Reklama

Dlaczego kotu łzawią oczy i co możemy z tym zrobić?

kocie oczy łzawią
© Zdjęcie

Koty nie płaczą! Łzy pojawiające się czasami w ich oczach nie są wyrazem jakichkolwiek emocji, które futrzaki okazują w inny niż my sposób. Jeśli więc u naszego pupila produkcja łez jest zbyt intensywna, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Może to bowiem oznaczać mniej lub bardziej poważne problemy ze zdrowiem. Dlaczego kotu łzawią oczy i co możemy z tym zrobić?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Dlaczego kotu łzawią oczy?

Przedstawicielom niektórych kocich ras często łzy płyną z oczu, ale nie jest to symptomem choroby, lecz skutkiem specyficznej budowy kanałów łzowych. Problem ten w największym stopniu dotyczy kotów perskich oraz kotów egzotycznych. Zwierzaki te cechują się bowiem dużym spłaszczeniem trzewioczaszki, co wiąże się między innymi ze znacznym skróceniem kanałów łzowych.

Stałym elementem opieki nad przedstawicielami tych raz jest zatem regularne wycieranie oczu i usuwanie łzawych zacieków na futrze pod oczami. Pamiętajmy tylko, by stosować preparaty przeznaczone dla kotów, by nie zaszkodzić pupilowi. Koniecznie zwracajmy przy tym uwagę na to, czy dany środek stosuje się do przemywania okolic oka czy gałki ocznej! Oraz na to, czy preparat przeznaczony jest dla kotów – nie wolno stosować mikstur dla psów i innych zwierząt, ponieważ możemy zaszkodzić naszemu pupilowi.

Kociętom też zwykle oczy częściej łzawią, co jest normalnym procesem fizjologicznym. Jeśli ogólna kondycja małego pupila jest dobra, zwierzak jest wesoły i aktywny, a wydzielina z oczu nie jest zbyt obfita, nie ma brzydkiego koloru i konsystencji, łzawiące oczy kota nie muszą wywoływać w nas niepokoju. Łzawienie samoistnie ustanie w trakcie dorastania. Oczywiście dobrze jest regularnie przemywać oczy kociaka.

Poza tymi nielicznymi przypadkami, łzawiące oko u kota to powód do niepokoju o jego zdrowie. Jakie mogą być medyczne przyczyny tego, że kotu łzawią oczy? Jedną z najpospolitszych są różnego rodzaju urazy fizyczne. Najbardziej narażone są osobniki, które wypuszczamy na zewnątrz domu. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ mają ku temu bardzo dużo okazji: polowania, kocie amory, bójki z innymi przedstawicielami własnego gatunku, ataki różnych zwierząt czy zwykłe przedzieranie się przez zarośla. Niestety sprawcą urazów bywają też ludzie – bezpośrednio lub pośrednio poprzez stworzone przez siebie urządzenia.

Tego typu kontuzji u kota nie powinniśmy lekceważyć, nawet tych drobnych z pozoru, ponieważ mogą być źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Zranione oczy są bardziej podatne na zakażenia bakteriami, wirusami i chlamydiami.

Skutkuje to zapaleniem spojówek, któremu także towarzyszą wycieki z oczu, ale w tym przypadku mają one postać brzydkiej wydzieliny. A trzeba wiedzieć, że około 25% kotów trafiających do lecznic weterynaryjnych cierpi na schorzenia okulistyczne – dotyczy to zarówno powiek, spojówek, jak i samej gałki ocznej (lek. Wet. Ewa Pacałowska: Choroby oczu. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 6(46) czerwiec 2009. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź.).

Warto też wiedzieć, że u podłoża zapalenia spojówek u kota może leżeć jeszcze alergia. Objawy alergicznego zapalenia spojówek są bardzo podobne do tych, występujących przy zakażeniu chorobotwórczymi mikrobami – obserwujemy zaczerwienienie spojówek z wypływem surowiczym. Jak zatem je różnić? Między innymi po tym, że stan zapalny na tle alergicznym nie poddaje się rutynowemu leczeniu, które stosuje się przy innych odmianach zapalenia. Aby potwierdzić alergiczne zapalenie spojówek u kota wykonuje się testy alergiczne z określeniem czynnika uczulającego.

Łzawienie jest także jednym z objawów takich chorób oczu, jak zaćma, czyli zmętnienie soczewki. Schorzenie to, które w pierwszym stadium bywa trudne do wykrycia, może skutkować całkowitą utratą wzroku przez kota. Należy pamiętać, że przyczyną zaćmy są również tak ciężkie i przewlekłe choroby, jak chociażby cukrzyca.

Odpowiedź na pytanie o to, dlaczego kotu łzawią oczy, kryć może się również w chorobach zakaźnych, z których niektóre stanowią duże zagrożenie dla życia zwierzaka. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest katar koci. Wywołują ją Herpeswirusy i Caliciwirusy kotów, które atakują przede wszystkim młodociane osobniki – katar koci to jedna z głównych przyczyn śmierci wśród wolno żyjących kociąt. Najbardziej skutecznym sposobem walki z chorobami zakaźnymi kotów są szczepienia profilaktyczne, które należy stosować już u kociąt.

Kiedy łzawienie oczu powinno nas zaniepokoić?

Ponieważ łzawienie oczu u kota może być objawem mniej lub bardziej poważnych problemów, nigdy nie powinniśmy go lekceważyć. Nawet u futrzaków, u których jest to normalne zjawisko, jak u wspomnianych wyżej persów i egzotyków – i u nich bowiem wyciek z oczu może oznaczać chorobę.

Kiedy łzawiące oko u kota powinno wzbudzić nasze obawy? Przede wszystkim w przypadku mruczących pupili, które do tej pory nigdy nie miały żadnych kłopotów z oczami – pamiętajmy, że u większości futrzaków intensywne łzawienie nie jest normalnych zjawiskiem. W przypadku zaś wszystkich mruczących czworonogów niepojącym sygnałem jest to, gdy wydzielina z oczu ma nieprzyjemny wygląd, jest mętna, ropna lub krwista.

Zwróćmy też uwagę na to, czy oczy naszego pupila wyglądają inaczej niż zwykle, np. czy nie są zmętniałe. Nie powinien ujść naszej uwadze również to, że nasz mruczący podopieczny zbyt często przeciera oczy łapkami. Z wizytą u weterynarza nie zwlekajmy także, gdy łzawieniu oczu u kota towarzyszy kichanie, apatia, ogólne osłabienie, brak apetytu i utrata wagi lub gdy na jego ciele widoczne są zadrapania, skaleczenie itp.

W każdym przypadku ważne jest to, byśmy nie próbowali leczyć pupila samodzielnie, ponieważ możemy mu bardziej zaszkodzić niż pomóc! Bez specjalistycznej wiedzy weterynaryjnej trudno nam jest przecież prawidłowo zidentyfikować chorobę oraz wybrać odpowiedni sposób leczenia, prawda? Nie wolno nam również zapominać, że koty inaczej reagują na leki niż ludzie – niektóre ludzkie lekarstwa mogą je nawet zabić!