Reklama

Kot z miskami
© Shutterstock

Co zrobić, gdy kot stracił apetyt i nie chce jeść?

Redakcja

aktualizacja dnia

Koty zwykle nie narzekają na brak apetytu. Dotyczy to oczywiście zdrowych i aktywnych osobników. Owszem nasze futrzaki bywają wybredne, ale to zupełnie co innego? Powinniśmy nauczyć się odróżniać zwykłe kocie kaprysy od prawdziwych problemów związanych ze zmniejszeniem lub całkowitą utratą łaknienia. Co zatem może oznaczać brak apetytu u kota? Kiedy powinniśmy zacząć się martwić? I co robić, gdy kot nie chce jeść?

Od czego zależy koci apetyt?

Ilość zjadanego pokarmu nie jest jednakowa u wszystkich przedstawicieli gatunku kot domowy. A zależy to od kilku różnych czynników.

Przede wszystkim możemy zaobserwować różnice osobnicze. Niektóre koty z natury muszą jeść więcej, inne mniej, ze względu na różne tempo metabolizmu. Na to zaś z kolei wpływa między innymi wiek. Młode osobniki cechują się szybką przemianą materii, u kocich seniorów natomiast jest ona stosunkowo niska.

Apetyt u kotów zależy również od temperatury otoczenia: zimą zwierzaki mogą jeść więcej, by mieć energię do ogrzania ciała. Futrzaki aktywne i wychodzące na dwór potrzebują obfitszych posiłków niż typowe leniuchy spędzające całe dnie na kanapie. Nie możemy też zapomnieć o predyspozycjach genetycznych. I  kolejny ważny czynnik -  stan zdrowia – ale o tym za chwilę.

Fakt, że kot stracił apetyt nie musi być powodem do wszczynania alarmu. Nam również nie zawsze chce się jeść, na przykład w upalne, letnie dni. Niepokoić powinniśmy się, gdy kot ma zmniejszone łaknienie od dłuższego czasu i wyraźnie traci na wadze. Można spotkać się z opinią, iż utrata 10% masy ciała jest sygnałem, że z naszym pupilem dzieje się coś niedobrego, pod warunkiem, że nie jest on kotem otyłym na diecie odchudzającej. 

Dlaczego kot nie chce jeść?

Powiedzmy sobie teraz trochę o tym, dlaczego kot nie chce jeść. Zacznijmy może od najpoważniejszych przyczyn, czyli różnego rodzaju problemów ze zdrowiem. Niestety ich lista wcale nie jest krótka. Możliwymi przyczynami braku apetytu u kota mogą być choroby: robaczyce, niedrożność przewodu pokarmowego, cukrzyca, niewydolność nerek, zapalenie dziąseł, nadżerki na języku, a nawet obfity kamień nazębny. Niechęć do jedzenia może także pojawić się tuż po operacji i w okresie rekonwalescencji.

Spadek lub utrata łaknienia towarzyszy też osłabieniu zmysłu węchu, co nie tylko może być skutkiem choroby, ale jest też częścią zwykłego procesu starzenia. A u naszych futrzaków węch nierozerwalnie połączony jest ze zmysłem smaku – dla nich to, co apetycznie pachnie, dobrze też smakuje. Brak apetytu u kota w podeszłym wieku to częsty problem, z którym borykają się opiekunowie.

Bywa i tak, że po prostu serwujemy kotu karmę nieatrakcyjną pod względem zapachu i smaku. Oczywiście jest to również kwestia indywidualnych upodobań kulinarnych, które możemy obserwować u tych zwierzaków. Nasi czworonożni smakosze odmawiają też spożywania pokarmów zepsutych lub nawet lekko nieświeżych.

Kot nie chce jeść również w sytuacjach stresowych. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale często się zdarza. Przeprowadzka, zmiana mebli, pojawienie się psa u sąsiadów, wyjazd ukochanego opiekuna – źródeł stresu jest wiele.

W domach, w których żyje więcej niż jeden kot, możne dojść do rywalizacji,, skutkiem czego słabszy kot nie chce jeść, ponieważ boi się silniejszego. Jednak w takich sytuacjach nierzadko zdarza się, że zwierzaki się przejadają; na zasadzie „zjem więcej, by temu drugiemu nic nie zostało” albo „zjem jak najwięcej, bo ten drugi zabierze mi jedzenie”.

Spadek łaknienia może występować również w takich sytuacjach, jak zmęczenie czy wysoka temperatura otoczenia.

W przypadku kotów wychodzących istnieje też jeszcze taka możliwość, że nasz pupil po prostu „jada na mieście”. I nie chodzi tu tylko o to, że poluje. Niektóre futrzaki mają w zwyczaju odwiedzać sąsiadów i korzystając z ich gościnności, najadać się do syta.

Co zrobić, gdy kot stracił apetyt?

©Shutterstock

W przypadku trwającego dłużej niż kilka dni braku apetytu u naszego czworonożnego pupila, najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który potwierdzi lub wykluczy przyczyny zdrowotne. Tylko on jest na tyle kompetentny, by postawić diagnozę i przepisać odpowiednie leki (leczenie zwierzaka na własną rękę skończyć się może dla niego tragicznie!). Powrót do zdrowia oznacza zwykle rozwiązanie problemów z łaknieniem.

Z wizytą w gabinecie weterynaryjnym nie należy zwlekać, gdy kot nie chce jeść, a przy tym wyraźnie chudnie, jest osowiały, ma problemy z gryzieniem czy przełykaniem, cierpi z powodu biegunki, wymiotuje, ma twardy brzuch, unika bliskiego kontaktu z nami i tak dalej. Powinniśmy mieć jednak świadomość, iż brak tych objawów nie musi wcale oznaczać, że nasz pupil jest zupełnie zdrowy, a źródło problemu z łaknieniem leży gdzie indziej!

Jeśli lekarz wykluczy medyczne przyczyny braku apetytu u kota, szukamy dalej! Zastanówmy się nad tym, czy w otoczeniu naszego pupila nie zaszły jakieś zmiany, nie wydarzyło się coś, co może być dla niego stresujące i postarajmy się usunąć żródło stresu. Czasem niestety może to nie być proste, jak chociażby w przypadku wspomnianego wyżej konfliktu między czworonożnymi domownikami (bywa, że jedynym rozwiązaniem jest rozdzielenie zwierząt).

Nie zapominajmy również o najbardziej banalnych powodach tego, że kot stracił apetyt! Upał na dworze? Gdy zrobi się chłodniej, zwierzak zacznie więcej jeść. Zmiana dotychczasowej diety na nową? Pamiętajmy, że nowe karmy należy wprowadzać stopniowo. Być może warto zmienić nawyki żywieniowe pupila i urozmaicić jego menu? A jeśli po prostu niedokładnie myjemy kocie miski albo postawiliśmy je w miejscu, w którym kot nie może spokojnie zjeść? Zadbajmy o higienę i zapewnijmy zwierzakowi trochę intymności przy jedzeniu.

Osobnym problemem jest brak apetytu u kotów starszych. W ich przypadku pomóc mogą preparaty wzmagające łaknienie (można je stosować również u młodych zwierząt) oraz podawanie bardzo aromatycznego jedzenia. Odwiedźmy też lekarza weterynarii, który sprawdzi, czy nasz pupil nie cierpi na typowe dla podeszłego wieku schorzenia.

Jak zapobiegać problemom z łaknieniem u kotów?

Postępując w odpowiedni sposób, wielu problemom z odżywianiem u kotów będziemy mogli zapobiec. Oczywiście nie wszystkim. Nie zawsze jesteśmy w stanie na przykład uchronić pupila przed chorobą. Jednakże regularne odrobaczanie i szczepienia profilaktyczne zmniejszają ryzyko zachorowania., awizyty kontrolne w gabinecie weterynaryjnym pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium rozwoju. Preparaty odkłaczające natomiast zapobiegną tworzeniu się kul włosowych w jelitach.

Od pierwszego dnia pobytu zwierzaka w naszym domu musimy dbać o jego dietę. Powinna być urozmaicona i aromatyczna, co zachęca do jedzenia. Pilnujmy, by nasz pupil dostawał tylko odpowiedni dla niego, najlepszej jakości i zawsze świeży pokarm. Szansę na to, że przyzwyczajony do różnorodnego i idealnie skomponowanego menu kot straci apetyt są dużo mniejsze niż w przypadku jego źle odżywianych kuzynów.

Miski ustawmy w miejscu, w którym nasz pupil może w spokoju oddać się konsumpcji. I nie zapominajmy ich regularnie czyścić – również miskę na wodę.

Konsultacja: Lekarz weterynarii Franek Paśko.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?