Reklama

spanie z kotem w łóżku
© zhukovvvlad/Shutterstock

Spanie z kotem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Spanie z kotem to temat wzbudzający dyskusje. Dzielenie łóżka z kocim przyjacielem ma swoich zwolenników i przeciwników, tymczasem większość kotów kocha spać w łóżku. Czy warto im ulec? 

Badania przeprowadzone na zlecenie Center for Sleep Medicine w Mayo Clinic w Arizonie wykazały, że 56% dorosłych opiekunów psów i kotów oraz 35% dzieci śpi ze swoimi czworonogami. 

Gdyby przeprowadzić takie badania w Polsce, wynik nie byłby zapewne niższy. Większość psów i kotów, jeśli ma taką możliwość, preferuje sen w pobliżu opiekuna.

Dlaczego koty lubią spać w łóżku?

Łóżko to idealne miejsce do spania nie tylko z naszego, ale i z kociego punktu widzenia. Podwyższenie dające możliwość obserwacji całego pomieszczenia, miękka pościel, w której w razie potrzeby można się zakopać, no i oczywiście człowiek – jego obecność i zapach.

Zobacz video:

Łóżko jest najbardziej przesiąkniętym zapachem człowieka elementem domu (może obok szafy z ubraniami), więc wiele kotów będzie układać się na nim do snu np. gdy opiekun jest w pracy. Zwiększa to ich poczucie bezpieczeństwa.

Część kotów to przylepy, które będą szukały bezpośredniego kontaktu – najchętniej zwiną się w kłębek tuż przy tobie. Innym wystarczy jednak przebywanie w tym samym pomieszczeniu. Jeżeli mniej miziasty kot wybierze sobie do snu miejsce w sypialni, czuje się dobrze w twojej obecności.

Czy spanie z kotem w jednym łóżku jest zdrowe?

Kontakt ze zwierzętami domowymi jest zdrowy! Obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Badanie przeprowadzone przez Human Animal Bond Research Institute wykazało, że zwierzęta pomagają ludziom z problemami psychicznymi poczuć się bezpieczniej.

Kontakt z kotem relaksuje

Czworonogi odwracają uwagę od złych myśli i wydarzeń, zachęcają do codziennej aktywności i sprawiają, że człowiek czuje się potrzebny.

A obecność kota w łóżku, słuchanie jego miarowego oddechu i mruczenia relaksuje. Pomaga też wielu osobom wyciszyć się i zasnąć. 

Wpływa dobroczynnie na niektóre dolegliwości

Według badaczy kontakt z kotem obniża ryzyko wystąpienia zawału serca o 30%. Wspólny sen docenią też osoby, które łatwo marzną.

Badanie opublikowane w 2017 r. w „The Journal of Allergy and Clinical Immunology” dowodzi, że bliska interakcja z kotami w wieku dziecięcym obniża ryzyko wystąpienia astmy. Obecność kota przyczynia się do wchłaniania przez dziecko kwasu sjalowego, który nie występuje naturalnie w organizmie człowieka, a który może niwelować reakcje zapalne. 

Należy jednak pamiętać, że chodzi tu o profilaktykę astmy. U osoby już chorej obecność kota w łóżku nie będzie wskazana.

kot w łóżku
©Shutterstock

Budowanie więzi z kotem

Pozwolenie kotu na spanie w łóżku lub w obrębie sypialni może zacieśnić twoją więź z czworonogiem. Zwłaszcza gdy jesteś większość dnia poza domem, czas nocnego odpoczynku może być „rekompensatą” dla kota pozbawionego twojej obecności przez wiele godzin.

Warto rozważyć taką formę zacieśniania więzi zwłaszcza z kotami lękliwymi, nieufnymi, którym o wiele łatwiej jest zdobyć się na podejście i obwąchanie człowieka znajdującego się w pozycji leżącej niż poruszającego się po domu i aktywnego.

Współdzielenie sypialni z kotem – sztuka kompromisu

Wbrew powszechnej opinii koty nie są zwierzętami stricte nocnymi, ale raczej krepuskularnymi, czyli aktywnymi głównie w okolicach zmierzchu oraz świtu. I jeśli świt przypada na godzinę 4–5 rano, może powstać problem, jeśli zwierzak zapragnie nas obudzić.

Jakość snu obniża również nocna aktywność kota, zwłaszcza młodego, który może nabrać ochoty na zabawę czy pieszczoty. Część kotów słynie także z ataków na ruszające się pod kołdrą stopy – robią to przede wszystkim zwierzęta, których instynkt łowiecki nie jest prawidłowo realizowany. 

Pamiętaj, że koty nie mają liniowego wzorca snu – w ogólnym rozrachunku poświęcają na sen dużo czasu, ale ucinając sobie częste drzemki przeplatane okresami aktywności.

Kot potrafi się jednak adaptować. Wieczorem, kiedy zwierzak będzie najbardziej aktywny, poświęć mu czas, m.in. na wspólną zabawę. Jeśli codzienne pory zabawy, wieczornego posiłku, snu i pobudki będą podobne, kot przyzwyczai się do nowej rutyny. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej – nabyte już przyzwyczajenia trudniej zmienić.

Jeśli głównym motorem wczesnego wstawania kota jest głód, możesz zakupić automatyczną miskę, która otworzy się o ustawionej godzinie i zaserwuje zwierzęciu wczesne śniadanie.

kot śpi
©Shutterstock

Kot w łóżku, czy obok łóżka?

Obrazki przedstawiające umoszczone na łóżku koty oraz opiekuna leżącego na krańcu posłania, wygiętego jak paragraf, bywają zgodne z prawdą. Niefizjologiczna pozycja podczas snu nie wpłynie dobrze zdrowie, podobnie jak budzenie się w ciągu nocy.

Możesz spróbować zachęcić kota do snu w innej części łóżka, np. w rogu czy w nogach. Połóż tam jego ulubiony kocyk czy legowisko. Jeśli wolisz jednak, aby pupil spał poza łóżkiem, zapewnij mu różne opcje, aby mógł wybrać miejsce, w którym będzie się czuł komfortowo. 

Być może wystarczy „pościelić” kotu krzesło miękkim kocykiem czy poduszką. Krzesło to dobry punkt obserwacyjny. Możesz także umieścić kocie legowisko na komodzie, na parapecie, bądź przymocować je do ściany.

Jeśli zwierzak potrzebuje twojego zapachu, możesz użyczyć mu koc, którego używasz, lub stary element garderoby.

Czy spanie z kotem w jednym łóżku powoduje bezpłodność?

Obawa ta ma związek z podejrzeniem, że kot może zarazić kobietę toksoplazmozą. Przypomnijmy, że toksoplazmozą od kota zarazić się trudno, ponieważ wymagałoby to ogromnego zaniedbania higieny rąk oraz kociej toalety. Znacznie łatwiej zarazić się w kuchni, nie myjąc rąk po kontakcie z surowym mięsem czy nieumytymi warzywami.

Ponadto toksoplazmoza jest chorobą groźną dla płodu, ale nie powoduje bezpłodności. 

Problemy ginekologiczne, takie jak upławy, pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu czy krwawienia międzymiesiączkowe, które nieleczone prowadzą do bezpłodności, może natomiast spowodować chlamydioza.

Chlamydiozą można zarazić się od zwierząt. U kotów atakuje oczy, wywołując ropne zapalenie spojówek, oraz drogi oddechowe, co objawia się obfitą wydzieliną z nosa i kichaniem. Szczepienie przeciwko chlamydiozie można wykonać wraz ze szczepieniami przeciw panleukopenii i wirusom kataru kociego.

Kot ze stwierdzoną chlamydiozą nie powinien spać z nami w łóżku – drogą zakażenia jest kontakt z wydzieliną z worka spojówkowego chorego zwierzęcia.

Czy alergik może spać z kotem?

Nie zaleca się spania z kotem osobom cierpiącym na alergię na białko znajdujące się w ślinie tego zwierzęcia.

Opiekun-alergik powinien mieć zapewnioną strefę snu możliwie wolną od alergenu. Spanie z kotem może być dla niego niebezpieczne. Zaproponuj pupilowi atrakcyjne legowiska. Kocyk lub inny materiał z twoim zapachem z pewnością pomoże w akceptacji miejsca poza sypialnią.

Korzystaj z filtra powietrza, który zminimalizuje ilość alergenów. Często zmieniaj i pierz pościel, wietrz sypialnię, zrezygnuj też z zasłon czy dywanów, na których alergeny osiadają i trudno się ich pozbyć.

Spać z kotem nie powinny też osoby z obniżoną odpornością oraz małe dzieci. Nie izoluj kota od niemowlęcia, pozwól mu je poznawać, ale zawsze w twojej obecności.

Z pewnością tobie i twojemu kotu uda się wypracować „system” spania, który będzie dobry dla was obojga. Jeśli kot jest odrobaczony i nie cierpi np. na choroby grzybicze, nie będzie stanowił dla ciebie zagrożenia pod kątem zdrowia i higieny. Dotyczy to oczywiście kotów niewychodzących.

  • Helm L., The Dangers of Sleeping With Your Cat in the Bed, From a Feline Expert, https://www.newsweek.com/cat-sleeping-owner-bed-1828090
  • Krans B., Should You Let Your Cat Sleep in Bed with You?, https://www.healthline.com/health-news/should-you-let-your-cat-sleep-in-bed-with-you
  • London K.B., Should I Let My Cat Sleep With Me? Things to Consider About Having Your Cat in Bed, https://www.thewildest.com/cat-behavior/should-i-let-my-cat-sleep-with-me
  • Summer J., Cotliar D., Sleeping with Pets, https://www.sleepfoundation.org/animals-and-sleep/sleeping-with-pets
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?