Reklama

Jak zrobić prosty i dobry drapak dla kota?

drapak dla kota © Shutterstock

Drapak należy do podstawowych kocich akcesoriów – każde mieszkanie, w którym znajduje się kot, powinno mieć na wyposażeniu drapak. Można nabyć go w sklepie, ale można również wykonać go samodzielnie.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia

Każdy kot potrzebuje miejsca, na którym może się wygodnie wyciągnąć  i „naostrzyć pazury”. Drapanie faktycznie utrzymuje pazury w dobrym stanie (kot ściera obumarłe fragmenty pazura, odsłaniając nowe struktury znajdujące się pod spodem), służy też ćwiczeniu mięśni oraz zachowaniom terytorialnym.

Drapiąc, kot pozostawia swoją feromonową wizytówkę w danym miejscu. To jedna z form komunikacji zapachowej, do których należy także m.in. znaczenie moczem. Podczas gdy jednak znaczenie moczem można zahamować poprzez poddanie kota zabiegowi sterylizacji, to nawyku drapania nie zwalczymy – i nie powinniśmy tego robić.

Idealny drapak dla kota

©Shutterstock

Niejeden opiekun kota narzeka, że jego pupil nie chce korzystać z drapaka, za to z upodobaniem drapie sofę czy fotel. Może to wynikać z różnych przyczyn, a należą do nich często problemy z samym drapakiem lub jego umiejscowieniem.

 • Drapak dla kota musi być przede wszystkim wystarczająco duży, aby kot mógł się na nim wygodnie wyciągnąć.
 • Musi być także stabilny, nie chwiać się i nie przesuwać.
 • Powinien znajdować się w miejscu uczęszczanym przez kota.

Meble w salonie właśnie w takich idealnych miejscach się znajdują – zasiada na nich sam kot, ludzie, a także inne koty, jeśli mamy w domu więcej niż jednego. Na dodatek są wyjątkowo stabilne i znajdują się w zasięgu łap. Trudno o lepszy drapak… wedle kocich standardów.

Aby skierować uwagę kota na inny obiekt, musi być on równie atrakcyjny. Przy okazji warto zastosować na zadrapanych już meblach środek zniechęcający kota do wracania w dane miejsce, a na nowy drapak – środek zachęcający (może to być odpowiednik kociego feromonu czy kocimiętka).

Sprytnym rozwiązaniem jest też nałożenie nowego drapaka na drapane do tej pory miejsce. Do tego służą np. narożne drapaki dla kota lub drapaki zawieszane na oparciu fotela.

Istotnym elementem jest też obserwacja preferowanej pozycji do drapania – są koty, które najczęściej drapią powierzchnie pionowe, są też takie, które wolą drapać w poziomie (wówczas „wyżywają się” chociażby na dywanie czy wykładzinie dywanowej). Te preferencje wskażą Ci, jaki drapak dla kota będzie najlepszy.

Warto dodać, że kot zwykle drapie, przeciągając się po drzemce. Warto więc umieścić drapak blisko preferowanego przez kota miejsca snu.

Z czego możemy zrobić drapak dla kota?

Materiały na drapak dla kota DIY powinny być wysokiej jakości, trwałe i wytrzymałe. Unikaj elementów plastikowych. Zastanów się, czy kotu bardziej przypadnie do gustu drapak poziomy, czy pionowy. A może wykonaj oba rodzaje i ustaw je w strategicznych miejscach?

©Shutterstock

Z czego zrobić drapak dla kota? Do materiałów, które można wykorzystać przy konstrukcji drapaka, należą:

 • płyty z drewna lub sklejki,
 • gruba tektura falista,
 • sznurek sizalowy – gruby, czterożyłowy, o minimalnej grubości 12 mm; to jedno z najlepszych pokryć do drapaków – kot łatwo zaczepi o nie pazurki i równie łatwo je wyswobodzi,
 • kawałki wykładziny,
 • tekturowa tuba (do drapaka pionowego),
 • plusz czy inny miękki materiał, jeśli chcesz pokryć czymś podstawę drapaka lub urządzić kotu siedzisko,
 • pudełko drewniane lub ze sklejki – jeśli będzie to drapak z budką.

Oprócz materiałów przygotuj także niezbędne narzędzia i produkty, takie jak:

 • ostry nóż, np. introligatorski lub skalpel,
 • dobry klej (zdolny trwale przykleić sznurek do tulei),
 • miarka i flamaster,
 • w przypadku drewna/płyt – piła,
 • ew. wiertarka i wkrętarka, śruby/ młotek i gwoździe, kątowniki.

Jak zrobić drapak dla kota – instrukcja

Podstawa drapaka

Jeśli decydujesz się na pionowy drapak dla kota, zacznij od podstawy, którą powinien stanowić kawałek płyty drewnianej (w miarę możliwości ciężkiej!) czy MDF. Przytnij płytę tak, aby miała wystarczająco duże rozmiary, by zachować stabilność. Do podstawy przymocuj tekturową tuleję. Przytwierdź ją przy pomocy śrub i kątowników. Wystarczą cztery kątowniki, wiertarko-wkrętarka – i słupek jest stabilny!

Górna część drapaka

Pora zastanowić się, co będzie wieńczyło drapak. Może to być półka, kocie legowisko lub domek. Przy wystarczająco dużej podstawie możesz przymocować obok siebie dwie tuleje i połączyć je hamakiem wykonanym np. z kawałka koca. Jeśli słupek ma być zwieńczony półką – punktem obserwacyjnym, połącz kolejny kawałek drewna (może to być kwadrat lub koło – jeśli dysponujesz wyrzynarką) z górną częścią słupka przy pomocy kątowników.

Jeśli decydujesz się na zwieńczenie budką – przytwierdź ją przy pomocy kątowników po uprzednim wycięciu otworu wejściowego i obłożeniu budki pluszem bądź kocykiem (chyba że stawiasz na surowy wygląd naturalnego drewna). Do środka włóż miękki kocyk.

Wykończenie

Podstawa drapaka dla kota może być wyłącznie drewniana, możesz pokryć ją także wykładziną, którą kot również będzie drapał. Z górnej półki może zwisać puchata mysz, piłeczka czy piórko umocowane na sznurku.

Czas na okręcenie drapaka sizalowym sznurkiem. Pokryj słupek nietoksycznym, ale dobrze trzymającym klejem, a następnie okręcaj ciasno sznurkiem. Zwróć uwagę, czy kolejne rzędy sznura są równe, równoległe do siebie oraz czy ściśle przylegają do tulei. Kontynuuj owijanie aż pokryjesz cały słupek. Zamiast kartonowej tulei możesz użyć drewnianej kolumny – wówczas cała konstrukcja będzie jeszcze bardziej trwała!

Jeśli kot lubi drapać wyżej położone obiekty, podstawą drapaka może być budka do spania, a dopiero do niej przykleisz wówczas słupek. Na szczycie przymocuj półkę.

Zamiast owiniętych sznurkiem kartonowych tub, można użyć konarów©Shutterstock

Jak zrobić drapak dla kota wiszący na ścianie?

W tym celu możesz wybrać podłużną, prostokątną deseczkę, owinąć ją sizalowym sznurem, a następnie przymocować do ściany (pamiętaj, aby drapak był stabilny i nie chybotał się, gdy kot się na nim wyciągnie; zwróć też uwagę na jego odpowiednią wielkość i wysokość).

Możesz też użyć podłużnego pudełka z drewna lub sklejki, które wypełnisz sklejonymi ze sobą warstwami tektury. Pamiętaj, aby kolejne warstwy ściśle do siebie przylegały i ciasno wypełniły całe pudełko. Tak wykonany drapak zawieś na ścianie.

Jak zrobić poziomy drapak?

Jeżeli kot preferuje drapanie powierzchni poziomych, przygotuj mu niski, pochyły drapak okręcony sznurem lub owinięty wykładziną.

Potrzebujesz do niego dwóch desek – jednej większej, prostokątnej (na tyle szerokiej, aby kot mógł nie tylko wyciągnąć się, ale i objąć drapak łapami po bokach, oraz na tyle długiej, aby przeciągając się, zwierzę wciąż sięgało pazurami powierzchni owiniętej sznurem czy tkaniną), a drugiej mniejszej, która będzie podstawką unoszącą jeden koniec drapaka w górę.

Połącz podstawkę z główną częścią drapaka, przyklejając obie części do siebie pod wybranym kątem (wcześniej wygładź i oczyść końcówki papierem ściernym). Możesz też połączyć je gwoździami lub skręcić śrubami. Otrzymasz drapak dla kota w formie równi pochyłej. Pokryj główną część drapaka klejem i owiń ściśle sizalowym sznurem bądź kawałkiem wykładziny (wykładzinę możesz także przymocować gwoździami po spodniej stronie – pamiętaj, aby wbijać je głęboko, aby nie wystawały z deski). Gotowe!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz