Kot egzotyczny

Inne nazwy : Exotic, Exotic Shorthair

Zdjęcie: dorosły kot rasa Kot egzotyczny
Zweryfikowane przez eksperta
Komentarz Udostępnij

Długość życia

Kot egzotyczny średnio żyje od 12 do 15 lat

Charakter

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm

Waga dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 3 i 6 kg
Kolor umaszczenia
Czarne Czekoladowe/ brązowe Białe Rude Kremowy Niebieskie/szare
Rodzaj szaty
Krótka
Kolor oczu
Niebieskie
Zielone
Brązowe
Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Kot egzotyczny

Pochodzenie i historia rasy Kot egzotyczny

Kot egzotyczny narodził się w USA w latach pięćdziesiątych, w wyniku prób krzyżowania kota perskiego z krótkowłosymi, które miały na celu ulepszenie istniejących już ras. Efekty pod pewnymi względami nie były zadowalające, ale dały początek powstaniu całkiem nowej rasy.

Najpierw skrzyżowano kota rasy American Shorthair ze srebrnym persem. Chciano uzyskać kota amerykańskiego krótkowłosego o srebrzystej szacie, ale niestety kocięta nie spełniły w wystarczającym stopniu oczekiwań odnośnie uzyskanej barwy. Kotki o charakterystycznej urodzie doceniła za to Jane Martinke, która zaproponowała zarejestrowanie nowej rasy. Początkowo nazwano ją Sterling, jednak nazwa została zmieniona na Exotic Shorthair, aby rozszerzyć możliwości dopuszczalnych kolorów futra.

W tym samym czasie Carolyn Bussey, właścicielka hodowli New Dawn, skrzyżowała jednego ze swoich kotów z burmańczykiem, aby uzyskać brązowego persa. Otrzymane kocięta skłoniły hodowczynię do powołania rasy kot perski krótkowłosy. Jej prace znacząco przyczyniły się do ukształtowanie jakości rasy, po oficjalnej rejestracji.

Aby otrzymać pluszową fakturę futerka, wykorzystano kota rosyjskiego niebieskiego. Być może inne rasy również miały swój udział w tworzeniu rasy Exotic, ale ponieważ gen krótkiej sierści jest dominujący, a celem było stworzenie krótkowłosego persa, w późniejszym rozwoju kotów egzotycznych i utrzymaniu dobrej puli genetycznej brały udział niemal wyłącznie persy.

Kot egzotyczny - cena

Średnia cena kociaka z hodowli wynosi od 1200 do 3000 zł. Płeć, wiek, pochodzenie, budowa ciała (bliskość wzorca), odmiana barwa czy status kota (do dalszej hodowli czy na kolana, z obowiązkiem kastracji) – te wszystkie czynniki mają wpływ na wysokość ceny. Trzeba się również przygotować na wydatek rzędu 120-150 zł miesięcznie na utrzymanie kota.

Planujesz zakup kota rasy Kot egzotyczny?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot egzotyczny ...

Zwierzęta do adopcji
Hodowle

Czy rasa Kot egzotyczny jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten plik: