Norweski leśny

Inne nazwy : Skogkatt, Norwegian Forest Cat, Chat des Forêts Norvégiennes

Zdjęcie: dorosły kot rasa Norweski leśny
Zweryfikowane przez eksperta
Komentarz Udostępnij

Długość życia

Norweski leśny średnio żyje od 14 do 16 lat

Charakter

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 35 i 40 cm

Waga dorosłego osobnika

Kotka pomiędzy 4 i 6 kg
Kot pomiędzy 5 i 8 kg
Kolor umaszczenia
Czarne Białe Kremowy Niebieskie/szare
Rodzaj szaty
Długa
Kolor oczu
Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Brązowe
Różnooki

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Norweski leśny

Pochodzenie i historia rasy Norweski leśny

Nie wiadomo do końca, jak koty trafiły do Skandynawii i jakie jest pochodzenie kota norweskiego. Być może koty przywieźli na północ Wikingowie, zabierając je ze sobą podczas jednej ze swych podróży na Bliski Wschód bądź do Wielkiej Brytanii, gdzie koty domowe były już od czasów rzymskich. W wyniku pierwszych wypraw krzyżowych do krajów północnej Europy trafiły również długowłose koty Iranu, Turcji i Rosji. Być może skrzyżowały się z obecnymi już na skandynawskich ziemiach kotami, a te z nich, które najlepiej dostosowały się do surowych warunków życia, przetrwały i przekazywały dalej swoje cechy. Ponieważ Półwysep Skandynawski jest dość mocno odizolowany, tutejsze koty krzyżowały się poniekąd w zamkniętej grupie, przez co pewne charakterystyczne cechy osobnicze mogły się utrwalić i stać się normą. Dlatego też wygląd kota norweskiego leśnego nie zmienił się przez wiele stuleci, a człowiek w niego nie ingerował.

Dopiero na początku XX wieku hodowcy zdecydowali się kontrolować, ale przede wszystkim chronić tę rasę. W istocie, dziś obecność w Norwegii coraz większej liczby krótkowłosych kotów jest zagrożeniem dla typowego długowłosego, norweskiego półdzikiego kota, który zamieszkuje ten kraj od wieków. Po zakończeniu II wojny światowej odłowiono najpiękniejsze osobniki, niekiedy bezpośrednio w lasach, aby hodowcy mogli chronić czystość tej rasy. Dzisiaj kot norweski leśny jest w Norwegii oficjalną, narodową rasą kota.

Kot norweski leśny - cena

Na zakup kociaka norweskiego leśnego trzeba przeznaczyć od 1000 do 2800 zł. Różnice w cenie wynikają z takich czynników jak tytuły zdobyte przez rodziców, renoma danej hodowli, wiek, płeć kociaka, jego przeznaczenia (do dalszej hodowli lub „na kolana”), a nawet odmiany barwnej (do najrzadszych i najcenniejszych należą np. kolory bursztynowy i jasnobursztynowy). Utrzymanie kota to koszt w wysokości około 15-200 zł miesięcznie, nie licząc kosztów ponoszonych sporadycznie, np. wizyt weterynaryjnych.

Planujesz zakup kota rasy Norweski leśny?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Norweski leśny ...

Zwierzęta do adopcji

Czy rasa Norweski leśny jest dla Ciebie?

Zrób test!

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Chcesz udostępnić ten plik: