Radom (26-600)
Brytyjski długowłosy
Inna nazwa: British Longhair
Cechami rozpoznawczymi kota brytyjskiego długowłosego, podobnie jak jego kuzyna - kota brytyjskiego krótkowłosego, są jego krągła aparycja i mięciutkie futerko. Choć ambasadorem rasy pozostaje kot niebieski, każdy British Longhair, bez względu na maść, wygląda dostojnie i elegancko. Jego długa sierść, niegdyś uważana za wadę, dziś jest pożądaną cechą, która nadaje mu bajecznego wyglądu i wzbudza czułość. Kot brytyjski długowłosy jest bez wątpienia czarujący i bije od niego siła spokoju!
Długość życia |
Brytyjski długowłosy średnio żyje od 14 do 18 lat |
Charakter |
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Kotka
Około 28 cm
Kot
Około 30 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Kotka
pomiędzy 3 i 4 kg
Kot
pomiędzy 5 i 8 kg
|
Kolor umaszczenia
Maść brytyjczyka może być : czarna, niebieska / łupkowa, czekoladowa, liliowa, cynamonowa, płowa, ruda, kremowa, szylkretowa, biała. |
Czarne Czekoladowe/ brązowe Białe Rude Kremowy Niebieskie/szare |
Rodzaj szaty
Sierść jest półdługa. |
Długa |
Kolor oczu
Dopuszczalny kolor oczu : niebieski / akwamaryna, złoty / żółty, miedziany, zielony, różne. |
Niebieskie
Zielone
Żółty/złoty
Brązowe
Różnooki
|
Cena zakupu |
Brytyjski długowłosy kosztuje pomiędzy 2000zł a 4000zł |
Kot brytyjski długowłosy jest rasą znacznie rzadziej spotykaną niż jego rasa siostrzana, czyli kot brytyjski krótkowłosy. Mimo to bardzo szybko zyskuje ona na popularności – zarówno w Europie, jak i na całym świecie.
Więcej informacji na temat rasy Brytyjski długowłosy
Pochodzenie i historia rasy Brytyjski długowłosy
Historia tej rasy jest naturalnie związana z historią kota brytyjskiego krótkowłosego, który w Anglii popularność zyskał już w 1871 roku, kiedy to zdobył nagrodę na pierwszej wystawie kotów rasowych. Niestety II wojna światowa bardzo przetrzebiła tę rasę. Podjęto więc starania, aby ją odbudować. Najpierw kilka spośród ocalałych brytyjczyków skojarzono z kotami domowymi bez rodowodu. Okazało się jednak, że osobniki pochodzące z tych krzyżówek były znacznie szczuplejsze od swoich przodków. Brytyjczyki kojarzono również m.in. z kotami kartuskimi.
Aby otrzymać koty krąglejsze i bardziej krępe, podjęto kolejną próbę krzyżowania, tym razem z persami. Tak oto do hodowli trafił gen odpowiedzialny za długą sierść. Choć koty brytyjskie długowłose przez wiele lat stały w cieniu swoich krótkowłosych braci, dziś są niezwykle cenione zarówno ze względu na ciekawy wygląd, swą unikatowość, jak i miłe w dotyku, jedwabiste futro.
Kot brytyjski długowłosy - charakter
Zachowanie rasy Brytyjski długowłosy
Dla kogo rasa Brytyjski długowłosy ?
Kot brytyjski długowłosy - cena
Cena kociaka brytyjskiego długowłosego wynosi średnio od 2000 do 4000 zł. Kwota zależy między innymi od tytułów zdobytych przez rodziców, renomy hodowli, wieku i płci kotka oraz jego przeznaczenia (do dalszej hodowli lub „na kolana”). Miesięczne utrzymanie kota to koszt około 120-150 zł, co wystarcza, aby zaspokoić wszystkie jego potrzeby.
Wybrane hodowle kotów brytyjskich długowłosych znajdziesz tutaj
Brytyjski długowłosy - linienie
Obfite
Podczas wiosennego linienia w widoczny sposób wzrasta ilość gubionej sierści. Dlatego kota trzeba przyzwyczajać do regularnego szczotkowania, aby przebiegało w spokoju i było dla niego przyjemne. Warto raz na tydzień skorzystać z furminatora, aby wyczesać martwy podszerstek.
Kot brytyjski długowłosy - pielęgnacja
Regularne szczotkowanie jest konieczne, aby usunąć martwe włosy, co zapobiega tworzeniu się kołtunów, a także połykaniu kul włosowych przez kota. Miękkie futro brytyjczyków lubi się filcować i zbijać.
Zdrowie rasy Brytyjski długowłosy
Kot brytyjski długowłosy żyje średnio od 14 do 18 lat.
Jego długie i gęste futro chroni go przed zimnem i złą pogodą.
Będąc z natury spokojnym i wyciszonym kotem, brytyjczyk ma skłonność do przybierania na wadze. Podawanie jedzenia w interaktywnych miskach, codzienna zabawa i postępowanie zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii oraz dietetyka zapewnią kotu zdrowe i aktywne życie.
Kotu brytyjskiemu długowłosemu mogą doskwierać choroby typowo kocie, jak choćby schorzenia jamy ustnej. Oprócz tego należy monitorować go pod kątem:
- Erytrolizy noworodków: u kociaków brytyjskich długowłosych diagnozowana częściej niż u innych ras. Jest to śmiertelna choroba noworodków;
- Wielotorbielowatości nerek: przejawia się powstawaniem torbieli, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie nerek, co prowadzi do niewydolności organu. Odpowiednio dobrana dieta może opóźnić rozwój choroby oraz złagodzić objawy, a co za tym idzie, wydłużyć życie kota;
- Kardiomiopatii przerostowej: choroba dotyczy zarówno kotów rasowych jak i dachowych. W długiej perspektywie prowadzi do niewydolności serca. Badanie przesiewowe przeprowadza się echokardiografem i powinno się je rokrocznie powtarzać. W przypadku wykrycia choroby, można zastosować leczenie łagodzące jej objawy.
Dopuszcza się kojarzenie z rasą siostrzaną – brytyjskim kotem krótkowłosym. Niektóre organizacje felinologiczne dopuszczają krzyżowanie także z niektórymi innymi rasami.
W miocie na świat przychodzą średnio cztery kociaki.
Planujesz zakup kota rasy Brytyjski długowłosy?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Brytyjski długowłosy ...