Reklama

Ile powinien ważyć kot? Sprawdź prawidłową wagę!

kot na wadze

Określenie uniwersalnej wagi dla wszystkich kotów nie jest możliwe – prawidłowa waga danego kota zależy bowiem od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, budowa ciała czy rasa. Jak więc sprawdzić, czy kot waży tyle, ile powinien?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia 23.06.2021, 17:02

Ile powinny ważyć kocięta?

© Shutterstock

Na początku przyjrzyjmy się, jaka jest prawidłowa waga kociąt. Waga urodzeniowa małego kotka zwykle mieści się w przedziale od 70 do 110 g. Kocięta nie powinny ważyć mniej niż 70 g.

W ciągu pierwszego tygodnia życia prawidłowo rozwijające się kocięta mogą nawet podwoić swoją wagę urodzeniową. Zwykle osiągają wagę 113–170 g; następnie w drugim tygodniu życia ważą od 170 do 225 g. Miesięczne kocię waży od 225 do 450 g, dwumiesięczne – od 680 do 900 g.

Trzymiesięczny kotek waży średnio 1,3–1,5 kg i przybiera na wadze średnio w tempie 0,45 kg miesięcznie aż do osiągnięcia rozmiarów i wagi kota dorosłego (tu przeczytasz więcej o tym jak długo i do jakich rozmiarów rośnie kot).

Jest to oczywiście duże uogólnienie. Pamiętajmy jednak, aby pilnować, czy kocię (zwłaszcza bardzo małe, ssące matkę) nie ma niedowagi – może ona wynikać z niedożywienia. Być może najsłabszy kotek z miotu będzie potrzebował konsultacji weterynaryjnej oraz dodatkowego dokarmiania.

Prawidłowa waga kota – jak ją sprawdzić bez… ważenia?

Zdrowy kot powinien być szczupły, ale nie chudy.©Shutterstock

Ile powinien ważyć kot dachowiec? Jak wspomniałam, to kwestia niełatwa do ustalenia. Przyjmuje się, że średnia masa ciała kota europejskiego krótkowłosego wynosi od 4 do 4,5 kg. Koty tych rozmiarów są statystycznie najczęściej spotykane, można więc przyjąć te wartości jako przeciętną prawidłową wagę.

Aby jednak określić, czy waga kota jest prawidłowa, możemy spojrzeć na jego sylwetkę. Zdrowy kot powinien być dość szczupły, ale nie chudy, gibki, o dobrze wykształconych mięśniach, bez pokładów tkanki tłuszczowej. Analiza kociej sylwetki pomoże więc określić dokładnie, czy dany kot ma prawidłową masę ciała, czy też jest zbyt chudy, a może otyły.

Na podstawie wyglądu kociej sylwetki możemy przypisać zwierzę to jednej z pięciu kategorii. Wyglądają one następująco:

  1. Kot wychudzony – zarys żeber, a także kręgów piersiowych i lędźwiowych kręgosłupa oraz talerzy biodrowych jest dobrze widoczny pod skórą. Kości wyraźnie wystają ponad powierzchnię mięśni, brzuch podkasany. Jeśli spojrzymy na sylwetkę kota z góry, w okolicach brzucha zauważymy wklęśnięcia.
  2. Kot szczupły – widoczny jest wciąż zarys kości jest widoczny, ale nie wystają one ponad powierzchnię mięśni. Jeśli spojrzymy na sylwetkę kota z góry brzuch jest wklęśnięty, ale mniej podkasany, a zagłębienia nie są tak wyraźnie zaznaczone.
  3. Kot o optymalnej sylwetce – zarys kości jest niewidoczny, natomiast żebra są łatwo wyczuwalne pod palcami. Patrząc na sylwetkę kota z góry, można zauważyć harmonijną linię bez wklęśnięć – odcinek klatki piersiowej oraz jamy brzusznej mają taką samą szerokość. Tułów kota ma kształt klepsydry.
  4.  Kot z nadwagą – żebra są trudno wyczuwalne pod palcami. Patrząc na sylwetkę kota z boku, zauważymy, że dolny zarys brzucha znajduje się na tym samym poziomie co zarys klatki piersiowej bądź niższym. Na widoku z góry odcinek jamy brzusznej jest szerszy niż odcinek klatki piersiowej.
  5. Kot otyły – żebra są zupełnie niewyczuwalne pod palcami. Patrząc na sylwetkę kota z góry, zauważymy, odcinek jamy brzusznej jest znacznie szerszy niż odcinek klatki piersiowej. Dolny zarys linii brzucha znajduje się bardzo nisko i skraca optycznie kończyny.

Otyłość brzuszna u kota, tak samo jak u ludzi, prowadzi do licznych chorób i powikłań. Powinna być leczona, ale umiejętnie – nie wolno otyłemu kotu wprowadzać restrykcyjnej diety, zwłaszcza polegającej na głodówkach. Może to doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Koty rasowe i ich waga – sprawdź, ile powinny ważyć koty poszczególnych ras

W przypadku kotów rasowych łatwiej jest określić prawidłową wagę – jest ona bowiem zwykle jedną z cech charakterystycznych danej rasy. Wśród kocich arystokratów znajdziemy zarówno zwierzęta bardzo małe i lekkie, jak i takie, o których można powiedzieć, że faktycznie „swoje ważą”.

Poniższa tabela przedstawia popularne rasy kotów oraz przedziały, w których mieści się prawidłowa waga samców i samic poszczególnych ras:

Rasa

Prawidłowa waga kocura

Kot perski

Kocur: 4-7 kg

Kotka: 4-7 kg

Kot syjamski, kot balijski

Kocur: 3,5-4,5 kg

Kotka: 2,5-3,5 kg

Maine coon

Kocur: 7-10 kg, czasem więcej

Kotka: 4-6 kg

Kot norweski leśny

Kocur: 6-10 kg

Kotka: 5-8 kg

Kot syberyjski/neva

Kocur: 7-10 kg, czasem więcej

Kotka: 4-g kg

Ragdoll

4,5-10 kg

Cornish rex

2,5-4,5 kg

Devon rex

2,5-4 kg

Sfinks doński

Kocur: 3-7 kg

Kotka: 3-4 kg

Kot orientalny krótkowłosy, kot jawajski

Kocur: 2,5-3,5 kg

Kotka: 3,5-4,5 kg

Kot brytyjski krótkowłosy

Kocur: 4-8 kg

Kotka: 3-5 kg

Kot bengalski

Kocur: 5,5-10 kg

Kotka: 3,5-7 kg

Kot rosyjski niebieski, nebelung

Kocur: 4-5 kg

Kotka: 3-3,5 kg

Turecki van

Kocur: 3-8 kg

Kotka: 3-8 kg

Kot burmski

4-6 kg

Kot tonkijski

Kocur: 2,5-5 kg

Kotka: 3-5 kg

Ocicat

4-8 kg

Savannah

Kocur: 6-11 kg*

Kotka: 4-9 kg*

Kot abisyński, kot somalijski

Kocur: 4-7 kg

Kotka: 2,5-5 kg

Kot birmański

Kocur: 5-7 kg

Kotka: 4-5,5 kg

* Im dalsze pokrewieństwo z serwalem, tym mniejsze rozmiary i niższa