – do brązowego worka,
 • transportery z tworzywa sztucznego – do żółtego worka,
 • elementy metalowe transporterów – do żółtego worka,
 • torby transportowe – do odpadów zmieszanych,
 • tekturowe drapaki i domki – do niebieskiego worka,
 • elementy tekturowe łączone klejem – do odpadów zmieszanych,
 • maty węchowe – do odpadów zmieszanych,
 • plastikowe kuwety – do żółtego worka,
 • smart-kuwety (z elementami mechanicznymi, elektronicznymi) – do elektrośmieci,
 • plastikowa torba po żwirku – do żółtego worka,
 • papierowa torba po żwirku – do niebieskiego worka (na papier),
 • karton oklejony taśmą samoprzylepną – do odpadów zmieszanych, chyba że odkleisz taśmę, wówczas karton trafia do niebieskiego worka, a taśma – do odpadów zmieszanych.

Odpady medyczne i sanitarne

Wszelkie odpady sanitarne, takie jak chusteczki dla zwierząt, podkłady higieniczne, maty do treningu czystości, waciki itp. wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Nie wyrzucaj tam natomiast odpadów medycznych! Przeterminowane leki wrzuć do specjalnych pojemników przeznaczonych do utylizacji leków. Można takie znaleźć w aptekach.

Zużyte strzykawki, igły, opatrunki medyczne to z kolei odpady niebezpieczne i należy je zanieść do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tekturowe pudełka i ulotki po lekach można wrzucić do niebieskiego worka na papier. Puste blistry po lekach wrzuć do pojemnika na odpady zmieszane.

Nie wszystko trzeba wyrzucać!

Pamiętaj, że jedną z naczelnych zasad ekologii jest ograniczanie produkcji odpadów – a można to zrobić m.in. poprzez ponowne wykorzystanie części „śmieci”.

Kartonowe pudełko po drapaku czy innych akcesoriach można wykorzystać do budowy kociego domku czy po prostu udostępnić zwierzakowi jako kryjówkę.

Z kolei zabawki w dobrym stanie, które znudziły się lub nie przypadły zwierzęciu do gustu, warto oddać potrzebującym zwierzakom z fundacji czy schroniska. Podobnie postępuj z miskami, które wymieniasz je na nowe, szelkami, z których wyrosło szczenię czy kocię, nieużywaną smyczą i innymi artykułami w dobrym stanie.

Stary kocyk możesz wykorzystać do wykonania maty węchowej lub zabawki typu wędka.

Włączając kreatywność, zmniejszasz ilość produkowanych śmieci i dodatkowo oszczędzasz pieniądze!

Z kartonu można zrobić koci domek ©Shutterstock

Ekologiczne karma dla psa i kota i inne eko-zakupy

O ekologii warto pomyśleć już w trakcie zakupów. Kupując rzecz trwałą, kupujesz ją na wiele lat. To tyczy się także akcesoriów dla zwierząt, takich jak drapaki (solidny drapak będzie wymagał wymiany tylko sznurka sizalowego), legowiska, miski, smycze.

Coraz więcej akcesoriów powstaje z materiałów ekologicznych – np. drapaki i legowiska z tektury falistej, które po wykorzystaniu mogą być wrzucone do worka na papier. Tekturowe elementy mogą znaleźć się także w zabawkach. Dostępne są nawet tekturowe kuwety dla kotów – choć mają one raczej krótki żywot i nadają się do zastosowania np. w podróży.

Wiele legowisk i zabawek jest dziś wytwarzanych z materiałów przyjaznych środowisku. Są to niejednokrotnie wyroby ręczne, pochodzące od małych, lokalnych producentów. Zakup takiego akcesorium jest więc nie tylko krokiem ekologicznym, ale także wsparciem rodzimych przedsiębiorców.

Wreszcie, wybierając karmę dla zwierzęcia, kieruj się także etyką producenta. Zwracaj na przykład uwagę, czy wykorzystane ryby (chodzi tu głównie o tuńczyka) pochodzą z połowów bezpiecznych dla delfinów. Możesz też rozważyć przestawienie pupila na dietę BARF – wówczas przestaniecie w ogóle generować odpady opakowaniowe po karmach komercyjnych.

Pamiętaj, aby wybierać mięso pochodzące z zaufanego źródła, najlepiej gospodarstw ekologicznych. Podczas zakupu możesz przynieść do sklepu mięsnego własny pojemnik, dzięki czemu nie będzie potrzeby pakowania mięsa w jednorazowe torebki foliowe. Bądź eko razem ze swoim zwierzakiem!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?