Selkirk rex

Inne nazwy: ,

Selkirk rex
Selkirk rex

Rasa różni się od Devon rexa czy Cornish rexa charakterystycznymi kędziorkami, na dodatek selkirk ma znacznie więcej sierści niż inne reksy. Jego futro nie jest też takie samo jak u kota LaPerm, bo sierść selkirka jest gęstsza, a loczki przypominają owcze runo. Nie bez powodu we Francji nazywa się go „kotem owcą”.

Podstawowe informacje o rasie selkirk rex

Długość życia :

7

25

12

20

Charakter :

Pieszczoch

Rodzaj szaty :

Bezwłosy Krótka Długa

Pochodzenie i historia

W 1987 roku, w amerykańskim stanie Wyoming, przyszła na świat koteczka z naturalnie kręconym futerkiem. Dostała na imię Pesto of No Face. Skrzyżowano ją z persem, w wyniku czego na świat przyszło sześć kotków. Trzy z nich miały kręcone futerko, co oznaczało, że gen odpowiedzialny za skręcenie włosa jest dominujący, inaczej niż w przypadku ras takich jak Devon rex czy Cornish rex. Kolejne krzyżówki dowiodły, że matka nosiła również gen zarówno krótkiej, jak i długiej sierści, dlatego gdy rasa została zarejestrowana, ustanowiono dwie odmiany - „Shorthair” i „Longhair”.

Selkirk rex w Europie pojawił się w 1990 roku.
 

Wygląd

 • Selkirk rex
  Selkirk rex

  Wysokość w kłębie Selkirk rex

  Kotka : pomiędzy 30 i 31 cm

  Kot : pomiędzy 30 i 32 cm

  Selkirk rex osiąga dojrzałe rozmiary w wieku około roku, ale jego futro przyjmuje ostateczny wygląd dopiero rok później.

  Waga

  Kotka : pomiędzy 3 i 4 kg

  Kot : pomiędzy 4 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Niebieskie
  Zielone
  Żółty/złoty

  Opis

  Selkirk rex to największa i najbardziej włochata rasa kotów o skręconej sierści. Ma okrągłą głowę, krótki pyszczek i duże, szeroko rozstawione, okrągłe oczy. Ma gęstą sierść, w szczególności odmiana „longhair”. Jest masywny i muskularny.

  Ciekawostki

  Stopień skręcenia loczków selkirk reksa zmienia się w zależności od pory roku, wieku oraz poziomu hormonów, dlatego dopiero po drugim roku życia jego futro osiąga dojrzały wygląd. Wąsy selkirk reksa też są kręcone.

  Selkirk rex - charakter

  • 100%

   Czuły

   Ten ujmujący kot o nietypowej sierści potrafi być bardzo czuły w stosunku do swoich opiekunów.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Selkirk rex jest dobrze umięśniony i chętnie się tym codziennie chwali.

  • 66%

   Spokojny

   Po dawce ruchu w formie samodzielnej zabawy lub biegania za piórkiem poruszanym przez opiekuna, lubi się wyciszyć.

  • 66%

   Inteligentny

   W lot pojmuje domowe zwyczaje i potrafi się do nich dostosować. A gdy będzie chciał mieć pełną uwagę swojego opiekuna, szybko się nauczy, jak ją zdobyć.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   To ciekawski kot. Selkirkowi trzeba koniecznie przygotować kryjówkę lub wysoko położone miejsce do wskakiwania, skąd będzie mógł obserwować wszystkie nowości w domu. Pomoże mu tu również w adaptacji w nowym miejscu.

  • 66%

   Niezależny

   Gdy jest sam w domu, potrafi się sobą zająć tak samo, jak podczas obecności opiekunów, o ile ma zapewnione stymulujące zajęcia.

   Zachowanie

   • 33%

    Gadatliwość

    Selkirk rex nie jest typem "gaduły". Niemniej jednak miauczenie pozwala mu ściągnąć na siebie uwagę opiekuna… za każdym razem, kiedy ma na to ochotę!

   • 66%

    Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

    Nie ma lepszego sposobu na rozwiane nudy, niż codzienna dawka ruchu! To jest to, co selkirk rex lubi najbardziej!

   • 66%

    Skłonność do ucieczek

    Z łatwością przywyknie do życia w mieszkaniu.

   • 33%

    Łakomczuch

    To mocno zbudowany kot o dużym apetycie, dlatego trzeba zwracać uwagę, ile je, aby zachował dobrą formę.

    Nie wiesz którą rasę kota wybrać? Wamiz pomoże Ci wybrać rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia

    Współżycie z innymi

    • 100%

     Selkirk rex i koty

     Pojawienie się nowego kota w domu może wprawić go w podły humor i bardzo zestresować. Dlatego trzeba poświęcić czas na odpowiednie zapoznanie zwierząt, aby pierwsze chwile spędzone razem były pozytywne.

    • 66%

     Selkirk rex i psy

     Kotu nie jest łatwo polubić drugie zwierzę mówiące w innym języku ciała. Niemniej jednak, z biegiem czasu, kot z psem mogą się polubić, pod warunkiem, że kot ma zapewnione wysoko położone miejsca do wskakiwania, a pies jest nauczony, jak obchodzić się z kotem.

    • 100%

     Selkirk rex i dzieci

     Ponieważ jest jednocześnie zabawowy i opanowany, zaakceptuje obecność dzieci, które są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy traktować czworonożnego towarzysza zabaw. Kot niekiedy potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie i nie lubi, gdy mu się przeszkadza. Zrozumienie i poszanowanie tej zasady to klucz do zbudowania pięknej relacji między kotem i ludźmi, małymi i dużymi!

    • 66%

     Selkirk rex i osoby starsze

     Niektóre osobniki są spokojniejsze, niż inne, a na starość stają się jeszcze stateczniejsze i mogą być świetnymi towarzyszami dla spokojnej osoby.

     %}

     Selkirk rex - cena

     Kociak w hodowli kosztuje średnio 2500 - 3000 zł. Cena zależy od hodowli, pochodzenia, wieku, a nawet płci malca. Utrzymanie selkirk rexa to koszt rzędu 120 zł miesięcznie.

     Selkirk rex - pielęgnacja

     Delikatne, codzienne szczotkowanie pozwoli usunąć martwe włosy i utrzymać loczki w ładzie. Futerko na brzuchu i pod spodem łapek warto uczesać grzebieniem. Trzeba też regularnie sprawdzać i czyścić uszy pod kątem odkładającej się woskowiny. Może być konieczne przemywanie oczu za pomocą płynu fizjologicznego, zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii.

     Linienie

     W okresie linienia gubi mniej lub więcej sierści, w zależności od tego, czy jest odmiany krótkowłosej, czy półdługowłosej.

     Żywienie

     Jak w przypadku każdego kota, aby był zdrowy, zaleca się podawanie karmy wysokiej jakości.

     Zdrowie

     Długość życia

     Selkirk rex żyje od 12 do 20 lat.

      

     Odporność/wytrzymałość

     Gęste futro i podszerstek sprawiają, że jest dość odporny zarówno na zimno, jak i na ciepło, choć znacznie łatwiej przyzwyczaja się do niskich temperatur.

     Skłonność do tycia

     Należy zwrócić uwagę na wartości odżywcze karmy oraz wielkości dziennych porcji, aby uniknąć przyrostu masy ciała.

     Częste choroby

     Selkirk reksowi mogą doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia. Niemniej jednak pewne choroby o podłożu genetycznym są dla niego typowe:

     • Kardiomiopatia przerostowa to choroba, która polega na zgrubieniu mięśnia sercowego. Może prowadzić do niewydolności serca, o objawach takich jak arytmia, obrzęk płuc czy zakrzepica tętnicy. Chorobę można wykryć za pomocą badania echokardiografem, które należy co roku powtarzać. W zależności od wyniku badania, można stosować leczenie, które poprawi jakość życia zwierzęcia.
     • Wielotorbielowatość nerek to choroba, która powoduje powstawanie na nerkach cyst wypełnionych cieczą, co prowadzi do nieodwracalnej niewydolności tych organów. Obserwacja i opieka weterynaryjna, a także specjalistyczna dieta, mogą spowolnić rozwój choroby i poprawić kotu jakość życia i je przedłużyć.

     Rozmnażanie

     W miocie na świat przychodzą 3 lub 4 kocięta.

      

     Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
     Dodaj komentarz