Reklama

Kuweta dla kota
© Shutterstock

Kuweta dla kota – jaką wybrać, gdzie postawić i na co zwrócić uwagę?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Kuweta dla kota to podstawowe akcesorium w każdym domu, w którym mieszka przynajmniej jeden mruczek. Na rynku dostępne są różne rodzaje kuwet – zakryte i odkryte, automatyczne, a nawet eleganckie, designerskie kuwety. Jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

 

Wybór kuwety dla kota oraz miejsca, w którym będzie stała to ważna decyzja. Jeśli kuweta będzie dla kota za mała czy za wysoka i stanie w nieodpowiednim miejscu, może skutkować to awersją do kociej „toalety”.

W takiej sytuacji kot albo nie będzie załatwiać swoich potrzeb wcale, co może skutkować zaparciami, chorobami nerek, zapaleniem pęcherza czy kamicą moczową. Albo przeciwnie – będzie oddawał mocz i kał na podłogę, dywan czy do donicy z kwiatami. Wybierz więc odpowiedni produkt, aby zapewnić komfort zwierzęciu i sobie.

Jaka kuweta dla kota – na co zwrócić uwagę podczas wyboru kuwety?

Jeśli wybierasz kolejną kuwetę dla swojego kota, prawdopodobnie wiesz już, co lubi, albo czego nie lubi. Jeśli natomiast kupujesz produkt dla nowego towarzysza w domu, decyzja może być nieco trudniejsza.

Jeśli w Twoim domu zamieszkał mały kotek, postaw na kuwetę niewielkich rozmiarów – produkt najprostszego typu będzie dobrym rozwiązaniem do nauczenia kocięcia korzystania z kociej „toalety”.

Starsze koty, jeśli były przyzwyczajone do konkretnego typu kuwety, mogą mieć czasem problem z adaptacją, choć finalnie prawdopodobnie przyzwyczają się do tego, co kupisz. Oto, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru kuwety:

  • Rozmiar i wiek kota – dla małych kotów sprawdzą się niewielkich rozmiarów kuwety. Dorosłe koty mogą korzystać z większych typów, a także z kuwet otwartych lub zamkniętych. Jeśli masz w domu seniora lub kota, który boryka się z kłopotami zdrowotnymi, rozważ zakup kuwety z niższymi brzegami. Kotom z nadwagą wygodniej będzie się korzystało z kuwety o szerokich drzwiczkach (jeśli decydujesz się na kuwetę zamkniętą).
  • Liczba kotów w domu – jeśli masz w domu więcej niż jednego kota, dobrym rozwiązaniem będzie zakup kuwety większych rozmiarów.
  • Twoje preferencje – jeśli chcesz, aby kuweta była zaaranżowana dyskretnie, na podłodze nie lądował żwirek z kuwety lub kocie nieczystości, możesz postawić na kuwetę zamkniętą.

Gdzie ustawić kuwetę dla kota?

Zastanów się też, gdzie ustawić kuwetę. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać:

  • Powinna ona być ulokowana w ustronnym miejscu – zapewni to komfort nie tylko kotu, ale też domownikom.
  • Kuwetę dla kota ustaw z daleka od miejsc reprezentacyjnych (takich jak salon) i źródeł hałasu.
  • Kuwetę możesz ustawić w toalecie lub łazience (pamiętaj, aby nie zamykać wtedy drzwi do końca), przedpokoju, korytarzu czy pod schodami.
  • Nie ustawiaj kuwety obok legowiska oraz misek z jedzeniem czy piciem.
Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Kuweta dla kota otwarta

To podstawowy, najprostszy model kuwety. Zaletą otwartej kuwety dla kota jest niska cena, mnogość kolorów, niewielki rozmiar i łatwa dostępność. Poza tym od razu widzisz, kiedy należy sprzątnąć jej zawartość.

Podstawowym minusem tego produktu jest niska estetyka (zawartość kuwety jest zawsze na wierzchu) i zapach, który może roznosić się po całym mieszkaniu. Z kuwety otwartej często wysypuje się żwirek.

Kuweta dla kota samoczyszcząca – z podwójnym dnem

Składa się z obudowy i ażurowej wkładki w postaci sitka. Aby sprzątnąć nieczystości, należy podnieść górną część i przesiać żwirek, a następnie wyrzucić nieczystości.

Do sprzątania takiej kuwety nie potrzebujesz łopatki. Zwykle tego typu kuwety są otwarte, chociaż dostępne są też modele zakryte – z wysuwanym dnem.

Kuweta dla kota zamykana

Dyskretne i estetyczne kuwety zakryte zbudowane są z podstawy, krytej obudowy i ruchomych drzwiczek. Część kotów nie lubi jednak przechodzenia przez drzwiczki – w takim wypadku warto je zdemontować.

Zakryte kuwety dla kotów izolują przykre zapachy i zapobiegają wysypywaniu się żwirku. Dodatkowo część modeli to designerskie, ekskluzywne produkty, które można dopasować do wystroju wnętrz. Dostępne są nawet kuwety obudowane drewnem czy innymi materiałami, a nawet kuwety w formie stolików.

Minusem kuwet zakrytych jest ich wyższa cena w porównaniu do kuwet otwartych oraz często trudności podczas mycia produktu. 

Kuwety dla kotów z filtrem

Niektóre kuwety zamykane mają wbudowane miejsce na filtr, który niweluje nieprzyjemne zapachy. Część kuwet jest wyposażona w filtry węglowe, inne posiadają nawet wentylację. Tego typu produkty zwiększają komfort domowników, ale konieczność wymiany filtrów generuje dodatkowe koszty.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?