Reklama

kot norweski

Puchate rasy kotów – poznaj nasz ranking!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Większość ras kotów zachwyca nas swoim futrem, a koty długowłose i półdługowłose należą do mruczków najbardziej przykuwających uwagę swym wyglądem. Jednak nie każdy kot długowłosy jest jednocześnie puchaty – tak puchaty, że w jego sierści można dosłownie zatopić dłoń. Od czego to zależy? Poznaj nasz ranking najbardziej puchatych ras kotów!

Co decyduje o kociej puchatości? Przede wszystkim typ okrywy. Nie zawsze kot o długiej sierści będzie puchaty – niektóre rasy półdługowłose są niemal całkowicie pozbawione podszerstka, co sprawia, że ich okrywa jest delikatna i jedwabista, przylegająca do ciała.

U innych kotów domowych puchatość ogranicza się do kryzy wokół szyi oraz okazałego ogona, jeszcze inne mają gęstą, warstwową okrywę, co czyni z nich prawdziwe puchate kulki (lub kule – niektóre spośród naszych puchatych ras są naprawdę pokaźnych rozmiarów!).

Kot perski — puszysty kot-miś

Nasz ranking otwiera kot perski – rasa posiadająca od wielu lat swych wiernych miłośników, uwielbiających połączenie uroczego pyszczka, wspaniałej okrywy włosowej i spokojnego charakteru tego kota.

Kot perski to posiadacz najdłuższej sierści wśród kotów domowych (włosy okrywowe mogą osiągać długość 10–15 cm). Jego podszerstek jest gęsty i miękki. Odstaje nieco od ciała, podobnie jak włosy okrywowe, stąd też cała szata, choć okazała, sprawia wrażenie niesamowicie lekkiej. 

Szczególnie długie włosy znajdują się w obrębie kryzy i na tylnych nogach (tzw. „portki”). I zwłaszcza w tych miejscach sierść persa może mieć skłonność do kołtunienia się i sklejania.

Dlatego opiekun powinien poświęcać odpowiednio dużo czasu na pielęgnację sierści swojego pupila. W przeciwnym razie nie tylko straci ona walory estetyczne, ale i zacznie sprawiać zwierzęciu problemy (od połykanych kul włosowych po sfilcowane kołtuny, których obecność zacznie sprawiać zwierzęciu ból).

Kot perski©Shutterstock

Kot syberyjski i neva masquerade

Kot syberyjski to naturalna rasa przystosowana do surowego klimatu. Posiada grubą, wodoodporną sierść z gęstym podszerstkiem. Co prawda włosy syberyjczyka nie są tak długie jak u persa, ale za to rasa ta posiada potrójną okrywę – idealną na ciężkie warunki pogodowe. Nie oznacza to naturalnie, że w domu syberyjczyk będzie stronił od ciepłych pieleszy i wygodnego fotela!

Natomiast wiosną może dość intensywnie linieć. Koty te wymagają regularnej pielęgnacji okrywy – w ten sposób unikniemy tworzenia się kołtunów oraz połykania przez zwierzę zbyt dużej ilości futra podczas toalety.

Neva masquerade to rasa siostrzana kota syberyjskiego – różni się od niego wyłącznie umaszczeniem colorpoint.

Kot syberyjski©Shutterstock

Norweski leśny — puchaty kot z północy

Norweg to drugi spośród kocich olbrzymów o gęstej sierści przystosowanej do surowego klimatu.

Kot norweski to stara rasa, znana w Skandynawii od wieków. Jego okrywa z grubym, wełnistym podszerstkiem jest wodoodporna i znakomicie chroni przed zimnem. W sezonie wiosenno-letnim norwegi mogą natomiast intensywnie linieć. Wówczas ich szata staje się krótsza i lżejsza – oprócz ogona, który zawsze prezentuje się bardzo okazale.

Kot norweski leśny ©Shutterstock

Maine coon — puszysty kot olbrzym

Trójkę półdługowłosych kocich olbrzymów zamyka maine coon – rasa pochodząca z USA, osiągająca imponujące rozmiary (zwłaszcza kocury). Sierść maine coonów jest gęsta, natomiast długość okrywy jest zróżnicowana, w zależności od partii ciała.  

Najdłuższe włosy tworzą kryzę wokół szyi, „portki” na tylnych kończynach i okazały ogon – charakterystyczną dla rasy kitę. Bardzo długa sierść rośnie też na piersi i na brzuchu. Nieco krótszy włos porasta natomiast przednie łapy i grzbiet. 

Maine coon©Shutterstock

Kot brytyjski długowłosy

Długowłosa odmiana najpopularniejszej rasy w Wielkiej Brytanii to prawdziwy koci „miś”. Co prawda długość jego okrywy nie dorównuje kotom perskim, ale bardzo gęsty podszerstek sprawia, że sierść długowłosego brytyjczyka jest niezwykle gruba i miękka w dotyku.

Do tej „puchatości” wyjątkowo pasuje charakterystyczny pyszczek długowłosego kota brytyjskiego – szeroka głowa, niewielkie uszy, krótki nos i duże oczy.

Święty kot birmański

Ta dalekowschodnia rasa o umaszczeniu colorpoint (w typie syjamskim) cechuje się elegancką sylwetką i jedwabistą, długą sierścią. Szata kota birmańskiego posiada znacznie mniej podszerstka niż np. futro kotów perskich czy syberyjskich.

Okrywa kotów tej rasy ma w związku z tym mniejszą tendencję do filcowania się i plątania. Birmańczyki linieją też znacznie mniej intensywnie – ich futro jest naturalnie lekkie o każdej porze roku. 

Święty kot birmański©Shutterstock

Selkirk rex długowłosy

Jeśli marzy Ci się kot o wyglądzie owieczki, selkirk rex jest rasą stworzoną dla Ciebie. Selkirk rex, czyli rasa o kędzierzawej, gęstej sierści, występuje w odmianach krótkowłosej i długowłosej. U tej ostatniej okrywa jest niezwykle miękka, gęsta i odstająca. Nie układa się w uporządkowane fale, jak u reksów dewońskich czy kornwalijskich – każdy włos ma indywidualny skręt, a w rezultacie kot wygląda na nieco „rozczochranego”, a na pewno bardzo puchatego.

Zarówno w charakterystycznym wyglądzie pyszczka, jak i spokojnym charakterze widać natomiast u selkirka wyraźne wpływy kotów brytyjskich.

Ragdoll

Ragdoll to kot o półdługiej, dość puszystej, niezwykle miękkiej i jedwabistej sierści, Jest on jednocześnie „wyposażony” w cienką i delikatną warstwę podszerstka. Dzięki temu ragdolle nie wymagają tak intensywnej pielęgnacji jak koty perskie – ich sierść raczej nie ma tendencji do kołtunienia się.

Nebelung

Nebelung nie jest posiadaczem wyjątkowo grubego podszerstka, ale puszystość całej okrywy zawdzięcza czemuś innemu – odstającej od ciała, podwójnej sierści sprawiającej, że szata jest miękka i pluszowa. To w końcu cecha charakterystyczna kota rosyjskiego niebieskiego, którego nebelung jest półdługowłosą odmianą! 

Nebelung ©Shutterstock

Turecka angora

Elegancka, stara rasa pochodząca z Anatolii to protoplastka wielu ras długowłosych. Kot ten mógł być przodkiem kotów perskich, jednak od persa (nad którego wyglądem hodowcy pracowali wiele lat) różni go nieco krótsza sierść i znacznie skromniejszy podszerstek.

Futro angory tureckiej jest miękkie i jedwabiste, nie plącze się, zimą jest dłuższe niż latem.

Angora turecka©Shutterstock

Kochasz puchate koty? Nie zapomnij, że im bardziej zwierzak jest puchaty, tym więcej czasu musisz poświęcić na pielęgnację jego sierści. Jeśli kot jest przyzwyczajany do szczotki i grzebienia już od małego, ten „rytuał pielęgnacyjny” może być prawdziwą przyjemnością i okazją do zacieśnienia Waszej więzi!

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?