Reklama

Jak karmić kota ze schorzeniami układu moczowego?

Jak karmić kota ze schorzeniami układu moczowego? © Shutterstock

Problemy z układem moczowym kotów mają duży związek z tym, co nasz zwierzak je, więc dobrym sposobem na przezwyciężenie tego typu problemów jest przyjrzenie się ich diecie. Czy Twój kot spożywa odpowiednią ilość wody? Czy nie otrzymuje zbyt dużej ilości kalorii? Przeczytaj, jak żywić kota, który cierpi na schorzenia układu moczowego.

Przez Dr. Liz Barton

aktualizacja dnia

Jeśli Twój kot zbyt często lub zbyt rzadko korzysta z kuwety, w trakcie korzystania z kuwety napina mięśnie, w jego moczu pojawiła się krew - mogą to być objawy schorzeń dróg moczowych. Do najczęściej spotykanych schorzeń należą idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego i kamienie moczowe. 

Warto wiedzieć, że na problemy z drogami moczowymi szczególnie narażone są osobniki starsze, zmagające się z nadwagą lub przeżywające silny stres

Jak karmić koty ze schorzeniami dróg moczowych?

Dieta kota ze schorzeniami ukłądu moczowego powinna charakteryzować się dużą zawartością wysokiej jakości białek pochodzenia zwierzęcego. 

Ponadto, bardzo ważne w przypadku kotów cierpiących na choroby układu moczowego jest zapewnienie im odpowiedniego nawodnienia. Należy zapewnić im stały dostęp do świeżej wody oraz podawać mokrą karmę. Odpowiednia ilość wody w organizmie pomaga rozcieńczyć mocz, aby był on mniej drażniący dla pęcherza.

Na rynku są dostępne specjalne karmy dla kotów ze schorzeniami dróg moczowych. Są one bogate w składniki zakwaszające pH moczu oraz zmniejszające ryzyko tworzenia się kamieni. Część z nich zawiera również wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny pęcherza. 

Jeśli twój kot ma nadwagę, będzie bardziej podatny na problemy z oddawaniem moczu, dlatego wskazana będzie dieta o niższej kaloryczności, aby pomóc zwierzęciu schudnąć

Z kolei w przypadku, gdy problemy z oddawaniem moczu są spowodowane stresem, warto wybrać karmę zawierającą tryptofan. Tryptofan to aminokwas, będący naturalnym antydepresantem. Jest on dostępny do rynku również w formie suplementu.

Jakie składniki kociej karmy powodują problemy z pęcherzem?

Wysoka zawartość minerałów zwiększa ryzyko ich odkładania się w drogach moczowych. Może to prowadzić do tworzenia się kamieni w nerkach, moczowodach, pęcherzu i cewce moczowej oraz skutkować wytworzeniu się drobnego piasku w pęcherzu. 

©Shutterstock

Z kolei wysoka zawartość węglowodanów  powoduje, że mocz ma bardziej zasadowe pH, co sprawia, że układ moczowy jest bardziej podatny na infekcje.

Pamiętajmy, że naturalna dieta dzikich kotów składa się głównie z białka i tłuszczu.

Czy mleko może wywoływać problemy z układem moczowym kotów?

Jeśli chcesz rozwiązać kocie problemy z oddawaniem moczu, najlepiej unikać mleka i nabiału.

Mleko jest bogate w wapń, który może tworzyć złogi mineralne w moczu i zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni w nerkach oraz pęcherzu moczowym. Wiele kotów nie toleruje laktozy, dlatego mleko nie jest zalecane dla kotów i kociąt powyżej wieku odstawienia (około ośmiu tygodni).

Czy brudna kuweta może powodować infekcje dróg moczowych?

Tak, bowiem najczęstszą przyczyną infekcji dróg moczowych są bakterie powszechnie występujące w odchodach kota. Jeśli kuweta jest brudna, kot może łatwiej przenieść część bakterii na łapy i sierść.

Podczas czyszczenia futra zwierzę może przenieść bakterie w okolice wejścia do dróg moczowych, zwiększając ryzyko infekcji. 

Regularne czyszczenie kuwety, jest zalecane nie tylko aby zmniejszyć ryzyko infekcji dróg moczowych, ale także w celu zapewnienia kotu dobrej higieny ogólnej.

Które koty są szczególnie podatne na infekcje dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych częściej występują u starszych kotów po prostu w wyniku osłabienia wydolności  nerek, co prowadzi do produkcji mniej stężonego moczu. Z kolei koty chore na cukrzycę mogą mieć glukozę w moczu, co także zwiększa ryzyko infekcji. Zapalenie pęcherza może być również wywołane stresem.

Bardziej podatne na infekcje są kocury. 

Czy mogę samodzielnie leczyć infekcje moczowe kota?

Wiele kotów cierpi na nawracające infekcje dróg moczowych, szczególnie w starszym wieku. 

To, co możemy zrobić w domowych warunkach, to zwiększenie spożycia wody, podawanie pełnowartościowej mokrej karmy, czy dbałość o czystość kuwety. 

Upewnijmy się również, czy kot nie odczuwa nudy i związanej z nią frustracji wywołanej brakiem możliwości realizowania potrzeb gatunkowych. Taka sytuacja moze wywoływać długotrwały stres i prowadzić do schorzeń. 

W przypadku nawracających infekcji, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie, często jest to antybiotykoterapia. 

Kiedy powinienem skontaktować się z weterynarzem?

Wszystkie niepokojące objawy, zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste oddawanie moczu powinny być skonsultowane z lekarzem. 

Jeśli twój kot „męczy się” w kuwecie i nie wydala moczu, przyczyną mogą być zarówno kamienie w pęcherzu, jak i infekcja dróg moczowych, ponieważ powstałe czopy mogą utknąć w cewce moczowej, zwłaszcza u samców.

Z kolei krew w moczu jest najczęściej spowodowana stresowym zapaleniem pęcherza moczowego. Jest to powszechny stan, który często ustępuje samoistnie, gdy poziom stresu się zmniejszy. Jeśli krew jest obecna w moczu dłużej niż kilka dni, ważne jest, aby udać się z kotem do weterynarza.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz