Reklama

Kot w szeleszczącym tunelu
© Shutterstock

Szeleszczący tunel dla kota – jak wybrać odpowiedni i jak zrobić go samemu

Redakcja

aktualizacja dnia

Tunel dla kota pełni wiele ważnych funkcji. Zwierzę może się w nim bawić, rozładowując w ten sposób nadmiar energii, zwłaszcza jeśli spędza większość czasu w domu. Może także wykorzystywać tunel jako bezpieczną kryjówkę i wyjątkowo przytulne legowisko.

Tunele dla kotów to akcesoria uniwersalne. Liczba ich zastosowań zależy jedynie od pomysłowości kota i kreatywności jego opiekuna. Ten niepozorny przedmiot może znacząco poprawić samopoczucie zwierzęcia, poprawić jego kondycję fizyczną, a także zadbać o dobrostan psychiczny.

Czym jest tunel szeleszczący dla kota?

Tunel dla kota to tuba wykonana z cienkiego i szeleszczącego materiału. Rozpięty jest on na aluminiowym lub plastikowym szkielecie, dzięki czemu może być ustawiany na wiele różnych sposobów: w linii prostej, jako półkole czy jako litera S. Dostępne w sklepach zoologicznych zabawki znacznie różnią się pod względem szerokości i długości.

Sporą popularnością cieszą się również tunele dla kotów wykonane ze sztywnych materiałów (zwykle drewna) i obite miękką tkaniną, np. pluszem. Tego typu zabawki zwykle połączone są z drapakami czy tzw. domkami, w których kot może się schować. Niektóre posiadają sizalową powierzchnię do drapania. Struktura ta idealnie odpowiada kocim potrzebom.

Co ważne, tunele dla kotów świetnie sprawdzają się nie tylko w mieszkaniu, ale także na zewnątrz. Korzysta się z nich na osiatkowanym balkonie lub wolierze w ogrodzie. Dzięki temu, że łatwo się składają, można je przewozić lub przechowywać nawet w małych mieszkaniach.

Więcej niż zabawka dla kota – tunel z piłką

Shutterstock

Trudno o lepszą zabawkę dla kota niż tunel, w którym ukryta jest piłeczka, dzwoniąca myszka czy ulubiony przysmak. Takie połączenie sprawia, że zwierzak realizuje dwie ze swoich niezwykle ważnych potrzeb – eksploracji oraz polowania. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowy otwór, przez który opiekun może wsuwać zabawki do środka.

Co więcej, jeżeli tunel wykonany jest z szeleszczącego materiału, każdy ruch kota dostarcza mu nowych bodźców dźwiękowych. Dzięki tym wrażeniom zabawa jest jeszcze bardziej ekscytująca.

Tunel jako miejsce schronienia dla kota

Zwierzęta mieszkające z ludźmi potrzebują swojego azylu i przestrzeni, która poprawia ich komfort. Koty są w tej kwestii szczególnie wymagające i zdarza się, że potrzebują odpoczynku od pozostałych domowników i odizolowania się od różnych bodźców zewnętrznych. W domach z dziećmi lub innymi zwierzętami kotu należy zapewnić miejsce, w którym będzie mógł odpocząć i zregenerować się. Tunel, dzięki zabudowanej konstrukcji, która osłania kota, a jednocześnie pozwala mu na obserwację otoczenia, doskonale spełnia tę funkcję. Wewnątrz zwierzę czuje się bezpiecznie i komfortowo. Wiele kotów wykorzystuje tego typu zabawki także w sytuacjach stresujących np. podczas wizyty gości. Należy jednak pamiętać, że przedmiot ten powinien dobrze kojarzyć się naszemu pupilowi. W związku z tym nie można nigdy wyjmować go z tunelu siłą, straszyć czy nachalnie zaczepiać.

Tunele dla kota – przytulne legowisko

Tunel może być z powodzeniem wykorzystywany jako legowisko dla kota. Jego wnętrze jest dość ciemne, przytulne i zaciszne. Lepiej jednak zabawki nie rozkładać w takim miejscu mieszkania, w którym cały czas coś się dzieje (np. w kuchni czy korytarzu). Jeśli kot ma w tunelu również wypoczywać, powinien znajdować się on w przestrzeni zacisznej.

Jak zrobić samodzielnie tunel dla kota?

Tunel to popularna zabawka, którą znajdziemy w większości sklepów zoologicznych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykonać go własnoręcznie.

Do jego zrobienia potrzebne będą:

  • dwa duże fragmenty brystolu,
  • zszywacz biurowy,
  • tkanina polarowa (np. nieużywany koc),
  • kolorowe tasiemki,
  • nożyczki.

W pierwszej kolejności należy połączyć ze sobą przy pomocy zszywacza biurowego dwa fragmenty brystolu tak, by tworzyły długi prostokąt. Następnie rozłożyć na nim tkaninę i przymocować ją z obydwu stron zszywkami, brystol zwinąć na kształt walca i zszyć brzegi. Aby zapewnić pupilowi dodatkowe atrakcje, przy jednym lub przy obu wejściach do tunelu warto przymocować kolorowe tasiemki, pluszowe myszki lub inne ulubione zabawki kota. Zamiast tkaniny do wykonania tunelu można też użyć bibuły lub szeleszczącego sreberka.

Szeleszczący tunel to nie tylko zabawka, przy pomocy której zwierzę może rozładować nadmiar energii czy realizować swoje łowieckie instynkty. To także miejsce kociego odpoczynku. Warto znaleźć dla niego miejsce.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?