Reklama

Jak odchudzić kota? Porady dietetyka

gruby kot
© Shutterstock

Według różnych danych problem otyłości dotyczy aż od 15 do 35% populacji kotów. Szczególnie narażone są krótkowłose koty domowe pozbawione możliwości wychodzenia na zewnątrz, polowania i zaspokajania swoich pierwotnych instynktów. Grupa szczególnego ryzyka to kocury po kastracji oraz w wieku  5 - 10 lat.  Zatem - jak odchudzić kota?

Przez Karolina Hołda

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:55

Koty tyją przede wszystkim w wyniku szeregu błędów w ich żywieniu popełnianych przez opiekunów. Wynikają one często z błędnego przekonania, że „kot to taki mały pies”. Nic bardziej mylnego! Kota należy traktować zupełnie inaczej również pod kątem sposobu i częstotliwości karmienia.

Odchudzanie kota - od czego zacząć?

Psy i koty różnią się od siebie pod względem genetyki, metabolizmu, wzorców zachowań. Często popełnianym błędem prowadzącym do otyłości, jest okazywanie kotu uwagi i miłości poprzez karmienie. Trzeba jednak wiedzieć, że kot nie traktuje jedzenia ani tak jak ludzie, ani jak psy.

Kot nie łączy z posiłkiem wartości społecznych i nie będzie „wdzięczny” za jedzenie. Dla niego jest to tylko kwestia szybkiego uzupełnienia kalorii potrzebnych do dalszej aktywności.  

Nie dziw się więc, jeśli kot nie pochłania ze smakiem całej porcji, tylko porywa kawałek i ucieka, by go zjeść w samotności i spokoju.

Nie zapominaj, z jak małym zwierzęciem masz do czynienia i jak mały jest jego żołądek! Kosteczka żółtego sera ważąca zaledwie 15 gramów (z łatwością mieszcząca się na łyżeczce do herbaty) dla kota oznacza tyle, ile dla człowieka dwa tłuste hamburgery. To już nie przekąska, tylko pełne danie, w dodatku niezdrowe.

Również zapotrzebowanie energetyczne kota jest zupełnie inne niż u psa i wynosi około 250 kcal (NRC 2006). Do tego dochodzi kwestia proporcji. Widełki dotyczące prawidłowej wagi wahają się w zależności od rasy, ale przeciętny kot waży zwykle 4 kg. Wystarczy więc, by jego waga wzrosła o jeden niepotrzebny kilogram i mamy masę ciała przekroczoną o 25%, czyli według definicji –  kliniczną otyłość!

Właściciele rzadko o tym wiedzą i często karmią go parę razy dziennie, tak jak siebie i psa. To oczywiście poważny błąd.  Stały dostęp do suchej karmy także nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ stwarza ryzyko przejadania się kota, szczególnie jeśli nie jest on aktywny fizycznie. 

O tych zasadach powinien wiedzieć każdy koci opiekun, w szczególności opiekun kotów sterylizowanych. Prawdą jest bowiem, że po zabiegu kastracji u kotów wzrasta apetyt, co nie oznacza, że wzrasta ich zapotrzebpowanie na pokarm.

Poważne konsekwencje otyłości u kota

Otyłość zwierząt to drażliwy temat i z reguły właściciele nie chcą nawet o nim słyszeć. Gdy lekarz weterynarii wyraża taką opinię, spotyka się z zaskoczeniem, zdenerwowaniem, poczuciem urazy, czasem też negacją i podważaniem zdania specjalisty. Następują  tłumaczenia typu: „skoro miauczy, to widocznie jest głodny”, „należy mu się coś od życia”, „nie można go przecież głodzić”.

Taka negacja problemu to szybka droga do poważnych chorób i obniżenia jakości życia ukochanego pupila. Cukrzyca, problemy z krążeniem, stawami, układem kostnym, oddechowym, stłuszczenie wątroby, a nawet depresja i życie krótsze o kilka lat – to tylko kilka przykładów tego, na co możemy skazać kota. 

Mam grubego kota - co dalej?

©Shutterstock

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć. powinien być pod stałą opieka lekarza weterynarii i mieć wykonywane regularne badania kontrolne, dzięki którym można wcześnie wykryć wzrost masy ciała i inne zagrożenia zdrowotne. Jeżeli jednak z różnych przyczyn nie udało się zapobiec otyłości, trzeba natychmiast powziąć stosowne kroki – a pierwsze z nich skierować  do kliniki weterynaryjnej.

Odchudzanie kota musi przebiegać pod kontrolą specjalisty z odpowiednim wykształceniem (lekarz weterynarii lub/i dietetyk zwierzęcy). Sami również musimy zacząć wymagać od siebie więcej, szczególnie pod kątem uczciwości i wytrwałości w dążeniu do obranego celu, jakim jest odchudzenie kota i poprawa jego zdrowia.

Nieodzowne będzie też nasze dokształcenie, lepsze poznanie kota jako gatunku. Na prawidłowe żywienie składa się bowiem bardzo wiele czynników i w wielu przypadkach nie wystarczy jedynie zmniejszenie porcji  żywnościowych.

Jak odchudzić kota? Ruch i odpowiednia dieta

© Shutterstock

Głównymi elementami odchudzania są dieta i zwiększenie aktywności fizycznej kota. Zmiany żywienia nie powinny być nagłe i rewolucyjne. Nasi mruczący indywidualiści przywiązują dużą wagę do codziennej rutyny (związanej nie tylko z samym żywieniem, ale też np. harmonogramem dnia, porami wychodzenia i powrotów do domu ludzi, stałym miejscem karmienia i odpoczynku).

Odpowiednia dieta

Przykładowo, nie pozbawiajmy nagle pupila smakołyków, lecz sprawdźmy ich wartość kaloryczną i policzmy dzienny bilans. Przekąski nie powinny przekraczać 10% dziennej dawki pokarmowej.

Szeroki wybór dobrej jakości karm na rynku pozwala dobrać odpowiedni produkt dla kota, który uwzględni jego potrzeby, w tym wiek i stan zdrowia – np. karmy bytowe dla zwierząt sterylizowanych, typu light albo diety weterynaryjne pozwolą na redukcję przyjmowanych kalorii w ciągu doby przy zachowaniu podobnej objętości pokarmu. 

Przy lekkiej nadwadze lub tendencji do tycia możemy sami spróbować odchudzić kota. Musimy jednak monitorować wagę kota, żeby zaobserwować zmiany masy ciała. Dlatego niezbędne jest regularne ważenie kota, np. co tydzień. 

Zwiększenie aktywności

 Warto również zastanowić się nad zwiększeniem aktywności kota, np. poprzez umożliwienie mu  eksploracji mieszkania, zamontowanie półek do wspinania się, kupienie „drapaka”. Właściciel powinien pomyśleć o kocich „spacerach” podczas urządzania mieszkania. Na szczęście w internecie jest pełna oferta odpowiednich produktów i baza inspirujących pomysłów, więc dostosowanie domowego środowiska do kocich potrzeb wcale nie musi oznaczać wielkiego remontu.

W ramach okazywania zwierzęciu uwagi i zacieśniania więzi, warto też pobawić się z nim, np. „wędką” (o najlepszych zabawkach dla kota przeczytasz tutaj). Raczej niewskazana jest zabawa gołą ręką – kot to naturalny łowca, mający walkę i zabijanie ofiar zapisane w genach, co może skończyć się boleśnie dla opiekuna. Zabawa zapewnia kotu aktywność fizyczną, równie ważną w procesie odchudzania jak dobór i dawkowanie karmy.

Co zrobić, gdy kot długo przebywa sam w domu?

Problem ze stałym dostępem do suchej karmy można rozwiązać dzięki miskom interaktywnym lub innym zabawkom, w których granulki są schowane i wymagają wydobycia przez kota. Takie rozwiązanie zapobiega przekarmianiu, a dodatkowo stymuluje naszego pupila, zapewnia mu wyzwanie, zabawę i zaspokaja potrzeby łowieckie.

Pamiętajmy jednak, by zacząć od łatwych zadań. Kot nienawykły do tego rodzaju wyzwań może sobie nie poradzić. W internecie są dostępne poradniki, jak takie zabawki wykonać samemu w domu, np. z pustych plastikowych butelek.

Odchudzanie kota to długi proces

We współczesnym świecie oczekujemy szybkich efektów, ale biologia rządzi się swoimi nienaruszalnymi prawami. Zależnie od indywidualnego przypadku, odchudzanie może trwać od kilku miesięcy do ponad roku! Przypominam zatem o konsekwencji wymaganej od opiekuna. Ponadto konieczny jest stały nadzór lekarza weterynarii, badania kontrolne, monitorowanie procesu. Nieodzowne jest też zaangażowanie właściciela i reszty domowników. 

Podobnie jak w przypadku odchudzania ludzi, tu również nie istnieje żadna „dieta cud”. jedynie edukacja i ciężka praca.