Reklama

kot na drapaku
© Shutterstock

Waleriana dla kota, czyli alternatywa dla kocimiętki

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Nie wszystkie koty reagują euforycznie na osławioną kocimiętkę. Nie oznacza to jednak, że nie są w stanie „odurzyć się” inną rośliną zawierającą substancje będące kocimi atraktantami. Do takich roślin należy waleriana. Co ciekawe, wykorzystuje się ją zarówno do wprowadzenia kota w stan euforii i zwrócenia jego uwagi na zabawkę czy drapak, jak i – podobnie jak w przypadku ludzi – w charakterze środka uspokajającego.

Waleriana dla kota – aby zainteresować i odprężyć mruczka

Kocimiętka nie jest uniwersalnym kocim afrodyzjakiem – skłonność do ekstatycznego reagowania na tę roślinę jest u kotów uwarunkowana genetycznie. Około 30% zwierząt dorosłych jest obojętnych na kocimiętkę, nie reagują na nią też małe kocięta czy koty starsze. Kot niewykazujący zainteresowania kocimiętką może jednak reagować na walerianę, czyli kozłek lekarski (Valeriana officinalis).

Podobnie jak kocimiętka, roślina ta wydziela zapach, który działa na koty podobnie jak feromony. I podobnie jak feromony, substancje zawarte w roślinach działają – i to dość krótko, bo przez około kwadrans – na zmysły kota, nie oddziałując na jego układ nerwowy. Są więc to całkowicie bezpieczne „środki odurzające”, wprawiające kota w stan błogości i odprężenia, poprawiające mu humor.

Zobacz video:
Waleriana wywołuje u kotów ekstazę, ale jednocześnie ma na nie działanie relaksujące ©Shutterstock

Czy wszystkie koty reagują na walerianę?

Spotkać można się ze stwierdzeniem, że wszystkie koty reagują na walerianę. Należy uważać z tym przesadnym optymizmem – naukowcy badający reakcje kotów na kilka gatunków roślin (kocimiętkę, kozłek lekarski, matatabi, wiciokrzew tatarski) stwierdzili, że reakcję na walerianę wykazała około połowa przebadanych zwierząt.

Odsetek ten może być i większy, ale sam fakt, że część kotów przechodziła obojętnie koło nęcącego ziela, to informacja, że są zwierzęta kompletnie obojętne na jego działanie. Na walerianę nie reagują też małe kocięta – zdolność wpadania w euforię wywołaną feromonopodobnym zapachem roślin rozwija się najwcześniej od 2. miesiąca życia. Natomiast zabieg sterylizacji kota nie ma wpływu na koci stosunek do waleriany.

Nie ma się jednak co zniechęcać – zabawki wypełnione walerianą (zwykle jest sproszkowany korzeń bądź susz ziela) sprawiają ogromną frajdę wielu kotom. Zwykle sprzedawane są w postaci pluszowych, bawełnianych czy filcowych przedmiotów: myszek, poduszeczek i innych niewielkich obiektów.

Jakie działanie na kota ma waleriana?

Kot na walerianowym „haju” ociera się o zabawkę, zaczyna się tarzać, gryźć zabawkę, kopać ją tylnymi nogami. Ten szał trwa 10–15 minut, po czym kot zaczyna zachowywać się całkowicie normalnie i odchodzi jak gdyby nigdy nic – choć oczywiście znacznie bardziej odprężony. Co ciekawe, przez kilka godzin po walerianowej ekstazie zwierzę nie będzie przejawiało zainteresowania zielem. 

Waleriana nie jest szkodliwa dla kota i nie daje efektu uzależniającego. Kot po prostu „aktywuje się”, czując jej zapach. Wykazano, że zabawa przedmiotami wypełnionymi walerianą nie tylko aktywizuje kota (nawet leniwego kanapowca), ale także daje efekt porównywalny z antydepresantem – poprawia koci nastrój, odpręża.

Choć zabawek z walerianą jest mniej niż tych wypełnionych kocimiętką, można je dostać w sklepach zoologicznych bez większego problemu. Dostępne są również spraye z ekstraktem z kozłka. Służą do spryskiwania drapaków w celu zainteresowania nimi kota, a także zwykłych zabawek.

Krople walerianowe dla kota

Środek wprawiający w euforię jako substancja o właściwościach uspokajających? Wbrew pozorom nie jest to żadna sprzeczność. Waleriana wywołuje u kotów swego rodzaju amok, ale jednocześnie działa na nie odprężająco, kojąco, uspokajająco – a więc tak samo, jak na człowieka. Stąd też znajdziemy obroże uspokajające dla kotów nasączone ekstraktem z waleriany, a także ziołowe środki uspokajające, których składnikiem jest właśnie kozłek lekarski.

Takie preparaty uspokajające zalecane są m.in. kotom zestresowanym zmianami, które zaszły w ich otoczeniu, źle znoszącym podróże czy chociażby reagującymi nerwowo na fajerwerki odpalane w czasie Sylwestra. Preparaty walerianowe czy wieloskładnikowe z walerianą mogą mieć formę pasty, żelu, tabletek albo kropli walerianowych dla kota. Środki te – czy to obroża, czy też preparaty doustne, nie będą wpływały na kota pobudzająco.

Uwaga – nie należy podawać kotom preparatów z walerianą przeznaczonych dla ludzi! Krople uspokajające z walerianą dostępne w aptece zawierają alkohol i nie są odpowiednie dla zwierząt.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?