Koty dożywają dziś bardzo często kilkunastu, a nawet dwudziestu lat. Są także wyjątkowe koty, które biją rekordy długowieczności.
Ile żyją koty?
Zgodnie z „Journal of Feline Medicine and Surgery” o kotach dojrzałych mówimy, gdy osiągną wiek około 7 lat.
Po 10. roku życia mówimy o kotach starszych, natomiast zwierzęta w wieku 15+ zaliczane są do kategorii „geriatrycznych”, czyli sędziwych. Trudno jednak określić, kiedy dokładnie dany kot wchodzi w „jesień życia”. Wiele zależy od jego warunków bytowania oraz indywidualnych predyspozycji. Procesy starzenia zachodzą w różnym tempie u różnych kotów.
Średnia długość życia kotów w krajach rozwiniętych wzrasta – podobnie jak średnia długość życia ludzi.
Obecnie wynosi ona 14–16 lat, a coraz częściej zdarzają się też koty, które dożywają imponującego wieku 20 lat, co przekładając na lata ludzkie równe jest ok. 96 latom. Są także i koty dożywające późniejszego wieku – najstarsze koty znacznie przekroczyły dwudziestkę!
Najstarszy kot świata w 2025 roku– ile ma lat?
Oto najstarsze żyjące obecnie koty świata.
Kotka Millie
Pod koniec marca 2025 roku okrągłe, trzydzieste urodziny obchodziła szylkretowa kotka Millie, mieszkająca ze swym opiekunem Lesliem w Wielkiej Brytanii. Millie jest obecnie najstarszym znanym nam kotem.
Leslie marzy o wpisaniu jej o Księgi Rekordów Guinessa, lecz niestety nie posiada dokumentów, które mógłby potwierdzić wiek Millie.
Kotka nie zdaje się tym przejmować i kontynuuje bezpieczne domowe życie na ulubionej diecie bogatej w ryby i owoce morza. Leslie dodaje, że długie życie kotka zawdzięcza także pobudkom w południe oraz piciu butelkowanej wody.
Kotka Flossie - najstarszy kot świata wpisany do Księgi Rekordów Guinessa
Z kolei najstarszym żyjącym obecnie kotem wpisanym do Księgi Rekordów Guinessa jest niewiele młodsza od Millie, 29-letnia kotka Flossie, również z Wielkiej Brytanii, urodzona 29 grudnia 1995 roku. Co ciekawe, Flossie także jest szylkretką!
Opiekunką Flossie jest... jej rówieśniczka, 29-letnia Vicki Green. Vicki przygarnęła kotkę przebywającą po śmierci jej poprzedniego opiekuna pod opieką organizacji Cats Protection.
Najstarsze koty świata - rekordziści długowieczności
A oto koty, które biły rekordy długowieczności w przeszłości.
Rubble
Jeszcze kilka lat temu najstarszym kotem świata był maine coon Rubble.
W 2019 roku skończył 31 lat ku radości swej opiekunki Michele Foster z Exeter w hrabstwie Devon w Anglii. W przeliczeniu na ludzkie lata Rubble przeżył 140 lat. Zmarł niestety w 2020 roku, tuż przed swymi 32. urodzinami.
Rubble również nie został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa – jego opiekunka przyznawała, że nie była pewna, jak staruszek zniósłby taki nagły wzrost zainteresowania jego kocią osobą, zwłaszcza wizyty nieznajomych ludzi, którzy przyjeżdżaliby, aby go zobaczyć.
Creme Puff - kocia rekordzistka długowieczności
Jak do tej pory nie znamy kota, który pobiłby jednak rekord długowieczności ustanowiony przez kotkę Creme Puff. Urodziła się ona 3 sierpnia 1967 r., a zmarła 6 sierpnia 2005 r. – przeżyła więc 38 lat!
Creme Puff przez całe swoje długie życie mieszkała w Austin, w amerykańskim stanie Teksas. Co ciekawe, Jake Perry, opiekun Creme Puff, był opiekunem także drugiej wyjątkowo długowiecznej kotki, która nosiła imię Granpa. Kotka była mieszanką ras sfinks i Devon rex, a żyła 34 lata i 2 miesiące.
Kot Nutmeg
Choć do wyniku kotki z Teksasu jak do tej pory nie zbliżył się niemal żaden inny mruczek, o którym wiemy, nie były to jedyne koty, które przekroczyły „trzydziestkę”. Słusznego wieku 32 lat dożył kocurek Nutmeg z Wielkiej Brytanii, który zmarł w 2017 r.
To jednak nie koniec listy kotów w wieku 30+. Dołączyć warto do niej m.in. kocurka o imieniu Baby (sic!), który przeżył 38 lat, minimalnie krócej niż Creme Puff, a także liczne grono kotów z Wielkiej Brytanii: Puss (36 lat, zm. 1939 r.) czy kotkę Ma, która przeżyła 34 lata i 5 miesięcy. Również z Wielkiej Brytanii pochodziła Kitty, która dożyła wieku 31 lat, a swój ostatni miot kociąt wydała na świat w wieku 30 lat!
A co z najstarszymi kotami w Polsce?
Brakuje niestety zapisów dotyczących kotów, które przekroczyły „trzydziestkę”.
Wydaje się również, że Brytyjczycy i Amerykanie bardziej skrupulatnie niż my dokumentują dane na temat swych kocich staruszków – dysponujemy nawet wzmiankami o kotach urodzonych jeszcze przed II wojną światową. Mamy w Polsce jednak na pewno coraz liczniejsze grono kotów w wieku 20+.
Nie udało mi się ustalić, jaki kot obecnie jest najstarszym kotem w Polsce. W 2014 r. obwołano nim Mruczka z Rudy Śląskiej, który wówczas obchodził 23. urodziny. Mruczek niestety już nie żyje – zmarł w wieku 24 lat i 6 miesięcy.