Reklama

Półki ścienne dla kotów – rodzaje, zalety. Jak je zamontować?

Kot na półce
© Shutterstock

Półki na ścianę dla kotów są dostępne w wielu modelach i opcjach. Można wybierać spośród półek-legowisk, półek do wspinaczki bądź składających się z mostków i dziupli. Wszystko po to, aby zapewnić komfort naszemu pupilowi i umożliwić mu rozładowanie energii.

Półki dla kota na ścianę to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Takie meble mają szereg zalet. Dają zwierzęciu możliwość wspinania się, zabawy na wysokościach i odpoczynku z dala od pozostałych domowników. Są też dobrym punktem obserwacyjnym, a co ważne zmniejszają ryzyko, że znudzone zwierzę zacznie niszczyć meble. Co więcej, producenci kocich akcesoriów coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli, którym zależy nie tylko na funkcjonalności, ale też na estetyce tworzenia akcesoriów. Wielu dostawców wykonuje półki ścienne dla kotów na zamówienie, dzięki czemu bez trudu można je dopasować do wnętrza oraz do gabarytów i potrzeb kota.

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Na co zwrócić uwagę, kupując półki dla kota? Jak je zamontować?

ShutterstockPółki dla kota na ścianę powinny być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne dla zwierzęcia. W związku z tym muszą być stabilnie zamocowane do ściany – tak, aby w żadnym wypadku nie spadły, gdy kot będzie na nich leżeć lub się bawić. Warto wybrać mocowanie, które nie tylko będzie dopasowane do danej powierzchni, ale również udźwignie ciężar półki i zwierzęcia. W żadnym wypadku nie wolno kłaść półki na wystających gwoździach czy śrubach.

Ponadto dobrze też zwrócić uwagę na jej wykończenie. Warto zdecydować się na miękkie obicie jej powierzchni lub antypoślizgową wykładzinę. Dzięki temu kot nie będzie się po niej ślizgać. Ponadto taki mebel może być idealnym drapakiem.

Przed zakupem warto sprawdzić, czy półka została wykonana solidnie i z dobrej jakości materiałów. Lekkie, plastikowe modele szybko się zniszczą, a z kolei nieszlifowane drewno może być niebezpieczne.
Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – dopasowanie półki do rozmiarów kota. Jeśli masz w domu okazałego osobnika, nie montuj na ścianie zbyt małych elementów, ponieważ nie spełnią swojej funkcji.

Półki dla kota na ścianę do leżenia

Spośród dostępnych na rynku półek dla kotów można wybrać m.in. półki-legowiska. Tego typu modele powstały z myślą o odpoczynku naszego pupila. Stanowią również idealny punkt obserwacyjny.
Półki ścienne, które posłużą również jako komfortowe legowiska, są dostępne w wielu rozmiarach, kolorach, nawet kształtach. Mogą być proste, wyprofilowane lub przypominać hamak. W takim miejscu kot z pewnością będzie chętnie wypoczywał.

Kocie autostrady, czyli półki ścienne do zabawy

Półki, które służą kotom do zabawy, to prawdziwy raj dla czworonogów, zwłaszcza jeśli zwierzęta większość czasu spędzają w domu. Nazywane często kocimi autostradami, składają się z elementów różnych rozmiarów montowanych poziomo i ukośnie, wyposażonych dodatkowo w drabinki, dziuple i mostki, a nawet drapaki. Mogą być rozmieszczone na całej długości i wysokości ściany.

Kocie autostrady doskonale sprawdzają się zwłaszcza w domach, w których mieszka kilka kotów. Dzięki takiej konstrukcji pupile mogą swobodnie przeskakiwać między półkami zawieszonymi na różnych poziomach lub przechadzać się po mostach i drabinkach. Duża ilość przestrzeni i dodatkowych elementów sprawia również, że ryzyko konfliktów pomiędzy zwierzętami znacznie maleje. Koty, szczególnie te niewychodzące, potrzebują dużo stymulacji i ciekawego otoczenia.

Montując kilka osobnych półek, należy wziąć pod uwagę ich rozłożenie. Jeśli pojawią się wątpliwości, w jakiej rozpiętości je zamontować, warto poprosić o radę producenta.

Półka dla kota na kaloryfer

Półka na kaloryfer dla kota to dobre rozwiązanie dla tych zwierząt, które szczególnie lubią wygrzewać się. Jeśli kocur lub kotka wylegują się na parapecie, podłodze lub meblu obok źródła ciepła, idealnym rozwiązaniem będzie półka dla kota na grzejnik.

Te modele zawiesza się za pomocą specjalnych uchwytów na żebrach grzejnika (lub zahacza się je o górną część urządzenia). Dzięki temu można je bez trudu demontować i przenosić. Są eleganckie i gustowne, zwykle pokryte miękkim obiciem. Materiałową część zdejmuje się i pierze w pralce.

Oczywiście kompletny i wielofunkcyjny zestaw półek oznacza też spory wydatek. Można jednak systematycznie je kompletować, dokładając do nich dodatkowe elementy. Producenci dbają, aby ich produkty spełniały oczekiwania wszystkich domowników. Półki mogą być dopasowane kolorystycznie do wystroju wnętrza, a modele najbardziej cenionych na rynku firm często bardziej przypominają designerski element wyposażenia, niż akcesoria dla zwierzęcia.