Reklama

Alergia na koty — rozwiązania dla zwierząt

Kobieta z alergią na kota
© Shutterstock

Nie wyobrażasz sobie życia bez swojego kota? Jeśli masz alergię na koty, możesz skorzystać z kilku wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się ich obecnością, jednocześnie ograniczając niedogodności. Od szczotkowania pupila po przyjmowanie leków — wybierz odpowiednie działania w kontaktach ze swoim zwierzakiem.

Redakcja

aktualizacja dnia 16.07.2021, 13:52

Nawet niewielka alergia na koty jest męcząca i irytująca. Aby ograniczyć reakcje alergiczne, nie wolno pominąć żadnej drogi przenoszenia się alergenów, szczególnie jeśli nie chcemy pozbywać się naszego pupila.

Oprócz konwencjonalnego leczenia właścicieli zwierząt, pewne zabiegi pielęgnacyjne kotów mogą również pomóc w ograniczeniu alergenów.

Alergia na kota - co robić, jeśli mamy już kota w domu?

Ograniczenie alergenów poprzez szczotkowanie

Białka alergenne kota, w tym odpowiedzialne za większość reakcji białko Fel d1, są obecne w jego wydzielinach takich jak łzy, mocz, ślina, wydzieliny łojowe... Przenoszą się one w dużych ilościach na sierść i naskórek.

© Shutterstock

Odkurzanie jest wciąż najbardziej efektywną metoda usuwania alergenów z mieszkania, ale codzienne szczotkowanie pozwala na wcześniejsze pozbycie się części z nich. Istnieją różne rodzaje szczotek oraz rękawice, które przechwytują sierść, sprawiając, że zabieg przypomina głaskanie, co jest lepsze dla kotów, które nie lubią szczotkowania. Jeśli masz wątpliwości, który model wybrać, zapytaj weterynarza.

Pamiętaj jednak, że zwierzę należy szczotkować poza domem. Jeśli masz taką możliwość, poproś osobę niemającą alergii, by się tym zajęła. Dzięki temu unikniesz nadmiernej ekspozycji. W przeciwnym razie po szczotkowaniu zmień ubranie i dokładnie umyj części skóry, które miały kontakt z sierścią. Jeśli masz długie włosy, zwiąż je wcześniej, a następnie wyszczotkuj, trzymając głowę skierowaną w dół.

Alergia na kota — odpowiednia higiena

Szczotkowanie kota usuwa część martwych włosów, ale ma niewielki wpływ na łuszczący się naskórek. Kąpiel natomiast pozwala znacznie zmniejszyć jego ilość. Chociaż kąpanie kota wydaje się trudne, może stać się miłą, wspólnie spędzoną chwilą.

Aby zwiększyć skuteczność kąpieli, wybierz szampon dostosowany do potrzeb kota. Dostaniesz go online, w sklepie zoologicznym lub u lekarza weterynarii. Jeśli Twój pupil nie przepada za wodą, możesz użyć rękawicy do kąpieli zwilżonej ciepłą wodą i przecierać nią jego sierść co 2 dni. Istnieją również nawilżane chusteczki przeznaczone specjalnie do wycierania sierści.

W tym przypadku, przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu, skontaktuj się z weterynarzem, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.

Sterylizacja jako opcja w przypadku alergii na koty?

Ilość białka alergennego produkowanego przez kota zależy od wielu czynników, takich jak rasa, wiek czy płeć. Kocur wytwarza więcej alergenów niż kotka. Wykastrowany samiec wytwarza ich natomiast mniej niż niewykastrowany samiec. 

Shutterstock©

Jeśli alergia na koty komplikuje życie członka Twojej rodziny, sterylizacja lub kastracja kota może być sposobem na ograniczenie ilości alergenów. Niższe stężenie alergenu w połączeniu z leczeniem przeciwhistaminowym może umożliwić dalsze mieszkanie z kotem.

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji porozmawiaj z weterynarzem. Tylko on będzie w stanie udzielić Ci dokładnych informacji dotyczących konkretnie Twojego zwierzaka.

Pielęgnacja kota w przypadku alergii

W sprzedaży dostępne są różne spraye i balsamy pomagające w zwalczaniu alergii na koty. Produkty te rozpyla się lub nakłada na sierść zwierzęcia. Mają one na celu przeciwdziałanie przenoszeniu białek alergennych na sierść z wydzielinami.

Można rozważyć takie rozwiązanie, choć jego skuteczność pozostaje wątpliwa. Konieczny jest nadzór weterynarza, dzięki czemu unikniemy stosowania produktu o nieznanym, niejasnym lub nieodpowiednim dla kota składzie.

Zmiana żwirku w celu ograniczenia alergii

Mocz jest jednym z wektorów białek alergennych, codzienna wymiana żwirku jest istotna przypadku alergii na koty. Ta zasada również może wydawać się skomplikowana, ale szybko wchodzi w nawyk. Osoby mające mało czasu mogą wybrać samoczyszczące się kuwety umożliwiające rzadszą wymianę.

Dostępne są także balsamy i spraye do żwirku, takie same antyalergiczne efekty jak produkty nakładane na sierść. W takim przypadku również skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby wybrać skuteczny produkt, który będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego pupila. Koniecznie wybierz zamykaną kuwetę i pamiętaj, że czysty żwirek docenią zarówno ludzie jak i koty.

Podobnie jak w przypadku sprzątania i higieny domowej, roztwory dla zwierząt domowych nie powinny być nigdy stosowane bez konsultacji z lekarzem alergologiem. Alergie u kotów leczy się przede wszystkim lekami przeciwhistaminowymi. Szczotkowanie, kąpanie lub leki dla zwierzęcia mogą być stosowane wyłącznie jako uzupełnienie.