Reklama

Twój kot staruszek chudnie, nie chce jeść, traci humor? Sprawdź, jak mu pomóc.

Stary kot © Shutterstock

Weterynarze nie określają jednego, konkretnego momentu, którego przekroczenie kwalifikuje pupila do zdobycia miana kociego seniora. Wynika to między innymi z tego, że każdy zwierzak starzeje się nieco inaczej i w swoim własnym tempie – podobnie jak ma to miejsce w przypadku ludzi.

To, jak szybko kot się starzeje, uzależnione jest od jego genów oraz stanu zdrowia. Średnia długość życia tych zwierząt to 17 lat, jednak niektóre z kotów mogą żyć nawet 20 lat w dobrej kondycji. Przyjmuje się jednak, że po ukończeniu przez kota 10. roku życia należy zacząć bacznie obserwować ich stan fizyczny i ewentualne zmiany w zachowaniu (więcej na temat tego, jak długo żyją koty przeczytasz tutaj).

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Stary kot – na co powinieneś się przygotować?

Pierwsze zmiany związane ze starzeniem się kota zwykle przebiegają na tyle subtelnie, że większość opiekunów nie jest w stanie ich zauważyć. Z biegiem czasu różnice w zachowaniu kota mogą stać się na tyle oczywiste, że nie sposób ich przegapić. Zwykle są to takie problemy, jak:

 • Utrata energii – stary kot staje się mniej aktywny. Coraz mniej interesuje go zabawa czy wychodzenie na zewnątrz (w przypadku kotów wychodzących). Więcej czasu niż kiedyś spędza na drzemkach i wylegiwaniu się. Nie oznacza to jednak, że powinieneś zrezygnować z zabawy ze swoim pupilem. Jeżeli zwierzę nadal chętnie w niej uczestniczy dopasuj jej intensywność i czas aktywności do jego możliwości.
 • Utrata apetytu – zdarza się, że stary kot nie chce jeść tak dużo, jak kiedyś. Często zmniejsza się również ilość wypijanej przez niego wody. Stan ten niekoniecznie musi wiązać się z chorobą, a po prostu wynikać z zaawansowanego wieku i obniżonej aktywności zwierzęcia. Jeżeli jednak zauważysz, że stary kot chudnie w widoczny sposób, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Koniecznie zadbaj o zbilansowaną dietę, gdyż ma to istotny wpływ na samopoczucie i kondycję zwierzęcia.
 • Osłabienie zmysłów – stary kocur nie widzi i nie słyszy tak dobrze, jak wtedy, gdy znajdował się w sile wieku. Osłabieniu mogą ulec także inne jego zmysły, np. węch czy smak, co przekłada się na wspomniane wcześniej obniżenie apetytu. Zastanów się, w jaki sposób możesz pomóc kotu funkcjonować w codziennym życiu, być może należy wprowadzić drobne modyfikacje w środowisku ułatwiające dostęp do kocich zasobów.
 • Problemy z wypróżnianiem – u kotów w podeszłym wieku często pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia związane z defekacją i oddawaniem moczu. Pojawiają się zatwardzenia lub nawracająca biegunka. Często zdarza się również, że stary kot załatwia się poza kuwetą lub znaczy teren moczem. Wszystkie problemy związane z wypróżnianiem i oddawaniem moczu powinieneś skonsultować z weterynarzem.
 • Zmiana wyglądu sierści – starsze koty mogą dbać o swoje futro z mniejszą starannością. Ponadto, wraz z wiekiem zmienia się skład oraz ilość filmu skórnego kota. Wynikiem tego może być zmatowienie, a nawet skołtunienie sierści.
 • Zmiany behawioralne – zaawansowany wiek odciska swoje piętno również na psychice pupila. Zdarza się, że stary kot miauczy w nocy, staje się agresywny, smutny lub wręcz przeciwnie – nieustannie domaga się uwagi i pieszczot ze strony właściciela.
 • Zmiany w zachowaniach społecznych w domu z wieloma kotami – należy zwrócić szczególną uwagę na relacje pomiędzy zwierzętami, gdyż niektóre osobniki mogą stać się rozdrażnione obecnością chorego kota. Zadbaj o to, by starsze zwierzę nie było przeganiane przez resztę grupy i miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa.
 • Choroby – starszy pupil bardziej podany jest na różnego rodzaju choroby. Wśród dolegliwości, które najczęściej pojawiają się u kocich seniorów, wymienia się niewydolność nerek, cukrzycę, zapalenie stawów, nadczynność tarczycy, problemy z zębami oraz choroby serca i układu krążenia. Pamiętaj – jeżeli zauważysz, że stary kot wymiotuje, jest osłabiony czy wyraźnie osowiały – czym prędzej zabierz go do lecznicy weterynaryjnej.

Profilaktyka chorób u starego kota

Pomimo tego, że zatrzymanie procesu starzenia się pupila jest niemożliwe, istnieje kilka sposobów, dzięki którym może on cieszyć się dłużej dobrym zdrowiem i samopoczuciem.
Podstawą profilaktyki zdrowotnej u kociego seniora są regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. Zaleca się, by odbywały się one co najmniej raz na 6 miesięcy. Dzięki częstym badaniom możliwe jest wykrycie chorób na wczesnym stadium i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Podczas wizyty kontrolnej lekarz weterynarii powinien:

 • Sprawdzić masę ciała oraz kondycję kota, ocenić czy nie zmaga się on z nadwagą lub niedowagą. W przypadku stwierdzenia jednego z tych problemów weterynarz powinien zalecić wprowadzenie zmian w diecie zwierzęcia.
 • Ocenić jakość sierści oraz stan skóry kota. Zmiany w tym obszarze mogą sugerować poważne dolegliwości, np. odwodnienie.
 • Zbadać stan jamy ustnej, dziąseł oraz zębów. Ocenić stanu oczu oraz uszu.
 • Osłuchać serce oraz płuca i omacać jamę brzuszną.
 • Sprawdzić stan mięśni oraz stawów kota.

Dodatkowo, podczas wizyt kontrolnych weterynarz powinien oddać do badań krew i mocz starszego kota. Zaleca się również, by u kotów w podeszłym wieku wykonywać profilaktyczne badania USG.

Pierwsze zmiany w wyglądzie i zachowaniu pupila można zauważyć, kiedy skończy on około 10 lat – niektóre z nich, np. zmniejszenie aktywności, będą w pełni naturalne. Inne, np. osowiałość czy spadek wagi ciała, mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Jeżeli cokolwiek w zachowaniu lub wyglądzie starszego kota cię niepokoi, czym prędzej udaj się z nim do weterynarza.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz