Japoński bobtail

Inne nazwy: Japanese Bobtail

Japoński bobtail
Kot japoński bobtail

Słowo „bobtail” pochodzi od angielskiego „bobbed tail” i znaczy „skrócony ogonek”. Japoński bobtail jest więc dokładnie taki, jak wskazuje nazwa tej rasy - to kot, który pochodzi z Japonii i ma, w naturalny sposób, ogon znacznie krótszy, niż przeciętny domowy kot.

Rzeczywiście, ogon kota rasy bobtail jest nie tylko krótki, ale w dodatku skręcony, przez co tworzy swoisty pomponik u dołu grzbietu, wyjątkowy i niepowtarzalny niczym odcisk palca. Jest to rasa mało rozpowszechniona w Europie, a warto ją bliżej poznać.

Japoński bobtail jest kotem wyjątkowo radosnym, energicznym i ujmującym, nie powinno więc dziwić, że w Kraju Kwitnącej Wiśni symbolizuje szczęście! 

Podstawowe informacje o kocie japońskim bobtail

Długość życia :

9

21

14

16

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

W Japonii krąży wiele legend na temat pochodzenia tej rasy, niemniej jednak pierwsze osobniki najprawdopodobniej dotarły tam z Azji kontynentalnej, przypuszczalnie z Chin lub Korei. Nie wiadomo, kiedy dokładnie pojawiła się mutacja genetyczna odpowiedzialna za szczególny wygląd ogona w kształcie kwiatu chryzantemy, ale ponieważ występuje ona w całej Azji, być może pojawiła się jeszcze przed przybyciem tej rasy do Japonii. To mutacja dominująca, co oznacza, że jeśli zostanie przekazana potomstwu, bez wątpienia się ujawni. Wśród japońskich kotów, ogonek w kształcie pomponu rozpowszechnił się bardzo szybko, tym bardziej, że jest to kraj wyspiarski, a więc stosunkowo odizolowany. 

Pierwsze koty japońskie bobtail miały być podarowane Cesarzowi Japonii ponad tysiąc lat temu. Cesarz pokochał je tak bardzo, że ponoć uważał je za arystokrację oraz członków swojego dworu i tak jego koty były traktowane. Tymczasem w XVII wieku władze zdecydowały o uwolnieniu wszystkich kotów i zakazały kupna i sprzedaży tych zwierząt. Dlaczego? Ze względu na plagę żywiącą się gąsienicami i kokonami motyli, została zagrożona produkcja jedwabiu. Koty, jako urodzeni myśliwi, były więc jedynym ratunkiem dla tej, jakże ważnej w tamtym okresie, gałęzi japońskiego przemysłu. Siłą rzeczy, Japanese Bobtail stał się wtedy nieodłącznym widokiem japońskich ulic.

Ta w pełni naturalna rasa należy do najstarszych istniejących ras kotów na świecie. W 1968 roku sprowadzono ją do USA, gdzie hodowczynie Judy Crawford i Elizabeth Freret podjęły się działań na rzecz uznania jej przez różne stowarzyszenia felinologiczne.

Wygląd

Wysokość w kłębie Japoński bobtail

Kotka : pomiędzy 30 i 35 cm

Kot : pomiędzy 30 i 35 cm

Koty japońskie bobtail przestają rosnąć między pierwszym a drugim rokiem życia.

Waga

Kotka : pomiędzy 2 i 4 kg

Kot : pomiędzy 3 i 5 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Różnooki

Opis

Niewątpliwie to właśnie ogon japońskiego bobtaila jest jego najbardziej charakterystyczną cechą. Zbudowany z jednego lub kilku kręgów zrośniętych w mniejszym lub większym stopniu, u każdego osobnika jest niepowtarzalny. Jego długość też jest cechą indywidualną, ale generalnie ogon nie powinien odstawać od ciała na więcej niż 5-7 cm. W rezultacie powstaje coś na kształt pomponu o gęstej i długiej sierści sterczącej we wszystkich kierunkach, nawet u osobników krótkowłosych. Najbardziej poetyckie opisy porównują go do kwiatu japońskiej chryzantemy. 

Ciało japońskiego bobtaila jest umięśnione, ale jednocześnie dość smukłe i delikatne, typowe dla kota o średniej budowie ciała i o cechach semi-foreign. Jego sylwetka jest harmonijna i zrównoważona i nawet skrócony ogonek świetnie się w nią wpisuje. Tylne kończyny są nieco dłuższe niż przednie, przez co kot zdaje się szykować do skoku, ale mimo to jego grzbiet jest prosty. Jego głowa tworzy niemal idealny trójkąt równoboczny, o miękkich, zakrzywionych liniach i wystających kościach policzkowych. Uszy japońskiego bobtaila są duże i czujne, oraz szeroko rozstawione pod kątem prostym. Ma duże i owalne oczy, wyraźnie skośnie osadzone, gdy patrzymy na nie z boku. 

Szata tego kota jest niemalże całkowicie pozbawiona podszerstka. Włos okrywowy jest delikatny i jedwabisty, mocno przylega do ciała, przez co kot przypomina figurkę z porcelany. Włos może być krótki, wtedy mamy do czynienia z odmianą krótkowłosą (Japanese Bobtail Shorthair), lub długi u przedstawicieli odmiany długowłosej (Japanese Bobtail Longhair). U bobtaila długowłosego może występować kołnierz, ale przede wszystkim eleganckie portki ozdobione ogonkiem w kształcie chryzantemy.

Ciekawostki

Kot japoński bobtail stanowi nieodłączną część kultury i folkloru Kraju Kwitnącej Wiśni. „Zwyczajny” kot dla Japończyków często uosabia złego ducha, za to kot z króciutkim ogonkiem, wprost przeciwnie! Taki kot momentalnie zmienia się w symbol pomyślności!

Kot Maneki-Neko to dobry przykład - nazwa dosłownie oznacza „kota, który zaprasza”. To figurka siedzącego kota o krótkim ogonku i uniesionej do góry łapce. Ponoć przynosi szczęście i majątek domostwu, w którym się znajduje, dlatego można go spotkać prawie w każdym domu i sklepie. Naturalnie, Maneki-Neko to kot japoński bobtail! 

Innym przedstawicielem tej rasy jest słynna Hello Kitty!

Bobtail - charakter

 • 66%

  Czuły

  Jest kotem ukierunkowanym na człowieka, nie dziwi więc, że jest też bardzo czuły! Niemniej jednak nie wytrzyma długo na kolanach swojego opiekuna. Woli być w ruchu!

 • 100%

  Lubi zabawę

  To kot, który kocha zabawę. Bez problemu bawi się sam korzystając z zabawek, ale równie chętnie zaaportuje, jeśli jego pan chce się zaangażować we wspólną aktywność. Pozostawiony sam sobie, bez problemu wymyśla w domu przeróżne „zabawy”, stosowne lub… niekoniecznie!

 • 33%

  Spokojny

  Nie odpuści uczestnictwa w żadnej przygodnie, a najlepiej, gdy sam sprowokuje jakąś hecę!

 • 100%

  Inteligentny

  Ciekawość i bystrość czynią go kotem bardzo zaradnym i inteligentnym. Potrafi się uczyć i bardzo szybko kojarzy.

 • 66%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Raczej bez problemu przyzwyczaja się do obcych, niemniej jednak ta cecha charakteru jest bardzo indywidualna.

 • 66%

  Niezależny

  Choć jest bardzo przywiązany do opiekuna, lubi zajmować się swoimi własnymi sprawami i bywa bardzo zajęty!

  Zachowanie

  • 100%

   Gadatliwość

   Japoński bobtail słynie z gadatliwości. Istotnie, cieszy się sławą niezłego wokalisty, ponieważ zarówno jego „słownictwo”, jak i skala głosu są przyjemnie bogate, co sprawia, że miło go słuchać.

  • 100%

   Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

   To bardzo aktywny kot, który potrzebuje się wyszaleć i wybawić. Krótki ogon w najmniejszym stopniu nie przeszkadza mu w wysokich skokach i świetnym utrzymywaniu równowagi.

  • 66%

   Skłonność do ucieczek

   Nie ma natury uciekiniera, ale ponieważ jest ciekawski, może szukać wrażeń poza domem, jeśli nie zapewnimy mu wystarczającej ilości stymulacji.

  • 66%

   Łakomczuch

   Jeśli chodzi o jedzenie, ten kot nie wybrzydza. Ale strzeżmy się nadwagi!

   Resztę treści znajdziesz pod reklamą

   Ładowanie reklam ...

   Czy rasa Japoński bobtail jest dla Ciebie?

   Zrób test!

   Współżycie z innymi

   • 66%

    Japoński bobtail i koty

    Jest raczej znany z tego, że lubi tylko swoją rasę, ale jeśli zapoznanie zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką, Japanese Bobtail może zamieszkać z innym kotem pod jednym dachem.

   • 100%

    Japoński bobtail i psy

    Z łatwością przyzwyczaja się do obecności psów, o ile na adaptację damy mu tyle czasu, ile potrzebuje.

   • 100%

    Japoński bobtail i dzieci

    Japoński bobtail jest znany z sympatii do dzieci, która zapewne wynika z jego zamiłowania do zabawy. Niemniej jednak pamiętajmy, że wspólne zabawy powinny odbywać się pod nadzorem rodziców, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych sytuacji między zwierzęciem i dzieckiem.

   • 33%

    Japoński bobtail i osoby starsze

    Ponieważ japoński bobtail jest bardzo aktywny i wymaga interakcji, jego opiekun musi być gotów odpowiednio się nim zająć. W przeciwnym wypadku mruczek będzie mocno rozrabiał! To nie kanapowy kot!

    %}

    Cena

    W Polsce jest to rasa trudno dostępna. W zagranicznych hodowlach Japanese Bobtail kosztuje średnio od 800 do 1200 euro. Oprócz tego należy się liczyć z miesięcznym kosztem utrzymania kota na poziomie 100 zł. Pamiętajmy, że w Europie jest bardzo niewielu hodowców tej rasy i cena może być inna jeśli sprowadzimy go z USA, gdzie jest znacznie popularniejszy.

    Pielęgnacja

    Ze względu na brak podszerstka, pielęgnacja kota rasy japoński bobtail nie jest kłopotliwa. Wystarczy szczotkowanie raz na tydzień. Bez względu na to, czy kot jest krótko- czy długowłosy, jego sierść się nie plącze, ponieważ jest niezwykle jedwabista.

    Linienie

    Gubi bardzo mało sierści.

    Żywienie

    Wymagania odnośnie diety japońskiego bobtaila są nieskomplikowane - trzeba mu zapewnić karmę dobrej jakości i w ilości dostosowanej do jego zapotrzebowania energetycznego. Trzeba uważać, żeby go nie przekarmiać, bo może to prowadzić do nadwagi. Karmę zaleca się podawać w interaktywnej stacji lub misce, dzięki czemu zaspakajamy również kocią potrzebę umysłowej i fizycznej stymulacji.

    Zdrowie

    Długość życia

    Kot japoński bobtail żyje średnio szesnaście lat.

    Odporność/wytrzymałość

    Ze względu na brak podszerstka, jest dość wrażliwy na niskie temperatury. Ale ponieważ jego sierść jest praktycznie nieprzemakalna, lubi kontakt z wodą i generalnie łatwo znosi ciepło.

    Skłonność do tycia

    Koty tej rasy mają delikatną predyspozycję do otyłości. Dlatego należy zwracać uwagę na ich dietę i ilość ruchu.

    Częste choroby

    Kotów japońskich bobtail nie dotyka żadna szczególna choroba genetyczna. Oczywiście mogą im doskwierać wszelkie choroby typowe dla domowych kotów, jak choćby schorzenia jamy ustnej, ale generalnie rasa jest dobrego zdrowia. Dominujący gen odpowiedzialny za wyjątkową budowę ogona jest inny, niż w przypadku kotów rasy manx i nie ma związku z wadami kręgosłupa.

    Rozmnażanie

    W reprodukcji kotów Japanese Bobtail nie ma nic szczególnego. Dopuszcza się kojarzenie wyłącznie z bobtailami, ale nie ma przeciwwskazań w łączeniu osobników krótkowłosych z długowłosymi, ponieważ to wciąż ta sama rasa.

    Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
    Dodaj komentarz

    3 komentarzy

    Potwierdź usunięcie

    Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

    3 komentarzy na temat 3