Aktualności :

Quiz: jaka rasa kota jest dla Ciebie?

Reklama

Zapalenie pęcherza u kota – objawy, zapobieganie i domowe sposoby leczenia

zapalenie pęcherza advice
© Shutterstock

Jedną z dolegliwości, która dość często występuje u kotów, jest zapalenie pęcherza moczowego. Wbrew pozorom dopada ono przede wszystkim zadbane i niewychodzące na dwór zwierzeta. Domowe sposoby leczenia i zapobiegania mogą pomóc pozbyć się nawracającej przypadłości, choć nie zastąpią leczenia weterynaryjnego. Sprawdź, jak rozpoznać i jak leczyć dolegliwości układu moczowego kota.

Przez Redakcja Wamiz

Zapalenie pęcherza u kota to dolegliwość, która zdarza się tym czworonogom stosunkowo często. Nieleczone zapalenie pęcherza może mieć groźne konsekwencje. Na szczęście trafna diagnoza i odpowiednie leczenie pozwalają uporać się z tą przykrą i bolesną przypadłością.

Objawy zapalenia pęcherza u kota

kot w kuwecieShutterstock

 • Ból podczas oddawania moczu – gdy w moczu kota pojawiają się kryształki nawet niewielkich rozmiarów, mogą one drażnić ścianki pęcherza oraz cewki, wywołując mikro urazy, a w konsekwencji nadkażenia. Objawia się to zaczerwienieniem układu moczowego i zewnętrznych okolic, bólem i pieczeniem. Oddawanie moczu jest utrudnione, a ból i pieczenie, które temu towarzyszą powodują, ze kot usilnie wylizuje  krocze, brzuch i uda, aby uśmierzyć ból. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do samookaleczeń.  
 • Skąpomocz lub całkowita niedrożność cewki moczowej – najczęściej   dotyka to kocurów. Gdy mocz pozostaje w ciele kota, kreatynina i mocznik mogą zatruwać organizm zwierzęcia. Niedrożność cewki objawia się brakiem apetytu, polegiwaniem, chowaniem się, wchodzeniem do kuwety i nieoddawaniem moczu przy jednoczesnej  wokalizacji . Kot może też wchodzić do kuwety częściej niż zwykle, ale oddawać przy tym niewiele moczu i robić to z trudem. W tym przypadku możliwe jest, że cewka moczowa została przyblokowana częściowo.
 • Krew w moczu – pierwsze symptomy obecności krwi w moczu to jego ciemniejsze zabarwienie.
 • Załatwianie się poza kuwetą – gdy kot odczuwa przykre dolegliwości podczas siusiania w kuwecie, ta zaczyna kojarzyć mu się z czymś nieprzyjemnym. Powoduje to chęć załatwiania potrzeb fizjologicznych poza kocią „toaletą”.

Zapalenie pęcherza u kota – przyczyny

Schorzenia układu moczowego mogą mieć różne podłoże np. wirusowe czy bakteryjne. Stres i inne zaburzenia psychiczne, a także zła dieta mogą sprzyjać rozwojowi zapalenia pęcherza u kota.   Czynnikami predysponującymi do zapalenia pęcherza moczowego u kotów są również:

 • nadwaga i otyłość,
 • mała aktywność fizyczna,
 • obniżone spożycie wody,
 • dieta oparta na suchej karmie,
 • płeć (kocury),
 • wiek kota (najczęściej od 1. do 10. roku życia),
 • kastracja,
 • uboga przestrzeń życiowa,
 • brak fizycznej i umysłowej stymulacji,
 • napięte relacje na linii kot-kot lub kot-człowiek,
 • nadmierne przywiązanie do opiekuna i stres związany z jego nieobecnością,
 • osobowość kota (niektóre koty są wrażliwe na wszelkie zmiany w otoczeniu).

Domowe sposoby leczenia

Domowe sposoby nie zastąpią wizytu u weterynarza i profesjonalnego leczenia, ale mogą pomóc w walce z chorobą oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości. Oto kilka przykładów:

 • Redukcja stresu   – jednym z najistotniejszych działań związanych z terapią jest modyfikacja środowiska, w którym żyje kot, uwzględniająca zarówno potrzeby wynikające z natury gatunku, jak i z preferencji osobniczych danego kota.  Zastanów się, czy Twój kot nie jest narażony na stres i postaraj się wyeliminować czynnik, który może go powodować. Długotrwały stres może być podłożem wielu chorób, w tym chorób układu moczowego. Upewnij się, że kot ma stały dostęp do czystej kuwety zlokalizowanej w odpowiednim miejscu. Zwierzę musi czuć się bezpiecznie i spokojnie, gdy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Zastanów się, czy kot nie odczuwa nudy i związanej z nią frustracji wywołanej brakiem możliwości realizowania potrzeb gatunkowych. Jeśli pod jednym dachem mieszka więcej kotów, nie powinny konkurować ze sobą o twoją uwagę, jedzenie czy wodę. W takim przypadku należy przede wszystkim zadbać o wystarczającą ilość kocich zasobów. Zdarza się też, że życie z innymi zwierzętami w jednym miejscu wywołuje u kota permanentny stres.
 • Stosowanie kocich feromonów –  syntetyczne feromony policzkowe  kota występujące w specjalnych preparatach mogą minimalizować odczuwanie stresu przez zwierzę. Feromony uspokajają zwierzęta, pomagają poczuć się bezpiecznie, zmniejszają ich czujność i wpływają korzystnie na stan psychiczny.
 • Zmiana diety – gdy kot boryka się z zapaleniem pęcherza, warto rozważyć zmianę karmy suchej na mokrą. Kot powinien też pić duże ilości wody. Warto wypróbować achęcające do picia są np. fontanny z nieustannie kapiącą wodą lub cieknąca woda w kranie.    Można również zwiększyć liczbę i różnorodność naczyń z wodą w mieszkaniu lubzaproponować kotu wodę z głębokich i szerokich wazonów, szklanek, a nawet z konewki. Większość zwierząt chętniej pije wodę z misek ceramicznych niż z plastikowych. Zwróć też uwagę na średnicę naczynia – odpowiednia miska to taka, przy której wibrysy (włosy czuciowe) nie dotykają jej brzegu. Naczynia powinny być zlokalizowane zarówno na podłodze jak i na wysokościach np. parapecie lub komodzie.

Zapalenie pęcherza u kota – leczenie

Jeśli u twojego kota pojawią się jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, niezwłocznie udaj się do weterynarza. Zwykle konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, które pomogą znaleźć przyczynę dolegliwości i dopasować odpowiednie leczenie.

Nie możesz podawać kotu żadnych leków na własną rękę – zawsze konieczna jest konsultacja z weterynarzem.   Pomocna może okazać się także konsultacja z behawiorystą. Taki specjalista pomoże określić i wyeliminować potencjalne źródła stresu, które mogą zaostrzać bądź wywoływać objawy choroby (w szczególności FIC – idiopatyczne zapalenie pęcherza).