Reklama

śpiący kot
© Shutterstock / Carlos G. Lopez

5 ciekawostek o śnie kota. Numer 4 zaskakuje!

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nasi koci przyjaciele tak dużo śpią? Albo czy w trakcie snu marzą? Odpowiadamy!

Oto 5 ciekawostek o kocim śnie. 

Potrzeba regeneracji

Nasi koci przyjaciele mogą spędzać na odpoczynku aż do 16 godzin dziennie, podczas gdy starsze koty mogą spać nawet do 20 godzin w trakcie dobry. 

Potrzeba wielogodzinnego snu wynika z ewolucji kotów, ich nawyków żywieniowych i fizjologii. Na wolności zwierzęta te muszą polować, aby zdobyć pożywienie. Tracą przy tym wiele energii. Sen pozwala im zregenerować się pomiędzy intensywnymi łowami.

Koty mają lekki sen 

Koci sen nie zawsze jest głęboki. W rzeczywistości przez większość czasu są one w stanie spoczynku, ale na tyle czujne, aby w każdej chwili się obudzić. Można rozpoznać to po nastawionych uszach i na wpół otwartych oczach. 

Koty mogą chrapać

 Podobnie jak ludzie, niektóre koty chrapią, gdy ich drogi oddechowe są zablokowane przez nadmiar tkanki podniebienia miękkiego. Chociaż wszystkie koty mogą chrapać, cecha ta występuje szczególnie u ras z płaskimi pyszczkami, takimi jak pers lub kot egzotyczny krótkowłosy. 

Możliwe, że śnią

Czasami koty zapadają w głęboki sen, a nawet przypuszcza się, że mają sny. Kiedy śpią głęboko, zwijają się w kłębek, całkowicie zamykają oczy, a czasami zasłaniają ogonem pyszczek. 

Ten głęboki sen jest niezbędny do regeneracji organizmu i zachowania zdrowia. Jest to również czas, w którym możliwe jest, że koty śnią.  

Kiedy zauważysz, że podczas snu wąsy Twojego kociaka lub jego łapy drgają, prawdopodobnie oznacza, że śni. 

Nie ignoruj zmian 

Jeżeli Twój kot zaczyna spędzać więcej czasu na spaniu lub wręcz przeciwnie, budzi się zbyt często lub ma problemy z zaśnięciem, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii. Takie zmiany mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. 

Zbyt długi sen może wskazywać na chorobę, natomiast kot, który nie śpi, może cierpieć na różne zaburzenia, w tym nadczynność tarczycy. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

4 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?