Brytyjski długowłosy

Inne nazwy: British Longhair

Brytyjski długowłosy
Brytyjski długowłosy

Cechami rozpoznawczymi kota brytyjskiego długowłosego, podobnie jak jego krótkowłosego kuzyna, są jego krągła aparycja i mięciutkie futerko. Choć ambasadorem rasy pozostaje kot niebieski, każdy British Longhair, bez względu na maść, wygląda dostojnie i elegancko. Jego długa sierść, niegdyś uważana za wadę, dziś jest pożądaną cechą, która nadaje mu bajecznego wyglądu i wzbudza czułość. Kot brytyjski długowłosy jest bez wątpienia czarujący i bije od niego siła spokoju! 

dna

Najważniejsze informacje o kocie brytyjskim długowłosym

  • Długość życia : pomiędzy 14 i 18 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Spokojny
  • Rodzaj szaty : Długa
  • Cena : pomiędzy 2000 zł i 4000 zł

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Kotka Około 28 cm
Kot Około 30 cm

Kot brytyjski długowłosy pełne rozmiary osiąga w wieku około 2 lat. 

Kot brytyjski długowłosy - waga

Kotka pomiędzy 3 i 4 kg
Kot pomiędzy 5 i 8 kg

Maść

Maść brytyjczyka może być : czarna, niebieska / łupkowa, czekoladowa, liliowa, cynamonowa, płowa, ruda, kremowa, szylkretowa, biała. 
Dopuszcza się wszystkie maści szaty, choć kolorem najbardziej pożądanym jest biały.

Typy umaszczeń

Typy umaszczeń : jednolity, tabby / pręgowany, colorpoint, bikolor, norka. 
Dopuszcza się wszystkie typy umaszczenia.
 

Rodzaj szaty

Sierść jest półdługa.

Kolor oczu

Dopuszczalny kolor oczu : niebieski / akwamaryna, złoty / żółty, miedziany, zielony, różne. 

Opis

Podobnie jak jego krótkowłosy krewny, kot brytyjski długowłosy jest masywny, mocny i solidnie zbudowany. Ma okrągłą głowę z małymi uszkami, szeroko rozstawione oczy oraz krótką, ale nie spłaszczoną kufę. Jego sylwetka jest krągła i krępa, przez co wygląda uroczo niczym miś. Ma charakterystyczne, gęste futro. Mimo że występuje w wielu kolorach, niewątpliwie niebieski jest maścią, w której najbardziej mu do twarzy!

Kot brytyjski długowłosy - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Brytyjski kot długowłosy jest miły i delikatny. Do tego "pluszaka" zawsze przyjemnie jest się przytulić!

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Choć kot brytyjski długowłosy jest silny i umięśniony, nie należy do szczególnie aktywnych kotów.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ciężka budowa ciała i gęsta sierść usprawiedliwiają jego zamiłowanie do odpoczynku. W czterech ścianach będzie szczęśliwy – zwłaszcza, gdy dysponuje urozmaiconym otoczeniem, wyposażonym w miejsca do wskakiwania, wysokie drapaki i kryjówki, które zapewniają mu stymulujące zajęcia. 

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Kot brytyjski długowłosy jest ciekawski i bystry!

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Z pewnością lubi towarzystwo znajomych mu osób. Zapoznanie z nowymi wymaga czasu i poszanowania granic!

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ponieważ jest z natury spokojny, dość łatwo znosi samotność. Niemniej jednak dla zabicia nudy koniecznie trzeba mu zapewnić stymulujące zajęcia. 

Zachowanie

Gadatliwość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Kot brytyjski długowłosy ma słodki cichy głosik i bardzo rzadko miauczy.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Częste, wspólne zabawy z opiekunem są konieczne! Dzięki nim kot zachowa dobrą formę, a przede wszystkim zbuduje pozytywną, trwałą relację ze swoim właścicielem!

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Choć raczej jest domatorem, ma w sobie odrobinę typowej kociej ciekawości. Ostrożność nie zawadzi!

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Słynie z zamiłowania do objadania się. Dobrym rozwiązaniem jest zakup interaktywnej miski, która zapewni mu zajęcie, ale przede wszystkim kot będzie mniej i wolniej jadł.

Współżycie z innymi

Brytyjski długowłosy i koty

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jest kotem tolerancyjnym i o pokojowym nastawieniu do świata, więc łatwo przyzwyczaja się do obecności innych kotów. Zwierzęta należy przedstawiać sobie stopniowo, powoli, co ułatwi im nawiązanie dobrej relacji. Stosując metodę socjalizacji z izolacją, zwiększamy nasze szanse na sukces!  

Brytyjski długowłosy i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Właściwe wychowanie psa i kota pomaga w budowaniu zdrowej relacji między nimi. Zapoznawanie zwierząt musi odbywać się stopniowo i w ich własnym tempie. Trzeba też kotu zapewnić strefę odpoczynku, którą będzie miał na wyłączność. Mogą to być wysoko położone miejsca do wskakiwania lub kryjówki.

Brytyjski długowłosy i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dzieci uwielbiają słodkiego brytyjczyka o wyglądzie pluszaka, a on jest spokojny i czuły nawet w stosunku do najmłodszych! Niemniej jednak trzeba pamiętać, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci kociego języka ciała i wskazywać im, jak rozwijać relację z poszanowaniem wszystkich jej uczestników.

Brytyjski długowłosy i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

To zrównoważony kot, który może być dobrym towarzyszem dla spokojnej osoby starszej, o ile jest ona w stanie mu zapewnić wystarczającą dawkę zabawy.

Kot brytyjski długowłosy - cena

Cena kociaka brytyjskiego długowłosego wynosi średnio od 2000 do 4000 zł. Kwota zależy między innymi od tytułów zdobytych przez rodziców, renomy hodowli, wieku i płci kotka oraz jego przeznaczenia (do dalszej hodowli lub „na kolana”). Miesięczne utrzymanie zwierzęcia to koszt około 120-150 zł, co wystarcza, aby zaspokoić wszystkie jego potrzeby.

Kot brytyjski długowłosy - pielęgnacja

Regularne szczotkowanie jest konieczne, aby usunąć martwe włosy, co zapobiega tworzeniu się kołtunów, a także połykaniu kul włosowych przez kota. Miękkie futro brytyjczyków lubi się filcować i zbijać.

Linienie

Podczas wiosennego linienia w widoczny sposób wzrasta ilość gubionej sierści. Dlatego kota trzeba przyzwyczajać do regularnego szczotkowania, aby przebiegało w spokoju i było dla niego przyjemne. Warto raz na tydzień skorzystać z furminatora, aby wyczesać martwy podszerstek.

Żywienie

Ważne jest, aby brytyjczykowi podawać wysokiej jakości karmę dostosowaną do jego aktywności fizycznej, wieku oraz wymagań zdrowotnych. Ponieważ jest on dużym, a jednocześnie średnio ruchliwym kotem, może mieć skłonność do nadwagi. Dlatego warto stosować się do wskazówek dietetyka odnośnie wielkości dziennej porcji, co pozwoli utrzymać kota w dobrej formie.

Zdrowie

Długość życia

Kot brytyjski długowłosy żyje średnio od 14 do 18 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jego długie i gęste futro chroni go przed zimnem i złą pogodą.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Będąc z natury spokojnym i wyciszonym kotem, brytyjczyk ma skłonność do przybierania na wadze. Podawanie jedzenia w interaktywnych miskach, codzienna zabawa i postępowanie zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii oraz dietetyka zapewnią kotu zdrowe i aktywne życie.

Częste choroby

Kotu brytyjskiemu długowłosemu mogą doskwierać choroby typowo kocie, jak choćby schorzenia jamy ustnej. Oprócz tego należy monitorować go pod kątem: 
o    erytrolizy noworodków: u kociaków brytyjskich długowłosych diagnozowana częściej niż u innych ras. Jest to śmiertelna choroba noworodków;
o    wielotorbielowatości nerek: przejawia się powstawaniem torbieli, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie nerek, co prowadzi do niewydolności organu. Odpowiednio dobrana dieta może opóźnić rozwój choroby oraz złagodzić objawy, a co za tym idzie, wydłużyć życie kota;
o    kardiomiopatii przerostowej: choroba dotyczy zarówno kotów rasowych jak i dachowych. W długiej perspektywie prowadzi do niewydolności serca. Badanie przesiewowe przeprowadza się echokardiografem i powinno się je rokrocznie powtarzać. W przypadku wykrycia choroby, można zastosować leczenie łagodzące jej objawy. 

Rozmnażanie

Dopuszcza się kojarzenie z rasą siostrzaną – brytyjskim kotem krótkowłosym. Niektóre organizacje felinologiczne dopuszczają krzyżowanie także z niektórymi innymi rasami.
W miocie na świat przychodzą średnio cztery kociaki.

Ciekawostki

Kot brytyjski długowłosy jest rasą znacznie rzadziej spotykaną niż jego rasa siostrzana, czyli kot brytyjski krótkowłosy. Mimo to bardzo szybko zyskuje ona na popularności – zarówno w Europie, jak i na całym świecie.

Pochodzenie i historia

Historia tej rasy jest naturalnie związana z historią kota brytyjskiego krótkowłosego, który w Anglii popularność zyskał już w 1871 roku, kiedy to zdobył nagrodę na pierwszej wystawie kotów rasowych. Niestety II wojna światowa bardzo przetrzebiła tę rasę. Podjęto więc starania, aby ją odbudować. Najpierw kilka spośród ocalałych brytyjczyków skojarzono z kotami domowymi bez rodowodu. Okazało się jednak, że osobniki pochodzące z tych krzyżówek były znacznie szczuplejsze od swoich przodków. Brytyjczyki kojarzono również m.in. z kotami kartuskimi.

Aby otrzymać koty krąglejsze i bardziej krępe, podjęto kolejną próbę krzyżowania, tym razem z persami. Tak oto do hodowli trafił gen odpowiedzialny za długą sierść. Choć koty brytyjskie długowłose przez wiele lat stały w cieniu swoich krótkowłosych braci, dziś są niezwykle cenione zarówno ze względu na ciekawy wygląd, swą unikatowość, jak i miłe w dotyku, jedwabiste futro.

Imiona dla kota brytyjskiego krótkowłosego

Kot: Hermes, Pluszak, Fluffy

Kotka: Madame, Perła, Rosa 

Sprawdź nasz katalog imion dla kotów