Zgierz (95-100)
Kot egzotyczny
Inne nazwy : Exotic, Exotic Shorthair
Kot egzotyczny, występujący pod międzynarodową nazwą Exotic lub Exotic Shorthair, naprawdę wygląda jak pluszowy miś. Ma bardzo gęste futro, któremu wprost nie można się oprzeć, jest okrąglutki, miły i spokojny, ale ze szczyptą dziecięcej fantazji. Adaptuje się do każdego rodzaju lokum, choć najbardziej lubi przytulne mieszkania, najlepiej pełne zabawek. Chwyta za serce miłośników kotów perskich, którzy chcieliby uniknąć kłopotów z pielęgnacją długiej sierści!
Długość życia |
Kot egzotyczny średnio żyje od 12 do 15 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 30 i 35 cm
Kot
pomiędzy 30 i 35 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 3 i 5 kg
Kot
pomiędzy 3 i 6 kg
|
Kolor umaszczenia
U kota egzotycznego dopuszcza się dokładnie te same barwy okrywy włosowej, co u kota perskiego. |
Czarne Czekoladowe/ brązowe Białe Rude Kremowy Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
Krótka. |
Krótka |
Kolor oczu
Oczy są pomarańczowe lub miedziane, ale w zależności od koloru okrywy włosowej, mogą być również niebieskie, orzechowe lub zielone |
Niebieskie
Zielone
Brązowe
|
Gen odpowiedzialny za krótką sierść jest genem dominującym. Kot egzotyczny może być jednak homozygotyczny lub heterozygotyczny, a więc niektóre z kociąt w miocie mogą okazać się… długowłose! Pewne stowarzyszenia felinologiczne uznają je za koty egzotyczne długowłose, zaś dla innych pozostają kotami rasy perskiej.
Konieczne jest również, aby rasa utrzymywała krew kota perskiego, w przeciwnym razie wyjątkowa jakość sierści zmienia się wraz z pokoleniami i futro staje się mniej gęste.
Więcej informacji na temat rasy Kot egzotyczny
Pochodzenie i historia rasy Kot egzotyczny
Kot egzotyczny narodził się w USA w latach pięćdziesiątych, w wyniku prób krzyżowania kota perskiego z krótkowłosymi, które miały na celu ulepszenie istniejących już ras. Efekty pod pewnymi względami nie były zadowalające, ale dały początek powstaniu całkiem nowej rasy.
Najpierw skrzyżowano kota rasy American Shorthair ze srebrnym persem. Chciano uzyskać kota amerykańskiego krótkowłosego o srebrzystej szacie, ale niestety kocięta nie spełniły w wystarczającym stopniu oczekiwań odnośnie uzyskanej barwy. Kotki o charakterystycznej urodzie doceniła za to Jane Martinke, która zaproponowała zarejestrowanie nowej rasy. Początkowo nazwano ją Sterling, jednak nazwa została zmieniona na Exotic Shorthair, aby rozszerzyć możliwości dopuszczalnych kolorów futra.
W tym samym czasie Carolyn Bussey, właścicielka hodowli New Dawn, skrzyżowała jednego ze swoich kotów z burmańczykiem, aby uzyskać brązowego persa. Otrzymane kocięta skłoniły hodowczynię do powołania rasy kot perski krótkowłosy. Jej prace znacząco przyczyniły się do ukształtowanie jakości rasy, po oficjalnej rejestracji.
Aby otrzymać pluszową fakturę futerka, wykorzystano kota rosyjskiego niebieskiego. Być może inne rasy również miały swój udział w tworzeniu rasy Exotic, ale ponieważ gen krótkiej sierści jest dominujący, a celem było stworzenie krótkowłosego persa, w późniejszym rozwoju kotów egzotycznych i utrzymaniu dobrej puli genetycznej brały udział niemal wyłącznie persy.
Kot egzotyczny - charakter
Kot egzotyczny - temperament
Dla kogo rasa Kot egzotyczny ?
Kot egzotyczny - cena
Średnia cena kociaka z hodowli wynosi od 1200 do 3000 zł. Płeć, wiek, pochodzenie, budowa ciała (bliskość wzorca), odmiana barwa czy status kota (do dalszej hodowli czy na kolana, z obowiązkiem kastracji) – te wszystkie czynniki mają wpływ na wysokość ceny. Trzeba się również przygotować na wydatek rzędu 120-150 zł miesięcznie na utrzymanie kota.
Kot egzotyczny - linienie
Obfite
Choć zostawia mniej sierści niż swój długowłosy kuzyn, kot egzotyczny krótkowłosy także gubi jej stosunkowo dużo, ponieważ ma bardzo gęste futro i gruby podszerstek.
Kot egzotyczny - pielęgnacja
Często nazywany „persem dla leniwych”, kot egzotyczny wymaga minimalnych zbiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy raz w tygodniu uczesać go grzebykiem bądź delikatnym zgrzebłem – szczotką drucianą o zaokrąglonych końcówkach. Trzeba mu regularnie czyścić oczy, szczególnie gdy mają skłonność do łzawienia, ponieważ wilgoć może prowadzić do szybkiego rozwoju infekcji w obrębie spojówek oraz fałdów skóry twarzy.
Zdrowie rasy Kot egzotyczny
Kot egzotyczny żyje średnio od 12 do 15 lat.
Kot egzotyczny krótkowłosy nie jest dużo odporniejszy od swojego kuzyna i lepiej mu się żyje w otoczeniu o stałej temperaturze – czyli w mieszkaniu.
Podobnie jak wszystkie koty typu „cobby” (o krępej budowie ciała), kot egzotyczny ma skłonność do nadwagi.
- Wielotorbielowatość nerek: autosomalna, dominująca choroba genetyczna, dość często występująca u kotów perskich. Symptomy pojawiają się zwykle około siódmego roku życia. Istnieje badanie genetyczne pozwalające wykryć chorobę zanim nastąpią objawy. Jedynym sposobem na powstrzymanie choroby jest rozmnażanie wyłącznie nieobciążonych nią osobników.
- Kardiomiopatia przerostowa: choroba prowadząca do niewydolności serca.
- Przepuklina przeponowa: przemieszczenie trzewi do osierdzia, czyli jamy, w której znajduje się serce.
- Stopniowy zanik siatkówki: choroba dziedziczna, przejawia się utratą widzenia w pierwszych miesiącach życia. Obecnie trwają badania mające na celu odkrycie genu lub genów odpowiedzialnych za to schorzenie, dzięki czemu będzie można opracować przesiewowe badanie genetyczne.
- Sekwestracja rogówki: choroba rogówki charakterystyczna dla kotów, szczególnie rasy perskiej.
- Zapalenie pęcherza i kamienie pęcherza moczowego.
- Przeciek wrotno-systemowy: choroba związana z dopływem krwi do wątroby, polegająca na tym, że toksyny w normalnych warunkach metabolizowane przez wątrobę nie mogą się do niej dostać i gromadzą się we krwi.
- Wielotorbielowatość wątroby: wiąże się z wielotorbielowatością nerek.
- Choroby skórne: idiopatyczne zapalenie skóry twarzy, dermatofitoza (grzybica), łojotok pierwotny.
- Zespół Chediak-Higashi: choroba dotykająca głównie koty perskie niebieskie dymne; polega na tym, że melanina nie gromadzi się w lizosomach, a płytki krwi i białe krwinki źle funkcjonują.
- Polipy nosowo-gardłowe: łagodne guzy występujące w nosie, zatokach, uszach, gardle.
- Wnętrostwo: niezstąpienie jąder do moszny podczas dojrzewania narządów płciowych.
- Choroby przyzębia: występująca u ras brachycefalicznych zbyt krótka szczęka powoduje nieprawidłowe chwytanie i gryzienie pokarmu, natomiast niewłaściwe ułożenie zębów (liczba zębów jest taka sama jak u innych kotów) prowadzić może do problemów z kamieniem nazębnym, zapalenia dziąseł, a nawet problemów trawiennych.
- Problemy z oddychaniem spowodowane brachycefalią.
Oraz wszelkie inne choroby kotów domowych.
Koty egzotyczne osiągają dojrzałość płciową później niż kocięta większości innych ras. Również liczba kociąt w miocie jest niższa niż przeciętnie. Z powodu dość dużej czaszki kociąt, zwiększa się ryzyko komplikacji podczas porodu – stąd warto zawczasu poinformować naszego lekarza weterynarii o terminie porodu kotki, aby był pod telefonem. U tej rasy dość często wykonuje się cesarskie cięcie.
Poza własną rasą, dopuszcza się krzyżowanie wyłącznie z osobnikami rasy perskiej.
Planujesz zakup kota rasy Kot egzotyczny?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Kot egzotyczny ...