Reklama

toyger

Kot jak tygrys – poznaj pręgowane rasy kotów

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Świat kotów rasowych pełen jest zwierząt przypominających wyglądem lamparty, serwale czy oceloty. Ich futerko usiane jest cętkami i rozetami. A co z miłośnikami tygrysów? Czy istnieją rasy o pręgach tak wyraźnych jak u największego przedstawiciela kotowatych?

Dzikie koty fascynują ludzi od wieków. Istnieje wiele ras kotów cętkowanych, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty.

Dla tych, którzy pragną mieć w domu miniaturkę tygrysa, odpowiednim wyborem są natomiast koty pręgowane. Które rasy najbardziej przypominają dzikie tygrysy?

Toyger – czyli miniaturowy tygrys

Toyger to dość nowa rasa, wyhodowana w USA w latach 80. XX w. To kot, który ma jak najbardziej przypominać małą, domową wersję tygrysa.

Ma króciutką, miękką i błyszczącą sierść w kolorze pomarańczowo-brązowym, z wyraźnie zaznaczonymi czarnymi pręgami – to klasyczny toyger, wzorowany na tygrysach bengalskich i pozostałych podgatunkach tropikalnych. Powstała także jaśniejsza wersja minitygrysa, z czarnymi pręgami na srebrzystym tle.

Przodkami toygera są koty rasy bengalskiej oraz różne, starannie dobrane pod względem rysunku koty domowe, zarówno amerykańskie, jak i sprowadzone z innych rejonów świata. Bardzo istotną rolę w powstaniu rasy odegrał Jammu Blu, uliczny kot pochodzący z Kaszmiru.

Toyger wygląda jak tygrys, ale charakter ma bardzo „domowy”. To zwierzak spokojny, uczuciowy, skory do zabawy i ciekawy wszystkiego. Lubi towarzystwo człowieka, chętnie się uczy. W Polsce pierwsze toygery pojawiły się już kilka lat temu, ale wciąż jest to rasa bardzo rzadka.

Cena toygera może wahać się od 4 do nawet 8 tys zł!

Toyger wygląda jak mini tygrys ©Shutterstock/stockelements

Kot bengalski – nie tylko w cętki

Kot bengalski, czyli rasa hybrydowa powstała z krzyżówki dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym, kojarzy się przede wszystkim z miniaturowym lampartem o futerku ozdobionym cętkami i rozetami. Niektóre koty tej rasy są jednak pręgowane – co prawda nie dokładnie tak jak tygrys, ale wyraźny kontrast między tłem a czarnym pręgowaniem oraz charakterystyczny „naszyjnik” z pręg wokół szyi nadają kotu dziki, „tygrysi” wygląd.

Pręgowane koty bengalskie powinny mieć na futerku rysunek marmurkowy (od pręgi na grzbiecie rozchodzą się na boki spiralne wzory). Pręgowane odmiany barwne tej rasy to:

  • brązowy czarno pręgowany (marmurkowy),
  • seal mink (sepia – czyli w typie kota burmskiego)
  • czarno pręgowany,
  • śnieżny czarno pręgowany.

Dodatkowo uznano nowe odmiany barwne ze srebrzystym pręgowaniem.

Koty bengalskie to zwierzęta bardzo aktywne, energiczne, inteligentne, przyjazne i lojalne. Chętnie wychodzą na spacery w szelkach, wiele z nich nawet z ochotą wchodzi do wody. To bez wątpienia kot o naturze odkrywcy.

Koty bengalskie, podobnie jak toygery, to jedne z droższych ras kotów. Cena kota bengalskiego może się wahać od 2500 zł do nawet 7000 zł. 

©Shutterstock/ hvoya

Maine coon tabby – olbrzymi pręgus

Tygrys to największy przedstawiciel kociej rodziny, a maine coon – jeden z największych kotów domowych. Imponujący, pręgowany maine coon o umaszczeniu dzikim to prawdziwy tygrys wśród kotów domowych!

Kocur osiąga wagę nawet powyżej 10 kg, a na dodatek może się pochwalić okazałą kryzą czy kołnierzem – dłuższą sierścią na szyi i piersi, okalającą głowę niczym u dorodnego tygrysa. Do tego te pręgi na brązowym, srebrzystym czy rudym tle!

Oczywiście ten domowy tygrys to ostoja łagodności, choć bynajmniej nie o flegmatycznym usposobieniu. To przyjazny, sympatyczny, inteligentny i ciekawy wszystkiego kot, który lubi być w centrum uwagi i kocha ludzi.

Pręgowany Maine coon ©Shutterstock/ bunnygraphy

Kot syberyjski tabby – jak mały syberyjski tygrysek

Syberia to ojczyzna największego spośród tygrysów – króla tajgi, tygrysa syberyjskiego zwanego też amurskim. To również kraina jednej z większych ras kotów – kota syberyjskiego o równie imponującym, grubym futrze. 

Kot syberyjski to stara, naturalna rasa kotów półdługowłosych, która zyskała ogólnoświatową popularność dopiero po upadku Związku Radzieckiego. W swej ojczyźnie przez wieki kot ten zdołał wykształcić cechy, które pozwalały mu przetrwać w trudnych warunkach klimatycznych.

Koty syberyjskie tabby mają futro ozdobione pięknym pręgowanym rysunkiem, a okazała kryza okalająca szyję i królewska poza przypominają jako żywo większego kuzyna z syberyjskiej tajgi.

©Shutterstock/ Just-Mila

Dragon Li – chiński tygrys

Dragon Li uznawany jest w Chinach za jedną z najstarszych ras kotów. Poza swoją ojczyzną kot ten jest niezwykle rzadko spotykany i mało znany – amerykańska organizacja felinologiczna CFA uznała go dopiero w 2010 r.

W Chinach Dragon Li znany jest od setek lat, a wokół jego pochodzenia narosło wiele legend. To kot, któremu tradycja przypisuje zdolności nadprzyrodzone. Na co dzień jest jednak przyjacielski, przymilny, łagodny i uczuciowy. Każdy Dragon Li cechuje się umaszczeniem brązowym czarno pręgowanym, a dodatkowo włosy okrywowe są poprzecznie prążkowane (agouti).

Kot rasy Dragon Li©Shutterstock

Kot amerykański krótkowłosy tabby

Duma Ameryki, najpopularniejsza i najstarsza rasa w USA – kot amerykański krótkowłosy niegdyś był po prostu amerykańskim „dachowcem”, dopóki nie postanowiono opracować wzorca rasy i zadbać o to, aby jej szczególne cechy przetrwały.

To kot z wyglądu „pośredni” między kotem europejskim krótkowłosym a kotem brytyjskim. Nie jest tak „misiowaty” jak brytyjczyk i nie ma tak szerokiej głowy jak on. Ma natomiast krótszy pyszczek niż kot europejski.

Najpopularniejszą odmianą barwną kota amerykańskiego jest srebrzysty pręgowany. Rasa występuje jednak w całej gamie odmian barwnych. Oczywiście to koty tabby, z wyraźnie zaznaczonym, „tygrysim” rysunkiem, najbardziej będą przypominały z wyglądu tygrysa. 

Kot amrykański krótkowłosy ©Shutterstock/ Oleksandr Volchanskyi

Sokoke – trochę inny tygrys

Sokoke to kolejna rzadka i niezbyt dobrze nam znana, ale stara rasa naturalna. Pochodzi z Kenii, a dokładniej z terenów rezerwatu leśnego Arabuko-Sokoke pokrywających spore obszary wzdłuż kenijskiej linii brzegowej.

Sokoke to kot o dzikim wyglądzie, bardzo sprawny i gibki. Ma krótką i ściśle przylegającą do ciała sierść. Umaszczenie sokoke może być różne, zarówno brązowe, jak i jaśniejsze, piaskowe czy płowe (jasne tło jest wręcz pożądane). Na tym tle wyraźnie rysują się czarne pręgi, z tym że u sokoke – inaczej niż u tygrysa – nie układają się one na grzbiecie w proste pasy, lecz we wzór marmurkowy.

Nie zmienia to faktu, że ta naturalna i bardzo egzotyczna rasa zasługuje na miano jednego z „małych tygrysów”.

Kenijski kot Sokoke©Shutterstock

Kot europejski krótkowłosy i pręgowany dachowiec

Nie wolno oczywiście zapomnieć o tygrysach, które każdy z nas może mieć u siebie w domu – wszelkich pręgowanych burasach czy rudzielcach, spośród których niejeden ma bardzo ciekawy, mocno zaznaczony rysunek tabby.

Warto wspomnieć, że gen odpowiedzialny za mocno zaznaczone pręgowanie jest u kotów domowych całkiem nowy – pojawił się na terenach Anatolii w późnym średniowieczu i od tej pory jest jedną z cech odróżniających koty domowe tabby od ich przodków, kotów nubijskich.

Rasową – rodowodową – wersją europejskich dachowców jest kot europejski krótkowłosy. Przedstawiciele tej rasy mają udokumentowane pochodzenie; najwięcej można ich spotkać w krajach skandynawskich.

Kot europejski krótkowłosy©Shutterstock/ F_N

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?