Reklama

kot budzi rano opiekuna
© Alena A/Shutterstock

Jak oduczyć kota budzenia rano i w nocy? Poznaj cztery sprawdzone sposoby

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Jest 5 rano, a Twój kot uporczywie miauczy lub drapie w drzwi? A może po prostu bezceremonialnie wskakuje na łóżko i zaczyna pacać cię łapą? Istnieją różne sposoby testowane na nas przez „kocie budziki”. Czy mając kota można się więc wyspać? Jak oduczyć kota budzenia rano?

Regularne budzenie przez kota z samego świtania może być niezwykle frustrujące. Czy można kota tego oduczyć i „przestawić” koci zegar trochę bardziej na nasze tory? Jak najbardziej – tylko może to wymagać od nas trochę cierpliwości i konsekwencji!

Koty są zwierzętami nocnymi – prawda czy mit?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty nie są zwierzętami nocnymi. 

Koty są krepuskularne, co oznacza, że są najbardziej aktywne o świcie i o zmierzchu. Ewoluowały w ten sposób z kilku powodów. Po pierwsze, wiele większych, stanowiących zagrożenie dla przodków kotów domowych drapieżników jest aktywnych w ciągu dnia lub w nocy. 

Po drugie, koty odnoszą większe sukcesy w polowaniu na swoje ofiary właśnie o zmierzchu i świcie. Znakomicie widzą przy słabej ilości światła i na dodatek ich pora aktywności zbiega się z porą aktywności wielu potencjalnych ofiar.

Koty nie poświęcają na sen jednego, długiego odcinka czasu – śpią w wielu krótszych cyklach, najczęściej lżejszym snem. Jest to konieczne dla bezpieczeństwa oraz odpoczynku między kolejnymi polowaniami. Stąd też kocie „sesje snu” bardziej przypominają drzemki. Kot nie przesypia ani całego dnia, ani całej nocy.

Warto jednak pamiętać, że wiele kotów potrafi dostosować swój naturalny model aktywności do naszego harmonogramu i wówczas przesuwa pory aktywności tak, aby przespać dużą część nocy. Nauczenie kota tego, aby nie budził nas z samego świtania, jest więc możliwe! 

jak oduczyć kota budzenia rano
Koty są najaktywniejsze o świecie i o zmierzchu ©Shutterstock

Jak oduczyć kota budzenia rano? 

Podstawą jest zapewnienie mu możliwości rozładowania energii zgodnie z jego potrzebami oraz stworzenie pewnej codziennej rutyny.

Zabawa przed snem

Jak rozładować kocią energię przed snem? Zabawa będzie idealna, zwłaszcza że właśnie wieczór jest naturalną porą aktywności tego małego drapieżnika. Pamiętaj jednak, że znacznie lepsze są krótkie sekwencje zabaw, ale kilkakrotne, niż jedna, długa zabawa na „wymęczenie”.

Wykorzystuj różne rodzaje zabaw. Zabawy w polowanie z zabawkami do rzucania albo wędką warto prowadzić zgodnie z łańcuchem łowieckim i zakończyć posiłkiem. 

Nie zapominaj jednak, że nie tylko wysiłek fizyczny męczy! Angażowanie różnych zmysłów oraz postawienie przed kotem zagadki intelektualnej kosztuje sporo energii, tak więc i interaktywne zabawki na inteligencję, i maty węchowe z pewnością są warte uwagi.

Karmienie przed snem

Koty jedzą drobne posiłki do kilkunastu razy dziennie. Długa przerwa nocna nie leży w ich naturze, więc posiłek przed snem jest oczywiście bardzo pożądany. 

Najlepiej jeśli będzie on elementem wspomnianego łańcucha łowieckiego i nastąpi zaraz po zabawie, w której kot schwyta „ofiarę”.  

A co, jeśli kot zrobi się głodny w nocy? Na noc możesz zostawić mu zabawki interaktywne na smaczki, które zapewnią zarówno przekąskę, jak i zajęcie. 

Automatyczna miska na karmę również się sprawdzi. Nałóż do niej porcję karmy przed snem i zaprogramuj na otwarcie mniej więcej o takiej godzinie, o której kot się budzi i spieszy poinformować Cię, że jest głodny.

karmienie kota
©Shutterstock

Nie wstawaj na kocie żądanie!

Co się dzieje, gdy wstajesz do miauczącego w nocy kota? Uczysz go, że jego miauczenie jest nagradzane twoją uwagą. Nieświadomie wzmacniasz niepożądane zachowanie. Reagując w ten sposób, utrwalasz u zwierzęcia schemat działania, którego zmiana może być trudna – ale nie niemożliwa.

Zmiana wypracowanego zachowania wymaga cierpliwości i konsekwencji. Nie reaguj na miauczenie (stopery do uszu mogą być tu ratunkiem), a zachowanie w końcu się wygasi – kot zrezygnuje. 

Jeśli twoja sypialnia jest w nocy otwarta, zamykaj ją, dopóki kot nie oduczy się budzenia cię nad ranem. Kiedy zachowanie zostanie już wygaszone, możesz powrócić do swojej dawnej rutyny i zostawiać drzwi otwarte dla kota.

Kluczowym momentem jest nasilenie się niepożądanego zachowania – jest to ostatnia, „zmasowana” próba wymuszenia na tobie wstania z łóżka. To nasilenie pojawia się na krótko przed wygaszeniem zachowania, więc jeśli je przetrwasz – jesteś już na prostej drodze ku zmianie utrwalonego wzorca!

Nie karm od razu po wstaniu

Kiedy rano wstaniesz z łóżka, twoje kroki nie powinny kierować się prosto do pustych kocich misek. Wówczas kot skojarzy moment twojego wstania z jedzeniem. Pójdź najpierw do łazienki, ubierz się, a dopiero potem nakarm kota.

Gdy kot zacznie kojarzyć karmienie raczej z konkretną godziną albo jako część porannej rutyny, nie będzie chciał cię budzić po to, żeby go nakarmić, ponieważ to nie wstanie z łóżka będzie powiązane z czynnością podawania posiłku.

Wprowadź w miarę możliwości stałe godziny posiłków (oraz zabawy); kotu łatwiej będzie się wówczas trzymać schematu dnia.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Jak oduczyć kota budzenia rano, gdy ignorowanie nie pomaga

W niektórych sytuacjach, na przykład w przypadku kotów w podeszłym wieku lub chorych, u których występują zmiany cyklu dnia, ignorowanie nie pomaga. Opieka nad kotami o szczególnych potrzebach wygląda nieco inaczej.

Możesz stworzyć inną rutynę, do której kot przywyknie – wydzielić mu „sypialnię”, czyli ulubione pomieszczenie, w którym czuje się bezpiecznie, i w którym będzie spędzał noc. 

To dobre rozwiązanie dla kotów, które chciałyby odpocząć od towarzystwa innych zwierząt w domu czy nawet innych domowników (np. dzieci). W praktyce… tym pokojem staje się najczęściej sypialnia opiekuna.

Jak oduczyć budzenia kota seniora? 

Koci seniorzy mogą budzić się w nocy i wówczas czuć się zdezorientowani. 

Koty z demencją mogą nie wiedzieć, gdzie się znajdują, zwłaszcza gdy zewsząd otacza je cisza. Wówczas mogą wokalizować, szukając opiekuna, ale często przestają miauczeć, gdy zobaczą, że opiekun jest w pobliżu. 

Wpuszczenie kota do sypialni może rozwiązać problem wybudzania cię w nocy, a także stresu, jaki przeżywa koci senior. Pamiętaj, aby kot miał łatwy dostęp do wody i do kuwety.

Jak oduczyć budzenia rano kocięta?

Kocięta to dzieci. Pamiętaj, że mają one niespożyte zasoby energii (do momentu, kiedy nagle padną i zasną) i nie jest niczym niepokojącym to, że kociak nie śpi w nocy czy budzi się nad ranem i już chce się bawić. 

W przypadku kociąt to raczej brak energii jest powodem do zmartwienia. 

Poziom energii maluchów spadnie z wiekiem – ale oczywiście to właśnie w młodym wieku jest najlepszy moment, żeby zacząć uczyć kotka domowej rutyny. W ten sposób nowy domownik nie zdąży nabrać niepożądanych nawyków.

Szczególnej troski wymagają kocięta zbyt wcześnie zabrane od matki, a także te nieśmiałe, niepewne. Mogą stracić poczucie bezpieczeństwa, gdy nagle w nocy zostaną same. Potrzebują dużo uwagi i czułości w ciągu dnia, co zrekompensuje im ten czas i pozwoli poczuć się bezpiecznie.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?