Reklama

Kuweta dla kota – jaką wybrać, gdzie postawić i na co zwrócić uwagę?

Kuweta dla kota
© Shutterstock

Kuweta dla kota to podstawowe akcesorium w każdym domu, w którym mieszka przynajmniej jeden mruczek. Na rynku dostępne są różne rodzaje kuwet – zakryte i odkryte, automatyczne, a nawet eleganckie, designerskie kuwety.

Wybór kuwety dla kota oraz miejsca, w którym będzie stała to ważna decyzja. Jeśli kuweta będzie dla kota za mała czy za wysoka i stanie w nieodpowiednim miejscu, może skutkować to awersją do kociej „toalety”. W takiej sytuacji kot albo nie będzie załatwiać swoich potrzeb wcale (skutkuje to zaparciami, chorobami nerek, zapaleniem pęcherza czy kamicą moczową), albo przeciwnie – będzie oddawał mocz i kał na podłogę, dywan czy do donicy z kwiatami. Wybierz więc odpowiedni produkt, aby zapewnić komfort zwierzęciu i sobie.

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Jaka kuweta dla kota – na co zwrócić uwagę podczas wyboru kuwety?

Jeśli wybierasz kolejną kuwetę dla swojego kota, prawdopodobnie wiesz już, co lubi, albo czego nie lubi. Jeśli natomiast kupujesz produkt dla nowego towarzysza w domu, decyzja może być nieco trudniejsza.

Jeśli w Twoim domu zamieszkał mały kotek, postaw na kuwetę niewielkich rozmiarów – produkt najprostszego typu będzie dobrym rozwiązaniem do nauczenia kocięcia korzystania z kociej „toalety”. Starsze koty, jeśli były przyzwyczajone do konkretnego typu kuwety, mogą mieć czasem problem z adaptacją, choć finalnie prawdopodobnie przyzwyczają się do tego, co kupisz. Oto, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru kuwety:

  • Rozmiar i wiek kota – dla małych kotów sprawdzą się niewielkich rozmiarów kuwety. Dorosłe koty mogą korzystać z większych typów, a także z kuwet otwartych lub zamkniętych. Jeśli masz w domu seniora lub kota, który boryka się z kłopotami zdrowotnymi, rozważ zakup kuwety z niższymi brzegami. Kotom z nadwagą wygodniej będzie się korzystało z kuwety o szerokich drzwiczkach (jeśli decydujesz się na kuwetę zamkniętą).
  • Liczba kotów w domu – jeśli masz w domu więcej niż jednego kota, dobrym rozwiązaniem będzie zakup kuwety większych rozmiarów.
  • Twoje preferencje – jeśli chcesz, aby kuweta była zaaranżowana dyskretnie, na podłodze nie lądował żwirek z kuwety lub kocie nieczystości, możesz postawić na kuwetę zamkniętą.

Zastanów się też, gdzie ustawić kuwetę. Powinna ona być ulokowana w ustronnym miejscu – zapewni to komfort nie tylko kotu, ale też domownikom. Kuwetę dla kota ustaw z daleka od miejsc reprezentacyjnych (takich jak salon) i źródeł hałasu. Kuwetę możesz ustawić w toalecie lub łazience (pamiętaj, aby nie zamykać wtedy drzwi do końca), przedpokoju, korytarzu czy pod schodami. Nie ustawiaj kuwety obok legowiska oraz misek z jedzeniem czy piciem.

Kuweta dla kota otwarta

Shutterstock

To podstawowy, najprostszy model kuwety. Zaletą otwartej kuwety dla kota jest niska cena, mnogość kolorów, niewielki rozmiar i łatwa dostępność. Poza tym od razu widzisz, kiedy należy sprzątnąć jej zawartość.

Podstawowym minusem tego produktu jest niska estetyka (zawartość kuwety jest zawsze na wierzchu) i zapach, który może roznosić się po całym mieszkaniu. Z kuwety otwartej często wysypuje się żwirek.

Kuweta dla kota samoczyszcząca – z podwójnym dnem

Składa się z obudowy i ażurowej wkładki w postaci sitka. Aby sprzątnąć nieczystości, należy podnieść górną część i przesiać żwirek, a następnie wyrzucić nieczystości. Do sprzątania takiej kuwety nie potrzebujesz łopatki. Zwykle tego typu kuwety są otwarte, chociaż dostępne są też modele zakryte – z wysuwanym dnem.

Kuweta dla kota zamykana

Dyskretne i estetyczne kuwety zakryte zbudowane są z podstawy, krytej obudowy i ruchomych drzwiczek. Część kotów nie lubi jednak przechodzenia przez drzwiczki – w takim wypadku warto je zdemontować.

Zakryte kuwety dla kotów izolują przykre zapachy i zapobiegają wysypywaniu się żwirku. Dodatkowo część modeli to designerskie, ekskluzywne produkty, które można dopasować do wystroju wnętrz. Dostępne są nawet kuwety obudowane drewnem czy innymi materiałami, a nawet kuwety w formie stolików.

Minusem kuwet zakrytych jest ich wyższa cena w porównaniu do kuwet otwartych oraz często trudności podczas mycia produktu. 

Kuwety dla kotów z filtrem

Niektóre kuwety zamykane mają wbudowane miejsce na filtr, który niweluje nieprzyjemne zapachy. Część kuwet jest wyposażona w filtry węglowe, inne posiadają nawet wentylację. Tego typu produkty zwiększają komfort domowników, ale konieczność wymiany filtrów generuje dodatkowe koszty.