Reklama

Stary kot
© Shutterstock

Twój kot staruszek chudnie, nie chce jeść, traci humor? Sprawdź, jak mu pomóc.

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Weterynarze nie określają jednego, konkretnego momentu, którego przekroczenie kwalifikuje pupila do zdobycia miana kociego seniora. Wynika to między innymi z tego, że każdy zwierzak starzeje się nieco inaczej i w swoim własnym tempie – podobnie jak ma to miejsce w przypadku ludzi.

 

To, jak szybko kot się starzeje, uzależnione jest od jego genów oraz stanu zdrowia. Średnia długość życia tych zwierząt to 17 lat, jednak niektóre z kotów mogą żyć nawet 20 lat w dobrej kondycji. 

Przyjmuje się jednak, że po ukończeniu przez kota 10. roku życia należy zacząć bacznie obserwować ich stan fizyczny i ewentualne zmiany w zachowaniu.

Stary kot – na co powinieneś się przygotować?

Pierwsze zmiany związane ze starzeniem się kota zwykle przebiegają na tyle subtelnie, że większość opiekunów nie jest w stanie ich zauważyć. Z biegiem czasu różnice w zachowaniu kota mogą stać się na tyle oczywiste, że nie sposób ich przegapić. Zwykle są to takie problemy, jak:

  • Utrata energii – stary kot staje się mniej aktywny. Coraz mniej interesuje go zabawa czy wychodzenie na zewnątrz (w przypadku kotów wychodzących). Więcej czasu niż kiedyś spędza na drzemkach i wylegiwaniu się. Nie oznacza to jednak, że powinieneś zrezygnować z zabawy ze swoim pupilem. Jeżeli zwierzę nadal chętnie w niej uczestniczy dopasuj jej intensywność i czas aktywności do jego możliwości.
  • Utrata apetytu – zdarza się, że stary kot nie chce jeść tak dużo, jak kiedyś. Często zmniejsza się również ilość wypijanej przez niego wody. Stan ten niekoniecznie musi wiązać się z chorobą, a po prostu wynikać z zaawansowanego wieku i obniżonej aktywności zwierzęcia. Jeżeli jednak zauważysz, że stary kot chudnie w widoczny sposób, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Koniecznie zadbaj o zbilansowaną dietę, gdyż ma to istotny wpływ na samopoczucie i kondycję zwierzęcia.
  • Osłabienie zmysłów – stary kocur nie widzi i nie słyszy tak dobrze, jak wtedy, gdy znajdował się w sile wieku. Osłabieniu mogą ulec także inne jego zmysły, np. węch czy smak, co przekłada się na wspomniane wcześniej obniżenie apetytu. Zastanów się, w jaki sposób możesz pomóc kotu funkcjonować w codziennym życiu, być może należy wprowadzić drobne modyfikacje w środowisku ułatwiające dostęp do kocich zasobów.
  • Problemy z wypróżnianiem – u kotów w podeszłym wieku często pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia związane z defekacją i oddawaniem moczu. Pojawiają się zatwardzenia lub nawracająca biegunka. Często zdarza się również, że stary kot załatwia się poza kuwetą lub znaczy teren moczem. Wszystkie problemy związane z wypróżnianiem i oddawaniem moczu powinieneś skonsultować z weterynarzem.
  • Zmiana wyglądu sierści – starsze koty mogą dbać o swoje futro z mniejszą starannością. Ponadto, wraz z wiekiem zmienia się skład oraz ilość filmu skórnego kota. Wynikiem tego może być zmatowienie, a nawet skołtunienie sierści.
  • Zmiany behawioralne – zaawansowany wiek odciska swoje piętno również na psychice pupila. Zdarza się, że stary kot miauczy w nocy, staje się agresywny, smutny lub wręcz przeciwnie – nieustannie domaga się uwagi i pieszczot ze strony właściciela.
  • Zmiany w zachowaniach społecznych w domu z wieloma kotami – należy zwrócić szczególną uwagę na relacje pomiędzy zwierzętami, gdyż niektóre osobniki mogą stać się rozdrażnione obecnością chorego kota. Zadbaj o to, by starsze zwierzę nie było przeganiane przez resztę grupy i miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa.
  • Choroby – starszy pupil bardziej podany jest na różnego rodzaju choroby. Wśród dolegliwości, które najczęściej pojawiają się u kocich seniorów, wymienia się niewydolność nerek, cukrzycę, zapalenie stawów, nadczynność tarczycy, problemy z zębami oraz choroby serca i układu krążenia. Pamiętaj – jeżeli zauważysz, że stary kot wymiotuje, jest osłabiony czy wyraźnie osowiały – czym prędzej zabierz go do lecznicy weterynaryjnej.

Profilaktyka chorób u starego kota

Pomimo tego, że zatrzymanie procesu starzenia się pupila jest niemożliwe, istnieje kilka sposobów, dzięki którym może on cieszyć się dłużej dobrym zdrowiem i samopoczuciem.
Podstawą profilaktyki zdrowotnej u kociego seniora są regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. 

Zaleca się, by odbywały się one co najmniej raz na 6 miesięcy. Dzięki częstym badaniom możliwe jest wykrycie chorób na wczesnym stadium i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Podczas wizyty kontrolnej lekarz weterynarii powinien:

  • Sprawdzić masę ciała oraz kondycję kota, ocenić czy nie zmaga się on z nadwagą lub niedowagą. W przypadku stwierdzenia jednego z tych problemów weterynarz powinien zalecić wprowadzenie zmian w diecie zwierzęcia.
  • Ocenić jakość sierści oraz stan skóry kota. Zmiany w tym obszarze mogą sugerować poważne dolegliwości, np. odwodnienie.
  • Zbadać stan jamy ustnej, dziąseł oraz zębów. Ocenić stanu oczu oraz uszu.
  • Osłuchać serce oraz płuca i omacać jamę brzuszną.
  • Sprawdzić stan mięśni oraz stawów kota.

Dodatkowo, podczas wizyt kontrolnych weterynarz powinien oddać do badań krew i mocz starszego kota. Zaleca się również, by u kotów w podeszłym wieku wykonywać profilaktyczne badania USG.

Pierwsze zmiany w wyglądzie i zachowaniu pupila można zauważyć, kiedy skończy on około 10 lat – niektóre z nich, np. zmniejszenie aktywności, będą w pełni naturalne. Inne, np. osowiałość czy spadek wagi ciała, mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Jeżeli cokolwiek w zachowaniu lub wyglądzie starszego kota cię niepokoi, czym prędzej udaj się z nim do weterynarza.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

3 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?