Reklama

kot w  kartonie

Jak zrobić zabawki dla kota? Poznaj nasze pomysły

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Ostatnimi czasy po sieci krążą memy ilustrujące kocie niezadowolenie z faktu, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym muszą znosić 24-godzinną obecność ludzi w swoim domu. Zadajmy tym memom kłam – i urozmaićmy sobie i kotu czas spędzony wspólnie w domu. Głaskanie, drapanie za uszami oraz oczywiście zabawa to podstawy. A żeby zabawa nie była nudna, warto dać kotu kilka nowych zabawek. Najlepiej zróbmy je samodzielnie!

Zabawki dla kota DIY - jakie zabawki lubi Twój kot?

DIY to świetny sposób na produktywne spędzenie czasu w domu, zaoszczędzenie pieniędzy, a często okazuje się także, że na świetną zabawę! Własnoręcznie wykonane zabawki dla kota na pewno spodobają się mruczkowi. Oczywiście pod warunkiem, że będą stworzone pod jego kątem.

Powinny zawierać elementy atrakcyjne dla kota, pobudzające jego instynkty łowieckie, zmysły lub zwyczajnie – ciekawość. Muszą być także przygotowane pod kątem konkretnego kota.

Koty mają często swoje preferencje co do rodzaju zabawy i typu zabawek. Niektóre najbardziej lubią uganianie się za piłeczkami i futrzanymi myszami, część reaguje na bodźce zapachowe (kocimiętka, waleriana dla kota), inne na dźwięki (grzechotka, dzwoneczek w środku zabawki).

Jest wśród mruczków grupa zagorzałych zwolenników zabawy wędkami, a także intelektualistów, którzy lubią „rozgryzać” zabawki-łamigłówki (zwłaszcza, jeśli gdzieś w środku kryje się smakowita nagroda). Z pewnością Twój kot już zdążył Ci pokazać, jakie zabawy i jakie zabawki lubi najbardziej. Mając tę wiedzę, nie ryzykujesz, że stworzysz coś, czym będziesz bawić się… samemu.

Jak zrobić zabawkę dla kota z rolek po papierze toaletowym?

Puste rolki po papierze toaletowym to kopalnia możliwości zabaw dla kota ©Shutterstock

Puste kartonowe tulejki po papierze toaletowym mogą okazać się kopalnią możliwości jeśli chodzi o kocią zabawę. Wersja najprostsza to „goła” tulejka, którą kot może turlać łapką po podłodze. Ale z tych prostych przedmiotów można „wydobyć” o wiele więcej!

1. Rolka z frędzelkami

Koty, które lubią zabawy frędzelkami, ucieszą się z udoskonalonej rolki z ponacinanymi końcówkami.

Wystarczy ponacinać nożyczkami końcówki tulejki w odległości co pół centymetra, z obu jej stron. Uzyskane frędzelki (nacięcia nie powinny być zbyt głębokie – do 3 cm wystarczy) odginamy nieco do zewnątrz, i toczymy tak uzyskaną zabawkę po podłodze.

2. Piłeczka

Z rolki można wykonać także piłeczkę. Wystarczy odciąć z tulejki kilka pierścieni o szerokości mniej więcej centymetra. Jeden pierścień wkładamy w drugi, trzeci w połączone dwa itd. aż zabawka będzie przypominać „siatkowaną” piłkę. Najlepiej przykleić pierścienie do siebie klejem na gorąco.

3. Zabawka do szukania smakołyków

Z większej liczby tulejek można wykonać zabawkę intelektualną do szukania smakołyków. Może mieć ona np. formę piramidy o podstawie składającej się z pięciu ułożonych w rzędzie rolek, sklejonych ze sobą klejem na gorąco. Na nich układamy cztery rolki, na tych z kolei – trzy i tak dalej.

Tak wykonana, stojąca zabawka jest gotowa do włożenia do środka smakołyków, które kot będzie wybierał łapką. Można też pokusić się o wykonanie wersji poziomej, czyli „tablicy” z przyklejonymi na tekturce rolkami różnej wysokości (pełna rolka, obok obcięta do połowy itd.).

Zabawki dla kota DYI z kartonu 

4. Domek do chowania smakołyków i zabawek

Niezbyt głębokie, kartonowe pudełko (np. po butach) sprawdzi się idealnie w roli zabawki. Wytnij w pudełku kilka okrągłych dziur – głównie na wieku, ale mogą być także po bokach. Dziury powinny być takiej wielkości, aby do środka zmieściła się kocia łapka.

Następnie wrzuć do środka zabawki, najlepiej turlające się czy grzechoczące. Pokaż kotu, że w środku coś jest – i obserwuj, jak próbuje wydobyć z pudełka przedmioty lub toczyć je w wewnątrz zabawki, wkładając łapy do kolejnych otworów. W przypadku mniejszych pudełek możesz włożyć do środka również smakołyki.

©Shutterstock

5. Koci domek

Z większego pudełka można wykonać koci domek lub tunel dla kota. Jeśli kot lubi tunele, usuń spód i wieko pudełka; jego „korpus” możesz natomiast udoskonalić. Nad otworem wejściowym zrób niewielkie dziurki w tekturze, przez które przewleczesz sznureczki, rzemyki, wstążki.

Jeśli pudełko jest wystarczająco duże, możesz wykonać również otwór w jednej ze ścianek. Gdy wrzucisz do tunelu zabawkę, kot będzie mógł nie tylko wbiegać przez główne otwory, ale także próbować ją wyciągnąć od góry, przez mniejszą dziurę.

Śmieci? Nie – zabawki dla kota!

©Shutterstock

5. Zabawki dla kota z korka

Aby wykonać zabawkę z korka, potrzebujesz nożyczek, kleju na gorąco lub innego dobrze wiążącego kleju (np. epoksydowego) oraz elementów, które wbijesz w korek – oczywiście powinny być to przedmioty przyciągające kocią uwagę i rozbudzające instynkty! Mogą to być piórka, sznurki, rzemyki, szeleszczące paski wykonane ze zgiętych papierków po cukierkach.

Zacznij od potrzymania korków przez kilka minut w sitku nad parującą (gotującą się) wodą. W ten sposób zrobią się bardziej miękkie. Następnie wbij w korek nożyczki na głębokość ok. 2,5 cm. Pokręć nożyczkami w środku korka, aby dziura była odpowiednio duża, po czym przygotuj elementy, które będziesz wbijać w korek.

Okręć je razem sznurkiem, następnie nanieś nieco kleju u dołu oraz do środka dziury w korku i włóż piórka oraz sznurki do środka. Gdy klej zaschnie, zabawka będzie gotowa! Przygotuj kilka wersji z różnymi elementami.

6. Zabawki dla kota z papierków po cukierkach

© PAÏMA BEAUTE on Unsplash

Papierki po cukierkach (te bardziej wytrzymałe), korki od butelek czy inne obiekty zaliczane do „śmieci” mogą stać się zabawkami bez żadnych dodatkowych prac, jednak możemy je także „udoskonalić”, tworząc atrakcyjne przedmioty, które zachęcą kota do zabawy więcej niż raz.

Papierki po cukierkach (te bardziej wytrzymałe, błyszczące) możesz skleić ze sobą, formując lekką, szeleszczącą piłeczkę.

7. Zabawka dla kota DYI ze skarpetki

Wspólne chwile z kotem to również okazja, aby nareszcie znaleźć zastosowanie dla samotnej skarpetki, która zgubiła w pralce swoją „drugą połowę”.

Wystarczy wypchać skarpetkę atrakcyjnym materiałem (najlepiej szeleszczącym – możesz użyć zmiętego papieru pakowego lub gazetowego oraz foliowego woreczka, a jeśli masz również nieco suszu kocimiętki lub waleriany – tym lepiej! Mocno zawiąż „wylot” zabawki i zaprezentuj ją kotu. Jej rozmiary sprawiają, że będzie idealna dla mruczków lubiących kopać obiekty tylnymi łapami.

8. Wędki dla kota DIY

©Shutterstock

Wędki należą do zabawek uwielbianych przez większość kotów. Jeśli tylko dysponujesz patykiem i sznurkiem – możesz wykonać wędkę zakończoną przeróżnymi elementami. Patyk może być plastikowy, drewniany lub bambusowy, długości około 30 cm.

Przymocuj do niego solidnie, np. klejem na gorąco, sznurek (dobrze sprawdzi się jutowy). Możesz też wykonać wersję wędki na sprężystym druciku, który będzie „tańczył” w powietrzu w różnych kierunkach i zachęcał kota do ruchu, bądź też zabawkę na mocnej gumce.

Co przyczepić na końcu sznurka? Może to być stara zabawka (mysz czy piłeczka), której nadasz w ten sposób „drugie życie”.

Doskonale sprawdzają się też wszelkie piórka, sznureczki czy rzemyki. Możesz wykorzystać pompon ze starej czapki, kawałki tektury falistej lub wyciąć piórko z filcu. Do elementów wieńczących wędkę warto doczepić także dzwoneczek dodatkowo zachęcający wiele kotów do pogoni za źródłem dźwięku.

Własnoręcznie wykonane zabawki to okazja do wypróbowania czegoś nowego – dla Ciebie i dla kota! Zachęcanie do nowych form zabawy jest szczególnie istotne w przypadku kotów sterylizowanych (a więc większości naszych ulubieńców).

Ze względu na zmiany hormonalne zachodzące po tym zabiegu koty często mogą przejawiać zwiększony apetyt i nieco wolniejszy metabolizm. Są wówczas także mniej skore do ruchu - nie pozwól im na to!

Utrzymanie zwyczaju wspólnych zabaw oraz odpowiednia dieta zapobiegną odkładaniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej i kociemu lenistwu. Dobrej zabawy!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Kot_gaja
    Kot_gaja
    Historyjka ode mnie, do tematu śmierci to zabawki. Mój kot kiedyś znalazł mały, plastikowy rożek po cukierkowym lodzie i bawił się nim kilka dni. To jest także rada dla osób które mają kota na tydzień lub dwa. Mój kot miał być na dwa tygodnie ale została zawsze i to właśnie o niej historia 🙂.
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?