Przemywanie oczu kota pomaga w utrzymaniu ich w zdrowiu. Wykonując taki zabieg pielęgnacyjny, jednocześnie masz stale pod kontrolą stan zdrowia oczu.
Przemywanie oczu kota: wydzielina czy ropa?
Wydzielina wypływająca z oczu kota nie oznacza automatycznie choroby czy stanu zapalnego. Kocie oko w sposób naturalny oczyszcza powierzchnię rogówki z ciał obcych i zanieczyszczeń, podobnie jak nasze oczy.
Usuwanie wydzieliny
Wydzielina wraz z usuniętymi zanieczyszczeniami pojawia się następnie w kącikach oczu (najczęściej po śnie). Warto ją regularnie, delikatnie usuwać, aby zapobiec powstawaniu ciemnych, twardych i trudniejszych już do wyeliminowania złogów.
Nadmiar tej fizjologicznej wydzieliny może natomiast świadczyć o jakichś problemach w obrębie oczu.
Być może kot podrażnił sobie rogówkę – do oka mogło dostać się zbyt wiele kurzu, pyłków lub innych zanieczyszczeń, a może mruczek podrażnił sobie oko fizycznie, np. gałązką. Nadmierny wypływ wydzieliny bywa również oznaką zatkanych kanalików łzowych.
Oprócz przemycia oczu warto wówczas udać się też do lekarza weterynarii. Zatkanie kanalików może prowadzić do nieprawidłowego nawilżania oczu.
Szczególnej pielęgnacji wymagają oczy kotów ras brachycefalicznych, czyli z krótkim pyszczkiem, jak koty perskie i brytyjskie. U kotów tych ras wycieki z oczu są powszechne i wymagają regularnego czyszczenia – najlepiej specjalnym preparatem, który usunie też przebarwienia na futerku w okolicach oczu.
Zaropiałe oczy kota
Nie należy jednak mylić tej fizjologicznej wydzieliny z ropą. Zaropiałe oczy są oznaką choroby i sygnałem, że należy zanieść kota do lecznicy weterynaryjnej.
Ropa jest gęsta i przybiera kolor żółtawy lub zielonkawy. Dodatkowymi objawami są tu często opuchnięte i zaczerwienione spojówki.
Ropiejące oczy mogą być symptomem różnych chorób, w tym schorzeń nazywanych zbiorczo kocim katarem. Pielęgnacja oczu, z których wypływa wydzielina ropna, różni się od tej codziennej.
Czym przemywać oczy kotu? Domowe sposoby
Najlepiej do tego celu nadają się preparaty przeznaczone do przemywania oczu zwierząt dostępne w sklepach zoologicznych.
Jeśli nie masz takiego preparatu, możesz użyć roztworu soli fizjologicznej lub czystej, przegotowanej, ostudzonej wody.
A co z innymi domowymi sposobami? Wiemy z doświadczenia, że dla naszych oczu zbawienne potrafią być okłady z płatków kosmetycznych nasączonych przestudzoną herbatą, naparem w rumianku bądź świetlika. W przypadku kocich oczu warto być jednak ostrożnym w stosowaniu tych domowych sposobów.
Co najważniejsze – nigdy nie przemywaj żadnym naparem oczu zaropiałych, dotkniętych stanem zapalnym. Zamiast przynieść ulgę – możesz podrażnić oczy i spowodować namnażanie się bakterii, co zaostrzy jeszcze stan zapalny.
Ponadto dobrze, aby lekarz weterynarii, który będzie badał kota, obejrzał, jaki rodzaj wydzieliny wypływa z oka.
Do codziennej pielęgnacji kocich oczu możesz natomiast używać:
- przegotowanej wody,
- soli fizjologicznej,
- ewentualnie lekkiego naparu ze świetlika.
Jak czyścić oczy kota? Krok po kroku
- Przygotuj preparat lub wodę oraz miękką, bawełnianą chusteczkę, gazik bądź płatek kosmetyczny. Pamiętaj, że preparat musi być sterylny.
- Delikatnie odchyl głowę kota do góry. Jeśli kot nie chce współpracować, przyda ci się pomoc drugiej osoby, która przytrzyma mruczka. Jeśli nie masz pomocnika, owiń kota kocem lub ręcznikiem, tak aby wystawała z niego jedynie głowa.
- Nasącz wacik/chusteczkę preparatem/wodą. Delikatnie usuń wszystkie „śpiochy” z kącików oczu i ewentualnie pod oczami. Oczyść też powieki. Kieruj się zawsze od wewnętrznego kącika oka w stronę zewnętrznego.
- Unikaj pocierania i nie dotykaj samej gałki ocznej.
- Upewnij się, że do każdego kolejnego przetarcia używasz świeżego wacika.
- Po całej „operacji” nie zapomnij nagrodzić kota jego ulubionym smakołykiem!