Reklama

szylkretowy kot

Szylkretowe umaszczenie kota – sprawdź ciekawostki!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Ubarwienie szylkretowe uznawane jest często za jeden z najpiękniejszych wzorów umaszczenia występujących u kotów domowych. Szylkretowy kot jest dość rzadki w porównaniu do większości innych odmian barwnych, a jego intrygujący zestaw barw przyciąga wzrok niczym magnes. Nic dziwnego, że w niektórych kulturach koty te uznaje się za przynoszące szczęście. Poznaj najciekawsze fakty na temat kota szylkretowego!

„Szylkret” to nazwa pierwotnie zarezerwowana dla materiału o charakterystycznym, brązowo-złotawym ubarwieniu, pozyskiwanego z płytek rogowych pancerza żółwi szylkretowych. Piękno tego pancerza stało się jednocześnie zgubą żółwi, które obecnie należą do gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem. Z płytek szylkretu wytwarzano od czasów starożytnych wyroby dekoracyjne i użytkowe, w tym grzebienie czy oprawki okularów. Obecnie ten gatunek żółwia znajduje się pod ścisłą ochroną.

Fantazyjnie rozłożone, mniej lub bardziej ze sobą wymieszane rudo-czarne plamy na futrze kotów skojarzyły się niektórym ludziom właśnie z charakterystycznym pancerzem żółwia szylkretowego – stąd właśnie koty o czarno-rudym futerku nazywa się kotami szylkretowymi.

Niegdyś obok słowa „szylkret” w Polsce spotkać się można było także z określeniem „szyldkret”. Obecnie stosuje się je już bardzo rzadko, a w nomenklaturze felinologicznej wszystkie koty o owym „żółwiowym” kolorze futerka określane są mianem szylkretowych.

Koty szylkretowe - nie tylko rudo-czarne

Każdy szylkretowy kot jest inny – nie ma dwóch osobników, które miałyby identyczny układ plamek. Co więcej, kotami szylkretowymi określamy nie tylko zwierzęta o podstawowym, rudo-czarnym umaszczeniu. Wśród tych ras kotów, u których spotykamy umaszczenie szylkretowe, federacja felinologiczna FIFe uznaje wszystkie następujące warianty kolorystyczne:

  • czarny (podstawowy) szylkretowy – czyli mieszanka rudego i czarnego;
  • czekoladowy szylkretowy – plamy są koloru mlecznej czekolady oraz rude;
  •  cynamonowy szylkretowy – plamy cynamonowo-brązowe i rude;
  • liliowy szylkretowy – plamy liliowe i kremowe;
  • niebiesko-kremowy – plamy niebieskie i kremowe;
  • płowy szylkretowy – plamy beżowo-płowe i kremowe.

Wszystkie powyższe odmiany występują również w wersji z kolorem białym (zarówno w formie łaciatej, jak i umaszczenia van, czyli z białym futrem i kolorowymi znaczeniami ograniczającymi się do dwóch łat na głowie oraz ewentualnie jednej na grzbiecie i ubarwionym ogonie). W przypadku domieszki koloru białego mamy do czynienia z kotami szylkretowymi z białym lub, z angielskiego, calico.

U kotów szylkretowych z białym poszczególne kolory zawsze tworzą wyraźnie rozgraniczone łaty – w przeciwieństwie do dwukolorowych szylkretowych kotów, u których mogą występować zarówno łaty, jak i wymieszane ze sobą włosy w kolorach rudym i czarnym.

szylkretowy kot
Umaszczenie szylkretowe jest bardzo różnorodne ©Shutterstock

Ponadto istnieją takie odmiany jak koty szylkretowe pręgowane, dymne, srebrzyste cieniowane czy też ze znaczeniami point (typu syjamskiego). Umaszczenie szylkretowe spotykamy oczywiście nie tylko u kotów rasowych – równie urodziwe są koty szylkretowe europejskie, czyli „dachowce”.

Szylkretka, czyli kocia dama

Niemal każdy szylkretowy kot to samica – za umaszczenie typu szylkret odpowiedzialne są bowiem geny sprzężone z płcią, czyli umieszczone na chromosomie płciowym X. Szylkretka urodzi się, gdy w jej genotypie (XX) na jednym chromosomie znajdzie się gen rudości (oznaczany jako gen O, czyli „orange”), a na drugim – gen wykluczający kolor rudy, czyli gen o („non-orange”).

Równoczesna obecność tych dwóch genów tworzy kolor szylkretowy – jedynie część włosów uzyskuje kolor rudy, pozostałe są czarne pod wpływem działania genu o, umożliwiającego produkcję ciemnego pigmentu. Ponieważ oba geny są potrzebne, aby zaistniało umaszczenie szylkretowe, kocur o prawidłowym genotypie (XY), jako posiadający tylko jeden chromosom X, nie może być szylkretowy.

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się na nasz newsletter

Czy kocur może być szylkretowy?

„Bardzo rzadko” nie oznacza jednak „nigdy”. Mniej więcej 1 na 3 tysiące urodzonych kotów szylkretowych to samiec. U kotów, podobnie jak u ludzi, możliwe jest pojawienie się aberracji w obrębie chromosomów płciowych, w wyniku której rodzi się kocur o genotypie XXY. Taki kocurek może być szylkretowy – jeśli oczywiście na jednym z chromosomów X znajdzie się gen rudości, a na drugim – gen non-orange. Takie kocury praktycznie zawsze są bezpłodne.

Jeszcze rzadszym, ale również możliwym do zaistnienia przypadkiem, jest urodzenie się tzw. chimery, u której niektóre komórki posiadają genotyp żeński (XX), a niektóre – męski (XY). Taki kocur może mieć więc umaszczenie szylkretowe, a co więcej – może być płodny (w przypadku, gdy za narządy płciowe odpowiadać będą komórki z chromosomami XY, a za kolor – żeńskie komórki XX).

Takie kocury pojawiały się nawet kilkakrotnie na wystawach kotów rasowych. Jest to dopuszczalne, natomiast z etycznego punktu widzenia kotów tych nie powinno dopuszczać się do rozrodu w myśl zasady nierozmnażania kotów obarczonych wadą czy chorobą genetyczną.

Istnieje jeszcze trzecia możliwość, dzięki której na świat przyjść może kocurek szylkretowy. Jeśli jeszcze podczas rozwoju zarodkowego w komórkach, które będą w przyszłości komórkami skóry u rozwijającego się kota, dojdzie do mutacji hamującej produkcję ciemnego pigmentu (eumelaniny), część włosów, która w wyniku tej mutacji nie zostanie zabarwiona ciemnym pigmentem, będzie ruda.

Szylkret - kolor szczęścia

Dość rzadkie i wyjątkowe, wręcz zjawiskowe umaszczenie, jakim jest szylkret, w niektórych kulturach traktowane jest ze szczególną estymą. W Japonii chociażby wierzy się, że szylkretowe koty (zwane „mi-ke”) przynoszą szczęście. Najbardziej „szczęścionośne” figurki kota Maneki-neko (kota powitalnego, czyli japońskiego bobtaila z uniesioną przednią łapką) mają właśnie ubarwienie szylkretowe – najczęściej w stylu van, z łatkami znajdującymi się na głowie, grzbiecie i małym ogonku. Szylkretowy bobtail ma moc odganiania złych duchów.

Chroni domostwo zarówno przed nieszczęściami „ziemskimi”, jak i tymi pochodzącymi z zaświatów. Szylkretowy Maneki-neko przyciąga powodzenie w życiu osobistym oraz w interesach – szczególnie jeśli dzierży w łapce złotą monetę.

Nie tylko Japończycy uznają koty szylkretowe za przynoszące szczęście. Podobne przesądy krążyły również po Europie – i to od dawna. Już Celtowie uważali, że szylkretka przynosi szczęście do domu, którego mieszkańcy ją przygarną. Te dawne wierzenia przetrwały w niektórych regionach do dziś – Irlandczycy i Szkoci uznają te niezwykłe koty za przynoszące powodzenie, natomiast w Stanach Zjednoczonych szylkretki zwie się niekiedy „kotami pieniężnymi”.

Jeśli chcesz zaadoptować psa lub kota, skorzystaj z naszej wyszukiwarki adopcyjnej.

Przeczytaj również:

Więcej rada na temat...

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?