Japoński bobtail

Inna nazwa: Japanese Bobtail

Zdjęcie: dorosły kot rasa Japoński bobtail
Zweryfikowane przez eksperta
3 komentarze Udostępnij

Długość życia

Japoński bobtail średnio żyje od 14 do 16 lat

Charakter

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm

Waga dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 2 i 4 kg
Kot pomiędzy 3 i 5 kg
Kolor umaszczenia
Czarne Białe Rude Kremowy Niebieskie/szare
Rodzaj szaty
Krótka Długa
Kolor oczu
Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Różnooki
Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Japoński bobtail

Pochodzenie i historia rasy Japoński bobtail

W Japonii krąży wiele legend na temat pochodzenia tej rasy, niemniej jednak pierwsze osobniki najprawdopodobniej dotarły tam z Azji kontynentalnej, przypuszczalnie z Chin lub Korei. Nie wiadomo, kiedy dokładnie pojawiła się mutacja genetyczna odpowiedzialna za szczególny wygląd ogona w kształcie kwiatu chryzantemy, ale ponieważ występuje ona w całej Azji, być może pojawiła się jeszcze przed przybyciem tej rasy do Japonii. To mutacja dominująca, co oznacza, że jeśli zostanie przekazana potomstwu, bez wątpienia się ujawni. Wśród japońskich kotów, ogonek w kształcie pomponu rozpowszechnił się bardzo szybko, tym bardziej, że jest to kraj wyspiarski, a więc stosunkowo odizolowany. 

Pierwsze koty japońskie bobtail miały być podarowane Cesarzowi Japonii ponad tysiąc lat temu. Cesarz pokochał je tak bardzo, że ponoć uważał je za arystokrację oraz członków swojego dworu i tak jego koty były traktowane. Tymczasem w XVII wieku władze zdecydowały o uwolnieniu wszystkich kotów i zakazały kupna i sprzedaży tych zwierząt. Dlaczego? Ze względu na plagę żywiącą się gąsienicami i kokonami motyli, została zagrożona produkcja jedwabiu. Koty, jako urodzeni myśliwi, były więc jedynym ratunkiem dla tej, jakże ważnej w tamtym okresie, gałęzi japońskiego przemysłu. Siłą rzeczy, Japanese Bobtail stał się wtedy nieodłącznym widokiem japońskich ulic.

Ta w pełni naturalna rasa należy do najstarszych istniejących ras kotów na świecie. W 1968 roku sprowadzono ją do USA, gdzie hodowczynie Judy Crawford i Elizabeth Freret podjęły się działań na rzecz uznania jej przez różne stowarzyszenia felinologiczne.

Japoński bobtail - cena

W Polsce jest to rasa trudno dostępna. W zagranicznych hodowlach Japanese Bobtail kosztuje średnio od 800 do 1200 euro. Oprócz tego należy się liczyć z miesięcznym kosztem utrzymania kota na poziomie 100 zł. Pamiętajmy, że w Europie jest bardzo niewielu hodowców tej rasy i cena może być inna jeśli sprowadzimy go z USA, gdzie jest znacznie popularniejszy.

Planujesz zakup kota rasy Japoński bobtail?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Japoński bobtail ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Japoński bobtail ...

Czy rasa Japoński bobtail jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

3 komentarze

 • _-_-_-_-_-_
  _-_-_-_-_-_
  Kotka Akira
  Kot huang
 • Anonimowy użytkownik
  Anonimowy użytkownik
  Beluga
 • Anonimowy użytkownik
  Anonimowy użytkownik
  Beluga
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

3 komentarzy na temat 3

Chcesz udostępnić ten plik: