Reklama

Niemowlę leżące obok kota
© Shutterstock

Czy niemowlę może mieć alergię na kota? Jak rozpoznać i leczyć alergię na koty u dziecka

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Koty mogą powodować alergie u wielu dzieci. Alergia na koty występuje dwa razy częściej niż alergia na psy, u małych dzieci jest dość rzadka, przeważnie pojawia się około 4 roku życia. U niektórych dzieci można ją jednak zaobserwować dużo wcześniej. Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.

Alergia na koty jest jednym z najczęstszych przejawów alergii na zwierzęta. Za prawie 50% przypadków alergii na zwierzęta odpowiada kot.

Wbrew powszechnym przekonaniom nie jest ona spowodowana bezpośrednio przez sierść zwierzęcia, ale przez wydzielane przez nie białko alergenne Fel d1. Obecnie alergia na koty występuje u prawie 10% populacji, w tym także u najmłodszych.

Alergia na koty  u dziecka - czy może na nią cierpieć niemowlę?

Alergia jest reakcją naszego układu odpornościowego, który w zetknięciu z alergenem powoduje wystąpienie objawów zapalnych. W przypadku alergii na koty to właśnie alergen wydzielany przez zwierzę, zwany Fel d1, odpowiada za wywołanie objawów.

Niemowlęta mogą bardzo wcześnie wykazywać objawy alergii na koty (kaszel, katar, wielokrotne kichanie itp.). Jednak zdiagnozowanie malucha nie zawsze jest łatwe. U dzieci zdarza się bowiem, że nieżyt nosa i zapalenie błony śluzowej nosa i gardła występują naprzemiennie. Wywołują one objawy bardzo przypominające alergie oddechowe. 
 

Specjaliści są jednak zgodni co do tego, że więcej niż trzy zapalenia oskrzeli w sezonie zimowym u niemowlęcia oznaczają astmę. Podobnie, jeśli dziecko ma nawracający nieżyt nosa, jeśli wielokrotnie kaszle w nocy bez gorączki, może to wskazywać na astmę pochodzenia alergicznego. W razie wątpliwości należy skonsultować się z pediatrą. 

©Shutterstock

Jakie objawy mogą oznaczać alergię na kota u dziecka?


Pewne objawy powinni zaniepokoić rodziców i skłonić ich do wizyty u alergologa. Oto najczęstsze oznaki, które mogą wystąpić u niemowląt:  

 • katar;
 • seryjne kichanie; 
 • łzawienie oczu;
 • zapalenie spojówek; 
 • kaszel lub świszczący oddech w nocy lub podczas drzemki; 
 • rozwój astmy. 

Zazwyczaj wszystkie te objawy są wywoływane przez bezpośredni kontakt dziecka ze zwierzęciem, na przykład podczas zabawy lub pieszczot. U wrażliwszych dzieci objawy mogą pojawić się, gdy tylko wejdą one do pomieszczenia, w którym przebywa zwierzę. Inne mogą zareagować nawet na kontakt z właścicielem kota. W cięższych przypadkach może pojawić się obrzęk krtani, który utrudnia oddychanie, a nawet wstrząs anafilaktyczny. 

Alergia na kota może przejawiać się również objawami skórnymi taki jak świąd, rumień i pokrzywka.

Alergia na koty — przede wszystkim zapobieganie

W przypadku stwierdzonej alergii na koty lub jej podejrzenia, ważne jest, by otoczenie dziecka było jak najmniej alergizujące. W tym celu warto przestrzegać poniższych wskazówek: 

 • ograniczyć kontakt pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem;
 • zainstalować oczyszczacz powietrza z filtrem z węgla aktywnego;
 • jeśli dziecko ma kontakt z kotem, dokładnie umyć mu ręce;
 • wietrzyć dom codziennie po 5 do 10 minut;
 • często odkurzać odkurzaczem wyposażonym w filtr wylotowy HEPA;
 • uniemożliwić kotu wchodzenie do pokoju dziecka;
 • regularnie kąpać zwierzę i czyścić jego legowisko (raz w tygodniu); 
 • często szczotkować zwierzę w celu usunięcia martwej sierści. Sierść jest rezerwuarem alergenów; 
 • smarować zwierzę balsamem antyalergicznym w celu zneutralizowania Fel d1. Produkt ten, dostępny w sklepach zoologicznych lub u lekarza weterynarii, skutecznie pomoże Ci pozbyć się alergenów z sierści zwierzęcia; 
 • zachowywać maksymalną czystość otoczenia. Pozbądź się dywanów i wykładzin, zastąp je materiałami, które można myć.

Niemowlę ma alergię na koty — jakie leczenie zastosować?

Jeżeli pediatra podejrzewa, że dziecko ma alergię, zleci badania u alergologa.

Alergolog może przeprowadzić testy skórne. Używając mikroigły, umieści on kroplę alergenu pod skórą dziecka, aby sprawdzić, czy w ciągu kilku minut wystąpi reakcja. Takie testy mogą być wykonywane zaraz po urodzeniu, najczęściej przeprowadza się je po 6 miesiącu życia. 

©Shutterstock

Po postawieniu diagnozy można wprowadzić odpowiednie leczenie. Specjalista może przepisać aerozol do nosa lub krople do oczu, aby złagodzić objawy.

Dziecko może również przyjmować leki antyhistaminowe w postaci syropu podawane raz lub dwa razy dziennie. Istnieje również homeopatia o przekonującym działaniu leczniczym i zapobiegawczym. Na przykład Allium cepa 9CH skutecznie łagodzi skutki alergicznego nieżytu nosa. 

W przypadku potwierdzonej alergii na koty możliwe jest zatem zastosowanie działań zapobiegawczych i leków, które umożliwią maluchowi życie pod jednym dachem ze zwierzęciem.

Należy również pamiętać, że chociaż koty są najczęstszą przyczyną alergii u dzieci, badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Albercie wykazało, że im wcześniejsze dzieci są narażone na kontakt z sierścią zwierzęcia, tym mniej będą na nią uczulone w późniejszym okresie.

Warto wiedzieć, że choć istnieją rasy "mniej uczulające" niż inne, nie ma kotów zupełnie hipoalregicznych. Więcej o kotach dla alergików przeczytasz tutaj.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?