Reklama

drzwiczki dla kota
© Shutterstock

Jak wybrać drzwiczki dla kota?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Drzwiczki dla kota umożliwiające zwierzęciu swobodne wychodzenie na zewnątrz i powrót do domu, to prawdopodobnie wynalazek Izaaka Newtona (1642-1727) – fizyka, matematyka, astronoma i… miłośnika kotów. Obecnie możemy nabyć zarówno proste modele drzwiczek, jak i w pełni zautomatyzowane. Klapka do drzwi dla kota nie musi też wcale znajdować się w drzwiach prowadzących na dwór. Z powodzeniem sprawdza się także w drzwiach wewnętrznych.

Klapka do drzwi dla kota to drzwiczki, przez które kot może się przedostać nawet wówczas, gdy drzwi główne – „ludzkie” – pozostają zamknięte. Może prowadzić zarówno na zewnątrz, jak i po prostu do zamkniętego zwykle pomieszczenia.

Zewnętrzne drzwiczki dla kota przydatne są przede wszystkim dla kotów wychodzących. I tu mamy pierwszy dylemat – czy kot domowy, posiadający opiekuna, powinien wychodzić na zewnątrz samopas?

Czy klapka dla kota to dobry pomysł?

Świat zewnętrzny pełen jest niebezpieczeństw czyhających na naszego pupila. Wystarczy wymienić: wrogich zwierzętom ludzi, samochody, puszczane wolno psy, dzikie zwierzęta (np. kuny), walki z innymi kotami, a nawet różnego rodzaju pułapki – od tych zastawianych celowo po przypadkowe (np. zamknięcie kota w komórce czy garażu, do którego się wślizgnie, wpadnięcie w szczelinę czy dół, z którego nie może się wydostać).

To wszystko powinno dać do myślenia każdemu, kto wypuszcza kota na zewnątrz bez kontroli. Jeśli kot domaga się wyjścia, istnieją różne metody poradzenia sobie z tym problemem.

Drzwiczki dla kota są natomiast znakomitym pomysłem, jeśli posiadasz zabezpieczony ogród, do którego wychodzi kot, wolierę dla kota czy nawet zabezpieczony balkon. Warto jednak zastanowić się tu nad bardziej zaawansowanymi modelami klapek, które umożliwią kontrolę nad tym, kiedy kot może opuszczać dom, a kiedy nie powinien.

Drzwiczki dla kota nie muszą pełnić jedynie funkcji „drzwi zewnętrznych”. Mogą także z powodzeniem sprawdzać się jako kocie drzwi wewnętrzne do pomieszczeń, które wolimy zamykać – takie jak chociażby łazienka. Jeśli kocia kuweta znajduje się w łazience czy toalecie, to dzięki temu udogodnieniu nie trzeba także trzymać łazienki nieustannie otwartej, ani też otwierać drzwi kotu dobijającemu się do łazienki podczas toalety czy kąpieli któregoś z domowników.

Rodzaje drzwiczek dla kota

Drzwiczki dla kota możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie:

  • Drzwiczki tradycyjne – czyli otwierane mechanicznie, przez popchnięcie. Składają się z obudowanego otworu oraz ruchomej klapki, która uchyla się pod naporem kociej głowy. Sprawdzają się jako drzwiczki wewnętrzne.
  • Drzwiczki automatyczne – otwierają się np. przy kontakcie z czipem lub magnetyczną zawieszką umieszczoną na kociej obroży; mogą też być to drzwiczki działające na podczerwień i otwierające się, gdy wyposażone w czujnik zwierzę zbliży się do otworu wejściowego. Drzwiczki automatyczne są droższe od tradycyjnych klapek, ale znacznie lepiej sprawdzają się jako drzwiczki zewnętrzne. Posiadają najczęściej dobrą izolację termiczną, dzięki czemu chronią wnętrze domu przed przenikaniem zimna.

Wybierając drzwiczki zewnętrzne, warto zwrócić uwagę na jeden aspekt – wiele modeli wymaga posiadania przez zwierzę czujnika czy czipa, który umieszczany jest na obroży. Z pominięciem obroży terapeutycznych, np. feromonowych, które powinny być noszone przez koty pozostające w domu, kotu można zakładać wyłącznie obroże z bezpiecznym zapięciem, które otwiera się przy silniejszym pociągnięciu.

Taka obroża chroni kota przed zaczepieniem się o gałąź czy siatkę. Na obroży, która się nie rozepnie, kot mógłby się powiesić. Z drugiej strony miej na uwadze, że jeśli kot rozepnie i zgubi obrożę na zewnątrz, nie będzie w stanie wejść do domu, gdyż klapka nie otworzy się. W zestawie akcesoriów do drzwiczek powinno znajdować się więcej czujników/czipów/zawieszek magnetycznych, a ponadto należy zawsze kontrolować, co się dzieje z wypuszczonym kotem.

Dobrym rozwiązaniem są tu drzwiczki reagujące na mikroczip wszczepiany kotu pod skórę – dokładnie ten sam, który stanowi „koci dowód osobisty”, który można odczytać przy pomocy skanera i na przykład znaleźć opiekuna zagubionego mruczka.

Drzwiczki można ponadto podzielić pod względem powierzchni, na jakiej będą montowane. Dostępne są klapki przystosowane do montażu w drzwiach wewnętrznych lub zewnętrznych, w ścianie, jak również w szybie, np. przy wyjściu na balkon – takie drzwiczki wyglądają jak okienko dla kota.

Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwiczek dla kota?

W przypadku drzwiczek zewnętrznych do istotnych parametrów należą:

  •  izolacyjność (jak najwyższa – po wycięciu otworu w drzwiach/ścianie/szybie powstanie mostek termiczny, przez który chłód będzie dostawał się do środka pomieszczenia),
  • dobre uszczelki – najlepiej potrójne; one również zabezpieczą przed dostawaniem się chłodu do środka, przed wiatrem, a także przed przedostawaniem się wody,
  •  materiał – dobrej jakości tworzywo sztuczne będzie odpowiednio mocne, trwałe oraz bezpieczne dla kota,
  • mechanizm otwierania i zamykania drzwiczek – te najprostsze działają na zamek magnetyczny, który reaguje zawsze przy zetknięciu się z zawieszką na obroży kota. To nie jest najlepszy pomysł – przecież nie zawsze chcemy, żeby zwierzak miał swobodny dostęp na zewnątrz. Nieco bardziej zaawansowane modele dają możliwość zablokowania klapki. Warto zwrócić też uwagę na drzwiczki z czterema trybami blokady: otwarcie w obie strony, blokada wejścia, blokada wyjścia i blokada całkowita.

Niektóre zaawansowane drzwiczki posiadają nawet programator, który umożliwia ustawienie odstępów czasowych, w jakich kot może zostać wypuszczony na zewnątrz (zbyt częsta chęć wyjścia napotka opór drzwiczek w postaci blokady). Takie inteligentne klapki są w stanie rozpoznać kilka kotów (rozróżniają je po mikroczipach) oraz pokazują na wyświetlaczu, które zwierzaki są aktualnie na zewnątrz oraz kiedy drzwiczki były ostatni raz używane.

Wybierając drzwiczki, niezależnie czy wewnętrzne, czy zewnętrzne, należy oczywiście zwrócić uwagę na rozmiary kota. Jeśli chodzi o klapki wewnętrzne, dodatkowym atutem drzwiczek może być estetyka ich wykonania, np. ciekawy design.

Jak zamontować drzwiczki dla kota?

Montaż drzwiczek w drzwiach wewnętrznych jest zwykle na tyle prosty, że opiekun może wstawić je samodzielnie, postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Montaż w grubszych drzwiach, a także w szybie jest już bardziej skomplikowany. W tym drugim przypadku niezbędna będzie wizyta szklarza, który posiada narzędzia do wycinania otworów w szybach. Pamiętaj, aby zamontować drzwiczki na wysokości optymalnej dla kota. Przed wycięciem otworu należy zmierzyć długość łap kota, czyli odległość od ziemi do tułowia. Jeśli w domu jest kilka kotów, wystarczy średnia wysokości czworonogów.

Pamiętaj, aby przed zamontowaniem klapki w drzwiach wejściowych upewnić się, że nie utracą one gwarancji i nie stracą właściwości antywłamaniowych.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?