Reklama

alergia na kota

alergia na kota

© Shutterstock

Alergia na koty - jak sobie z nią poradzić?

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Alergia na kota to szczególnie przykra dolegliwość dla miłośników tych czworonogów. Jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie? Z artykułu dowiesz się także, jak ograniczyć ilość alergenów w swoim otoczeniu i czy alergik może mieć kota.

Alergia jest nieprawidłową reakcją immunologiczną organizmu na różne substancje, które nazywamy alergenami. Najczęściej objawia się katarem i łzawieniem, świądem skóry i uczuciem zatkanego nosa, ale w skrajnych przypadkach może powodować wstrząs anafilaktyczny i śmierć.

Na szczęście ten najczarniejszy scenariusz zdarza się rzadko, ale alergia i tak potrafi utrudnić życie - tym bardziej że w wyniku zanieczyszczeń i niezdrowego trybu życia występuje coraz częściej, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jednym z typów alergii, który budzi szczególne emocje, jest alergia na zwierzęta, czy - jak powszechnie się sądzi - uczulenie na sierść kota czy psa.


Alergia na kota - skąd się bierze i jakie są objawy?

Reakcje alergiczne, które pojawiają się w kontakcie ze zwierzakiem, wcale nie są uczuleniem na sierść kota, ale na kilka rodzajów białek, które występują w jego skórze oraz gruczołach ślinowych (najsilniejszy alergen określa się symbolem: białko Fel d 1.

Białko to ze śliny przenoszona jest na futro podczas zabiegów higinicznych. Alergeny występują nie tylko bezpośrednio na kocim ciele, ale także w otoczeniu, w którym przebywa zwierzak.

Na dodatek są mniejsze nawet od alergenów roztoczy, więc z łatwością się rozprzestrzeniają. Niestety, to sprawia, że koty uczulają dużo częściej niż psy. Ponadto alergia na wytwarzane przez nie białko jest wrodzona, a reakcje alergiczne mogą zwiększać się z wiekiem.

Objawy alergii na kota

Jakie reakcje organizmu powinny nas zaalarmować, że być może mamy uczulenie na kota? Do objawów zaliczamy:

  • łzawienie
  • kichanie
  • kaszel
  • świąd skóry
  • wodnisty katar
  • duszności
  • obrzęk powiek
  • uczucie zatkanego nosa i swędzenie w nosie
  • reakcje skórne: rumień, pokrzywka
  • gwałtowne objawy: obrzęk krtani i silne duszności oraz wstrząs anafilaktyczny — zagrażają życiu!

Tego typu reakcje najsilniej uwidaczniają się w bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem, ale występują także, gdy przebywamy w miejscu bytowania kotów, a czasem nawet w kontakcie z ich właścicielami, którzy mogą przenosić alergeny na ubraniach.

Najbardziej niebezpieczne dla alergika jest ugryzienie przez kota. Ewentualne objawy alergii pojawiają się w czasie od 15 minut do kilku godzin po kontakcie z alergenem. Bardziej narażone na alergię na kota są osoby cierpiące na astmę i atopowe zapalenie skóry.

Alergia na kota - co robić?

Leczenie farmakologiczne i odczulanie

Leki przepisywane alergikom mają głównie działanie objawowe, tzn. mają zmniejszyć uciążliwe objawy alergii, ale nie leczą jej.

Osoby uczulone na kota mogą przyjmować leki przeciwhistaminowe oraz pomagające zwalczyć katar (np. preparaty wziewne), a w przypadku duszności — leki rozszerzające oskrzela. Leczenie farmakologiczne nie rozwiązuje jednak problemu i nie może być stosowane nieustannie.

Odczulanie na kota (immunoterapia) przynosi mniejsze efekty niż odczulanie na pyłki lub kurz, ale jest możliwe. Cały proces trwa 3-5 lat i polega na podawaniu zastrzyków z coraz większymi dawkami alergenu, aby organizm nauczył się je tolerować. Leczenie można zacząć dopiero, gdy pacjent nie wykazuje objawów alergii.

Przed podjęciem decyzji o tym, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze, powinniśmy skontaktować się z lekarzem alergologiem. Taki specjalista dobierze właściwe leczenie i przeprowadzi nas przez cały proces.

Działania, które mogą ograniczyć objawy alergii 

Jeśli objawy alergii nie są zbyt silne i mimo wszystko chcielibyśmy zatrzymać pupila, warto zastosować kilka metod, które ograniczą rozprzestrzenianie się alergenów w naszym domu lub mieszkaniu.

Częsta pielęgnacja kociego futra

Jedną z nich jest częsta pielęgnacja kociego futerka - szczotkowanie, a nawet kąpiele, jeśli zwierzak dobrze je znosi — jednak powinni zajmować się tym domownicy, u których alergia nie występuje. Alergik powinien myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem.

Wietrzenie pomieszczeń

Warto także regularnie wietrzyć pomieszczenia (pamiętajmy o zabezpieczeniu okien i balkonu siatką, aby zwierzak nie wypadł!).

Regularne odkurzanie

Konieczne jest odkurzanie podłóg (najlepiej odkurzaczem z filtrem HEPA) i wycieranie kurzu możliwie często, a także regularne pranie firanek, zasłon czy narzut. Warto także usunąć z pomieszczeń dywany lub często je czyścić.

W ten sposób możemy ograniczyć obecność alergenu w pomieszczeniach, a tym samym — zmniejszyć uciążliwe objawy alergii. Niestety, jeśli objawy nadal będą występować — powinniśmy poszukać pupilowi dobrego domu.

Warto wiedzieć, że kocury, ze względu na większą ilość gruczołów łojowych, uczulają bardziej — kastracja zwierzęcia ogranicza to zjawisko.

Koty, które nie uczulają - czy istnieją?

Niestety, nie ma rasy kotów, która nie uczula - to mit, często powtarzany przez nieuczciwych hodowców. Istnieją rasy kotów posiadające cechy, które mogą (ale nie muszą) ograniczać ryzyko wystąpienia alergii. Więcej o rasach kotów dla alergików przeczytasz tutaj.

Do mniej uczulających ras zalicza się:

Wszystko zależy od nasilenia alergii, a czasem nawet od konkretnego osobnika, ponieważ koty mogą wytwarzać różną ilość alergennych białek.

Jeśli mamy niewielką alergię i mimo wszystko chcielibyśmy zdecydować się na kota, warto poinformować hodowcę o naszych dolegliwościach i przed zakupem zwierzęcia poprzebywać w jego towarzystwie, by upewnić się, że objawy nie występują (więcej to tym jak sprawdzić, czy nie mamy alergii przed zakupem kota przeczytasz tutaj).

Pamiętajmy jednak, że alergia może powrócić w każdej chwili i powinniśmy przemyśleć, co w takiej sytuacji zrobimy z naszym pupilem.

Co może zrobić miłośnik kotów, u którego występuje silna alergia?

Jeśli alergia jest na tyle silna, że nie jesteśmy w stanie trzymać kota w domu, możemy mieć kontakt z tymi niezwykłymi zwierzętami w inny sposób.

Dobrym pomysłem jest dokarmianie kotów wolnożyjących, które żyją w naszej okolicy oraz pomoc organizacjom i fundacjom zajmującym się ratowaniem bezdomnych kotów — np. poprzez zamieszczanie ogłoszeń o adopcji, prowadzenie social mediów i inne.

Możemy zaadoptować kota wirtualnie, pomagać w szukaniu domów dla tych zwierzaków lub organizować zbiórki karmy i pieniędzy dla okolicznych schronisk. A może jesteś mistrzem rękodzieła i możesz wykonywać maskotki, dodatki z wizerunkiem kotów lub legowiska czy drapaki?

Pomysłów jest naprawdę wiele! Mogą okazać się początkiem własnego biznesu lub ogromną pomocą dla najbardziej pokrzywdzonych, bezdomnych kotów.

Jeśli chcesz zaadoptować psa lub kota, skorzystaj z naszej wyszukiwarki adopcyjnej.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Alergia na kota — po jakim czasie występują objawy?

Czy niemowlę może mieć alergię na kota?

Kot w domu a alergia — jak ograniczyć objawy?

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?